Dům a zahrada

Co dělat, když je zahrada pod vodou Preventivní opatření a tipy v případě záplav

Silný déšť napáchá mnoho škod. Zvláště sklepy jsou často postiženy, zejména pokud jde o záplavy. Ale další oblasti jsou také rychle zaplaveny a pak zůstávají dlouho pod vodou. Stejně tak zahrada. Zaplavila vás zahrada po dlouhém období silného deště? Pak byste měli jednat a chránit všechny rostliny před odumíráním! Ale co vlastně můžete dělat? Vysvětlujeme, jak můžete svou zahradu chránit před povodněmi, co můžete dělat, jakmile je zahrada pod vodou, a jak se o ni poté můžete starat.

Stejně jako vaše rostliny v květináčích nesnášejí přemokření, nemohou ani zahradní rostliny. A ačkoli přirozené půdní podmínky venku obvykle umožňují prosakování dostatečného množství přebytečné vody, aby se zabránilo takovému podmáčení, mohou nastat výjimečné případy, kdy právě nastalo obzvláště vytrvalé období dešťů. Hlíny nebo hlinité půdy jsou také obtížněji absorbovatelné vodou, takže se zahrada může rychle ponořit. A někdy je to samotný terén, který způsobuje problémy znovu a znovu a má prostě tendenci zadržovat vodu. Zaplavené oblasti a louže však mohou způsobit hnilobu kořenů a zničit veškeré vaše láskyplné úsilí a čas věnovaný zahradě. Takže máte na zahradě záplavy – co děláte nejlépe? Za prvé, prevence je lepší než následná péče:

Zahrada pod vodou – ochrana před povodněmi na zahradě jako preventivní opatření

Podvodní zahrada - tipy na její odvodnění

Pokud víte, že je vaše zahrada často postižena nedodělky, můžete udělat několik kroků, abyste zabránili velké katastrofě. Sami se musíte rozhodnout, které z nich lze ve vašem případě nejlépe implementovat. Toto jsou vaše možnosti, jak zabránit zaplavení vaší zahrady, nebo alespoň snížit četnost:

Smíchejte zeminu pro těžké půdy

Smíchejte půdu s kompostem a pískem, abyste zlepšili její propustnost na záhonech

Půdy s vysokým podílem hlíny nebo jílu mají tu výhodu, že uchovávají vodu déle a chrání tak vaše rostliny před vysycháním, zejména v horkých letních měsících. V případě silných srážek jsou ale rychle nasyceny vodou a na zahradě může dojít k zamokření a zaplavení. Podvodní zahradě můžete zabránit jednoduchým přidáváním kompostu a písku do půdy každé jaro, když připravujete záhony a mezi nimi. Díky tomu je půda propustnější.

Zabraňte podvodní zahradě s vyvýšenými postelemi

Vyhněte se podvodním zahradám s vyvýšenými záhony s drenáží

Vyvýšené záhony nejen zajišťují, aby vaše rostliny nebyly ani ve vodě, ale spíše aby byly vyvýšené. Půdu si také můžete sami namíchat podle svého přání. To také udržuje rostliny mimo těžké půdy, pokud je vaše zahrada taková. Při silném dešti může voda snadno prosáknout půdou, kterou jste smíchali (nejlépe s drenážní vrstvou) a kořeny vašich rostlin jsou chráněny. Ideální pro zabránění zaplavení postelí na zahradě.

Položte drenáž

Nechejte drenáž správně nainstalovat odborníkem

Odvodnění je vhodnější pro půdy, které mají tendenci tvořit podmáčení, aby se zabránilo zahradě pod vodou. Trubky jsou položeny v zemi, přes kterou může přebytečná voda odtékat ve svazcích. Každý, kdo se pro takové řešení rozhodne, by však měl postupovat opatrně a pro jistotu se poradit s odborníkem. Je důležité dávat pozor, abyste nevytáhli podzemní vodu z půdy a příliš ji nevyschli. Specialista je schopen odebrat vzorky z půdy a podle toho posoudit správnou drenáž.

Odvodnění pod záhony ze štěrku jako řešení pro nepropustné půdy

Další možností by bylo položit drenážní vrstvu štěrku a písku sami – jako vyvýšený záhon. Chcete-li to provést, vykopejte zemi budoucího lože, položte vrstvu štěrkopísku a naplňte postel zpět. Můžete toho také využít k promíchání půdy s kompostem a pískem, jak je popsáno výše, abyste získali propustnější složení.

Půdu pravidelně uvolňujte

Pravidelně uvolňujte půdu, abyste zabránili zaplavení zahrady

Pravidelné kopání je také dobrým preventivním opatřením proti podvodní zahradě. U trávníků to možné není, ale své záhony květin a zeleniny můžete chránit tímto způsobem. K tomu použijte motyku nebo takzvaný kultivátor. Výsledná vzdušná půda usnadňuje prosakování vody do země.

Prevence zahradních podvodních – svahů, příkopů a děr

Kopání proti podvodní zahradě jako preventivní opatření

Vytvořte postele s mírným sklonem, postavte odvodňovací příkopy a vodní otvory (40 x 40 cm). Kolik takových šachet, potrubí a stok budete potřebovat, závisí především na množství deště, které pravidelně zažíváte.

Pravidelné provzdušňování trávníku

Zvětšete a provzdušněte trávník, abyste zlepšili jeho absorpční kapacitu

Všechna již zmíněná opatření jsou pro trávníky nevhodná, protože by je zničila buď dočasně, nebo trvale. Ale musíte ho také nějak chránit, pokud je na zahradě neustále pod vodou? Můžete ji pravidelně ventilovat tím, že ji vertikutujete. Trávník nebo půda je pomocí vertikutátoru řezána několik milimetrů hluboko. Ale vezměte si s tím dobrou radu, protože je třeba zvážit několik věcí. Poté můžete do trávníku vypíchnout malé otvory a poté je naplnit pískem. To zlepšuje větrání a činí pevnou půdu trochu propustnější.

Vyměňte trávník

Abyste se vyhnuli zatopeným trávníkům, vysaďte náhradu trávníku vyrobenou ze zemního krytu

Zvláště pokud je trávník hlavním slabým místem na zahradě, můžete jednoduše uvažovat o jeho výměně nebo alespoň o výběru druhu trávy, která není citlivá na vlhkost. Jinak jsou vhodné také pochůzné půdní kryty, i když byste si samozřejmě měli také vybrat odrůdy, které vydrží hodně vlhkosti.

Když je zahrada pod vodou

Jak můžete podpořit vypršení platnosti??

Zahrada pod vodou - Co dělat proti zatopení trávníků a záhonů

Máte už na zahradě záplavy, takže už je na preventivní opatření pozdě? Zvláště když se vytvořily louže, měl by člověk jednat a udělat něco se zahradou pod vodou. Chcete -li to provést, samozřejmě počkejte, až přestane pršet. Navíc můžete pozorovat jen pár dní: pokud voda postupně ustupuje, můžete přejít k následujícím radám. Pokud voda couvá, tlačí na zeď nebo hrozí vniknutím do domu, je prvním krokem čerpadlo, které můžete použít k odčerpání přebytečné vody. Rekonstrukce suterénu nebo domu je drahá věc. V tomto případě by tedy rostliny na zahradě měly být až na druhém místě.

Důležité pro zahradu pod vodou: Bez ohledu na to, pro která opatření se rozhodnete nebo která jsou nezbytná, snažte se na zahradě pohybovat co nejméně. Protože vaše váha pouze více zhutňuje půdu a vaše úsilí je kontraproduktivní. Měli byste si také uvědomit, že s největší pravděpodobností nebudete schopni zachránit část vašich rostlin navzdory rychlé reakci.

Vystrčte otvory

Propíchněte otvory jako odtoky v zemi proti přebytečné vodě

Půdu, která je jen velmi promočená, lze jednoduše vykopat, aby se usnadnila absorpce vody. To však není možné s trávníkem nebo když se vytvořily celé louže – koneckonců nechcete trávník zničit, chcete jej zachránit. V tomto případě můžete pomocí kovové tyče stisknout hluboké otvory v zemi. Ty jsou samozřejmě výhodně umístěny v nejhlubších bodech povrchu. Otvory můžete rozšířit trochu posunutím lišty tam a zpět. Poté jej znovu vytáhněte. Tímto způsobem vytvoříte takříkajíc drenážní otvory, kterými voda snad bude lépe odtékat.

Sejměte vodu

Pokud jsou zasaženy malé zahradní plochy, přelétněte kbelík

Pokud to nefunguje, můžete také použít kbelík, abyste se zbavili vody. Je to únavné, ale účinné opatření, pokud jde o menší zaplavenou oblast. Poté, co jste se zbavili vody, se zapuštěné oblasti v zahradě mohou znovu naplnit vodou. Namočená půda nadále uvolňuje přebytečnou vodu. To znamená, že o několik hodin později budete muset celou věc udělat znovu.

Pokud je zahrada pod vodou a ohrožuje dům, měli byste pumpovat

Tento projekt si můžete opět usnadnit pomocí čerpadla, zvláště pokud máte velké zahradní plochy. Která z těchto dvou variant se vám více vyplatí nebo zda se vyplatí do čerpadla investovat, musíte samozřejmě posoudit sami.

Vykopejte v trávníku zákopy, abyste zachytili přebytečnou dešťovou vodu

Abyste zabránili neustálému vyrovnávání trávníku nebo půdy při skimmingu, můžete jednoduše udělat malou oběť a vykopat jámu v nejhlubším místě trávníku. Ani to nemusí být příliš velké. Cílem je, aby voda stekla do této jámy a nahromadila se v ní, abyste ji mohli snadno odstředit. Poměrně rychlý způsob, jak odlehčit zbytku trávníku, když je zahrada pod vodou. Otvory můžete později doplnit a zasít nový trávník, což je lepší než úplně utopený trávník.

Zahrada po povodni

Jak s těmito tipy a triky odvodnit zatopené zahrady

Zbavit se vody je samozřejmě jedna věc. Je však pravděpodobné, že budete muset udělat více, aby byla zahrada zpět v dobrém stavu. Takže tam a tam možná budou zalomené stonky rostlin nebo spadané větve. Ořízněte stonky ostrými zahradnickými nůžkami a zlikvidujte je. Pokud zůstanou na mokru, může to vést ke vzniku plísní. Zkontrolujte také stromy, zda nemají zlomené větve a větvičky.

Zaplavená předzahrádka kvůli silnému dešti nebo velké vodě - rady zahrady před katastrofou

Po velké záplavě byla zahrada pravděpodobně pod vodou. Vodní proudy také často smývají Zemi a vytvářejí prohlubně. Je možné, že byly odhaleny i citlivé kořeny rostlin. Taková místa byste samozřejmě měli vyplnit znovu.

Správná údržba zahrady po povodni