DIY

Vyrobte si sliz sami – rychlé a snadné recepty pro spoustu zábavy

vyrobte si sliz brýle-moře-najde-nemo

Děti si rády hrají s kluzkým, viskózním slizem, kopou si malíčky a dokonce straší mámu slizem. Co třeba, když jste doma Vyrobte si sliz sami? Vaše děti se také mohou zúčastnit a užít si spoustu zábavy. V tomto článku vám nabízíme různé recepty na výrobu hracího slizu, mezi nimiž určitě najdete ten nejvhodnější pro vás a vaše potomky.

 Vyrobte si barevný sliz sami – míchejte, hněte, hrajte a jen se bavte

kluk-batole-udělej-sliz-sám-hraj-modrý

Hraní se slizem je pro děti zábava a tato jedinečná hračka se skvěle hodí pro různé projekty školky a školy. Je také dobře přijímán na oslavách dětských narozenin. I když nevíte, jak zabavit své blízké v deštivém dni, udělat si sliz sami je skvělý řemeslný nápad.

Recepty a návody na výrobu slizu – velmi snadné a určitě uspějí

modelka-sliz-třpyt-dívka

První metoda výroby hracího slizu bez lepidla vás seznámí s tímto receptem, který používá kukuřičný škrob. Jednoduchý recept obsahuje následující přísady:

 • 350 ml vody
 • 2 šálky kukuřičného škrobu
 • 3-4 kapky potravinářského barviva (alternativně: prášková temperová barva)

Vodu nejprve vložte do malého hrnce a ohřejte. Voda nesmí být příliš horká, protože přeci jen musíte sliz rozmíchat rukou. Nalijte 250 ml ohřáté vody do misky a přidejte požadované potravinářské barvivo. Vše dobře promíchejte lžící. Pokud se vám barva tekutiny zdá příliš tmavá, nebojte se, sliz bude nakonec trochu světlejší. Vložte kukuřičný škrob do jiné velké mísy a do kukuřičného škrobu přidejte již barevnou vodu. Vše pečlivě promíchejte prsty, aby se kukuřičný škrob rozpustil a vznikla hustá a hladká pasta. Pokud je směs příliš řídká, můžete vmíchat ještě více kukuřičného škrobu.

mimozemšťan-netvor-zelená-děti-léto-kroutit-očima-sliz

Pokud je hmota stále příliš hustá, můžete ji pomocí zbývající teplé vody zředit. Slizký sliz je hotový, jakmile má hmota správnou slizkou konzistenci a můžete do slizu snadno zapíchnout prsty. Při manipulaci se slizem udržujte ruce suché. Pro skladování můžete sliz přemístit do mrazicího sáčku a dobře jej utěsnit. Pokud chcete domácí sliz ještě více zatraktivnit pro děti, můžete do slizu přidat různé drobné předměty, jako jsou plastové figurky nebo malá zvířata. Drobní plastoví pavouci například dělají z goo slizu skvělý doplněk na Halloween.

Vyrobte si sliz sami z lepidla a pracího prostředku

tvorba slizu-dětské-hračky-třpytky

Pokud chcete s dítětem vyrobit příšerný sliz, můžete jako přísady použít také prací prostředek a lepidlo:

 • Dětské řemeslné lepidlo bez rozpouštědel, na vodní bázi
 • Dobrý & Levný prací prostředek Activ pro vysokou zátěž
 • Potravinářské barvivo

dívky-tah-světlo-modrý-sliz-třpyt

Vložte požadované množství řemeslného lepidla do mísy a přidejte několik kapek tekutého pracího prostředku. Vše promíchejte lžící, dokud neztuhne a netáhne za nitky. Pokud je dužina příliš lepkavá, můžete přidat několik kapek pracího prostředku a pokračovat v hnětení. Ze začátku je hmota stále docela lepkavá, ale stane se obzvlášť příjemnou, pokud slizkou dobře uhnětete a stočíte do koule. Plastová krabice je skvělá pro skladování.

dinosaur-hnětení-sliz-zlatý-třpytivý prášek

Můžete také vyrobit sliz bez boraxu z lepidla, vody a pracího prášku. Nejprve smíchejte trochu vody s lžící pracího prášku, dokud se prášek nerozpustí. Přidejte řemeslnou směs do lepidla a vše dobře promíchejte, dokud nezměkne. Pokračujte v hnětení směsi rukama, dokud nedosáhnete požadované chuti.

Vyrobte si třpytivý sliz lepidlem a tekutým škrobem

goo-slime-play-girls-glitter

Pokud si chcete sami vyrobit třpytivý sliz, který vypadá jako zlato nebo hvězdná obloha, můžete místo těžkého pracího prostředku použít tekutý škrob:

 • 1/4 šálku vody
 • 1/4 šálku řemeslného lepidla
 • 1/4 šálku tekutého škrobu
 • Potravinářské barvivo
 • Třpytivý prášek

slizké bílé plstěné pero-dekorativní kameny-dítě

V míse smíchejte lepidlo s vodou a potravinářským barvivem a vše pečlivě promíchejte. Přidejte třpyt v požadované barvě. Tmel dobře promíchejte a v případě potřeby přidejte několik kapek tekutého škrobu, pokud je tmel příliš lepivý. Zábavný sliz můžete také vyrobit s práškovým škrobem v práškové formě. Abyste získali těsto dokonalé konzistence, musíte smíchat jeden díl škrobu na prádlo se dvěma díly bílého lepidla.

Vyrobte si sliz pomocí jedlé sody a tekutiny na kontaktní čočky

purpurový třpyt-batole-udělej-si-sliz

Pokud chcete překvapit své děti pěkným kluzkým slizem, můžete si následující recept snadno vyrobit doma pomocí následujících ingrediencí:

 • 100 g lepidla, rozpustného ve vodě
 • 1 sáček jedlé sody
 • 1-2 čajové lžičky tekutiny na kontaktní čočky
 • Potravinářské barvivo nebo akrylová barva
 • Třpytivý prášek
 • případně trochu vody

Slime-make-yourself-confetti-colored

Nalijte čiré lepidlo do misky a přidejte třpytky. Vmíchejte jedlou sodu a poté přidejte tekutinu na kontaktní čočky. Vše promíchejte lžící, dokud se nevytvoří viskózní hmota. Pokračujte v hnětení směsi rukama, dokud sliz již není příliš lepkavý. Nalijte třpytivý sliz do misky tupper a nechte pár hodin odpočinout, aby získal konečnou konzistenci. Nechte své děti, ať se přidají, budou fascinovány tím, jak lze z tekutých přísad vytvořit skvělý hrací sliz. Se správnou barvou můžete také vytvořit jedovatý zelený zářící sliz Olchi.

Vytvořte monstrum sliz s dětským práškem

S tímto receptem musíte smíchat půl šálku lepidla z PVC s potravinářským barvivem, dobře promíchat a přidat půl šálku dětského prášku nebo mastku. Pokud sliz nemá požadovanou konzistenci, můžete přidat další prášek.

Vyrobte si sliz sami pěnou na holení

dívka-zelená-blecha-semeno-sliz

Skvělý goo sliz lze také rychle vyrobit pomocí pěny na holení. Ingredience pro sliz jsou:

 • 100 g řemeslného lepidla, rozpustného ve vodě
 • 1-2 čajové lžičky tekutiny na kontaktní čočky
 • pěna na holení
 • Potravinářské barvivo

V nádobě smíchejte lepidlo s trochou krému na holení. Poté dejte barvu a kontaktní čočky tekutinu. Vše dobře promícháme, prohněteme a protáhneme. Pokud se domácí sliz dostatečně neroztáhne, můžete přidat další krém na holení. Pokud je příliš řídký, některé lepidlo vám pomůže dosáhnout požadované konzistence.

Vyrobte si sliz sami z vláknitého prášku

míchat-hníst-sliz-modře-hustý

Sliz pro hry můžete také vyrobit z šálku vody a čajové lžičky vláknitého prášku. Smíchejte ingredience dohromady a v případě potřeby přidejte trochu potravinářského barviva. Vše důkladně promíchejte a směs ohřívejte v mikrovlnné troubě po dobu 3-5 minut. Poté nechte směs 2-4 minuty vychladnout a stejný postup opakujte se střídavým vařením a ochlazováním několikrát. Znovu a znovu kontrolujte, zda směs nevyteče přes nádobu. Čím častěji postup opakujete, tím bude herní sliz pevnější. Nakonec sliz necháme asi čtvrt hodiny odstát a poté vychladnout.

Vyrobte si obludný sliz psylliem

hry se zlatými třpytkami a dinosaury

Mysleli jste si, že mazlavý hlen lze také vyrobit se zdravým doplňkem stravy? Plevy psyllia mají skvělé bobtnající vlastnosti, které vytvářejí hustý sliz. Na hračku s vysokým zábavným faktorem ve skutečnosti potřebujete pouze 2 přísady: 2 polévkové lžíce psyllium a asi 220 ml vody. Ingredience zahřejte na sporáku za stálého míchání. Jakmile získáte slizovou hmotu. Sliz se již nelepí na ruce a lze jej perfektně vytáhnout a vypustit z jedné ruky do druhé.

Vyrobte si magický sliz sami

postavy z doby ledové-led-modro-sliz-domácí

Chtěli byste překvapit své děti unikátním slizem, který se nejen skvěle natáhne, ale je také magnetický, což je fascinující pro malé i velké? Díky kovovým částicím, které obsahuje, se s ním dá pohybovat magnetem. Například z hmoty vytvořte tenké stužky a pomocí magnetu je dejte do pohybu jako malí hadi. Na kouzelný sliz potřebujete následující přísady:

 • 400 g pšeničné mouky
 • 1/2 l teplé vody
 • 3 lžíce oleje na vaření
 • 200 g soli bez jódu
 • 2 lžíce kamencového prášku (k dostání v lékárně)
 • 2 lžíce železného prášku (k dispozici v železářství nebo řemeslném obchodě)
 • Potravinářské barvivo

bowling-boy-green-animals-plastic-monster-slime

Nejprve smíchejte mouku se solí, přidejte kamenec a vše dobře promíchejte ručním mixérem. Postupně přidávejte vodu a směs stále míchejte. Přidejte barvu a olej a vše míchejte, dokud nezískáte hladkou směs. Poté se přidá železný prášek a sliz se znovu promísí. Po použití vždy hlen vzduchotěsně uzavřete v plastové krabičce.

Vyrobte si jedlý sliz sami

Pokud se obáváte, že by malé děti mohly dostat nápad dát si hlen do úst, můžete si jedlý hlen vyrobit sami. K tomu potřebujete:

 • 1 plechovka kondenzovaného mléka, oslazená
 • 1 polévková lžíce kukuřičného škrobu
 • pár kapek potravinářského barviva

moře-sliz-dělat-kameny-kachna-nádoba

Nalijte kondenzované mléko do hrnce a přidejte kukuřičný škrob. Směs nechte na mírném ohni za stálého míchání doměkka dusit. Kastrol sundejte ze sporáku, jakmile tekutina zhoustne. Nyní můžete míchat požadovanou barvu. Nechte sliz vyrobený vlastními rukama vychladnout. Jakmile se to stane, je připraven hrát nebo jíst.

kamínky-pavouk-miska-oranžová

Pokud necháte své děti hrát si se samo vyrobeným slizem, nesmíte zapomenout, že slizká hmota může zanechat skvrny na koberci nebo oblečení vašeho dítěte. Nejlepší je také dobře zakrýt pracovní plochu při výrobě, jinak lze vše postříkat. Nenechávejte děti při hraní bez dozoru, zvláště u malých dětí může hlen představovat nebezpečí udušení. Nezapomeňte nechat sliz na chvíli vychladnout ve všech receptech, ve kterých se ingredience zahřívají.