DIY

Děti staví bahenní kuchyně z palet a dalšího materiálu – nápady a návody

Děti si rády hrají s bahnem, proto je bahenní kuchyňka velmi praktická

Všichni rodiče jsou rádi, když děti tráví hodně času venku, protože je dobře známo, že je to zdravé. Není tedy divu, že v době počítačů a chytrých telefonů neustále hledají způsoby, jak malé tyrany nalákat na zahradu. Kromě skluzavek, houpaček nebo pískoviště existuje ještě mnoho dalších věcí, které můžete využít k vytvoření vlastního hřiště jako útočiště na zahradě pro děti. Ještě lepší je, že mnoho z těchto věcí můžete dokonce postavit sami. Už jste někdy slyšeli o bahenní kuchyni? U dětí je mimořádně oblíbený, protože které dítě nemá rádo pořádné špinění nebo jen experimentování s věcmi z různých textur? Pokud byste chtěli postavit bahenní kuchyň a rozšířit tak dětské hřiště na zahradě, pak vám možná pomůžeme s následujícím návodem.

Postavte bahenní kuchyň z palet

Dokonce i začátečníci si mohou udělat bahenní kuchyň sami s montážním návodem

Nejjednodušší variantou pro bahenní kuchyň pro děti je ta, která používá palety. Ale jakkoli jednoduše to zní, jsou dvě věci, které byste měli mít na paměti při zahájení hledání a nerozhodovat o první věci, která přijde:

 • Je dobře známo, že palety se dodávají v nejrůznějších velikostech, tvarech a provedeních. Proto je také důležité, abyste před koupí palety přemýšleli o budoucí paletě, abyste nakonec získali přesně to, co vám bude užitečné. Jistě můžete při stavbě bahenní kuchyně řezat příliš velké palety, odstraňovat nepotřebné desky nebo používat jiné věci. Ale proč byste měli dělat práci, když by to mohlo být jednodušší? Koneckonců, proto jste se rozhodli ve prospěch kuchyně z paletového bahna, nebo ne?
 • Sledujte také stav palet, které jste našli. Dřevo by mělo být v dobrém stavu. Ostatně, k čemu je přepravovat paletu domů, když většina desek je pak nepoužitelná a musí se vyměnit. Pokud jste za to zaplatili, je to ještě otravnější.

Postavte bahenní kuchyň – pokyny

Tuto bahenní kuchyň stavíte z palet a jiného dřeva

Pokud byste si tedy chtěli postavit bahenní kuchyň sami z palet, rozhodli jste se pro jednodušší variantu, která se doporučuje zejména hobby řemeslníkům. Pro model z výše uvedeného obrázku potřebujete následující věci, které se také mohou lišit, aby vyhovovaly vašim potřebám:

 • 2 palety (jedna pro desku stolu a jedna pro zadní stěnu)
 • případně tenké pásy dřeva, které zapadají do mezer mezi deskami
 • 4 trámy nebo jiné dřevo na nohy stolu (lze použít i dřevo třetí palety)
 • 2 desky k upevnění nohou se stejnou délkou jako široká deska (lze použít třetí paletou)
 • Šrouby
 • Řidič vrtačky
 • kovový dřez nebo alternativně kovová mísa
 • Háčky nebo šrouby k zavěšení kuchyňského náčiní
 • různé kuchyňské potřeby, jako jsou síta, džbány, lžíce atd..
 • skládačka

DIY bahenní kuchyně – návod ke stavbě

Postavte bahenní kuchyň s montážními pokyny z palet

Pro tento projekt byly použity dvě různé dřevěné palety. Zatímco model pro zadní stěnu má mezery mezi deskami, desky pro pracovní desku jsou připevněny velmi blízko sebe. Protože byla paleta na zadní stěnu příliš velká, byla po stranách trochu zkrácena. V závislosti na tom, co jste pro palety našli, to pro vás nemusí být zcela nezbytné. I když se vám mezery líbí, můžete je nechat tak. Vše závisí na tom, jak si představíte hotovou bahenní kuchyň s paletami. Když stavíte bahenní kuchyni, můžete postupovat zcela individuálním způsobem.

Postavte si bahenní kuchyň sami

Bahenní kuchyň pro děti lze snadno postavit z palet

Dále při stavbě bahenní kuchyně nařežte dřevo na nohy stolu. Tento krok si můžete usnadnit použitím hotových nohou stolu ze starého stolu, pokud nějaké najdete. Ale pak budete potřebovat další materiál, abyste mohli opravit zadní stěnu. V tomto tutoriálu byly použity dvě delší tyče pro zadní nohy a dvě kratší pro nohy předního stolu. Jsou upevněny dvěma přídavnými deskami, které jsou přišroubovány k boku pracovní desky. Zadní stěna se pak položí na dlouhé trámy a stejným způsobem sešroubuje. Poté vhodnou pilou vyřízněte otvor pro dřez ve dřevě. Ujistěte se, že je o něco menší než dřez. Obvykle mají okraj, který spočívá na desce (pokud používáte misku, měla by mít také ráfek). Nyní můžete také vymalovat kuchyň. V tomto příkladu to bylo provedeno pouze s kuchyňským splashbackem. I zde můžete opět pracovat samostatně, pokud postavíte bahenní kuchyň.

Dětská bahenní kuchyně jako kutilský projekt na zahradu

Postavte si bahenní kuchyň sami a vybavte ji jakýmkoli kuchyňským náčiním

Nakonec připevněte háčky, na které můžete zavěsit různé kuchyňské náčiní. Stačí také, když do zadní stěny jednoduše vyvrtáte nebo zatlučete šrouby nebo hřebíky, pokud nemáte po ruce žádné háčky. Bahenní kuchyň můžete také libovolně vybavit dalšími věcmi. V příkladu byla například přidána další přihrádka pro více úložného prostoru a kohoutek. I vy můžete při stavbě bahenní kuchyně vymýšlet různé věci. Níže uvádíme několik dalších příkladů dalších modelů, ze kterých se můžete inspirovat.

Postavte bahenní kuchyně z jiných materiálů

Postavte bahenní kuchyně z palet na zahradu

Výše uvedené pokyny pro stavbu bahenní kuchyně jsou samozřejmě pouze základem a příkladem, který můžete libovolně měnit. Protože jak jednoduchá varianta vypadá, existují ještě jednodušší možnosti. Vše závisí na tom, jaký prostor máte k dispozici, jak staré je vaše dítě a jaké materiály můžete najít nebo jste ochotni koupit. Rádi bychom vám ukázali některé další varianty níže:

Použijte jednoduchou desku

Pro bahenní kuchyni lze použít i jednoduchou desku

Pokud máte volnou zeď, můžete ji použít k připevnění kuchyně. Vhodné jsou vyšší ploty na ochranu soukromí, ale také vnější zeď kůlny nebo jiné zahradní budovy. V tomto případě můžete při stavbě bahenní kuchyně použít i jednoduchou dřevěnou desku. To je pak připevněno pomocí konzol pro nástěnné police. Do této desky můžete také zabudovat umyvadlo nebo misku. Pokud dostanete nový panel z železářství, zeptejte se, zda řezání není nabízeno ani na místě. Pak si tuto práci ušetříte doma, pokud je dřevěná deska větší, než by měla být zápalková kuchyň.

Použijte starý nábytek nebo betonové bloky

Nápad na bahenní kuchyni se stolem a mísami místo dřezu

Pokud je vaše dítě již o něco vyšší a opatrnější, můžete dřevěnou desku jednoduše položit na betonové bloky, které následně naskládáte na sebe a vytvoříte tak nohy stolu. Poté by se však bahenní kuchyňská pracovní deska neměla příliš otřásat. Kameny můžete samozřejmě také zafixovat na místě trochou cementu a učinit je tak bezpečnějšími. Pro menší děti může přijít vhod standardní výška konferenčního stolku. Pokud tedy kolem stojíte starý konferenční stolek, který už nepoužíváte, podívejte se, jestli výška odpovídá velikosti vašeho dítěte. Pokud ano, můžete tento hotový stůl také použít jako základ, pokud chcete postavit bahenní kuchyň. Pak nemusíte přidávat nohy navíc. Pak by byla doporučena pouze zadní stěna, na kterou lze zavěsit kuchyňské náčiní.

Kupte si bahenní kuchyň

Kupte si bahenní kuchyň nebo použijte nábytek Ikea

A kdo si netroufá na takový projekt realizovat sám nebo kdo jednoduše nemá potřebné materiály a nástroje, může si samozřejmě také vybrat tu nejjednodušší variantu. Můžete si také koupit bahenní kuchyň. Co například použít nábytek Ikea pro bahenní kuchyni? Jsou známí tím, že mohou být okořeněni a transformováni jakýmkoli způsobem, který se vám líbí. Proč tedy nevybudovat bahenní kuchyni pouhými několika změnami. Nebo si můžete koupit normální dětskou kuchyňku z Ikea a přestavět ji na zahradní kuchyň, ve které si vaše děti mohou hrát a experimentovat s bahnem, jak se jim zlíbí.

Stavba bahenní kuchyně – další nápady:

Tato prostorná bahenní kuchyň má pracovní desku a tři kbelíky na hraní s bahnem

Při stavbě bahenní kuchyně si můžete vybrat libovolnou velikost a tvar. Rohová kuchyň nahoře je velmi užitečná, například pokud chcete vytvořit větší pracovní plochu a přitom ušetřit místo. Můžete také použít různé doplňky, které se také používají pro skutečnou kuchyň. Kuchyňská kolejnice s háčky je velmi praktická pro zavěšení hrnců, pánví a kuchyňského náčiní.

Nainstalujte háčky a úložný prostor pro hrnce a příbory

Místo dřezu lze použít i umyvadla nebo plastové vědra, která se jednoduše zavěsí do otvoru v pracovní desce. Po hraní můžete kbelík snadno znovu vyjmout, aby se nejen snáze čistil, ale také ukládal.

Skládané palety tvoří praktické přihrádky

Přihrádky a police můžete také získat obzvláště snadno stohováním několika palet na sebe. To vytváří široké mezery, do kterých lze tablety a pekáče skvěle uložit. Pokud tedy chcete postavit bahenní kuchyň s paletami, můžete o této variantě uvažovat. To vám také ušetří vrtání a šroubování pro přidání nohou stolu a mnoho palet je dostatečně těžkých, aby vytvořilo stabilní pracovní plochu. Tabule může být také pěkným doplňkem pro hraní s bahenní kuchyní. Nejlepší je probrat se svými dětmi, co by chtěly mít ve své kuchyni.

Bahenní kuchyně jako kutilský projekt pro vaši zahradu

Postavte komplikovanou bahenní kuchyň se zásuvkami a policemi ze starého stolu

Dětská kuchyňka na zahradu může mít také malou velikost

Když stavíte bahenní kuchyni, můžete recyklovat staré materiály

Bahenní kuchyň postavit dětské hřiště na zahradě pro děti

Zábava v bahenní kuchyni z europalet

Pro malou bahenní kuchyň použijte starý dřez z kuchyně