Dům a zahrada

Boj s larvami komárů – strategie pro odstraňování škůdců z rybníka nebo bazénu

Komáři jsou považováni za nebezpečný hmyz, a proto byste měli s larvami komárů preventivně bojovat na zahradě. Nenechte se zmást zdánlivě neškodnou velikostí komára. Přestože jsou tito členovci poměrně malí, stačí jediné bodnutí k šíření celé řady závažných chorob, včetně malárie. Může se zdát, že odstranění možných hnízdišť, nebo spíše stojatých vod, je účinná strategie pro likvidaci komárů. Měli byste však mít na paměti, že některé druhy komárů kladou vajíčka, která mohou určitou dobu přežít bez vody. K růstu navíc potřebují malé množství vody. Z tohoto důvodu vám ukážeme několik prostředků proti larvám komárů v rybníku nebo v bazénu, které můžete použít.

Kde můžete bojovat s larvami komárů?

dospělá samice komára na vodní hladině s larvami komárů v rybníku

Nejjednodušší a nejefektivnější metoda, pokud chcete zničit larvy komárů v rybníku, je napadnout hmyz v jeho larválním stádiu. To vám však poskytne pouze úzké okno 10–14 dní. Během této doby larva visí vzhůru nohama poblíž hladiny vody se speciální trubicí k dýchání. Proto je důležité, abyste jednali rychle a rozhodně. Larva je čtvrtou fází životního cyklu komárů. Často jsou označováni jako měsíčky, protože se v této fázi svého života vrtí. Vaše ústa jsou vybavena malými kartáčky, které pomáhají odfiltrovat menší částice jídla, jako je plankton, houby a řasy. To jim poskytuje výživu, kterou potřebují ke zrání. Každá larva se líná až čtyřikrát, než dosáhne stádia kukly.

stojatá voda jako hnízdiště larev komárů bojujících přírodními prostředky

Co pomáhá proti larvám komárů ve vodě? Vaším prvním krokem k jejich účinné eliminaci by mělo být umístění stanoviště. Dospělé samice komárů mohou klást buď jednotlivá vajíčka, nebo skupiny mnoha vajíček najednou. Aby však vejce snášeli vůbec, musí si nejprve najít hnízdiště s dostatkem prostředků, aby tam vajíčka vyklíčila a dozrála. Všechna tato místa mají některé věci společné. Komáři potřebují k vylíhnutí vajíček stojatou vodu. A protože patří mezi nejpřizpůsobivější živé organismy na světě, jejich vajíčka mohou snadno klíčit do larev i s tím nejmenším množstvím stojaté vody. Je však samozřejmé, že komáři se kvůli svému prostředí raději šíří v jezerech a rybnících na zahradě.

Jak najít larvy venku?

co pomáhá proti larvám komárů ve vodě a jak lze proti larvám komárů bojovat

Pokud tedy hledáte larvy komárů, nezbývá než hledat na svém pozemku stojatou vodu. Mohou být v rybníku v zadní části vašeho domova nebo v ucpaném žlabu. Larvy komárů se také velmi často nacházejí v bazénu. Mohou dokonce prospívat ve venkovních strukturách, jako je fontána přímo před vaším domovem. Larvy komárů vypadají jako malé vlásenky o velikosti kolem jednoho centimetru. Visí hlavou dolů blízko hladiny vody a pohybují se kroutivými pohyby.

Nainstalujte si moskytiéru na zahradu nebo doma

Můžete použít prostředky proti larvám komárů v zahradním jezírku nebo jinde, abyste se jich včas zbavili. Eliminaci larev komárů lze navíc provést několika způsoby. Typ řešení v zásadě závisí na typu stojaté vody. Každá situace je jiná. Nejlepší je tedy podívat se na níže uvedené scénáře, abyste se dozvěděli, jak ovládat larvy komárů a za určitých okolností je správně vyhubit.

Larvy komárů v bazénu

Vyčistěte venkovní prostor bazénem a bojujte proti larvám komárů

Protože velké vodní plochy přitahují komáry, je bazén jedním z nejlepších kandidátů na to, aby se larvám hmyzu dařilo. V případě zamoření máte několik možností, které je třeba zvážit pro efektivní kontrolu. Můžete například použít methopren ve formě granulí. To primárně brání larvám komárů dosáhnout dospělého stádia. Speciální larvicid je vybaven regulátorem růstu hmyzu. Vzorec umožňuje larvám přejít do stadia kukly, ale brání jim stát se dospělými komáry. Účinnost řešení může trvat 3 až 4 týdny.

bti Použijte k hubení komárů jako prostředek proti larvám komárů v zahradním jezírku

Vložka na kontrolu komárů BTI je také možností pro likvidaci larev komárů ve vašem bazénu. Tyto kruhové larvicidy s malou dírkou uprostřed obsahují mikroorganismy, které jsou nakonec určeny ke konzumaci larvami komárů a způsobují střevní otravu. BTI znamená Bacillus thuringiensis a nabízí měsíce ochrany. Nejjednodušší způsob, jak se zbavit larev komárů ve vašem bazénu, je přidat do vody bělicí roztok. Většinou zahrnuje stejný roztok bělidla, který lidé obvykle používají k odstranění skvrn z bílého oblečení. Je to chlornan sodný jako součást bělícího roztoku, který působí při likvidaci larev komárů. Chcete-li roztok bezpečně použít v bazénu, smíchejte 1 polévkovou lžíci bělidla s 3-4 litry vody.

Co dělat proti larvám komárů v zahradním jezírku?

krásná zahrada s jezírkem bojujícími s larvami komárů

Rybníky a jezera patří díky své přirozené hojnosti mezi nejoblíbenější hnízdiště komárů. Můžete zde také použít BTI, protože se jedná o organická opatření a bylo prokázáno, že jsou bezpečná pro lidi a zvířata. Často přehlíženým tipem je použít skořicový roztok (15% skořicového oleje s 85% vody). Cinnamaldehyd, skořicový acetát, eugenol a anethol jsou čtyři hlavní složky skořicového oleje, které v jezírku zabíjejí larvy komárů. Výhodou této možnosti je, že si můžete vychutnat sladkou a lahodnou vůni roztoku a efektivně se zbavit škůdců ve vašem blízkém rybníku nebo jezeře.

koi a které ryby jedí v rybníku larvy komárů

Které ryby jedí larvy komárů v rybníku? Dobrou zprávou je, že většina ryb bojuje s larvami komárů tím, že jí měsíčky. Majitel domu, zahradník nebo majitel akvária, který chce naplnit svůj rybník nebo nádrž rybami, které tyto škůdce sežerou, ale pulce nechají na pokoji, má několik možností. V některých případech komára sežere ryba i poté, co odletí. Lukostřelec může například vidět hmyz spočívající na listu nad vodou a stříkat na něj proud vody. Když voda narazí na komára, spadne do vody a ryba ji sní. Dalšími druhy ryb, které se mohou živit larvami komárů, jsou: komáří ryby, zlaté rybky, guppy, koi, cichlidy, hořké ryby a zebrafish. Mnoho ryb se živí larvami komárů a těchto sedm ryb je nejen žere, ale nechává pulce samotné. Jsou to tedy spolehliví pomocníci, se kterými můžete naplnit rybník nebo akvárium.

Co můžete dělat proti larvám komárů v sudech s deštěm??

co můžete dělat proti larvám komárů v sudech s deštěm

Dešťové sudy jsou ideální pro sběr dešťové vody. Použijte drátěnou clonu s jemnými oky, abyste zabránili komárům snášet vajíčka a bojovat tak s larvami komárů. Nezapomeňte také zakrýt svod, který se připojuje ke žlabu. Komáři se mohou do vašeho sudu snadno dostat skrz svod. Můžete je zakoupit se sudy nebo samostatně v železářství. Larvám komárů v dešťovém sudu lze nejlépe zabránit sítem vyrobeným z velmi jemné síťoviny.

Zjistěte, jak zkrášlit dešťové sudyBeautify dešťové sudy.

Bojujte proti larvám komárů v rybníku přirozeně

znamená boj proti hnízdícím larvám komárů pod vodou v rybníku

Kvůli oslabenému tělu se komárů nejsnadněji zbaví v larválním stádiu. Kromě výše uvedených metod existují ještě další vysoce účinné prostředky proti larvám komárů. Ty mohou fungovat přirozeně a bez chemikálií.

česnek

Přirozeně bojujte proti larvám komárů v rybníku s česnekem

Pravděpodobně jste slyšeli vtip, že stroužky česneku zahánějí upíry. Tento slavný příběh ve skutečnosti obsahuje malý náznak pravdy. Věděli jste například, že vám česnek může pomoci v boji proti krvežíznivým komárům? Můžete to udělat rozdrcením asi tří až pěti cibulek česneku pomocí mixéru. Poté strouhaný česnek zabalte do utěrky a vymačkejte přes misku nebo nádobu, aby se šťáva extrahovala. Smíchejte šťávu se 3 litry vody a přidejte roztok do stojaté vody, která je zamořena larvami komárů. Roztok zabíjí larvy tím, že je dusí.

Jablečný ocet

Jablečný ocet použijte jako lék proti larvám komárů v rybníku

Jablečný ocet je další netoxický prostředek proti larvám komárů, který můžete snadno použít doma. Tento ocet funguje stejně jako skořicový olej a přirozeně brání růstu larev. Řešení pro kutily můžete vytvořit také smícháním čajové lžičky jablečného octa se 3 litry vody. Tuto kapalinu lze vložit do rozprašovače a nastříkat po dvoře nebo přimíchat do stojaté vody.

Prášek do pečiva

žena kombinuje jedlou sodu nebo jedlou sodu jako prášek pro boj s larvami komárů

Jedlá soda sama o sobě není účinným řešením proti larvám komárů. Nezabíjí škůdce v larválním stádiu a neměl by být používán tímto způsobem. Proč jsme to tedy uvedli sem? Je to neocenitelný nástroj pro dezinfekci nádobí, které bylo dříve zamořeno larvami komárů. S jedlou sodou uděláte další krok k dezinfekci nádobí, které běžný starý prostředek na mytí nádobí prostě nemůže nabídnout. Jednoduše smíchejte jedlou sodu s vodou a octem a použijte ji k mytí nádobí.

Také zajímavé: kávová sedlina jako domácí lék na komáry? Takto odháníte mučitele!