Dekorace a oslavy

Které druhy květin pro koláče, saláty a koktejly – jaké druhy?

salát z jedlých květin-zdravá výživa-léčivá síla

Každý ví, že bylinky a některé další rostliny jsou jedlé. Co ale mnozí nevědí nebo na to jednoduše zapomínají je, že některé pěkné květiny jsou jeho součástí. Mnoho z nich najdete nejen v bio obchodech nebo na divoké louce, ale dokonce je můžete nasbírat ze zahrady. Budete také překvapeni známými druhy jedlé květiny počet, který byste nehádali, a kolik jich již můžete mít na zahradě. Dnes vám ukážeme malý výběr těchto druhů květin. Jedlé květiny najdete v závislosti na době květu. Jsou vhodné nejen do salátů, ale také do koláčů – na ozdobu nebo jako sirup a želé. Jedlé květiny je nejlepší sbírat z neoplozených trávníků a zahrad. Divoké rostliny se také nejlépe shromažďují mimo silnice, aby se zabránilo znečištění automobilem.

Jedlé květiny – podběl

jedlé květiny podběl-tussilago-farfara-žlutá-výživa-nápad

Existují jedlé květiny, které můžete najít již na jaře. Podběl (Tussilago farfara) je jedním z těchto raných kvetoucích rostlin a objevuje se již v březnu. Poznáte to podle toho, že její květina velmi připomíná pampelišku. Mají také jemnou chuť. Jsou však menší než pampelišky. Další rozdíl je vidět na stoncích, které u podbělu mají šupinatý zevnějšek. Listy mají tvar podkovy, což je důvod názvu.

Pampelišky jako jedlé květiny

jedlé květy pampeliška-taraxacum-officinale-listy-hořké květy

Ale pampeliška (Taraxacum officinale) je také jedlá. To platí jak pro květiny, tak pro listy. Pokud chcete jedlé květiny, které najdete opravdu všude, udělali jste s pampeliškou správnou volbu. Nejlepší je sklízet ji od května do června a k květům připravit salát s mírně nahořklými listy a želé, sirup nebo med. Děláte také něco dobrého pro své zdraví. Obě části rostliny působí močopudně a čistí krev.

sedmikráska

jedlé květy gaensebluemchen-bellis-perennis-bílá-blueten-žlutá-mírná

Další jedlé květiny, které každý rychle najde a rozpozná, jsou sedmikrásky (Bellis perennis) s jemnou oříškovou chutí. Jejich léčivé vlastnosti jsou velmi rozmanité a většinou neznámé. Úleva od bolesti, mentální i fyzické, je pouze jednou z vlastností. K tomu se přidávají vlastnosti zmírňující bolest a křeče, což je činí obzvláště oblíbenými pro menstruační křeče, stejně jako hemostatický a hemostatický účinek. Pomáhá při revmatismu, dně, ledvinových a močových kamenech, střevních zánětech, zácpě, zánětech kůže a bolestech svalů. I při prostém nachlazení a kašli jsou tyto květiny skutečnými pomocníky k jídlu.

Begonia

jedlé květiny begonia-pestré-odrůdy-zahradní-rostliny

Napadlo by vás, že begónie (begonie) lze použít jako jedlé květiny? A zda! Mají příjemnou, kyselou chuť a lze je použít k přípravě salátů. Další aplikace je v kombinaci se sladkou šlehačkou. Nápad, který by se rozhodně měl vyzkoušet!

Brutnák lékařský

jedlé květiny-brutnák-borrago-officinalis-modrý květ

Brutnák lékařský (Borrago officinalis) má malé modré květy, které lze použít stejně všestranně jako jedlé květiny. Jsou vhodné nejen jako ozdoba dortů, ale mohou být také kandované nebo použity na salát. Pokud rádi pijete limonádu, přidejte květiny nebo je zmrazte v kostkách ledu a poté si nápoj ochlaďte.

Chickweed

jedlé květiny-cizrna-stellaria-média-bílá

Ptačinec (Stellaria media) jako jedlé květy je vhodný ke konzumaci ve všech částech rostlin, od stonku přes listy až po bílé hvězdicovité květy. Ať už jako salát nebo do polévek – cizrna pomáhá při jarní únavě, metabolických onemocněních a různých kožních problémech.

Plamenný květ

jedlé květiny-plamen-květ-phlox-paniculata-připravující-jídlo-koření

Další jedlé květiny, se kterými můžete dosáhnout barevného poutače v každé misce, jsou plamenné květiny (Phlox paniculata). To platí jak pro vydatné saláty, tak pro sladké ovocné saláty. Pěkné květiny lze také kandovat nebo použít k ozdobení punčových misek, limonád a dezertů.

šeřík

jedlé květiny-šeřík-syringa-sladká-chuť-šeřík

Mnoho lidí pravděpodobně již ví, že květy šeříku jsou jedlé. Z květů šeříku (Syringa) můžete vyrábět různé sladké výrobky, včetně medu, sirupu, želé nebo květového cukru. V kombinaci s květinami získají ocet a olej obzvláště originální aroma a kandované květiny jsou extravagantní druh cukrovinek.

Jedlé květiny – denivka

jedlé květiny-den-lilie-hemerocallis-oranžová-výsadba-zahrada

Denivka (Hemerocallis) v soukromé zahradě zřídka chybí, protože její květy a barvy květů jsou velmi velké a nápadné. Ty lze také jíst super. Opět jsou to jedlé květiny, které můžete použít jako přísadu do salátů. Ale můžete zkusit fritovat květiny.

Petrklíče

jedlé květiny-petrklíče-růžovo-červené-hořké chuti

Pokud chcete petrklíče (primulky) jíst jako jedlé květiny nebo jejich květy, měli byste se ujistit, že nebyly ošetřeny chemikáliemi. Sklizeň probíhá ve dvou fázích. V březnu mají první květy mírnější chuť, zatímco následující silnější květy dodávají hořkou nebo dokonce štiplavou chuť k jídlu. To podporuje detoxikaci těla.

Růže

jedlé květiny-růže-květ-listy-kandované-cukr-protein-recept

Sušené okvětní lístky růží jsou velmi dobře známé jako dekorace. Na oplátku můžete získat jedlé růže, jakmile okvětní lístky usušíte. Oslaďte si například čaj růžovým cukrem, který vyrobíte v mixéru z okvětních lístků růže a jemného cukru. Jako ozdoba dezertů jsou velmi vhodné v kandované formě. K tomu se bije vaječný bílek, dokud není napůl tuhý a slouží k potažení okvětních lístků. Poté jsou posypány cukrem na papír a odloženy na dva dny k sušení.

nezapomeň na mě

jedlé květiny-zapomeň na mě-ne-myosotis-modré květy

Chuť květů pomněnky (myosotis) není nijak zvlášť výrazná. Přesto lze květiny použít k zjemnění salátů, kde slouží především jako ozdoba. Pomněnky jako jedlé květiny mají také určité léčivé schopnosti a mohou příležitostně ozdobit stůl.

Velké i malé macešky jako jedlé květiny

jedlé květiny-macešky-violaceae-modré-kreslící-dekorace-nádobí

Jedlé květiny jsou nejen pěstované macešky (Violaceae) ze zahrady, ale také malé, divoké odrůdy. Ty mají dokonce léčivé vlastnosti, které jsou protizánětlivé, čistí krev a jsou antibakteriální. Díky květům jsou saláty, polévky a pokrmy velmi barevné.

Fialky jsou jedlé

jedlé květiny-fialky-kandované-květinové-dekorace-dezertní dort

Možná jste nevěděli, že fialky jsou jedlé. Způsob přípravy je stejný jako u růží: buď sušíte květiny, nebo je kandujete, jak je popsáno výše. Fialky jsou opravdu pěknou ozdobou různých dezertů.

Kvetou ovocné stromy

jedlé květiny-jaro-třešeň-ovocný strom-ozdobit-jídlo

Využijte jarní čas a tím i květů ovocných stromů. V zásadě je vhodný jakýkoli ovocný strom, který vás napadne. Lze je také znovu použít jako ozdobu jídla. Ať už třešeň, jablko, švestka, kdoule nebo hruška – pokrmy můžete nádherně ozdobit květinami ze své zahrady.

Voňavé pelargonium

jedlé květiny-vonící pelargonium-příchuť-citron-máta-růže

Je důležité znovu nakupovat z ekologického zemědělství. Zajímavostí voňavých pelargonií jako jedlých květin je, že mohou mít širokou škálu chutí. Existují druhy, které voní a chutnají po citronu, ale i takové, které připomínají růže, mátu nebo dokonce čokoládovou mátu.

Divoká růže

jedlé květiny-divoká růže-růžová-ve tvaru srdce-salát-sladká

S divokými růžemi jako jedlými květy můžete udělat něco dobrého pro své srdce. Okvětní lístky mohou ozdobit salát a dodat mu jemnou a mírně sladkou pachuť. Kromě toho růže dodává salátu určitý romantický vzhled s okvětními lístky ve tvaru srdce.

Měsíček

goudsbloem, měsíček

Měsíček (měsíček) můžete používat dlouhodobě. Kvete od července do pozdního podzimu. Vyskytuje se také ve většině zahrad kvůli jeho pěkně oranžové barvě. Pokud budete pravidelně konzumovat měsíčky jedlé, můžete posílit nervový systém a také podpořit trávení.

kamélie

jedlé květiny-kamélie-kamélie-japonica-něžná-sladká-zahradní-pokojová rostlina

Pokud chcete do svých pokrmů přidat jedlé květiny i v zimě, můžete to udělat pomocí kamélie zimně kvetoucí (Camellia japonica). Většinou se pěstuje jako pokojová rostlina. Ale také může přezimovat na zahradě za předpokladu, že má chráněné místo. Protože nesnáší teploty chladnější než -12 stupňů. Jako zahradní rostlina však kvetení očekáváme až na jaře.

Níže je pár nápadů na jedlé květiny, které můžete vyzkoušet. Ať už na dortu nebo v koktejlech, jemné květiny jsou skutečným poutačem.

Květinová výzdoba na dorty

jedlý květ-dort-dekorace-růže-fialky

Šeříkové květiny a macešky

Jedlý květinový dort šeřík-fialovo-malinový dort

květy nejlépe vyniknou na bílé glazuře

Jedlý květ-dort-bílá-glazura-dekorace

Jedlé květiny ideální pro letní nápoje

jedlé květy letní nápoje kostky ledu

Jedlé květiny v kostkách ledu

Dekorace z jedlého květu, kostky ledu, růže a fialky

jedlé květiny-fialky-růže-zmrazené-ledové kostky-koktejly

Jedlé-květy-ledové kostky-koktejly-dekorace

Oznámení

Oznámení

Oznámení

Dekorace a oslavy

Které druhy květin pro koláče, saláty a koktejly – jaké druhy?

salát z jedlých květin-zdravá výživa-léčivá síla

Každý ví, že bylinky a některé další rostliny jsou jedlé. Co ale mnozí nevědí nebo na to jednoduše zapomínají je, že některé pěkné květiny jsou jeho součástí. Mnoho z nich najdete nejen v bio obchodech nebo na divoké louce, ale dokonce je můžete nasbírat ze zahrady. Budete také překvapeni známými druhy jedlé květiny počet, který byste nehádali, a kolik jich již můžete mít na zahradě. Dnes vám ukážeme malý výběr těchto druhů květin. Jedlé květiny najdete v závislosti na době květu. Jsou vhodné nejen do salátů, ale také do koláčů – na ozdobu nebo jako sirup a želé. Jedlé květiny je nejlepší sbírat z neoplozených trávníků a zahrad. Divoké rostliny se také nejlépe shromažďují mimo silnice, aby se zabránilo znečištění automobilem.

Jedlé květiny – podběl

jedlé květiny podběl-tussilago-farfara-žlutá-výživa-nápad

Existují jedlé květiny, které můžete najít již na jaře. Podběl (Tussilago farfara) je jedním z těchto raných kvetoucích rostlin a objevuje se již v březnu. Poznáte to podle toho, že její květina velmi připomíná pampelišku. Mají také jemnou chuť. Jsou však menší než pampelišky. Další rozdíl je vidět na stoncích, které u podbělu mají šupinatý zevnějšek. Listy mají tvar podkovy, což je důvod názvu.

Pampelišky jako jedlé květiny

jedlé květy pampeliška-taraxacum-officinale-listy-hořké květy

Ale pampeliška (Taraxacum officinale) je také jedlá. To platí jak pro květiny, tak pro listy. Pokud chcete jedlé květiny, které najdete opravdu všude, udělali jste s pampeliškou správnou volbu. Nejlepší je sklízet ji od května do června a k květům připravit salát s mírně nahořklými listy a želé, sirup nebo med. Děláte také něco dobrého pro své zdraví. Obě části rostliny působí močopudně a čistí krev.

sedmikráska

jedlé květy gaensebluemchen-bellis-perennis-bílá-blueten-žlutá-mírná

Další jedlé květiny, které každý rychle najde a rozpozná, jsou sedmikrásky (Bellis perennis) s jemnou oříškovou chutí. Jejich léčivé vlastnosti jsou velmi rozmanité a většinou neznámé. Úleva od bolesti, mentální i fyzické, je pouze jednou z vlastností. K tomu se přidávají vlastnosti zmírňující bolest a křeče, což je činí obzvláště oblíbenými pro menstruační křeče, stejně jako hemostatický a hemostatický účinek. Pomáhá při revmatismu, dně, ledvinových a močových kamenech, střevních zánětech, zácpě, zánětech kůže a bolestech svalů. I při prostém nachlazení a kašli jsou tyto květiny skutečnými pomocníky k jídlu.

Begonia

jedlé květiny begonia-pestré-odrůdy-zahradní-rostliny

Napadlo by vás, že begónie (begonie) lze použít jako jedlé květiny? A zda! Mají příjemnou, kyselou chuť a lze je použít k přípravě salátů. Další aplikace je v kombinaci se sladkou šlehačkou. Nápad, který by se rozhodně měl vyzkoušet!

Brutnák lékařský

jedlé květiny-brutnák-borrago-officinalis-modrý květ

Brutnák lékařský (Borrago officinalis) má malé modré květy, které lze použít stejně všestranně jako jedlé květiny. Jsou vhodné nejen jako ozdoba dortů, ale mohou být také kandované nebo použity na salát. Pokud rádi pijete limonádu, přidejte květiny nebo je zmrazte v kostkách ledu a poté si nápoj ochlaďte.

Chickweed

jedlé květiny-cizrna-stellaria-média-bílá

Ptačinec (Stellaria media) jako jedlé květy je vhodný ke konzumaci ve všech částech rostlin, od stonku přes listy až po bílé hvězdicovité květy. Ať už jako salát nebo do polévek – cizrna pomáhá při jarní únavě, metabolických onemocněních a různých kožních problémech.

Plamenný květ

jedlé květiny-plamen-květ-phlox-paniculata-připravující-jídlo-koření

Další jedlé květiny, se kterými můžete dosáhnout barevného poutače v každé misce, jsou plamenné květiny (Phlox paniculata). To platí jak pro vydatné saláty, tak pro sladké ovocné saláty. Pěkné květiny lze také kandovat nebo použít k ozdobení punčových misek, limonád a dezertů.

šeřík

jedlé květiny-šeřík-syringa-sladká-chuť-šeřík

Mnoho lidí pravděpodobně již ví, že květy šeříku jsou jedlé. Z květů šeříku (Syringa) můžete vyrábět různé sladké výrobky, včetně medu, sirupu, želé nebo květového cukru. V kombinaci s květinami získají ocet a olej obzvláště originální aroma a kandované květiny jsou extravagantní druh cukrovinek.

Jedlé květiny – denivka

jedlé květiny-den-lilie-hemerocallis-oranžová-výsadba-zahrada

Denivka (Hemerocallis) v soukromé zahradě zřídka chybí, protože její květy a barvy květů jsou velmi velké a nápadné. Ty lze také jíst super. Opět jsou to jedlé květiny, které můžete použít jako přísadu do salátů. Ale můžete zkusit fritovat květiny.

Petrklíče

jedlé květiny-petrklíče-růžovo-červené-hořké chuti

Pokud chcete petrklíče (primulky) jíst jako jedlé květiny nebo jejich květy, měli byste se ujistit, že nebyly ošetřeny chemikáliemi. Sklizeň probíhá ve dvou fázích. V březnu mají první květy mírnější chuť, zatímco následující silnější květy dodávají hořkou nebo dokonce štiplavou chuť k jídlu. To podporuje detoxikaci těla.

Růže

jedlé květiny-růže-květ-listy-kandované-cukr-protein-recept

Sušené okvětní lístky růží jsou velmi dobře známé jako dekorace. Na oplátku můžete získat jedlé růže, jakmile okvětní lístky usušíte. Oslaďte si například čaj růžovým cukrem, který vyrobíte v mixéru z okvětních lístků růže a jemného cukru. Jako ozdoba dezertů jsou velmi vhodné v kandované formě. K tomu se bije vaječný bílek, dokud není napůl tuhý a slouží k potažení okvětních lístků. Poté jsou posypány cukrem na papír a odloženy na dva dny k sušení.

nezapomeň na mě

jedlé květiny-zapomeň na mě-ne-myosotis-modré květy

Chuť květů pomněnky (myosotis) není nijak zvlášť výrazná. Přesto lze květiny použít k zjemnění salátů, kde slouží především jako ozdoba. Pomněnky jako jedlé květiny mají také určité léčivé schopnosti a mohou příležitostně ozdobit stůl.

Velké i malé macešky jako jedlé květiny

jedlé květiny-macešky-violaceae-modré-kreslící-dekorace-nádobí

Jedlé květiny jsou nejen pěstované macešky (Violaceae) ze zahrady, ale také malé, divoké odrůdy. Ty mají dokonce léčivé vlastnosti, které jsou protizánětlivé, čistí krev a jsou antibakteriální. Díky květům jsou saláty, polévky a pokrmy velmi barevné.

Fialky jsou jedlé

jedlé květiny-fialky-kandované-květinové-dekorace-dezertní dort

Možná jste nevěděli, že fialky jsou jedlé. Způsob přípravy je stejný jako u růží: buď sušíte květiny, nebo je kandujete, jak je popsáno výše. Fialky jsou opravdu pěknou ozdobou různých dezertů.

Kvetou ovocné stromy

jedlé květiny-jaro-třešeň-ovocný strom-ozdobit-jídlo

Využijte jarní čas a tím i květů ovocných stromů. V zásadě je vhodný jakýkoli ovocný strom, který vás napadne. Lze je také znovu použít jako ozdobu jídla. Ať už třešeň, jablko, švestka, kdoule nebo hruška – pokrmy můžete nádherně ozdobit květinami ze své zahrady.

Voňavé pelargonium

jedlé květiny-vonící pelargonium-příchuť-citron-máta-růže

Je důležité znovu nakupovat z ekologického zemědělství. Zajímavostí voňavých pelargonií jako jedlých květin je, že mohou mít širokou škálu chutí. Existují druhy, které voní a chutnají po citronu, ale i takové, které připomínají růže, mátu nebo dokonce čokoládovou mátu.

Divoká růže

jedlé květiny-divoká růže-růžová-ve tvaru srdce-salát-sladká

S divokými růžemi jako jedlými květy můžete udělat něco dobrého pro své srdce. Okvětní lístky mohou ozdobit salát a dodat mu jemnou a mírně sladkou pachuť. Kromě toho růže dodává salátu určitý romantický vzhled s okvětními lístky ve tvaru srdce.

Měsíček

goudsbloem, měsíček

Měsíček (měsíček) můžete používat dlouhodobě. Kvete od července do pozdního podzimu. Vyskytuje se také ve většině zahrad kvůli jeho pěkně oranžové barvě. Pokud budete pravidelně konzumovat měsíčky jedlé, můžete posílit nervový systém a také podpořit trávení.

kamélie

jedlé květiny-kamélie-kamélie-japonica-něžná-sladká-zahradní-pokojová rostlina

Pokud chcete do svých pokrmů přidat jedlé květiny i v zimě, můžete to udělat pomocí kamélie zimně kvetoucí (Camellia japonica). Většinou se pěstuje jako pokojová rostlina. Ale také může přezimovat na zahradě za předpokladu, že má chráněné místo. Protože nesnáší teploty chladnější než -12 stupňů. Jako zahradní rostlina však kvetení očekáváme až na jaře.

Níže je pár nápadů na jedlé květiny, které můžete vyzkoušet. Ať už na dortu nebo v koktejlech, jemné květiny jsou skutečným poutačem.

Květinová výzdoba na dorty

jedlý květ-dort-dekorace-růže-fialky

Šeříkové květiny a macešky

Jedlý květinový dort šeřík-fialovo-malinový dort

květy nejlépe vyniknou na bílé glazuře

Jedlý květ-dort-bílá-glazura-dekorace

Jedlé květiny ideální pro letní nápoje

jedlé květy letní nápoje kostky ledu

Jedlé květiny v kostkách ledu

Dekorace z jedlého květu, kostky ledu, růže a fialky

jedlé květiny-fialky-růže-zmrazené-ledové kostky-koktejly

Jedlé-květy-ledové kostky-koktejly-dekorace

Oznámení

Oznámení

Oznámení