Inovativní produkty pro lepší život – 11 praktických domácích potřeb s minimalistickým designem
Stolička s tajnou přihrádkou nebo koš na prádlo, který můžete srolovat – inovativní výrobky, které jsou součástí následujících jedenácti prototypů. Mladí finští návrháři je představili na Habitare Helsinki 2018. Protoshop byl 10 let zastoupen na největším finském veletrhu interiérových dekorací, designu a nábytku během Helsinského týdne designu. V tomto článku vám představujeme 11 inovativních produktů, které lze stylově integrovat do každé domácnosti.
Příklady inovativních produktů se stylem
Výstava, kterou pořádá kolektiv složený ze tří designérů, si klade za cíl poskytnout odrazový můstek pro nadějné talenty. Mladí a aspirující návrháři produktů se tak mohou dostat do kontaktu se značkami a výrobci.
Letošní ročník, který se konal od 12. do 16. září, obsahoval řadu návrhů, které jsou přizpůsobeny dnešním malým obytným prostorům. Podívejte se na tyto výtvory, abyste získali lepší představu a inspiraci.
„Piilo“ od Hanny Lantto
Tato multifunkční stolička, což ve finštině znamená „skrytá“, je vybavena úložným prostorem pod sedadlem. Design proto představuje chytré řešení pro malé byty. Taburet Piilo můžete také použít jako noční stolek, konferenční stolek nebo stoličku ve vstupní části.
Čtyřnohá taburet je také k dispozici v šesti různých barvách. Sama návrhářka je vybrala, aby doplnila lehkost březového dřeva.
„Rozhraní“ od Anny Korte
Tento konfigurovatelný úložný systém je vyroben z keramických dlaždic, které můžete použít jako věšáky na kontejnery, zrcadla nebo ručníky. Ručně vyrobená taška má vyčnívající povrch, který slouží zároveň jako háček. K tomu lze také připojit další prvky. Návrhářka Anna Korte, která v současné době dokončuje studium na univerzitě v Turku, vyvinula Interface jako jednoduché řešení pro lepší skladování předmětů v malých koupelnách.
„Nálada“ od Laury Laamanen
Laura Laamanen, studentka průmyslového designu, navrhla nástěnné hodiny, které v průběhu času mění barvu. Inspirována schopností světla ovlivňovat nálady a denní rytmy, navrhla Mood tak, aby během dne vytvářelo chladnější, energeticky úsporné světlo a v noci teplejší a uvolněnější osvětlení. Žluté světlo připomíná uživateli, aby večer zpomalil a odložil ruční zařízení, jejichž modrá záře narušuje přirozené cirkadiánní rytmy.
„Shibumi“ od Roberta Ylihoikky
Robert Ylihoikka, student Metropolitní univerzity, si všiml nedostatku krásných, dobře navržených košů na prádlo na trhu. To ho inspirovalo k vytvoření takového produktu. Shibumi je vyroben ze dřeva a textilu a můžete jej snadno rozvinout a upravit na různé velikosti. Koš na prádlo lze také snadno přizpůsobit prostoru a potřebám uživatele a lze jej nastavit vodorovně, například na polici, nebo svisle.
„Wiggle“ od Sireny Nieminen
Další návrh se nazývá Wiggle a je to nástěnný věšák na kabáty s velmi robustní konstrukcí. Skládá se pouze z několika částí: pěti pohyblivých dřevěných kůlů uspořádaných na dvou zakřivených ocelových tyčích. Jedná se o inovativní produkt, který může sloužit jako stojan na oblečení i jako police a úložný prostor pro příslušenství. Prostorově úsporný design umožňuje uživatelům pověsit kabáty ve více vrstvách, na rozdíl od jednopólového, tradičního věšáku.
„Podezřelý I“ a „Podezřelý II“ od Mervalia
Designér Mervi Antila a architekt Nathalia Mussi v těchto sochařských a funkčních prvcích spojují finskou nadčasovost s brazilskou smělostí. Podezřelé I a II se skládají z tenkých, geometricky tvarovaných ocelových a měděných plechů, jejichž tvary se podle perspektivy mění. Každý kus můžete také použít jako odkládací stolek nebo zrcadlo.
„Twist“ od Hanny Kutvonen
Jednoduchým otočením toto zrcadlo odhalí pohyblivou konzolu s úložnými plochami za sebou. Povrch obsahuje různé přihrádky a háčky, které můžete použít k ukládání předmětů. Hanna Kutvonen, návrhářka, která nedávno absolvovala Lahti Institute of Design, také vyvinula Twist jako prostorově úsporné řešení pro menší byty.
„Ruska“ od Anny Kantanen
Ručně tkaný vlněný koberec vyrobený z ekologických dřevěných vláken Tencel vzdává poctu finskému podzimu. Listový vzor Anny Kantan vychází z jejího obdivu k transformační síle přírody na podzim. Fotografovala listy inspirované jejich živými barvami a použila je jako výchozí bod projektu.
“Kanto” Ville Auvinen
Tato jednoduchá stohovatelná stolička má klenuté, klenuté nohy, které také slouží jako držadlo pro pohyb předmětu. Ville Auvinen z Helsinek používá a chápe lidské chování jako výchozí bod pro všechny své návrhy. Z tohoto důvodu nazval tento kousek Kanto, což ve finštině znamená „nosit“.
„Naru“ od Kristoffera Heikkinena
Tento multifunkční nástěnný objekt navrhl student Aalto University Kristoffer Heikkinen jako zrcadlo, šatna a polička v jednom. Také zaoblená dřevěná tyč elegantně načrtává spodní křivku zrcátka a zasahuje až do zaoblené police. Tyč končí na obou stranách jako háček k zavěšení kabátů, tašek nebo klobouků.
„Matka“ od Tong Ren
Poslední z inovativních produktů se jmenuje Matka a je to oboustranná vlněná deka s grafickými ilustracemi. Ty představují prvky přírody a kultury země, které jsou inspirovány poslední cestou návrháře do Indie. Tong Ren je studentem módního, oděvního a textilního designu také na univerzitě v Aalto. Doufá, že přikrývka připomene svým majitelům předchozí okamžiky z dovolené a také je povzbudí, aby o tom snili a plánovali další cesty.