DIY

Postavte si pergolu sami – návod a skvělá inspirace

Postavte si pergolu sami dřevěným sedákem ve tvaru kruhu

Moderní zahrada je součástí elegantního malého domku na venkově. To už je jisté a nikdo to nepopře. A v horkých letních měsících chcete také stinné místo na zahradě, kde si můžete užít čas venku, aniž byste byli rušeni. Pergola vám může nabídnout toto pohodlí. Je to důležitý designový prvek na zahradě, umožňuje přechod mezi interiérem a exteriérem. Pergola nám vždy dodává nezaměnitelný pocit bezpečí, který z nás také dýchá do bezpečí. Ve specializovaných obchodech a zahradních centrech lze v současné době najít širokou škálu pergol. Pokud ale nechcete utrácet tolik peněz za hotovou pergolu nebo si nemůžete dovolit potíže, rádi vám poskytneme několik praktických tipů, jak ji získat Postavte si pergolu sami může stát po tvém boku.

Postavte si pergolu sami jako zastřešení terasy

Postavte si pergolu sami-dřevěná-hranatá-přírodní kámen-vyvýšená postel

Dnes bychom vám tedy rádi vysvětlili, jak si můžete pergolu postavit sami a to na vlastní zahradě! V následujících minutách sami uvidíte, že to není tak složité, jak to ve skutečnosti zní! Odvažte se postavit pergolu sami, i když nemáte dost manuálních dovedností! Nemusíte dělat žádné velké finanční výdaje. Stačí se řídit našimi jednoduchými tipy na stavbu pergoly sami a konečným výsledkem budete sami určitě překvapeni!

Postavte si pergolu sami – co je třeba zvážit před nastavením

Pergola-stavte si sami-dřevěné střešní krytiny-jídelní kout

Potřebujete sloupky, podélné podpůrné trámy, vaznice a takzvané krokve. Dřevěný materiál pro pergolu by měl být řezán a impregnován, což prodlužuje jeho životnost. Robinia, douglaska, smrk a modřín jsou pro tento účel velmi vhodné a vhodné. Velmi vysoký obsah přírodní pryskyřice má například modřín a douglaska. Proto se vyznačují dlouhou životností, díky čemuž jsou ideální jako materiál pro vlastní stavbu pergol.

Zakřivená pergola

oblouková pergola dřevěné trámy hnědá podpora myšlenka terasa

Získejte potřebné nástroje pro stavbu pergoly sami: Potřebujete svinovací metr, kopací a dřevěné nářadí. Pokud chcete dosáhnout bytelného vzhledu, dbejte na to, aby pergola ztratila holý vzhled, když je zarostlá popínavými rostlinami. Než začnete stavět, proveďte poslední kontrolu, zda máte vše s sebou a zda je sada kompletní. Přečtěte si pozorně stavební pokyny a řiďte se jimi!

Postavte si vlastní pergolu krok za krokem

stavební pergola návod kutilství zahradní dekorace

1. Doporučuje se, aby pergola byla alespoň osm stop vysoká. Také pro celkový vzhled pergoly by bylo hezké, kdybyste mezi sloupky nechali mezeru 3 – 3,5 m. Pokud stavíte pergolu sami, nejprve se sloupky instalují asi 10–15 cm nad úroveň terénu do sloupkových bot, které jsou vytvořeny v betonovém základu.

Postavte si pergolu sami – připevněte ji ke zdi

postavte si vlastní úhlové šrouby stěny pergola

2. Váš další krok při stavbě pergoly sami závisí na vaší metodě stavby. Buď můžete příčníky (vaznice) přichytit ke sloupku pomocí úhelníkových prvků, nebo je upevnit na stranu pomocí přepravních šroubů. Zde je třeba zmínit, že v poslední době byla snaha hledat taková spojení tam, kde není žádný kov. To má mnoho výhod, jednou z nich je, že se vyhnete vlhkosti a tím i modernosti dřeva.

Postavte si pergolu sami – proložte trámy

Postavte si pergolu sami

3. V tomto kroku stavby pergoly sami jste na řadě krokve. Jsou zapuštěny do vaznic a zespodu přišroubovány speciálními kotvami. Nejprve proveďte potřebná označení, protože všechny kusy musí být přesné a pěkně do sebe zapadat.

4. Postavte si vlastní pergolu – vaše pergola je ještě stabilnější pomocí křížových výztuh. Můžete také udělat pergolu ještě pohodlnější a postavit další střechu.

Postavte si pergolu sami – tipy na péči o pergolu

bílá pergola udělejte si sami nápad navrhnout nosníky podpory

Postavit pergolu vlastními silami však nestačí. Abyste na zahradě měli po léta krásně vypadající pergolu, musíte se o ni náležitě starat. Doporučujeme dřevo pravidelně ošetřovat ošetřujícím přípravkem, což zaručuje, že bude udržováno v dobrém stavu. Pokud budete natírat dřevo jednou za několik let, bude vaše vlastní pergola vždy vypadat jako nová.

Samostatná pergola s dodatečnou ochranou proti slunci

záclona pergola ochrana slunce vítr posezení zahrada nápad dekor

Nezapomeňte, že u pergoly musí být drobné opravy – mohou nastat přestávky, které je třeba opravit, šrouby a hřebíky je nutné pravidelně kontrolovat a v případě potřeby utahovat nebo vyměňovat. Jako všechno na zahradě, i pergola vyžaduje vaši údržbu. Ale koneckonců získáte svou vlastní soukromou oázu pod širým nebem poté, co si pergolu postavíte sami a musí být opravdu dobře chráněna před větrem a zvědavými pohledy. Díky mřížím a obrazovkám ochrany soukromí mezi sloupky můžete v případě potřeby pergolu udělat stabilnější.

Obrazovka ochrany osobních údajů pro pergolu

moderní designová pergola postavte si dřevěnou sedací soupravu

Většina volně stojících pergol je otevřených ze všech stran. Pokud chcete chránit své oblíbené místo před větrem nebo cizími lidmi, měli byste také naplánovat vhodnou ochranu soukromí a počasí. Podle toho, jak by pergola měla být vzdušná nebo neprůhledná, si můžete vybrat mezi několika prvky pergoly. Mříže vypadají lehké a filigránské a jsou perfektní jako pomoc při lezení. Propouštějí sluneční světlo a zároveň zajišťují pocit bezpečí. Dobrou alternativou jsou dřevěné lamely, které běží vodorovně nebo svisle.

Pergola-stavět-sám-stavba dřeva-přírodní kámen-krb

Na zahradě chcete jen klid a ticho a především soukromí. Ideální je, když sedadlo pod pergolou stíníte ze dvou nebo tří stran. Prvky obrazovky také zabraňují větru, hluku a silničnímu prachu. Ať už hravé nebo funkční – díky rozmanitosti tvarů a různým barvám a dekoracím se prvky obrazovky soukromí mohou stát určujícím prvkem pergoly. Aby se zástěna soukromí dokonale hodila do vaší zahrady, věnujte pozornost harmonii mezi jednotlivými částmi: střešní krytinou, sloupky a boky. Pergola tedy funguje jako rozšíření vaší venkovní plochy. Velmi pěkně vypadá také kombinace dřeva a přírodního kamene.

Tmavá pergola v rustikálním stylu

design zastřešení terasy dřevěná pergola nápad tmavý

Svou pergolu můžete udělat útulnější a dát jí přirozený vzhled tím, že ji ozdobíte nádhernými popínavými rostlinami a popínavými rostlinami. Těm se tam může dařit, pokud na stavbu vaší pergoly použijete dřevo bez impregnačních látek nebo s impregnací, která je pro rostliny neškodná! Chceme to zdůraznit, protože při plánování své pergoly si stále musíte dávat pozor. Aby tam rostly krásné květiny a vy si tam později můžete užít barevný obrázek nebo si klidně sednout mezi zelené popínavé rostliny a opravdu si užít svěží vůni vaší zahrady.

konferenční stolek pergola-stavět-dřevo-přírodní-kámen-prvky-kulatý

Výběr popínavých rostlin obvykle závisí na umístění pergoly. Je vaše pergola na plném slunci nebo ve stínu? Nejprve tedy určete orientaci slunce. Níže vám přinášíme krátký seznam vhodných popínavých rostlin.

posezení venkovní pergola design nápad tmavé dřeviny

Zimolez stálezelený (Lonicera) je dobrou odrůdou pro mírně slunná až stinná místa v zahradě. Jemné květy se objevují od června do srpna a vyzařují nádhernou vůni. Když období květu skončí, vyvinou se plody podobné bobulím. Připomínají borůvky, ale pro člověka jsou jedovaté.

Popínavé růže se osvědčily jako nejoblíbenější odrůda pro slunná místa. Jejich množství květin a rozmanitost barev činí tyto malé romantické zázraky tak populární. Příjemně voní a v létě pergolu zakrývají šaty z květin. Mezi naše oblíbené odrůdy patří robustní odrůda Bobbie James a často kvetoucí Rose Bajazzo.

romantický design pergola květiny patio lešení popínavé rostliny

Letní jasmín Solanum jasminoides je vytrvalá rostlina a patří do čeledi hluchavkovitých. Popínavá rostlina inspiruje svými sněhobílými květovými umbels, které potěší oko až do října. Robustnímu a extrémně snadno udržovatelnému lezci se nejlépe daří na teplém a slunném místě.

Oranžově zbarvené květy trubače (Campsis radicans) se objevují od konce léta do podzimu. Přitahují do zahrady včely, motýly a pěvce a nejlépe se jim daří na plném slunci.

posezení zahradní pergola lavička prolézačka rostliny květiny

Nebesky modrá svlačec (Ipomea tricolor) je jednoletá liána a pochází z Mexika. Velké květy ve tvaru trychtýře se objevují od července do října a dosahují průměru 10–12 cm. Bohužel nejsou příliš odolné proti dešti.

Odrůdy plamének jsou ideální pro severní stranu. Clematis sibrica a Clematis alpina mají rády stín. Zajímavý nápad by byl Schisandra Chinensis – čínský dělený koš. Vytrvalý had pochází ze severovýchodní Číny, takže jsou pro něj ideální polohy na severozápadě a severovýchodě.

Pergola se sluneční ochranou pro větší stín

myšlenka postavit pergolu sami bílý odstín terasy

Jak tedy vidíte, stavění pergoly vlastními rukama má několik výhod. Přejeme vám mnoho úspěchů a pohodových hodin v chladném stínu. Dobré plánování je při stavbě pergoly zásadní.

Pergola z velké terasy

design pergola čtverce terasa venkovní krb kutilství

navrhněte moderní pergolu postavte si dřevo na ochranu před sluncem

pergola s romantickým designem Postavte si zahradní stůl s posezením

myšlenka designu pergola prolézačka rostliny stín posezení

kutilská pergola venkovní zastřešení zahradního grilu

postavte si malou pergolu sami zastřešením schodiště bílým lakem