DIY

Nastavení akvária: podrobné pokyny, užitečné tipy a nápady

Vytvořte příklady nastavení akvarijních ryb

Pokud chcete do svého domova nebo kanceláře krásnou a přírodní dekoraci, pak jsou k tomu pěkně zařízená akvária jako stvořená. Každý pokoj lze zkrášlit malými podvodními světy a jejich design lze proměnit ve váš nový koníček. Malé okrasné ryby jsou navíc obzvláště oblíbené jako domácí zvířata a vyžadují méně péče než například psi nebo kočky. Pokud si chcete založit akvárium sami, jste na správném místě. V článku najdete podrobné pokyny, stejně jako mnoho užitečných tipů a hezkých nápadů pro vaše vlastní akvárium. Nechte se inspirovat a dejte svému bytu nebo kanceláři punc přirozenosti.

Obecné informace o nastavení akvária pro začátečníky

Vytvořte design akvária-vodní rostliny-osvětlení ryb

Dobře nastavené akvárium by mělo nejen krásně vypadat, ale mělo by být i funkční. Voda by měla poskytovat příznivé stanoviště rostlinám a rybám, aby se podvodní obyvatelé ve svém novém domově cítili dobře. Design akvária může být velkou výzvou zejména pro začátečníky, proto je důležité zjistit si dopředu více.

Akvarijní nápady-malá akvária-zlaté rybky

Akvária mají různé tvary a velikosti a výběr závisí na místě, kde bude akvárium umístěno. Nabízena jsou jak malá nano akvária od 10 litrů, tak velmi velká se 120litrovou nádrží a většími. Pokud zakládáte akvárium a chcete vytvořit příznivé stanoviště pro ryby, pak jsou nejlepší obdélníkové skleněné nádoby. Podmořští obyvatelé se v ní mohou lépe orientovat než v kulatém akváriu. Správné technické příslušenství také hraje důležitou roli v krásném a dobře udržovaném podmořském světě. Proto jsou akvarijní startovací sady obvykle vybaveny základní technologií, jako je filtr a topná tyč.

akvárium-nastavení-divočina-rostliny-zelené

Před nastavením akvária byste se měli rozhodnout pro vhodný styl. Aby akvárium vypadalo opravdu hezky, můžete navrhnout takzvaný aquascape. Jsou to nádherné podmořské krajiny, které zapůsobí určitým uspořádáním rostlin, kořenů, kamenů a písku. Aquascape můžete navrhnout například jako trojúhelník nebo ve tvaru písmene V. Vycentrovaný design akvária vypadá stejně dobře a lze jej velmi snadno napodobit. Pokud však spoléháte na rovnoměrné rozložení v akváriu, s designem divočiny nebo údolí máte rozhodně pravdu.

akvárium-nastavení-ryby-vodní-rostliny-štěrk

Je také důležité si uvědomit, že různá zvířata a rostliny mají různé požadavky na nastavení akvária. Některým rybám se například líbí teplá voda, jiným naopak chutná lépe. Hodnoty ph a celková tvrdost vody mají také rozhodující význam pro výběr druhů zvířat. Není tedy možné shromáždit všechny ryby a zvířata, která chcete, do jednoho akvária. Nejlepší je omezit se pouze na několik druhů ryb a zvířat, které mají podobné požadavky na stanoviště.

Krok 1: Vyberte akvárium a určete jeho umístění

akvárium-nastavení-umístění-obytná oblast-tipy

Poté, co jste se dobře informovali o akváriích jako celku, můžete začít vytvářet vlastní akvárium. V první řadě byste měli vybrat bazén a určit pro něj vhodné umístění. Výběr akvária je zcela na vás. Jen se ujistěte, že by měl být dostatek prostoru pro velikost, kterou si vyberete.

akvárium-nastavení-určit-umístění-obývací pokoj

Pro ideální umístění by mělo být splněno několik požadavků. Vybraný kus nábytku, např. Spodní skříňka, musí na jedné straně odolat hmotnosti akvária, protože naplněné akvárium může někdy vážit až 150 kilogramů. Každý litr vody se rovná 1 kilogramu a měli byste také vzít v úvahu dekoraci a štěrk na podlahu.

Na druhou stranu by perfektní místo v žádném případě nemělo být vystaveno přímému slunečnímu světlu a mělo by být co nejtišší. Vyhněte se také místům vedle reproduktorů nebo v blízkosti dveří. Pokud si chcete založit akvárium doma, jsou nejlepší oblasti, které můžete pozorovat z jídelny nebo pohovky. Základna pro akvárium by měla být zcela rovná, takže je nejlepší na ni položit pěnovou podložku. Tím se vyrovnají nerovnosti a bazén bude stabilnější. Zvolené místo by také nemělo bránit pravidelné péči o flóru a faunu v akváriu.

Krok 2: Získejte správnou technologii akvária

akvárium-nastavení-pokyny-instalace-osvětlení

Založení akvária začíná zakoupením požadované akvarijní technologie. Kromě nádrže je zde také důležité příslušenství, bez kterého by vaše akvárium nemohlo fungovat. K dispozici jsou dokonce kompletní sady, které obsahují vše, co potřebujete pro akvárium, a jsou ideální pro začátečníky v akvaristickém koníčku. Pro ty, kteří chtějí tuto technologii sestavit jednotlivě, je užitečný následující seznam s požadovanou technologií akvária.

  • Umyvadla ze skla jakékoli velikosti, nejlépe s víkem
  • Osvětlení s vhodným časovačem
  • Externí nebo interní filtr
  • Topné těleso (volitelně)
  • Systém CO2 (volitelně)

akvárium-nastavení-tipy-začátečníci

Podlahu, dekorace a rostliny do akvária můžete získat předem, ale ryby ne. Pro zvířecí svět byste měli počkat jeden až dva týdny po vloupání do akvária, protože podmínky pro ně bývaly nepříznivé. Do prvního nákupního seznamu patří následující věci:

  • Substrátové hnojivo
  • Na dno písek nebo štěrk
  • dekorativní kameny a kusy dřeva různých velikostí
  • ozdobné kořeny
  • Vodní rostliny dle vlastního výběru

Než začnete akvárium nastavovat, stačí zakoupenou nádrž vyčistit a postavit na vybrané místo. K tomu nepoužívejte mýdlo ani čisticí prostředky, ale pouze vodu a čistou houbu.

Krok 3: Nastavte hardscape v akváriu

akvárium-nastavení-instrukce-umyvadlo-spodní patro

Když skončíte s přípravou, můžete akvárium založit. Kromě nezbytných materiálů je zde vyžadována trocha kreativity. Musíte začít s prázdnou, suchou nádrží a naplnit substrát do akvária. Je navržen ve dvou vrstvách. Půdní hnojivo je potřeba zejména pro rostliny s kořeny, protože jim dodává živiny. Tvoří první vrstvu. Druhou vrstvou je akvarijní štěrk nebo písek. Tato vrstva je považována za základ pro hardscape. Pro krásný design by štěrk neměl být distribuován pravidelně, ale měl by být na určitých místech vyšší nebo nižší.

akvárium-nastavení-hardscape-design-ozdobit-kameny

Následuje řada oblíbené akvarijní dekorace, která určuje celý styl akvária. To je stále známé jako hardscape v akváriu hobby. V určitých bodech lze umístit kořeny, kameny, ozdobné větvičky a další dekorativní předměty. Měli byste pracovat opatrně, abyste omylem nepoškrábali sklo tvrdým předmětem. Nejprve položte na hromádku v akvarijní nádrži větší kameny a rozdělte kolem nich menší ozdoby. Když jsou dekorace v konečné poloze, zatlačte je do země, aby byly stabilnější. Jeden z výše uvedených stylů můžete použít jako inspiraci pro návrh nebo si design vytvořit sami.

Krok 4: Navrhněte softscape

akvárium-nastavení-pokyny-výsadba-tipy

Dalším krokem v našem průvodci po akváriu je návrh programu Softscape. Flóra, tj. Vodní rostliny pro akvárium, je obvykle součástí softscape. Pokud do akvária vložíte rostliny, zajistíte jim krásný vzhled i dobrou kvalitu vody. Rychle rostoucí akvarijní rostliny, jako jsou vodní řasy, cabomba a vallisneria, mohou být v akváriu velmi užitečné, protože snižují spotřebu přísad do vody. Přítomnost mnoha vodních rostlin může nahradit systémy CO2. Takový systém je však nezbytný pro trvale krásný růst rostlin.

pinzeta na akvárium-nastavení-vodní-rostliny-nastavení

Když umístíte rostliny do akvária, nejprve odstraňte veškerý transportní materiál, jako jsou malé květináče atd., A omyjte rostliny vlažnou vodou. Poté lze vodní rostliny zapíchnout do dna akvária speciální pinzetou na rostliny. Zajistěte, aby byly rostliny stále vlhké. V případě potřeby je můžete pravidelně stříkat rozprašovačem s vodou.

Popsaná výsadba probíhá v suché nádrži. Protože by však mnoho vodních rostlin leželo na dně akvária bez vody, je výsledek při takové výsadbě obtížnější posoudit. Akvárium můžete tedy vysázet vodou i poté, co bylo naplněno. K tomu ale voda nemusí dosáhnout okraje, aby při manipulaci nepřetekla.

Krok 5: Nainstalujte technologii do akvária

akvárium-nastavení-technologie-instalace-topné tyče-osvětlení

Správná technologie v akváriu vytváří příznivé prostředí pro podmořské obyvatele. Filtr plní nejdůležitější funkci, a to čištění vody. Bez filtru nemůžete založit krásné a udržované akvárium. Interní filtr je ideální pro menší akvária. Měla by být umístěna tak, aby se hladina vody dala snadno uvést do pohybu. Externí filtr je naproti tomu umístěn mimo akvárium a je k němu připojen dvěma hadicemi. Tato varianta je určena pro větší akvária. Při instalaci filtru se vždy řiďte příslušnými pokyny. Nezapínejte filtr, dokud není akvárium naplněno vodou.

Pokud jsou pro akvárium plánována zvířata a ryby, možná budete potřebovat v nádrži topení. To závisí na výběru druhů zvířat a ryb a jejich potřebách stanovišť. Perfektní teplotu pro tropické ryby získáte pomocí topné tyče, která je nainstalována přímo v nádrži podle pokynů.

akvárium-nastavení-hardscape-softscape-instrukce

V akváriu by mělo být dobré osvětlení, protože vodní rostliny také potřebují světlo, aby dobře a bujně rostly. Je připevněn k časovači, takže množství světla je každý den stejné. Na začátek stačí 6–8 hodin denně, které můžete postupem času prodloužit až na 10–12.

Krok 6: postavte akvárium a naplňte jej vodou

akvárium-nastavení-instrukce-plnění vodou

Když dokončíte nastavení akvária, můžete naplnit nádhernou krajinu vodou. Za tímto účelem by mělo být akvárium ve své konečné poloze, protože když je naplněno, je obtížné nebo nemožné se pohybovat. Vlažnou vodu naplňte pomalu, nejlépe ne přímo na substrát, ale nejprve na talíř na dno akvária. Naplňte akvárium nejméně 2 cm pod okraj nádrže. Rozložení můžete zakrýt kuchyňským papírem, aby ho voda nezměnila.

Krok 7: Běhejte v akváriu bez zvířat

akvárium-nastavení-návod-výsadba kamene

Když zakládáte své první akvárium, možná nevíte, že po nastavení bude nějakou dobu trvat, než do něj vložíte ryby. Akvárium proto potřebuje jeden až dva týdny na pořádný záběh. Voda se během této doby stane čirou a ve filtru se usazují užitečné bakterie. Bakterie rozkládají jedovaté dusitany a vytvářejí příznivé prostředí pro ryby a zvířata.

Krok 8: Vložte ryby a jiné druhy zvířat

akvárium-nastavení-nastavení-ryby-příklad-korály

Voda je již čistá a rostliny dobře rostly, pak mohou přijít ryby. Nádherné okrasné ryby najdete v každém specializovaném obchodě se zoo a můžete si zde nechat poradit ohledně správné kombinace ryb a jiných živočišných druhů. Zeptejte se také na vhodné krmivo a frekvenci krmení okrasných ryb. Doufáme, že se vám zřizování akvária bude líbit!