DIY

Vyrobte si tekutou křídu pro děti i dospělé – hraní a malování na čerstvém vzduchu

Vyrobte si omyvatelnou tekutou křídu pro malování příjezdových cest, chodníků, teras a ulic

Hledáte pro děti nové zajímavé nápady, kterými je můžete nalákat ven? Pak je to pro vás to pravé místo, protože pro vás, vaše tyrany a vaše přátele máme skvělý nápad. Pamatujete si, jak jste v dětství milovali malování ulic a chodníků křídou? Nejinak je tomu u dnešních dětí! I oni si s touto činností užijí spoustu zábavy, stejně jako si užíváme křídové fixy. Co ale použít místo klasické suché křídy tekutinu? Dokonce si můžete vyrobit vlastní tekutou křídu konvenčními prostředky a velmi levně. Dětem je dokonce dovoleno pomáhat. Abyste si mohli křídovou barvu vyrobit sami, dali jsme dohromady pár receptů, na které se používají různá jídla. Stačí se podívat na to, co máte ve své kuchyňské skříni, a v našem seznamu najít správný recept na tekutou křídu.

S jakými barvami si vyrobte tekutou křídu?

Vytvořte si tekutou křídu podle těchto receptů z různých surovin sami

Chcete -li vytvořit různé odstíny barev, můžete použít buď potravinářské barvivo, nebo omyvatelné barvy. Ty lze rychle a snadno odstranit i po zaschnutí. Jakmile jsou však suché, potravinářské barvivo nelze z podlahy tak rychle vyčistit. Pokud tedy chcete mít hned po hraní čistou ulici, terasu, příjezdovou cestu nebo chodník, doporučujeme pratelné barvy. Pokud vám nevadí, že budou obrázky chvíli viditelné nebo hodláte tekutou křídu stejně okamžitě odstranit, můžete také snadno použít potravinářské barvivo, pokud si tekutou křídu vyrobíte sami. Barvy se jednoduše smyjí zahradní hadicí, která je mimochodem pro děti stejně zábavná. Odolnější skvrny lze také odstranit mýdlovou vodou a štětcem.

Jaké kontejnery?

Pro tekuté křídy jsou perfektní lisovací lahve

Lahvové lahve jsou velmi oblíbené pro tekutou křídu, protože je lze použít k postřiku, ale také k malování. Poté je můžete snadno vyčistit a použít znovu další den. Alternativně můžete použít malé plastové misky nebo dokonce formy na muffiny (plechy na pečení), do kterých se plní barvy. Děti tak mohou pomocí barev a štětce malovat. Co je tedy lepší možností, když si tekutou křídu vyrobíte sami, rozhodnete se sami.

Vyrobte si křídu sami moukou a myčkou

Můžete hrát tři výhry s tekutou křídou

Za láhev:

 • 100 g mouky
 • 240 ml vody
 • 1 lžíce myčky
 • 5 až 10 kapek omyvatelného nebo potravinářského barviva (v závislosti na požadované intenzitě barvy)

Ve velké míse smíchejte mouku a vodu a míchejte, dokud nevzniknou další hrudky. Míchejte v myčce a poté vmíchejte tolik barev, kolik chcete, abyste získali požadovaný odstín. Můžete také kombinovat několik barev. Tekutou křídu naplňte do lahve pomocí trychtýře a můžete s ní začít malovat. Použijte ji stejný den a neuchovávejte ji, protože by mohla prasknout láhev.

Vytvořte si tekutou křídu z kukuřičného škrobu

Když je hezké počasí, nalákejte děti venku křídou

 • Kukuřičný škrob
 • voda
 • Barvy

Pokud si tuto tekutou křídu vyrobíte sami, děti ji mohou použít i k malování na lepenku nebo papír. Do misky dejte stejné množství vody a kukuřičného škrobu a míchejte, dokud nevznikne hladká směs bez hrudek. Ty pak můžete obarvit na jakoukoli barvu a plnit do lahví nebo formy na muffiny.

Vytvořte si vlastní křídu z pěny na holení a mouky

Snadná příprava tekuté křídy pro kutily pro děti na hraní venku

 • 100 g mouky
 • 240 ml vody
 • 120 g pěny na holení
 • 10 kapek potravinářského barviva

Vodu nejprve smíchejte s moukou, dokud nezmizí všechny hrudky. Poté přidejte krém na holení a potravinářské barvivo. Hotovou směs lze znovu plnit do lahví. Všechny přísady můžete také smíchat dohromady v mrazicím sáčku (opět nejprve mouku a vodu a poté zbytek). To zvládnou i děti. Nakonec odřízněte jen jeden roh sáčku a máte trychtýř, pomocí kterého můžete plnit tekutou křídu do lahví. Dírku trochu zmenšete, aby se sáček také vešel do lahve.

Vyrobte si s dětmi tekutou křídu

Vytvořte tekutou křídu různých barev pomocí potravinářského barviva

 • 200 g kukuřičného škrobu
 • Potravinářské barvivo
 • 200 g vody

Do mísy dejte kukuřičný škrob a vodu. K míchání lze použít tyčový mixér, aby se lépe rozpustily hrudky, které při míchání vznikají. Nyní distribuujte výslednou kapalinu v přibližně stejných množstvích v lisovacích lahvích. Každá láhev pak dostane několik kapek požadovaných barev. Lahve pevně uzavřete, prudce protřepejte a tekutá křída je připravena.

Co dalšího byste měli vědět:

Vytvářejte na chodnících krásné motivy a vzkazy

 • Pokud si vyrábíte tekutou křídu sami, můžete ji buď natřít na podlahu, nebo nastříkat, jak již bylo zmíněno. Další skvělý nápad je nalít tekutou křídu do rozprašovače. Nejlepší je pořídit si model, který dokáže stříkat jemné i hrubé. Pak také můžete tímto způsobem vytvářet skvělé vzory.
 • Tekutá křída je určena pouze k okamžitému použití a neměla by být uchovávána ani rozdávána. Jelikož tekutou křídu dokážete vyrobit sami během několika sekund, není nutné ji uchovávat. Udělejte rychle nové, když se vašim dětem bude líbit.
 • Každý recept má jinou konzistenci, což samozřejmě také závisí na přísadách. Některé druhy křídy jsou vhodnější pro malování, jiné se snadněji stříkají a míchají. Experimentujte s recepty, vyzkoušejte různé varianty a v případě potřeby změňte množství. Pak si můžete vyrobit a přijmout dokonalou tekutou křídu sami.

Vyrobte si tekutou křídu sami - rychlá a snadná tvorba