Dům a zahrada

13 bylin a rostlin, které můžeme pěstovat doma v květináčích

bylinky a rostliny květináč-péče-snadná-bazalka-rozmarýn

Květinové truhlíky nemůžete dát jen tak na balkon nebo okenní parapet. Do květináče lze zasadit i bylinky. Čerstvě natrhaná máta, bazalka nebo petržel jsou nejen zvláště aromatické, ale také krásně dekorativní. Abyste si mohli v kuchyni vypěstovat malou bylinkovou zahrádku, musíte vědět, které Byliny a rostliny jsou k tomu vhodné.

Byliny a rostliny – Které z nich na balkoně?

byliny a rostliny balkon-dřevěné desky-tipy-snadná péče

Některé koření, bylinky a rostliny můžete koupit jako mladé rostliny na trhu nebo na jaře v květinářstvích. Výběr semen, která lze nalézt také v některých supermarketech, je ještě větší. Pěstování bylin se příliš neliší od pěstování květin a keřů. Ideální je balkon nebo okenní parapet orientovaný na jih.

Byliny a rostliny – cibule a česnek

byliny a rostliny-pěstování-cibule-květináč-hlína-kuchyň-zeleň

Cibule, česnek a hadí česnek Bylinám a rostlinám do květináče se také úspěšně daří v severních oknech a lze je použít k dochucení téměř jakéhokoli pokrmu.

Pěstování bylin a rostlin

bylinky-a-rostliny-pažitka-hrnec-nápad-koření

Z pažitka (Allium schoenoprasum) se pěstuje pro listy, které se používají při vaření. Má jemnější chuť než cibule a česnek. Obvykle se přidává syrový a přidává se do salátů, omelet a pečených brambor.

Kvetoucí pažitka

bylinky-a-rostliny-květ-šeřík-hezká pažitka

Pikantní pažitka

Pažítka balkónové bylinky a rostliny nápad čerstvé

řeřicha (Lepidium sativum) je rychle rostoucí, každoroční lehký zárodek. Nejcennější jsou listy, které mají šťavnatou a kořeněnou chuť. V kuchyni se přidávají hlavně do salátů a sendvičů. Je také vhodný k pokrmům s vejci a sýrem, včetně polévek a omáček. Chuť je svěží a mírně podobná křenu.

řeřicha

řeřicha roční světlý klíčič okenní parapet roste

Z Zahradní kopr (Anethum graveolens) je jednoletá bylina, která se používá jako koření do potravin a jako součást některých léků. Staří Římané věřili, že má tajemnou, nádhernou moc. Kopr je jedním z koření bohatých na kyselinu listovou (vitamín B9), karoten (provitamin A) a vitamíny C a E..

kopr

koprové květináče balkonová bylinková zahrada jsou vhodné bylinky a rostliny

petržel (Petroselinum crispum, Petroselinum neapolitanum, Petroselinum latifolium) je bylina široce používaná v kuchyních Blízkého východu, Evropy a Ameriky. Čerstvá petržel je bohatá na vitamín K, vitamín C a železo.

petržel

petržel vysazovač balkon pěstovat čerstvé bylinky a rostliny

Z tymián (Thymus) je nízký keř, 20-40 cm vysoký, s příjemnou vůní a svíravou chutí. Suší se a používá se čerstvý v kuchyni. Koření zeleninové polévky a lze jej kombinovat s cibulí, pepřem a paprikou, bobkovým listem a bazalkou.

Pěstování tymiánu

tymián bylinky koření hrnec balkónové bylinky a rostliny

bazalka (Ocimum basilicum) je známá jako „královská bylina“. Je to jednoletá bylina, která kvete od června do září. Pokud ji chcete použít čerstvou, musíte ji sbírat během kvetení a sušit – před kvetením. Obsahuje vitamín K, vitamín A a mangan. Je nepostradatelnou součástí italské kuchyně (špagety, těstoviny, pizza), kořením pro hovězí a drůbeží maso. Také ve slavné italské pesto omáčce. Jeho listy lze dlouhodobě skladovat, namočené v oleji nebo zmrazené.

bazalka

bazalka hrnec balkon růst bylinková zahrada

oregano (Origanum heracleoticum L.) – vhodné pro drůbeží pokrmy a těstoviny. Vůně a chuť jsou podobné slaným. Zvláště v italské kuchyni při přípravě omáček na špagety, lasagne, pizzu a mnoho dalšího.

oregano rostlina byliny a koření hrnec balkon večeře

Z majoránka (Origanum Majorana) je bylina podobná oreganu. Ve starověku byl považován za posvátnou rostlinu. Je antispazmodický, antiseptický, má vazodilatační účinek a stimuluje trávení. V kuchyni se často používá s cibulí, česnekem a pepřem v zeleninových a fazolových polévkách, jako náplň do kachen, koláčů, omáček a mnoha dalších. Používá se také do uzenin.

majoránka hrnec bylinky a rostliny balkonová bylinková zahrada

Mincovny (Mentha) jsou rod vytrvalých bylin. Na jižní a severní polokouli je známo více než 30 druhů. Máta peprná je díky svému širokému spektru účinků jednou z nejpoužívanějších bylin. Římané jím ochucovali sály pro oslavy a oslavy, protože si mysleli, že jeho vůně zlepšuje funkci mozku a paměť. V kuchyni se čerstvé a sušené listy používají k ochucení ovocných koktejlů, džusů, ovocných salátů, zeleninových pokrmů, sýrů a dalších.

mátové sklenice hrnce balkon pěstovat čerstvý výběr

Z rozmarýn (Rosmarinus officinalis) je vytrvalá bylina s dřevnatou lodyhou a vonnými stálezelenými jehlicovitými listy. Velmi odolný vůči škůdcům. Římané a Arabové ho používali jako koření a jako lék na mnoho nemocí. Čerstvé a sušené listy rozmarýnu se často používají jako koření v tradiční středomořské kuchyni. V první řadě jde o pokrmy z ryb, drůbeže a ovcí. Jemně mletý se používá k ochucení salátů z mrkve, brambor, zelí a rajčat.

rozmarýn hrnec parapet vzkvétat bylinková zahrada domů

Z estragon (Artemisia dracunculus L.) je vytrvalá rostlina, důležitá pro evropskou kuchyni. Větve slouží k ochucení různých pokrmů, salátů a omáček. Obzvláště vhodné pro přípravu pokrmů s rybami a vejci, zejména omelety. Lze použít k ochucení salátů a rýžových pokrmů a také ke zlepšení chuti sýra a masa. Estragon může ochutit dušenou zeleninu na másle; zvláště úspěšná je kombinace s bramborami. Je také typický pro středomořskou kuchyni a je součástí některých slavných omáček, jako je Bearnaise.

Estragonové bylinky a koření rostou v květináčích

Pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum) jednoletá rostlina, která dosahuje výšky 50 cm. Ze semen a stonku se připravuje barevná sůl. Pokrmy jsou kombinovány se slaným, mátovým, petrželkovým, koprovým, červeným a černým pepřem.

Byliny a koření v interiéru pískavice čerstvé zelené listy

Pikantní (Satureja) je rod asi 30 druhů jednoletých nebo víceletých rostlin a drobných keřů, které dosahují výšky 15–50 cm. Sušené bylinky jsou zelené, mají charakteristickou vůni a mírně nahořklou chuť. V kuchyni se používá k ochucení fazolí, čočky a hrášku. Pokrmy s jehněčím, červeným zelím, bramborovou polévkou a zeleninou. Skvěle se hodí k petrželce, sušené zelenině, bobkovým listům, česneku, rozmarýnu, celeru, pískavici. Ne s oreganem a majoránkou, protože příchutě jsou velmi podobné.

Pikantní hrnec balkon čerstvé bylinky a rostliny doma

Byliny koření balkon výsadba stroužek česneku

česnekové hrnce balkonové stonky

bylinková zahrada balkon typy rostlin byliny a rostliny