DIY

Vyrobte si s dětmi barevnou modelínu sami – skvělé recepty s návodem

Vyrobte si hlínu sami pro sebe-dráteník-plastelína-barevný

Není žádným tajemstvím, že děti milují modelovací hmotu a rády si s ní hrají. Všechny figurky mohou být vyrobeny z modelovací hmoty, jako jsou zvířata, lidé nebo dokonce domy. Místo neustálého nakupování nové plastelíny se můžete s dětmi vybarvit Vyrobte si hlínu sami. Několik receptů s pokyny a užitečnými tipy najdete v článku.

Vyrobte si hlínu sami pro skvělou zábavu pro děti

Vyrobte si modelovací hmotu sami, figurky-vykrajovátka-barevné-modelovací hmoty

Plastelína zakoupená v obchodě může být pro děti drahou hračkou, zvláště pokud rychle schne a je třeba ji vyměnit. Plastelína, kterou kupujete, navíc často obsahuje toxické látky, které mohou být škodlivé pro zdraví dítěte, pokud jsou vloženy do úst. To je důvod, proč můžete použít jednoduché přísady k výrobě levného tmelu, který je vhodný zejména pro děti.

Vyrobte si hlínu sami bez receptu na kamenec

Vyrobte si hlínu sami recept-sůl-kyselina citrónová-voda-návod

Zde jsou potřebné ingredience pro jednoduchý hliněný recept:

 • 400 g mouky
 • 200 g soli
 • 2 lžíce kyseliny citronové nebo kypřícího prášku do pečiva
 • 3 lžíce rostlinného oleje (např. Slunečnicového)
 • 500 ml vroucí vody
 • Potravinářské barvy dle vašeho výběru.

Jak si sami vyrábíte hlínu

Vyrobte si z hlíny návod-těsto-hrajte hliněné ruce

Jakmile shromáždíte všechny ingredience, můžete je začít míchat dohromady. Vše se postupně přidává do mísy tak, že vše dobře promícháme ručním mixérem. Nakonec hmotu rukama uhněteme na těsto. Těsto je rozděleno do menších misek, které budou vybarveny potravinářským barvivem dle vašeho výběru.

Zábavné hry pro děti s plastelínou

Vyrobte si hlínu sami, hrajte si s dětmi

Malé i velké děti od 2 let si rády hrají s hlínou. Hnětení však není jen zábava, stimuluje představivost. Navíc se rozvíjí motorika zejména u malých dětí. Proto je hnětení jednou z nejdůležitějších činností pro nejmenší a cvičí se i ve školce.

Vyrobte si hlínu sami a dobře ji zabalte

Udělejte si sami-udělejte si to správně-uložte-prodlužte-trvanlivost

Aby vám domácí těsto vydrželo déle, měli byste ho po hraní vždy vzduchotěsně zabalit. Nejlepší je použít hliníkovou fólii nebo uzavíratelné mrazicí pytle a nádoby Tupperware s víčky. Při správném skladování lze domácí modelovací hmotu uchovávat až šest měsíců.

Hněťte recept s kamencem

udělej si sám-děti-barevné-hrací těsto-udělej si sám

Kamenec činí tmel pružnějším a lépe se s ním pracuje. Recept s kamencem je však vhodnější pro starší děti, protože prášek se nesmí jíst. Kamencový prášek najdete v lékárně. Na výrobu vlastního těsta s kamencem potřebujete stejné přísady jako v receptu výše, bez kyseliny citronové.

Vyrobte si hlínu sami bez vaření

Míchejte-udělejte si sami-vyrobte-měkkou-recepturu-pěnu na holení

Tento hliněný recept je opět vhodný pro starší děti a není jedlý. Výsledkem je však měkká modelovací hmota, se kterou můžete vytvořit krásné postavy v jakékoli barvě. Modelovací hmota je navíc vyrobena bez vroucí nebo vařící vody.

Recept uhněteme pěnou na holení

Hnětení-udělej si sám-recept-holení-pěna-plastelínová barva

Pokud si sami vyrábíte hlínu pěnou na holení, měli byste se připravit na špínu a nepořádek. Nejlepší je promíchat modelovací hmotu v misce, aby byl povrch desky čistý. Ingredience pro tento jíl jsou:

 • pěna na holení
 • Kukuřičný škrob (např. Kukuřičná mouka)
 • Potravinářské barvivo.

Tinker s domácí modelovací hmotou

Do-it-yourself-make-kids-tinker-nápady-cookie-cutters-zábava

Pokud byste chtěli s dětmi vyrobit krásné figurky z vámi vyrobené hlíny, můžete použít různé vykrajovátka. Můžete také vyrobit ozdoby na stromeček na vánoční stromeček nebo jakoukoli jinou dekoraci pro každou příležitost. Je však důležité nechat postavy ztvrdnout, aby se staly silnějšími.

Vytvrditelné figurky z modelovací hmoty

udělej si sám figurky-dráteník-vyrob-nasucho-upeč

S dětmi můžete vyrobit spoustu krásných figurek zvířat, lidí, malých budov a nejrůznějších předmětů. Pokud chcete udělat hnětenou figuru odolnou, lze ji také zpevnit. K tomu by měla postava nejprve asi týden schnout na topení nebo na slunci. Poté těsto upečeme v troubě na 150 stupňů. Malým postavám stačí zhruba 30 minut, zatímco ztvrdnutí silnější modelovací hmoty trvá až hodinu.

Vyrobte si voňavou hlínu sami

Vyrobte si sami voňavou hlínu recept na vůni olejové potravinářské barvy

Modelovací hmotu můžete příjemně provonět jakýmikoli éterickými oleji. Jednoduše promíchejte 3-4 kapky s těstem a poté promíchejte. Voňavou hlínu pro děti si můžete také sami vyrobit z jakéhokoli nápoje v prášku.

Vyrobte si jedlou modelovací hmotu sami

make-do-yourself-keep-keep-tipy-trvanlivost

Malým dětem se doporučuje plastelína s jedlými přísadami, protože si vždy vše vkládají do úst. Můžete být také klidnější, když necháte děti hrát si. Recept na jedlou modelovací hmotu však obsahuje více přísad a je levnější, pokud potřebujete větší množství.

Vyrobte si jedlé dětské těsto sami

udělej si sám, udělej si barevné-zábavné-hry-děti

Na přípravu jedlého těsta se nejprve smíchají všechny suché přísady a poté smíchají s vlhkými. Požadované přísady jsou:

 • 350 g mouky
 • 150 g moučkového cukru
 • 2 balíčky vanilkového cukru
 • 3-4 špetky soli
 • Citronová příchuť
 • 100 ml vody
 • 5 čajových lžiček rostlinného oleje
 • přírodní práškové barvy nebo potravinářské barvy.

Jedlé těsto si vyrobte sami bez mouky

Těsto-udělej si sám-recept-jedlé-marshmallow-potravinářské barvy

Další recept na jedlou modelovací hmotu vhodný pro děti najdete níže. K tomu slouží Marshmallow, které dodávají těstu sladkou chuť. Zde jsou ingredience pro plastelínovou kouli:

 • 6 velkých marshmallow
 • 1/4 šálku kukuřičného škrobu
 • 2 lžíce kokosového oleje
 • Potravinářské barvivo.

Vyrobte si hlínu sami z marshmallow

Udělej si sám-udělej-jedlý-recept-marshmallow-dráteník-děti

Vložte marshmallows, kukuřičný škrob a kokosový olej do mísy a vložte do mikrovlnné trouby na plný výkon po dobu 30 sekund. Poté na marshmallow dejte potravinářské barvivo a nejprve promíchejte lžící a poté hněte rukama. Pokryjte si ruce kokosovým olejem, aby se vám lépe pracovalo s modelovací hmotou.

Vyrobte si hlínu sami třpytkami

těsto-udělej si sám-jídlo-barvy-jedlé-třpytky

Modelovací hmota by však neměla být vždy jednobarevná. Podle své nálady můžete v davu smíchat třpytky nebo oblíbené malé figurky a sami si vyrobit speciální jíl. Dalším skvělým nápadem by bylo smíchat různé barvy a vytvořit duhu z plastelíny. Popusťte uzdu své kreativitě!

Vyrobte si inteligentní modelovací hmotu sami

inteligentní-těsto-udělej si sám-zábavné-hry-děti

Inteligentní modelovací hmota je modelovací hmota se speciálními vlastnostmi, které ji odlišují od běžné modelovací hmoty. Při hnětení mění svou konzistenci, lze z něj tvarovat gumovou kuličku nebo natáhnout jako žvýkačku. Tento „magický“ tmel je však ještě dražší než konvenční tmel. Inteligentní tmel si však můžete vyrobit i sami a zajistit dětem skvělou zábavu.

Chytrý recept na modelovací hmotu

inteligentní-těsto-udělej si sám-třpytivý-recept

Chytré těsto vypadá jako chladný sliz a je velmi zábavné si s ním hrát. Domácí varianta nemá všechny vlastnosti kupované, ale je to dobrá alternativa. Zde jsou potřebné přísady:

 • Řemeslné lepidlo
 • Mírný prací prostředek (tekutý)
 • Potravinářské barvivo.

Kouzelná modelovací hmota ve vzhledu galaxie

inteligentní modelování-hlína-udělej si sám-děti-návod-galaxie-barvy

Nejprve se řemeslné lepidlo vloží do misky a vybarví se podle potřeby. Třpytivých barev můžete dosáhnout skvělých efektů. Poté se postupně přidává tekutý prací prostředek a míchá se, dokud se nezíská pevná hmota. Jiné alternativy k receptu na inteligentní jíl jsou s boraxem nebo kukuřičným škrobem.