Dům a zahrada

7 tipů na ochranu před hlukem na zahradě: Tak se venkovní prostor stane skutečnou oázou klidu

protihluková zahrada velká květináče vysoké rostliny v květináčích

Zahrada je váš vlastní soukromý prostor pro samotu. Zde byste měli relaxovat, poslouchat cvrlikání ptáků a šustění listí a jednoduše si odpočinout po dlouhém pracovním týdnu. Hluk přispívá k tomu, jak klidná je zahrada. Nežádoucí hluk z dálničního provozu, rušných ulic nebo mechanických systémů může ovlivnit klid venku, zejména v městském prostředí. Navzdory shonu městského života se zahrada ve městě může stát také soukromým útočištěm. Protože pomocí několika jednoduchých optimalizací designu lze úroveň hluku změnit. V článku jsme sestavili několik tipů pro výsadbu a materiály, které zajišťují dobrou ochranu proti hluku v zahradě. Tímto způsobem lze venkovní prostor proměnit ve skutečnou oázu klidu!

Tipy na efektivní ochranu před hlukem na zahradě

protihluková ochrana na zahradě možná výsadba

Pokud chcete svou zahradu účinně chránit před hlukem, měli byste nejprve určit, odkud hluk, který blokujete, skutečně pochází. Jde tedy o okolní hluk, jako je dálniční provoz, nebo hluk pochází z jednoho zdroje, například z klimatizace sousedů? Jakmile je identifikován zdroj hluku, mohou být přijata příslušná opatření.

Protihlukové zahradní rostliny vhodné materiály

Skutečně existuje mnoho způsobů, jak zamezit hluku ve vašem venkovním prostoru. Například designér této malé městské zahrady v New Yorku spojil několik prostředků snižujících hluk a vytvořil soukromou oázu. Hustá vertikální výsadba, posezení a zvuk pohlcující podlahové materiály pomáhají hluk blokovat.

V následujících částech jsme shrnuli různé varianty ochrany proti hluku na zahradě.

Vertikální výsadba pro absorpci zvuku

tipy pro vertikální výsadbu zahradní ochrany proti hluku

Abyste nepříjemné zvuky nedostali z vlastní zahrady, můžete mezi sebe a hluk vložit přepážku. Důležitým aspektem při stavbě protihlukové stěny je její výška. Čím vyšší je stěna, tím účinněji mohou být zvukové vlny odkloněny.

Protihluková zeď však neznamená vždy novou konstrukční konstrukci. Dokonce i vnější stěny domu a zeď mohou chránit zdroje hluku. Přispívá k tomu vhodná výsadba. Pokud jsou rostliny vysazeny svisle, pak je ochrana proti hluku optimální. Doporučujeme vertikální výsadbu ve třech vrstvách: vzpřímené stromy a trávy jako nejvyšší vrstvu, keře jako střední vrstvu a nízké trvalky a půdní kryt jako spodní vrstvu. Zelené stěny a závěsné zahrady jsou nejlepší volbou v případě omezeného prostoru.

nápady ochrana proti hluku zahrada vertikální výsadba

Na tomto vnitřním nádvoří v San Francisku se například krajinářští architekti rozhodli pro vertikální zahrady, zelené stěny a rostliny a stromy různých výšek. Absorbují zvuk a nabízejí dobrou ochranu proti hluku na zahradě.

Velké secí stroje jako alternativa pro malou zahradu

protihluková ochrana zahradní tipy kontejnerové rostliny různých velikostí

Na malé zahradě nebo dvoře není výsadba vždy možná. Pokud je to i váš případ, pak můžete jednoduše zasadit větší rostliny a stromy do květináčů a van. Ve velkých květináčích můžete vysadit několik rostlin současně a dosáhnout tak úspěšné vertikální výsadby. Malý strom, nízká tráva a trvalky a některé popínavé rostliny budou dobře ladit ve velké nádobě. Čím více vrstev to vytvoří, tím lépe bude vnější oblast chráněna před hlukem.

Ochrana proti hluku na zahradě se sloupcovými rostlinami

tipy protihluková zahrada vytvoří tiché místo k sezení

Živé ploty poskytují nejen dobré soukromí, ale jsou také ideální pro ochranu před hlukem na zahradě. Ze vzpřímených, sloupovitých rostlin a stromů lze vysadit zelený živý plot, který dobře chrání hluk.

Některé oblíbené vysoké a tenké stromy, které poskytují účinnou ochranu před hlukem a zvědavýma očima, jsou sloupcovité odrůdy amerického stromu sladkého dříví (Liquidambar styraciflua) a habru (Carpinus betulus). Tyto stromy rostou vzpřímeně a při pravidelném prořezávání mohou vytvářet tenké živé ploty.

protihluková ochrana zahradní tipy sloupcovité rostliny stromy květináče

Jako ochrana proti hluku v této útulné střešní zahradě v Chicagu je pyramidový habr (Carpinus betulus ‘Fastigiata’) zasazen do velké vany. Takzvaný sloupový buk je rychle rostoucí a sloupcovitý, ale může se rychle šířit, pokud není řezán. Díky pravidelnému řezu je strom perfektní jako tenký živý plot pro ochranu před hlukem a soukromí na zahradě.

Zahradu hustě vysaďte

hustá vegetace jako ochrana před hlukem v zahradě

Zamyslete se nad tím, jak můžete vytvořit hustou výsadbu, která obklopí veškerý vnější prostor a zablokuje hluk. Hustá vegetace, která je vysazena kolem vaší zahrady jako protihluková bariéra, dobře filtruje hluk.

protihluková ochrana zahradní rostlina vysoké stromy hustě

Vysazujte vysoké stromy asi 3 metry od sebe, abyste tlumili hluk a napodobovali lesní krajinu. Když jsou stromy hustě vysazeny, rostou více vzpřímeně, místo aby se roztáhly, protože bojují o světlo. Pěstujte podél hranic svého pozemku, ale nezapomeňte nechat uprostřed prostor, který nasákne sluneční paprsky. Vhodným stromem pro tento druh výsadby je například bříza.

Rozptýlit zdroj hluku

protihluková ochrana zahradní tipy vodní rušivý prvek

Pokud ani hluková bariéra nepomůže proti hluku z ulice, můžete zkusit jiný přístup, a to odvrátit pozornost od zdroje hluku. Hry s větrem a vodou poskytují na zahradě nepřímou ochranu proti hluku, protože hluk nestíní, ale zahalí vás uklidňujícími zvuky. DIY zahradní fontána, například, není tak složitá, aby se sama a vytváří nádherné zvukové efekty. Máte tedy pocit, jako by zahrada u potoka byla uprostřed lesa.

Tip: Hudba také funguje. Malé rádio venku může atmosféru zpříjemnit a zároveň odvádět pozornost od nevzhledných zvuků.

Vytvořte klidné sedadlo

protihluková ochrana zahrady tipy na klid venku

Někdy není možné nebo nutné obklopit celou zahradu hustými rostlinami a stromy. Většinu času stejně trávíte na svém místě, zvláště pokud si chcete odpočinout a užít si klid a pohodu. Proto se vyplatí vybrat si pěkné místo na zahradě a prostě ho zahrnout. Tato varianta je nejen jednodušší, ale také výrazně levnější.

Vytvořte si na zahradě klidné místo k sezení

V této městské zahradě v Nizozemsku můžete vidět příklad. Posezení je pokryto pergolou, což ve vnější části vytváří útulný a klidný koutek.

Zvukově pohltivé materiály pro ochranu proti hluku na zahradě

výsadba zahradního materiálu protihlukové stěny

Absorpce zvuku hraje v zahradě velkou roli. V zásadě každý vnější povrch buď absorbuje zvuk, nebo jej zesiluje. Je proto důležité používat materiály, které mají dobré vlastnosti pohlcující zvuk. Hladké povrchy, jako jsou stěny z betonu, skla nebo zdiva, hluk odrážejí, zatímco porézní nebo drsné materiály zvuk pohlcují. Pro protihlukovou zeď je v zásadě vhodný téměř jakýkoli materiál. Gabionové stěny, které jsou vyplněny zeminou, pískem nebo jiným izolačním materiálem, jsou velmi účinnou variantou.

Zahradní protihlukové stěny chrání proti hluku

Aby zahradní nábytek měl ještě lepší ochranu před hlukem, měl by mít měkké prvky, jako jsou polštáře sedadel a textilie odolné proti povětrnostním vlivům. Podlahová krytina může mít také zvukově vyztužující účinek, pokud je položena betonovou nebo kamennou dlažbou. Trávníky, půdní kryt a několik postelí na domácí zahradě mohou tento efekt neutralizovat.

Dopřejte si na zahradě klid!