Dům a zahrada

Ficus ženšen – tipy na péči o tento zajímavý bonsai

Ficus ženšen pokojová rostlina hrnec plastové zelené tipy péče

Hledáte nový přírůstek do vaší vnitřní zahrady? Pak byste určitě měli zvážit ficus ženšen. Rostlina nejenže vypadá exoticky a velmi sympaticky, ale má i další neobvyklou vlastnost. Ve skutečnosti je to vlastně kombinace dvou velmi odlišných druhů rostlin. Zde si přečtěte, jak se o něj můžete nejlépe starat, jaké podmínky by měly být dány a odkud nápad na rostlinu vlastně přišel.

Ficus ženšen zblízka

pokojové rostliny bonsai strom fikus bonsai pěstování tipy péče

Z Ficus ženšen je ve skutečnosti kombinací dvou rostlin. To znamená, že fikus byl vysazen na kořen ženšenu. Zde se tyto dva druhy rostlin navzájem spojily a fungují takříkajíc společně a jako obyčejná rostlina. Díky tomu je rostlina také velmi podobná klasickému bonsai. Je také podobný bonsajům, pokud jde o péči, za předpokladu, že má správné životní podmínky. Ženšen Ficus je vytrvalá rostlina, která se nejlépe hodí jako hrnková rostlina. Má tmavě zelené listy a zajímavý kořenový systém, který je mimo Zemi, aby rostlina mohla dýchat. Nejběžnějším použitím Ficus Ginseng je zdobení obývacích pokojů a kanceláří. Má kompaktní velikost a může také nádherně ozdobit malé plochy a místnosti.

Místo-pro ekologizaci Ficus-Ginseng při domácí výsadbě

Pokud chcete, můžete ovlivnit způsob růstu kořene. Zde je návod, jak získat silnější a působivější kořeny zakrytím země síťou, která je napnutá. To brání kořenům v dalším růstu, ale bez narušení jejich vývoje. Otvory v síti umožňují vzduchu a světlu dosáhnout kořenů. Kvůli webu již kořen ženšenu nemůže růst nahoru a je místo toho nucen rozšířit se.

Nejlepší péče o Ficus Ginseng

Ficus ženšen kolem péče o půdu bonsaje

Z Ficus ženšen není náročný na údržbu, a proto je vhodný také pro začátečníky nebo zaneprázdněné lidi, kteří nemohou investovat mnoho času do údržby. Pokud jste vždy chtěli vlastnit bonsai, ale dosud jste si na to netroufli, můžete začít s touto variantou Ficus. Měli byste však být připraveni s velkou trpělivostí, protože na začátku téměř nepoznáte žádný pokrok v růstu. To je však také známkou toho, že mini strom nemá žádné zvláštní požadavky na péči. V následujících řádcích jsme shrnuli to nejdůležitější, co byste měli zvážit, abyste měli zaručený úspěšný chov.

Vše o zavlažování

ženšen bonsai-fikus dekorace-pro nápady do obývacího pokoje kanceláře-tipy na péči

Nalij to Ficus ženšen středně často a jakmile povrch země vyschne a je nejlepší použít dešťovou vodu nebo alespoň zastaranou vodu z vodovodu, protože jsou méně slané. V létě díky horku a nižší vlhkosti snese více vody, zatímco v zimě by se mělo přidávat méně vody. Měli byste se také ujistit, že půda je vlhká, ale ne příliš přemokřená, jinak kořeny uhnívají. Hrnec můžete ponořit například. Mělo by stačit maximálně 10 minut. Poté nechte přebytečnou vodu dobře odtéct, než rostlinu dáte zpět do květináče. Obvykle vydrží kratší období sucha, ale doporučujeme vám neexperimentovat. Pokud však zapomenete zalévat, nemusíte propadat panice. Listům se také líbí, když jsou postříkány vodou bez vápna. To zvyšuje vlhkost a vytváří ráj pro Ficus Ginseng.

Tipy pro péči o bonsaje: světelné podmínky

Pokojové rostliny Výsadba stromů bonsai zalévání světelné podmínky

Z Ficus ženšen miluje polostín, protože přímý sluneční svit může bránit jeho růstu. Nejlepší je tedy vybrat světlé místo v místnosti u okna, které není přímo ozářeno. Teplota by měla být mírná a neměla by klesnout pod 15 stupňů. Normální pokojová teplota je tedy naprosto dostačující. Bonsai potřebuje dobře propustnou a kyprou půdu, která je bohatá na živiny a zabraňuje přemokření. Můžete také použít půdu vyrobenou speciálně pro rostliny bonsai. Hnojte ji často hnojivem pro bonsaje (ideálně každé dva týdny), protože to podpoří růst kořenů a nových listů. Pokud nemáte bonsai hnojivo, může to udělat jednoduché tekuté hnojivo. Repotuje se každé dva až tři roky, protože kořeny se s malým prostorem dokonale obejdou. Přesto je vhodné půdu alespoň jednou za rok vyměnit a vyměnit za novou.

smíšený

bonsai péče ficus ženšen jako pokojová rostlina požadavky na prostor

Z Ficus ženšen nerad mění své místo. Poté, co jste našli vhodné místo, byste se s ním neměli stěhovat. V opačném případě riskujete onemocnění. Pěknou rostlinu lze umístit také na balkon, terasu nebo verandu. To by se ale nemělo stát přes noc. Místo toho je nutná aklimatizační fáze, ve které si strom může zvyknout na budoucí sluneční záření. Tím se zabrání spálení listů. Zpočátku umístěte pokojovou rostlinu jen na několik hodin ven. Nakonec ale nesmí stát na žhnoucím slunci. Ideální je částečný stín. Pokud teplota klesne pod 15 stupňů, je na čase vrátit rostlinu fikus zpět dovnitř.

Měli byste se také vyhnout větru a průvanu, a to platí jak uvnitř, tak venku. Rostlinám se to vůbec nedostává. V zimě se může stát, že listy opadají. Jedná se o zcela normální proces, který by vás neměl děsit. Na oplátku získá na jaře nové listy, které mají zpočátku světle zelenou barvu a postupem času se zbarvují do tmavě zelené. V koruně listu tak vzniká zajímavá hra barev. Ficus ženšen byste také měli pravidelně řezat, protože nové listy neustále mění tvar své koruny. Pokud jde o tvar koruny, máte tedy svobodnou volbu. Pokud to není každou chvíli ořezáno, větve dorostou do délky a bonsaje ztratí svěží vzhled připomínající stromy. Větve navíc zesilují a listy rostou jen na špičkách, díky čemuž strom vypadá holý. Pokud chcete na určitých větvích dosáhnout větší větve, bude to ořezáno. Větev s pěti listy se odpovídajícím způsobem zkrátí, takže zůstanou pouze dva.