Dům a zahrada

Dětské hřiště na zahradě – těchto 40 skvělých nápadů pro kutily slibuje zábavu venku

dětské hřiště pro zahradní pískoviště dětský koutek zahradní lavička

Teplé počasí láká k relaxaci na zahradě. Zejména děti se těší na nadcházející léto a užívají si pobyt venku. Samozřejmě je to dvakrát tak zábavné, když je vybaveno mnoha zařízeními, jako je skluzavka, lezecká stěna, domeček na hraní, vlastní bahenní kuchyně a pískoviště. Při troše zručnosti si kdokoli může sám sestavit hřiště pro zahradu. Jako inspiraci vám nabízíme 40 projektů pro venkovní prostory vhodné pro děti. Nechte se inspirovat a třeba najdete nápad, který můžete sami realizovat!

Vytvořte pro zahradu bezpečné hřiště

dětské hřiště pro zahradní pěnovou tyč, vyrobte si herní zařízení sami

Těžko uvěřit, ale je to pravda – ve vaší vlastní zahradě hrozí zranění. Na rozdíl od mateřské školy a hřiště ve veřejném parku, kde si děti vždy hrají pod dohledem, často zůstávají samy ve vlastním venkovním prostoru. Doporučuje se opatrnost, aby nedošlo k žádným nehodám. Promyšlený koncept zahrady a bezpečné hřiště jsou proto naprostou nutností. Důležité také – děti by se měly držet pravidel hry.

Prvním krokem při vytváření zahrady vhodné pro děti je sestavení náčrtu. To usnadňuje identifikaci nebezpečných míst – vodní zdroje, jako jsou bazény, dešťové sudy a zahradní jezírka, by měly být oploceny, aby k nim děti neměly přístup. Je lepší upustit nestabilní stromy. Jedovaté rostliny můžete buď označit znaménkem, nebo také odstranit. Jakmile budou tyto předběžné práce hotové, můžete pomocí náčrtu vybrat správné umístění hřiště pro zahradu.

Správné umístění hřiště pro zahradu

dětské hřiště pro zahradní domek dřevěné okno stavět

Vhodná poloha je na trávníku a je chráněna před ulicí plotem nebo kamennou zdí. Je také důležité, abyste mohli vždy sledovat, jak si děti hrají – i když odpočíváte na terase nebo připravujete jídlo v kuchyni. Měli byste také myslet na správnou ochranu před větrem a sluncem. Minimální vzdálenost 4-5 metrů od sousedního domu má smysl.

Na hřiště na zahradě vyberte vybavení přiměřené věku

dětské hřiště pro zahradní domek pískoviště zahradní lavice hračky

Většina výrobců nabízí hotové systémy dětských hřišť, které kombinují několik vybavení dětských hřišť, ale to je spíše nepříznivé. Je lepší zvolit pouze zařízení přiměřená věku. U malých dětí do 3–4 let je vhodné nepoužívat houpačku, trampolínu nebo skluzavku – místo toho se můžete rozhodnout pro domeček na hraní, pískoviště a pružinovou houpačku. Hru mohou doplnit různé hry, jako je bowling. Na obrázku výše – zahradní lavička byla přestavěna na pískoviště.

hřiště pro zahradní bowlingová terasa postavte si sami

Starší děti (od 5 let) se budou těšit na domeček na stromě s lezeckou stěnou, skluzavkou, kolotočem a houpačkou. Děti školního věku navíc rády hrají balanční hry jako nebe a výška, milují visuté mosty a potřebují vlastní říši (například výše zmíněný dům na stromě nebo domeček na hraní). Tyto systémy nabízejí možnost odvrátit pozornost aktivních dětí od nebezpečných míst (vysoké stromy, rostliny s trny atd.). Ve fotogalerii níže najdete různé projekty zahrad pro venkovní hřiště – nechte se inspirovat.

Velkoformátové hřiště na zahradu

hřiště zahrada kosmická loď houpačka děti bowling domeček

Zejména velké rodiny budou z výše uvedeného projektu nadšené – v této zahradě nic nechybí. Návrh byl inspirován filmem Kovbojové a indiáni – téma je vykládáno způsobem přátelským k dětem. Vesmírná loď vlevo je útulný altán, kde mohou malí odpočívat. Domeček na hraní vpravo nabízí úložný prostor na míče, hračky a doplňky. Trávník vás zve na bowling nebo fotbal a na slunné terase jsou tři malé dětské stoly s malířským náčiním.

dětské hřiště zahrada domeček vesmírná loď houpačka

S barvou, lepicí páskou a ozdobnými kameny se z herny stane vesmírná loď – a malí astronauti mohou popustit uzdu své fantazii. Na zahradě na ně čeká spousta dobrodružství. V každém případě by zde měla být bezpečnost na prvním místě. Správný povrch venkovního hřiště pomáhá snížit riziko zranění a zlomení. Rohože na ochranu před pádem jsou protiskluzové, lze je postavit na různé povrchy a nabízejí širokou škálu použití na dětském hřišti. Zabodují také v oblasti hygieny – snadno se čistí. Desky mřížky na trávu nabízejí další variantu – přesvědčují přirozeným vzhledem, lze je připevnit i v kopcovitých oblastech a nabízejí ochranu před pádem ve výšce 2 metry.

Hřiště inspirované pohádkou „Sněhurka“

dětské hřiště zahradní domeček inspirovaný sněhovou bílou

Další projekt je inspirován pohádkou „Sněhurka“ – Disney představil v roce 1937 celovečerní film „Sněhurka a sedm trpaslíků“, který tehdy vyvolal senzaci. Téměř o 100 let později je interpretace Disne stále velmi populární. Nejdůležitější kulisy z pohádky lze znovu vytvořit ve velké zahradě. Dům sedmi trpaslíků samozřejmě nemůže chybět. Děti tam mohou pořádat čajové dýchánky s panenkami a plyšovými hračkami, číst knihy nebo jen relaxovat ve stínu.

dětské hřiště zahradní trpaslíci sněhově bílá inspirace

Na dvorku byl poté realizován skvělý projekt – domečky pro panenky, zahradní trpaslíci a samozřejmě postava Sněhurky přispívají k okouzlujícímu aranžmá. Změnu přináší vláček, který kreativně spojuje jednotlivé prvky. Děti se mohou vžít do různých rolí a nechat své kreativitě volný průběh – zábava je zaručena. Současně je design extrémně kompaktní a je ideální i pro zahradní zahrady. Tím spíše – na rozdíl od jiných dětských hřišť lze výše uvedený projekt během chvilky rozebrat a na zimu uskladnit v letohrádku.

Dětské hřiště do zahrady – Alenka v říši divů

dětský zahradní cvičný systém zahradní vlak

Kniha pro děti „Alice in Wonderland“ byla vydána v roce 1871 – je to jeden z nejoblíbenějších příběhů pro děti současnosti. Tím se inspiruje další projekt – figurky hub jsou odlitky z betonu a slouží jako stoly a židle. Zde je samozřejmě nutná opatrnost při zřizování, protože betonový nábytek by měl být na podlaze velmi stabilní, aby nezpůsoboval zranění. Pokud si nejste dostatečně jistí, můžete si nechat poradit nebo si jednoduše koupit hotovou skupinu sedadel. Tři slunečníky poskytují stín útulnému venkovnímu posezení, kde si můžete hrát, malovat a lézt. Ani zde by samozřejmě neměl chybět vláček. V každém případě je nastavení časově náročné a musíte mít určité množství zkušeností, abyste zvládli úkol bez problémů. Můžete ale jednoduše položit dlažební kostky a ti nejmenší se mohou svézt na skluzavce.

dětský zahradní vodní systém sestavte si vlastní nápady

Pokud si děti nesmí hrát v bazénu a v zahradním jezírku, musí být nabídnuta alternativa – v USA se výše uvedené vodní hry úspěšně prosadily. Na protiskluzové podložky proti pádu jsou nalepeny speciální fólie. Vestavěné cákance poskytují chlazení v horkých letních dnech.

Pirátská loď na zahradě je ideální pro venkovní dobrodružství

dětské hřiště zahrada domeček pirátská loď

Jo-ho-ho! Pirátská loď v zahradě je vrcholem dalšího projektu DIY. Vlastníci jednoduše upravili starou loď. Barva byla vybroušena, dřevo přemalováno, postaveny lavičky. Rytířský hrad z plastu vede z jedné strany a z druhé – lanový most k lodi. Hřiště přímo sousedí s bazénem a všude kolem jsou exotické rostliny, jako jsou palmy a kapradiny – díky nápaditému designu se nám zdá o vzdáleném ostrově.

hřiště zahradní loď lezení na hrad bazén

Projekt byl inspirován filmovou sérií „Útěk z Karibiku“ – prostředí ve skutečnosti nabízí možnost uspořádat hon za pokladem nebo oslavu narozenin dětí na zahradě. Menší děti si samozřejmě mohou hrát jen u bazénu pod dohledem.

hřiště zahradní piráti staví vlastní loď

Další varianta pro přídělovou zahradu – pirátská loď uprostřed záhonu. Modré hortenzie vytvářejí optický klam a připomínají vlny. Detaily jako vesla, plynové lampy, dalekohledy a samozřejmě truhla s pokladem dotvářejí design.

hřiště zahrada letní kino pivní sud piráti

Letní kino s pirátským vzhledem: ze starých pivních sudů se stávají židle, televize je „ukryta“ v truhle s pokladem. Nic nestojí v cestě příjemným večerům s přáteli na zahradě!

Vytvořte pro malou vílu hřiště

dětské hřiště zahradní domeček Alice v říši divů inspirovaný

Kouzelně krásné hřiště pro malou vílu – domeček na hraní nabízí ideální příležitost pozvat přátele na čajový dýchánek.

dětské hřiště zahrada sněhobílá dívka stavět domeček sami

Nášlapné kameny vedou k okouzlujícímu posezení u druhého domku na hraní. Neměla by samozřejmě chybět malá víla na kmeni stromu – projekt byl inspirován postavou Tinkerbell z filmu „Peter Pan“. Název temperamentní víly pochází z angličtiny a je přeloženo jako „malý zvonek“. Mimochodem, majitelé vyrobili téměř veškerý nábytek a dekorace z projektu sami – květiny jsou vyrobeny z látky, stoličky jsou skutečné kmeny stromů, domeček na hraní je vyroben z lepenky a byl vyzdoben samolepkami.

dětské hřiště zahradní vodní systém trampolína

Hřiště inspirované filmem „Frozen“

dětské hřiště zahrada lezení děti letní radovánky

Americký film „Frozen“ se stal populárním po celém světě. Rodina, která se rozhodla pro toto téma, má tři dcery, které také patří k mnoha malým fanouškům filmové série. Umělý sníh, domeček pro panenky a samozřejmě pohodlné modré posezení tvoří dokonalé zázemí pro horolezecký most přes bazén a sáňky hned vedle.

dětské hřiště zahrada zmrazené inspirace cvičební systém bazén

dětská zahrada zmrazená inspirovaná skluzavka

Venkovní hřiště „Ariel, mořská panna“ 

dětské hřiště zahradní mořská panna design dětského bazénu

Od začátku bylo jasné, že dětský bazén bude barevně vyzdoben – rodiče překvapili svou dceru plakátem z filmu „Ariel, mořská víla“. Vzhled doplňují další námořní dekorativní prvky, jako jsou lucerny, mušle a rybářské sítě. I zde se doporučuje opatrnost – děti by si měly hrát v bazénu pouze pod dohledem.

dětské hřiště zahrada dětský stůl alice wonderland

Nezáleží na tom, zda velké nebo malé – na zahradě je vždy volné místo pro venkovní hřiště. Správné místo je chráněno před zvědavými pohledy, nabízí ochranu před sluncem a větrem a je ve vzdálenosti 5 metrů od sousedního domu. Hřiště se skládá z hřiště s houpačkou, skluzavkou a pískovištěm a prostoru, kde mohou děti relaxovat – domeček, stan nebo horolezecký hrad. Zařízení přiměřená věku zaručují zábavu, správný povrch chrání před zraněním. Ozdoby, které jste sami vyrobili, vám dodají dobrou náladu. Léto může přijít – teď se bude každý cítit venku příjemně.

Lezecká věž Mickey Mouse a hřiště pro zahradu s mostem

dětské hřiště zahrada disney playhouse šplhací systém

dětské zahradní hry udělejte sami sebe

Téma „Tajná zahrada“ pro venkovní hřiště

dětské hřiště zahrada domeček dívka

Dětské hřiště na zahradě – lezecký hrad Šípková Růženka na dvorku

hřiště zahrada domeček hrad stavět trní si sám

hřiště zahrada horolezecká věž domeček

dětské hřiště zahradní šplhání závěsná cesta dřevěný dům

hřiště zahrada horolezecký most domeček skluzavka květiny děti

hřiště zahrada skákání hra výška nebe černý taffel

dětské hřiště zahradní hobit postavte si vlastní domeček na hraní

dětské hřiště závěsná houpačka skluzavka tunel dřevo

hřiště zahrada domeček lezení děti most

Zajistěte bezpečný systém šplhání na dětské hřiště

dětské hřiště zahradní hřiště zahradní design vytvořte si vlastní nápad

dětské hřiště zahrada domeček naplavené dříví

hřiště zahradní schody zahradní kůlna houpačka

hřiště zahrada wippem černá tabule

dětské hřiště zahradní trampolína volná hra