DIY

Jak uplést jednoduché pončo – nápady a návody pro začátečníky i pokročilé

Pončo je jedním z nejoblíbenějších oděvů. Je oblíbený zejména u žen. Jako přechod nás na jaře a na podzim zahřeje, zatímco v zimě se dá místo svetru nosit pod zimní bundu. Ale i v létě se dá použít s tunikovým úpletovým vzorem a dá se nosit v kombinaci s tílkem nebo přes bikiny na pláži. A pokud je vyrobena z pleteniny, může dokonce představovat širokou škálu vzorů pletení a být tímto způsobem obzvlášť okouzlující.

Pletené pončo pro začátečníky i pokročilé v modrých barvách

Bez ohledu na to, zda jste začátečník v pletení a háčkování nebo jste pokročilejší a hledáte jednoduchý a relativně rychlý projekt – pončo je k dispozici v různých verzích a lze jej vyrobit různými způsoby, ten správný model najdete pro každého bez nějaké problémy. Abychom vám hledání usnadnili, dali jsme dohromady několik nápadů s videonávody, které budou velkou pomocí, pokud si budete chtít uplést vlastní pončo. Vyberte si svůj oblíbený model a hned se pusťte do svého kutilského projektu!

Pletení jednoduchého ponča – tipy pro určení velikosti

Pletené pončo pro ženy v béžové barvě se vzorem pletení

Samozřejmě si můžete vybrat jinou velikost, než je uvedeno ve videích, a přizpůsobit oděv svým potřebám. Poté se odpovídajícím způsobem změní množství vlákna, které budete potřebovat. Nejlepší způsob, jak určit správnou velikost, je změřit délku od krku k zápěstí s rukama nataženýma do boku. Existují ale i modely pončo s kratšími „rukávy“. Délku si tedy můžete určit sami. Tato vzdálenost od krku k předloktí nebo zápěstí odpovídá šířce potřebného obdélníku. Délku si můžete zvolit dle libosti. Některým se líbí těsně pod boky, zatímco jiní ho raději nosí trochu déle. To mimo jiné závisí na modelu. Pokud se pončo skládá například ze dvou obdélníků, bude kratší, protože délka oděvu pak odpovídá šířce obdélníku. Takže pokud to chcete delší, každý ze dvou obdélníků musí být pletený širší. Opět platí, že pokud používáte svetr na pončo, jeden z rohů je obvykle nejnižším bodem. Aby vám tento kout nepřekážel nebo se nezašpinil při chůzi nebo přikrčení, musíte odhadnout správnou délku. Důležité také je, aby pončo volně sedělo a neomezovalo vás při běhu. Mějte to na paměti při určování měření a pletení pončo.

Pletená ponča pro začátečníky – správný vzor pletení

Pletené pončo s rolákem a kabelovým vzorem

Pokud jde o vzor pletení, neexistují absolutně žádná pravidla. Pro teplejší dny můžete použít velké stehy a uplést vzdušný pončo svetr, zatímco v chladnějších dnech je praktičtější model s hustšími stehy. Vzory se také mohou lišit. Ať už perlový steh, kabelový steh nebo efektní vzor pletení děr je věcí vkusu. A pokud se nemůžete rozhodnout, stačí uplést a uháčkovat několik ponč, abyste realizovali všechny své nápady. Získáte tak vhodný model pro každou příležitost a za každého počasí. Místo hladké hrany lze také přidat zajímavé prvky. Třásně nebo střapce jsou skvělé a dělají z pončo krásný poutač očí.

Jednodílný úplet pončo s kabelovým vzorem

Jednodílné pletené pončo s kabelovým vzorem v šedé barvě

Jak již bylo zmíněno dříve, pončo lze vyrobit různými způsoby. Na jedné straně může být vyroben z náměstí sami. Jakmile jste si vybrali přízi, ze které chcete svetr pončo uplést, měli byste nejprve udělat vzorek stehu. Pak můžete vidět, kolik stehů je pro vaše měření nezbytné, protože počet se může lišit v závislosti na tloušťce nitě, materiálu a vzoru pletení. Velmi užitečný je také náčrt, jak uvidíte na videu. Tam si můžete všimnout všech rozměrů a jakýchkoli dekorativních prvků, což je mnohem jasnější. Můžete samozřejmě použít libovolnou barvu a tloušťku příze si můžete zvolit sami.Vhodná je vlna i bavlna. Ale pokud jste našli umělou hmotu, která vám více vyhovuje, je to také možnost.

uplette dlouhé pončo ve dvou barvách

Video vysvětluje, jak uplést pončo z jednoho kusu a pomocí kabelového úpletu. Pokročilí uživatelé mohou také ozdobit celé pončo kabelovým vzorem. Je to věc vkusu. Tento model má také špičatý dekolt, který může být také nahrazen rolákem. Nahoře vidíte zajímavou kombinaci dvou barev, přičemž pro jednu barvu byl vybrán vzor kabelu a pro druhou kmotra. Pokud si sami pletete nebo háčkujete oblečení, můžete popustit uzdu své fantazii a vytvořit model podle svého vkusu, který je také zaručeně jedinečný.

Pletené pončo z obdélníku

Sešití pleteného obdélníku dohromady pro začátečníky Pokyny s videem

Další variantou jednodílného ponča je jednoduchý obdélník. Z tohoto obdélníku, který pletete pro pončo, jsou pak oba konce sešity. Návod, jak na to, najdete ve videu níže. I zde se může šířka obdélníku lišit. Tímto způsobem změníte délku v oblasti paží, abyste měli na výběr mezi dlouhým a krátkým rukávem. Tento model vypadá velmi elegantně, protože připomíná dámský šátek, který je pěkně omotaný kolem krku. Nebojte se, když si přečtete slovo „šít“. Protože je to jednodušší, než si myslíte, jak za chvíli uvidíte. Pletené látky můžete snadno ručně sešívat k sobě, abyste nemuseli kupovat šicí stroj.

Pletené pončo ze dvou obdélníků

Pončo pletené ze dvou obdélníků snadný nápad DIY

Další možností je uplést dva stejně velké obdélníky a poté je sešít. Stejný postup je použit pro model na obrázku výše. Samotné pletení by nemělo být problém pro pokročilé, ale to neznamená, že by si začátečníci netroufli vyzkoušet i tento model. Koneckonců, můžete si vybrat, který vzor pletení chcete použít, a vybrat si jednodušší. K procvičení lze například vyzkoušet jednoduchý patentový vzorek. Pokud jste začátečník v pletení pončo, postupujte podle pokynů a projekt se nepokazí.

pončo s krátkým rukávem se vzorem pletené dírky modrá šedá hnědá béžová

Dva obdélníky jsou sešity buď na krátké nebo na dlouhé straně, podle toho, zda chcete uplést pončo s dlouhým a krátkým rukávem nebo spíše krátké s dlouhým rukávem. Pokud si to neumíte představit, jednoduše vezměte dva kusy obdélníkové látky nebo vystřihněte dva obdélníky z papíru a různě je držte pohromadě, dokud se vám model nebude líbit. Díky tomu je celá věc znovu mnohem jasnější, zvláště pro ty, kteří nejsou tak představiví.

Nápady na pončo svetr s knoflíkovou légou a odpovídajícím kloboukem

Jakmile máte vše potřebné, můžete hned začít plést pončo. K získání správné délky je opět potřeba vzorek. Bez ohledu na to, jaký vzor pletení jste si vybrali, oba obdélníky by měly mít stejnou velikost. Pokud tomu tak je, můžete je sešít podle plánu pomocí papírových obdélníků. Jak to přesně funguje, můžete zjistit v následujícím videu. Nakonec můžete také sešít spodní oblasti paží a získat tak rukávy nebo rukávy.

Pletené pončo s límečkem

model pončo pro pletení a háčkování pro pokročilé

Pokud si chcete vyzkoušet něco s větším stupněm obtížnosti, můžete také vyzkoušet následující model. Takzvané půlměsíční pončo se skládá ze dvou pletených látek s atraktivním vzorem pletení děr, které jsou následně sešity. To také vytváří rukávy. Složitější věcí na tomto projektu je speciální pletací vzor. Postup je však vysvětlen a ukázán na videu, aby si ho mohl vyzkoušet každý. A konečně, začátečníci se mohou učit pouze tímto způsobem. Buďte tedy při pletení pončo odvážné. Učí se z chyb! Video neukazuje stejný model jako na fotografii výše, ale podobnou variantu.

Pletená ponča pro děti

pro děti pletené dívky a chlapci pončo podzimní oblečení

Pokud chcete uplést pončo pro děti, můžete použít výše uvedené pokyny. Jediný rozdíl je ve velikosti a pokud jste provedli měření dítěte předem a vyrobili vzorek sítě, rychle budete mít potřebné základy k překvapení těch nejmenších tímto atraktivním módním kouskem. Mimochodem, teplý oděv není jen pro dívky. Nenechte se zmást tím, že ženy obvykle nosí tuto položku. Pončo také skvěle vypadá na klukovi, takže ho můžete uplést pro svého syna, synovce nebo syna přítele. Pončo je dokonalým prvkem trendové módy pro děti.

Pletené pončo pro děti s kapsou na rolák nebo kapucí

S rolákem je to perfektní kousek oblečení i v chladnějších dnech. Ale kapuce je také nádherný prvek, který vás zahřeje a lze jej kombinovat s pončo. Na obrázku výše můžete opět vidět praktický model s kapsami. Ty se skládají z obdélníků nebo čtverců, které jsou jednoduše přišité na pončo svetr, přičemž horní strana zůstává samozřejmě otevřená. Jak vidíte, možností je mnoho. Počínaje barvou a vzorem pletení až po další prvky nebo dekorace ve formě třásní, střapců, kamínků a podobně můžete pončo plést a zdobit, jak chcete.

A kdo neumí plést?

elegantní krátké pončo pro ženy s knoflíky

Pokud si opravdu chcete vyrobit pončo sami, ale nemáte představu o pletení a háčkování, máte dvě možnosti. Jedním z nich by samozřejmě bylo naučit se plést nebo navštěvovat třídu za tímto účelem. Pokud nechcete čekat tak dlouho, můžete místo toho koupit hotové pletené zboží na metr v obchodě s látkami, abyste nemuseli plést pončo. Látku pak pouze nastříháte na svoji velikost. Pokud se vaše trendy dámské pončo má skládat ze dvou částí, musí být sešity. To provedete pletací přízí stejné barvy a ručně. Můžete také vidět, jak šit dva kusy dohromady ve videu výše, kde je vysvětleno pro dva obdélníky. Ale můžete také použít větší háčkovanou deku. I dvě menší, které jsou alespoň zhruba stejně velké, lze sešít dohromady, aby vzniklo pěkné pončo.