Dekorace a oslavy

Vytvořte retro vzhled současným způsobem – vneste do svého domova styl

Retro vzhled -design classic-mad-men-gauč-čalounění-barva

Žádná jiná epocha není tak rozmanitá a neformovala náš životní styl tak silně jako v polovině století. Používá se k popisu 50., 60. až 70. let. A současný design nábytku a současné životní trendy obecně odkazují na tvary a barvy nábytku, které jsou pro toto období charakteristické. Některé designy jsou dokonce považovány za klasiku a díky tomu je můžete získat Retro vzhled přines domů.

Retro vzhled – mezi starým a novým

Retro vzhled-design klasický obývací pokoj-obklad stěn-světlé dřevo

Nový nábytek a bytové doplňky inspirované minulostí zažívají oživení a jsou oblíbenější než kdy dříve. Jednoduché tvary, lisované dřevo a textil s grafickými vzory – retro vzhled je bezesporu součástí současného stylu zařizování, ale co vlastně znamená „retro“?

Co znamená retro vzhled??

Retro vzhled-design klasický design stěny-obklad stěn-dřevo

Slovo „retro“ pochází z latiny a znamená „zpět“, „zpět“ a nejčastěji se používá v módě a domácím světě. V dnešním kontextu tento termín znamená – tradice a charakteristiky z minulosti. V současné době není retro vzhled v nábytku doslova kopírován, ale kombinován s různými kousky, jako jsou klasika a moderní, ležérní.

Chytrý, stylový retro vzhled  

Retro vzhled-design klasický obývací pokoj-čalounění-arco lampa

Od roku 2007 (v Německu – 2009) do roku 2015 probíhala americká filmová série „Mad Men“, která na tuto konkrétní polovinu století přitahovala mezinárodní pozornost. Retro styl se vrací, a to se netýká pouze interiérového designu. Módní a nábytkářský průmysl se snaží zprostředkovat nádech minulosti.

Retro vzhled – místo kopírování kombinujte

Retro vzhled-design klasický obývací pokoj-gauč-otevřený plán

Styl a design by se neměly slepě kopírovat. Filmy a okouzlující obrázky z časopisů jsou žádané, ale dávají jen nápad a snahu ho realizovat. To je třeba přizpůsobit individuálním potřebám a vlastnímu stylu bydlení.

Retro vzhled – co je zde typické?

Retro vzhled-design klasický obývací pokoj-dřevěný nábytek-béžový

Styl poloviny století je stále oblíbený u starších lidí, ale také u mladších lidí, kteří se rádi zařizují elegantně a chytře. To, co bylo tehdy trendy, je i nyní. Identifikuje zajímavé barevné kombinace pro interiér šedesátých let.

Retro styl interpretovaný moderním způsobem – otevřená dřevěná kuchyně a akcenty v tyrkysové barvě

retro-vzhled-design-klasika-tyrkys-dřevo-kuchyň-moderní

Může to být trochu ozdůbky, ale bez přehánění. Stěny v jemných béžových tónech – písková barva, rovněž plátované nebo tapetované dřevem, zajišťují vizuální rovnováhu nebo podtrhují dominantní barvu.

Retro vzhled se skandinávským nádechem – touha po barvě

retro-look-design-classic-egg-křeslo-arne-jacobsen-design-1958

Typický je čalouněný sedací nábytek v krásných teplých barvách – oranžová, hořčicově žlutá, kari, červená nebo tlumený benzín. Nábytek z poloviny století se vyznačuje jasnými formami, částečně přenesenými ze skandinávského stylu. Tenké nohy přenášejí nízkou hmotnost a tím i filigránský vzhled.

Retro vzhled 50. let – funkční a udržitelný

retro-look-design-klasika-50. léta-nábytek-funkční-jednoduchý

50. léta byla v mnoha ohledech dobou převratu, poválečného období, které formovalo nejen populaci a politiku, ale také design. Během této namáhavé doby byl kladen velký důraz na funkčnost a udržitelnost v každém smyslu.

Funkční dřevěný a čalouněný nábytek v obývacím pokoji

retro-vzhled-design-klasický-obývací pokoj-šedé čalounění-funkční-nábytek

V té době průměrný evropský, ale také americký občan neměl velké bohatství, které by bylo možné utratit za nový nábytek. Proč byl nadčasový design a odolnost na prvním místě v designu nábytku? Právě v této době se objevil první sériově vyráběný ergonomický nábytek.

Prezentace retro nábytku současným způsobem

retro-look-design-klasika-bílá-černá-stěna-barva-tulipe-stůl

Nábytek z 50. let je ergonomicky a velmi robustně postaven. Nechyběl ani šik pohled. Pohodlné polštáře plněné pěnou zajišťují optimální pohodlí těla.

Retro vzhled a grafika

retro-vzhled-design-klasika-tapeta-květinový-vzor-zelené listy

Pop Art a Orange patří mezi stylové prvky doby. V reklamní grafice ve vzhledu Warhol plakáty a fotografie v extra velikosti, které zdobí stěny v retro stylu, září v základních barvách, velmi typických pro Pop Art. Toto barevné schéma bude brzy použito také pro návrh nábytku.

Retro vzhled s klasikou designu – židle Pantone jako jídelní židle

retro-look-design-classic-pantone-židle-bílá-jídelna

Jasné barvy a abstraktní tvary přinášejí novou naději a eleganci do životního stylu poválečného období. Designový nábytek navržený během této doby, jako například legendární Eames, který koupil první nábytek z lisovaného dřeva, Arne Jacobsen a další, je stále fascinující i dnes.

Retro vzhled 60. let – barva, vzor a tvarované dřevo

retro-look-design-classic-60s-color-orange-plast-wood

Bezchybně zpracované dřevo jako přírodní materiál je charakteristické pro život v retro stylu. Příborníky s jasnými obdélníkovými tvary z tmavého masivního dřeva jsou stále typické pro šedesátá léta minulého století a v obývacím pokoji vytvářejí stylové akcenty.

Jednoduchý nábytek z lisovaného dřeva – židle od Arne Jacobsena

retro-look-design-klasika-Arne-Jacobsen-dřevo ve tvaru teaku

Na rozdíl od zakřivených tvarů populárních v 50. letech, které byly ve stylu Pop Art doplněny plyšem, plastem a pěnou, je trend směřující k rovným tvarům vidět v 60. letech, což je nedílnou součástí našeho vybavení dodnes.

Retro vzhled 70. let – pestré vzory

retro-look-design-classic-70s-color-potahový vzor

Jako motto sedmdesátých let lze označit „kritický“. Populace se sama přeorientuje, objevují se nové způsoby života a života. Design a průmysl jsou založeny na kultuře mládeže, která se záměrně odlišuje od svých předků. Společnosti jako Ikea, které nabízejí funkční a cenově dostupný nábytek, si rychle získávají na popularitě.

Zařiďte si byt v elegantním retro vzhledu

retro-vzhled-design-klasika-černá-bílá-kůže-gauč-lampa

Divoké barevné kombinace a vzory tapet a čalounění charakterizují interiéry 70. let a dále rozvíjejí nápadité designy 60. let. Na konci období funkcionalismus ustupuje, sériová výroba je částečně odmítána a jedinečné kousky, které působí hravě a ironicky, jsou těžištěm práce designérů.

Retro vzhled a reedice jsou dnes populární

retro-look-design-classic-wood-dark-home-office-study

Retro design, jak ho známe dnes, je především import z USA a Skandinávie. Kromě přírodních materiálů odráží nové výrobní postupy a vynález nových plastů a pěn vliv umění a designu. Následují skutečné kultovní předměty a symboly nadčasového designu: Panton Chair, Blow křeslo, Sacco beanbag, oblouková lampa Arco, zrcadlo Adnet a mnoho dalších.

Klasiku designu lze snadno přidat do jakéhokoli prostředí – kulaté nástěnné zrcadlo „Adnet“

retro-look-design-classic-adnet-zrcadlo-koupelna-beton-minimalistický

Obnovená produkce designových klasik mluví za oživení retro vzhledu. Nábytek je vyráběn podle originálních, originálních designů a za použití moderních metod. V jiné variantě je originální design použit k inspiraci současných designérů a vzniká nový kus nábytku, který připomíná svého předchůdce.

Žijte jednoduše a stylově s klasikou designu – lehátko LC4 od Le Corbusiera

retro-look-design-klasika-la-chaise-daybed-le-corbosier

Klasicky elegantní a zároveň s individuálním vkusem se objevuje každá kombinace jednoduchých tvarů a jasných barev, která zároveň připomíná vyhledávaný retro vzhled. Hodně z toho, co k tomu patří, lze stále najít na půdách příbuzných a známých, což jsou cenné kousky z dob babičky. Jinak na Ebay lze najít velké poklady. Nyní se pusťte do hledání pokladu a pobavte se při nastavování!