DIY

Vytvořte si vlastní gril – nápady pro kutilské projekty z přírodního kamene nebo cihel

Postavíte -li si venkovní kuchyň nebo gril sami, můžete jej snadno přizpůsobit svým potřebám a vybrat si materiály podle svého vkusu a rozpočtu. Tyto útulné prostory na zahradě nebo ve dvoře jsou vhodné pro letní párty nebo grilování, stejně jako pro intimní večeře ve dvou nebo s rodinou. Pokud na grilování používáte přírodní kámen nebo staré cihly, kutilský projekt na zahradu vám může ušetřit spoustu peněz. Ale můžete to celé nechat vypadat přesně jako komerčně dostupné grily, které si necháte postavit profesionály.

Postavte si správný gril sami

Navrhněte si vlastní gril z přírodního kamene na dvorku domu

Hlavně si pamatujte, že než začnete stavět, musíte udělat těžké rozhodnutí. Nejprve si musíte sami určit typ materiálu, ze kterého chcete gril postavit. Kromě výběru typu kamene, který chcete použít, musíte také vybrat umístění ve vašem venkovním prostoru, kde chcete vytvořit svůj vlastní projekt. Je také dobré postavit konstrukci poblíž kuchyně. Současně však nesmí být v blízkosti rostlin, keřů nebo plotů. Měli byste tomu věnovat pozornost, abyste se vyhnuli zbytečným nehodám a nebezpečí požáru. Pokud jsou tedy ve vašem venkovním prostoru nějaké věci, které se mohou snadno spálit, je nejlepší je držet mimo gril.

venkovní krbový gril postavte si vlastní přírodní kámen obklopený lesem

Samozřejmě, pokud máte zahradu, ve které byste si chtěli postavit vlastní gril, je možné koupit hotovou konstrukci ze žáruvzdorných cihel, které můžete snadno sestavit. Pokud jste se však rozhodli pro vlastní návrh, můžete zdivo kombinovat s různými materiály. Kromě toho se musíte řídit funkčností. Je ale žádoucí najít soulad mezi materiály, barvami, tvary a dalšími detaily. Protože kromě přípravy jídla by to mělo být také místo pohody a estetiky.

Při stavbě postupujte podle jednoduchých kroků

Cihlový gril Postavte si zděné cihly s grilovacím roštem a uhlím na zahradě

Nejprve položte první vrstvu velkých plochých kamenů nebo cihel na podlahu a vyplňte mezery mezi kameny maltovou směsí. Pokračujte v pokládání dalších vrstev, dokud nenajdete dostatečně vysokou strukturu, a nezapomeňte vyplnit mezery v každé vrstvě zálivkovou směsí. Přírodní kámen pak můžete dát na vnější stranu grilu a místnosti znovu vyplnit maltou. Při tomto postupu však při pokládání kamenných desek odstraňte veškerou přebytečnou maltu. Pokud máte pocit, že potřebujete vytesat kámen, můžete použít kladivo.

Profesionální cihlový gril s dveřmi z černých cihel

Na konečnou kamennou vrstvu grilu pak můžete použít kovové konzoly. Dbejte však na to, abyste je vložili do hmoždíře a ne na kameny, aby byl gril stabilní. Poté, co jste udělali první kroky, na ni nejprve položte mřížku. Počkejte několik dní, než malta zaschne. Poté můžete gril kdykoli použít. Pamatujte, že rozměry a struktura závisí na vašich preferencích. Můžete si udělat design, jak chcete, pokud celou věc postavíte stabilně a nenecháte se zhroutit. Počet věcí potřebných pro takový projekt se může lišit v závislosti na velikosti sestavení.

Tipy na strukturu a péči o gril

grilovací rošt použijte kovový kartáč

Vnitřní stěnu grilu lze pro další akumulaci tepla obložit ohnivými cihlami, kterým se říká žáruvzdorné cihly a jsou vyrobeny z pálené cihly. Pro mřížku vyberte nerezovou, potaženou litinu nebo nerezovou ocel. To pak může být neseno úhlovým železem nebo cihlami. Více stability zajišťuje základna z vláknobetonu o tloušťce 10 až 15 cm na stejně silném podkladu ze stlačeného štěrku. Celé by to navíc mělo být obehnáno pevnými cihlovými zdmi a rámy nosítek. Vhodný je plný plech a také zjednodušuje odstraňování popela. Umístěte to asi 20 až 40 cm pod mřížku.

Samostatně stojící gril z přírodního kamene s komínem na dvorku

Vyšší zadní a boční stěny navržené a postavené grilovací oblasti snižují riziko létajících jisker. Tenčí, protáhlé vnitřní stěny usnadňují přístup k mřížkám z boku při vaření. Před stavbou určete, kterým směrem větry obvykle foukají, a umístěte gril tak, aby kouř foukal pryč od kuchaře a jídelny. Pokud máte pochybnosti, můžete na trávník nalepit malé vlajky a dívat se. Kvůli údržbě horký grilovací rošt pravidelně kartáčujte, abyste zabránili tvorbě bakterií. Po ochlazení postříkejte rostlinným olejem, abyste zabránili rzi. Po každém použití zlikvidujte studený popel, abyste se vyhnuli nadměrnému kouři a nepříjemným vůním.

Zděný krb v zahradě s lehátkem

Přírodní kámen a cihla jsou dobrou volbou, protože tyto materiály dobře udržují teplo. Jako ohnivzdorné stavební materiály se při působení tepla nerozpadají. Pokud tedy máte základní dovednosti, silné záda a nějaké dobré přátele, měli byste se do toho pustit. Možná si však můžete najmout profesionála, který provede složité zdění.