Chrámy

Těchto 18 Shiva chrámů v Indii je váš seznam poutních kbelíků

Indie je zemí bohů a bohyň a právem. Shiva je však ze všech těchto bohů považován za nejdůležitější a nejvyšší. Ve skutečnosti je Shiva nejuctívanějším bohem hinduistů na celém světě. Lord Shiva je hlavní hinduistický bůh uctívaný Shaivaity. Proč je tedy Šiva jedním z nejdůležitějších bohů v hinduistickém náboženství? Hinduismus se točí kolem konceptu Trimurti, kde jsou tři hlavní velmoci v božské říši zodpovědné za vznik, udržování a ničení vesmíru. Shiva v tomto hinduistickém triumvirátu je známý jako ničitel světa. Dalšími dvěma hlavními bohy jsou Brahma (stvořitel) a Vishnu (zachránce). Shiva je uctíván ve formě shivlinga. Oddaní lingu koupají mlékem, aby cirkulovali pozitivní energií. Je známo, že Shiva žehná svým pravým oddaným konečnou spásou. Vzhledem k tomu, že lord Shiva zaujímá zvláštní prostor v myslích a srdcích tun Indů, existuje po celé Indii celá řada Shiva chrámů. Některé z nich byly postaveny slavnými osobnostmi a některé obsahují značné množství faktů o zrodu vesmíru. Ať už je to skutečný oddaný samotného Mahadeva, nebo je jen zvědavý na hinduistické náboženství obecně, prohlídka těchto oduševnělých chrámů Shiva je okouzlující cesta, kterou se musíte vydat. Zde jsme vás pokryli seznamem některých nejvýznamnějších a nejuznávanějších chrámů Šivy v Indii. Začněte je odškrtávat ze seznamu a kdo ví, možná se ocitnete blíže božskému!

chrámy lorda Shivy v Indii

Největší a nejstarší chrámy Šivy v Indii:

Zde jsou některé ze starověkých chrámů lorda Shivy v Indii, které je třeba navštívit.

1. Chrám Kedarnath: Uttarakhand

Nyní toto místo není třeba představovat, jedno z nejuznávanějších a přesto obtížných poutních míst, to je konečný sen každého oddaného Shivy. Je známo, že lord Shiva se projevoval jako jyotirlingam nebo „kosmické světlo“. Existuje 12 z nich, z nichž Kedarnath je nejvyšší (3581 m) a pravděpodobně nejvíce historický a ceněný. Původ tohoto chrámu lze ve skutečnosti pozorovat také v Mahábháratě. Tvoří jeden ze slavných char dhamů a vůbec nejvyhledávanější poutní místa. Tento chrám Shiva postavený v 8. století n. L. Stále stojí v Uttarakhandu. Nachází se na krásném místě poblíž řeky Mandakini a v pohoří Rudra Himalaya. Představte si, že se modlíte k Mahadevovi obklopeni zasněženými štíty a orosenými zelenými loukami. Je to jedno z nejmalebnějších míst, kde lze dodnes uctívat. Tento chrám je součástí pěti chrámů Panch Kedar. Tento chrám se nachází na Dev Bhumi v Uttarakhandu a je otevřen pro návštěvníky od dubna do listopadu. Zbytek roku je zavřený kvůli extrémním povětrnostním podmínkám. Nikdy tu není léto a navíc může klesnout hladina kyslíku. Když je místo zavřeno, obvykle se topí ve sněhu. Než se tedy vydáte na cestu sem, musíte se připravit. Je dobré se při trekingu zásobit glukózou, léky a teplým oblečením. Dopřejte si jógu a cvičení, abyste se dostali do formy s dostatečným předstihem před cestou

 • Adresa: Kedarnath, Uttarakhand 246445
 • Časování: Ráno Darshan: 4:00 až 15:00, Večer Darshan: 17:00 až 21:00
 • Kodex oblékání: Teplé a pohodlné oblečení. Ženám se doporučuje vyhýbat se sareám a místo toho nosit salwar kameez nebo kalhoty. Je zima a navíc v docela vysoké nadmořské výšce, takže se podle toho oblečte. Rukavice, svetry, ponožky, tlumiče a deštník jsou nutností.
 • Cca. Trvání návštěvy: 1-2 hodiny
 • Jak dosáhnout: Letecky: Nejbližší letiště je Jolly Grant, 260 km. Po železnici: Nejbližší železniční hlava je v Rishikesh, 243 km. Po silnici: Dobré spojení s Rishikesh, Haridwar, Dehradun a Dillí.
 • Webové stránky chrámu: http://www.badarikedar.org/
 • Nejlepší čas na návštěvu: Od května do října s výjimkou monzunů. Badri Kedar festival v červnu spojuje kvalifikované umělce z celé země a koná se po dobu 8 dnů.
 • Další atrakce: Gandhi Sarovar (2 km daleko) s plovoucím ledem v křišťálových vodách je příliš ohromující. Ponoření do Gaurikundu s jejich léčivými termálními prameny je nutné vyzkoušet. Shankaracharya Samadhi je také hned za chrámem. Malebných trekových příležitostí a zkoumání vesnic je spousta.

2. Somnath Temple: Gujarat

Somnath ve skutečnosti znamená „ochránce boha měsíce“. Říká se, že bůh měsíce původně postavil tento chrám ze zlata na uctívání Pána Šivy. Poté, co byl zničen, byl znovu postaven ve stříbře a rekonstrukční cyklus pokračoval. Chrám Somnath Shiva se nachází v Gudžarátu. Tento slavný chrám je jedním z dvanácti chrámů Jyotirlinga, které byly zasvěceny mocnému Šivovi. Jedním z hlavních důvodů popularity chrámu Somnath je to, že tento chrám Shiva zažil řadu historicky významných událostí, ke kterým došlo před dlouhou dobou. Vpadli do něj vetřelci jako Mahmood z Ghazny, Afzal Khan a další cizinci. Jeho bohatství bylo vypleněno a pokusilo se jej zničit asi sedmnáctkrát. Časem však stále přežil a stojí silný i nyní. Proto je chrám Somnath opravdu populární díky svému bohatému dědictví a jedinečné historii, kterou projevuje obživou a vítězstvím.

 • Adresa: Somnath, Veraval, Gujarat 362255
 • Časování: 6:00 – 21:30. Světelná a zvuková show, 8 – 9.
 • Kodex oblékání: Tradiční nošení by bylo nejvýstižnější. Mini sukně a neuctivé oblečení není povoleno.
 • Cca. Trvání návštěvy: 1 hodina
 • Jak dosáhnout: Somnath je 95 km po silnici z Diu. Můžete letět do Diu. Somnath má dobré spojení po železnici a autobusech do všech hlavních destinací. Nejbližší stanice jsou Somnath (0,5 km) a Veraval (7 km od Somnath), napojené na Ahmedabad a další velká města.
 • Webové stránky chrámu: http://www.somnath.org/
 • Nejlepší čas na návštěvu: Jeho velkého veletrhu se můžete zúčastnit za úplňku Kartik Purnima v listopadu/prosinci. Shivratri je také hlavním dnem chrámu.
 • Další atrakce: Národní park Gir je vzdálený 43 km a musíte ho navštívit jako domov posledních asijských lvů.

3. Mallikarjuna Swamy: Andhra Pradesh

Chrám Mallikarjuna Swamy se nachází v Andhra Pradesh a je jednou ze svatyní jyotirlinga. Tento chrám je dalším chrámem s krásným prostředím, malebně zasazeným do kopce Nallamalai Hills Srisailam ve výšce 476 metrů nad mořem. Je známý jako příbytek lorda Šivy. Prostředí je úžasně klidné a břeh řeky Krishna jako nastavení přidává na kouzlu toho všeho. Tento chrám má také nesmírný historický význam a je jedním z nejnavštěvovanějších náboženských míst v zemi. Chrám postavil král Harihara Raya. Je považován za jeden z nejstarších Kshetras v Indii.

 • Adresa: Srisaila Devasthanam, Kurnool Dist, Atmakur Mandal, Srisailam, Andhra Pradesh 518101
 • Časování: 6:30 – 15:30, 18:00 – 22:00
 • Kodex oblékání: Tradiční oblečení nebo slušné oblečení
 • Cca. Trvání návštěvy: 3 hodiny
 • Jak dosáhnout: Letecky – nejbližší letiště je Hyderabad (230 K.M.), odkud snadno najdete autobus do Srisailamu. Po železnici – stanice Markapur (91 km) od Srisailamu.
 • Webové stránky chrámu: http://www.srisailamonline.com/index.html
 • Nejlepší čas na návštěvu: každou sobotu a neděli večer se pořádají kulturní programy.
 • Další atrakce: Svatá říční lázeň u řeky Krishna (zapojeno 750 schodů).

4. Chrám Lord Shiva Mahakaleshwar: Madhya Pradesh

V Madhya Pradesh, Ujjain, je slavný třípatrový chrám Shiva známý pod jménem Mahakaleshwar. Nachází se u jezera Rudra Sagar. Velkolepé a majestátní vyřezávané řemeslo s krásnými motivy a sloupovými verandami vytváří okouzlující atmosféru. Je to do značné míry jedna z 12 jyotirlingů. Mahakal je považován za pána smrti pro zemi, peklo a nebe. Mahakal je v podstatě divokou postavou mocného lorda Šivy, který je považován za ukončovatele všeho zla. Přesný čas vzniku chrámu nelze vysledovat, ale podle Puranů údajně existuje již od prehistorických dob. Několik starověkých textů básníků té doby má také zmínku o chrámu Mahakal.

 • Adresa: Ujjain, Madhya Pradesh 456001
 • Časování: Od 5 do 15:30, od 18:00 do 22:00
 • Kodex oblékání: Sarees pro ženy a dhotis pro muže jako určité oblasti a aarti mají vstup pouze s přísně tímto oblečením.
 • Cca. Trvání návštěvy: 1-2 hodiny
 • Jak dosáhnout: Ujjain se nachází v západní železniční zóně. Do Ujjainu můžete jet vlakem z kteréhokoli z velkých měst. Je velmi dobře spojen s Indore také po silnici a železnici. Autobus z Indore by měl 55 km. Nejbližší letiště je v Indore (60 km daleko).
 • Webové stránky chrámu: http://dic.mp.nic.in/ujjain/mahakal/default.aspx
 • Nejlepší čas na návštěvu: Mahashivratri je, když chrám ožívá jako žádný jiný den v roce. Pokud chcete vidět ling Nagachandresvara, měli byste navštívit chrám na Naga Panchami, protože pouze v ten den je to povoleno.
 • Další atrakce: Prozkoumejte Indore a navštivte palác Lal Bagh ve městě.

5. Temple Shiva Temple Omkareshwar: Madhya Pradesh

Opět jeden z 12 jyotirlingů, toto je další chrám Shiva nacházející se v Madhya Pradesh. Stojí na ostrově ve tvaru oblasti na řece Narmadě, zvané Mandhata nebo Shivapuri. Tvar tohoto ostrova je údajně podobný hinduistickému svatému symbolu „Om“. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších poutních destinací v zemi. V tomto chrámu se púdže konají v polovině dne a ranní bohoslužby se konají v chrámové důvěře.

 • Adresa: Omkareshwar Mandir Road, Mandhata, Madhya Pradesh 451115
 • Časování: otevírá se v 5 hodin ráno a večerní daršan začíná od 16 hodin. Spící pohled na boha od 9 do 21:30.
 • Kodex oblékání: Není specifikován žádný konkrétní dress code.
 • Cca. Trvání návštěvy: 1-2 hodiny
 • Jak dosáhnout: Nejbližší letiště je Indore (80 km daleko). Po železnici se dostanete přes železniční stanici Khandwa nebo železniční stanici Indore, obojí kolem 78 km. Také autobusem je chrám snadno dostupný ze všech větších měst. Státní a soukromé autobusy jsou v hojném počtu od Indore (77 km), Khandwa (78 km) a Ujjain (135 km).
 • Webové stránky chrámu: http://shriomkareshwar.org/
 • Nejlepší čas na návštěvu: Maha Shivratri Mela, Karthik Utsav a Narmada Jayanti.
 • Další atrakce: Ostrov je obklopen horami. Prohlédněte si ostrov a pokochejte se úchvatnými výhledy. O ostrovní parikramě se říká, že je velmi příznivá a způsob, jak smýt své hříchy

6. Chrám Bhimashankar: Maharashtra

Chrám Bhimashankar v Maharashtra se nachází v kopcích Sahyadri obklopených hustými lesy. Bhimashankar je výchozím bodem řeky Bhima. Získal ještě větší důležitost, protože byl prohlášen za přírodní rezervaci. Jedna z 12 důležitých jyotirlingů, která leží nedaleko města Pune, se každoročně těší dobrému počtu oddaných, kteří tlačí brány chrámu. Tento chrám, postavený v architektuře Nagra, vzdělává návštěvníky, jak byl Tripurasur poražen kombinovanou formou lorda Shivy a Devi Parvati.

 • Adresa: Maharashtra State Highway 112, Bhimashankar, Maharashtra 410509
 • Časování: Ráno: 5:00 – 15:00, 16:00 – 21:30
 • Kodex oblékání: Doporučuje se tradiční oblečení
 • Cca. Trvání návštěvy: 1-2 hodiny
 • Jak dosáhnout: Nejbližší letiště a železniční stanice jsou v Pune, 125 km daleko. Autobusy mohou být také od Pune, Ghatkopar a Kalyan.
 • Webové stránky chrámu: http://bhimashankar.in/
 • Nejlepší čas na návštěvu: Září až únor. Pro milovníky dobrodružství je monzun skvělý čas.
 • Další atrakce: Další den můžete prozkoumat jeskyně Bhaja nebo zábavní park Imagica v Khopali.

7. Kashi Vishwanath Shiv Mandir: Uttar Pradesh

Chrám Kashi Vishwanath se nachází ve svatém městě Varanasi a na břehu řeky Ganga. Jakkoli čisté prostředí je považováno za úkryt pro všechny oddané duše. Podle legend je ten, kdo v tomto chrámu naposledy vydechl, osvobozen z cyklu znovuzrození. Předpokládá se, že Shiva sám vtáhl mantru mokshy přímo do ucha svých oddaných a na tomto svatém místě naposledy vydechl. Nachází se ve městě Varanasi, tento chrám získává návštěvníky od lidí z celého světa, včetně vážně oddaných šílenství. Je také známý jako zlatý chrám a byl postaven v roce 1780 Maratha Maharani Ahilyabai Holkarem z Indore. Tento chrám se také vrací do starověku se zmínky v hinduistických písmech a dalších. Říká se, že původní struktura byla Kashi byla postavena Hari Chandrou v 11. století. Post, který byl svědkem invazí a byl několikrát zničen a současný chrám byl tím, co bylo nakonec postaveno na místě.

 • Adresa: Lahori Tola, Varanasi, Uttar Pradesh 221001
 • Časování: Časování Daršanu je 4:00 – 11:15, 12:20 – 19:15 a 20:30 – 21:00.
 • Kodex oblékání: Mini sukně nejsou povoleny. Konzervativní oblečení je podporováno.
 • Cca. Trvání návštěvy: 3 hodiny
 • Jak dosáhnout: Varanasi je spojeno se všemi velkými indickými městy letecky, silniční a železniční. Nejbližší železniční stanice k chrámu je městská zastávka Varanasi vzdálená jen 2 km. Po silnici se nachází na NH2 z Kalkaty do Dillí a pokrývá mnoho velkých měst. Přímé lety z Dillí a spojení z většiny měst lze rezervovat do Varanasi. Auta, taxíky a rikši jsou na letišti snadno dostupné a dostanete se do Mandiru nebo hotelu.
 • Webové stránky chrámu: http://www.shrikashivishwanath.org/
 • Nejlepší čas na návštěvu: Měsíc Rangbhari Ekadashi, Mahashivratri a Kartik
 • Další atrakce: Ponořte se a vykoupejte se ve svaté Gange. Vishwanath Gali za dostupné nákupy a nákup zboží souvisejícího s púdžou. Soutěska na některé z nejlepších pouličních jídel, které najdete v Indii. Chrám Kalvaurav je vzdálený 1,5 km a říká se, že i zde se musíte modlit. Sarnath a Allahabad jsou dvě blízká města k prozkoumání.

8. Chrám Vaidyanath: Deoghar

Tento chrám se nachází ve městě Deoghar, Jharkhand. Název tohoto chrámu je velmi uklidňující, protože „Viday“ znamená „lékaři“ a „nath“ znamená „Pán“. Kombinovaný význam celého slova „Vidyanath“ znamená Pán, který hraje roli lékařů. Vypráví se, že Ravan se právě na tomto místě modlil k lordu Shivovi a dostal od něj dar, který později použil ke zničení světa. Nabídl svých deset hlav Šivovi jednu za druhou jako oběť a polichocen tím, sám lord Šiva sestoupil na Zemi, aby ho uzdravil. Protože se v tomto případě choval jako lékař, odvozovalo toto svaté místo od této epizody své jméno a význam a od té doby se stalo nepaměti. Skládá se z chrámového komplexu, kde je hlavní chrám, Baba Baidyanath, kde je instalována Jyotirlinga, a 21 dalších chrámů.

 • Adresa: Pera Gali, Shivganga Muhalla, Deoghar, Jharkhand 814112
 • Časování: 4:00 až 15:30, 18:00 až 21:00
 • Kodex oblékání: Tradiční oblečení
 • Cca. Trvání návštěvy: 1-2 hodiny
 • Jak dosáhnout: Po železnici: Nejbližší železniční stanice je Jasidih (10 km daleko). Letecky: Nedaleká letiště jsou Ranchi, Patna, Gaya a Kalkata, která jsou spojena se všemi velkými městy Indie. Babadham je tím spojen po silnici z těchto měst.
 • Webové stránky chrámu: http://babadham.org/
 • Nejlepší čas na návštěvu: Světově proslulý Shravan Mela v červenci a srpnu.
 • Další atrakce: Prozkoumejte Naulakha Mandir vzdálený 1,5 km.

9. Ramanathaswamy Temple Shiva: Tamilnadu

Nachází se na malém ostrově v Tamilnadu, Rameswaram, je to nejjižnější jyotirlingas Indie. Předpokládá se, že toto svaté poutní místo úzce souvisí s vítězstvím Ramayany a Rámy. Ramanathaswamy má pro Shiavaity značný význam především kvůli své poloze jako chrámu. Říká se, že je postaven na stejném místě, kde lord Rama uctíval lorda Shivu. Věří se také, že Rama postavil most z ostrova přes moře na Lanku, aby vrátil Situ z Ravany. Shaivas a Vaishnavas, tento chrám a město, tak nesmírně populární a srovnatelné s Varanasi, jsou velmi uctívány. Má také obrovský historický význam pro zvědavé průzkumníky a je obdivován pro svou drávidskou architekturu.

 • Adresa: Rameswaram, Tamil Nadu 623526
 • Časování: Ráno: od 5 do 13 hodin, večer: od 15 do 21 hodin
 • Kodex oblékání: Pohodlné a konzervativní oblečení, ve kterém se můžete koupat. Noste převlečení, protože darshan není povolen u mokrých.
 • Cca. Trvání návštěvy: 1-2 hodiny
 • Jak dosáhnout: nejbližší letiště je 163 km daleko v Madurai. Rameshwaram je také po železnici a silnici spojen s Coimbatore, Chennai a dalšími velkými městy.
 • Webové stránky chrámu: http://www.rameswaramtemple.tnhrce.in/
 • Nejlepší čas na návštěvu: Na Maha Shivarathri a plovoucí festival (thajská noc Poosam).
 • Další atrakce: 22 teerthamů ve formě studní ke koupání. Každý má údajně specifické dary a léčivé vlastnosti. Adamsův most a pláž Dhanushkodi v Rameshwaramu.

10. Chrám Amarnath: Kašmír

Chrám Amarnath je vysoký přibližně 3888 m a 45 km od Pahalgamu v Kašmíru a je oblíbený hlavně díky přirozenému tvoření Shiva Lingy ze sněhu. Skládá se ze svaté jeskyně Amarnath, která je považována za jednu z nejposvátnějších svatyní hinduismu. Lidé věří, že je to domov lorda Shivy na Zemi. Podle legendy vstoupila Shiva do jeskyně s Parvati, aby s ní sdílela tajemství stvoření a nesmrtelnosti. Humánní davy oddaných se oddávají svaté Amarnath yatře v měsících červnu a srpnu. Věří se, že lord Shiva volá na své oddané, aby navštívili tuto zbožnou zasněženou jeskyni, kde je může zasypat svou láskou a požehnáním. Krásné prostředí zasněžených okolních hor ve vás zanechá vylepšený nádech klidu a božské blaženosti. Uvědomte si však, že trekking zde není úplně bezproblémový a člověk by měl přijít dobře zásobený a připravený na extrémní povětrnostní podmínky a topografii.

 • Adresa: Baltal Amarnath Trek, Forest Block, Anantnag, Pahalgam, Džammú a Kašmír 192230
 • Časování: 9:00 – 17:00
 • Kodex oblékání: Pohodlné vlněné oblečení je při putování nutností a vždy je zima. Opičí čepice, pláštěnky, rukavice atd. Jsou nutností.
 • Cca. Trvání návštěvy: >3 hodiny
 • Jak dosáhnout: Existují dvě cesty, jedna z Baltalu a druhá z Pahalgamu. Baltal je jen 14 km od jeskyně, kterou lze překonat po silnici i helikoptérou. Pahalgam je 47 km od jeskyně a výchozího bodu treku. Oba výchozí body jsou dobře propojeny se Šrínagarem. Srinagar je nejbližší letiště a Jammu nejbližší železniční stanice.
 • Webové stránky chrámu: http://www.shriamarnathjishrine.com/
 • Nejlepší čas na návštěvu: Amarnath Yatra se koná pouze v červenci a srpnu. Doporučuje se přeskočit první týden yatry, který může začít koncem června, a být špinavější.
 • Další atrakce: Pahalgam je malebné město k prozkoumání, které vás nechá zhypnotizovat. Relativně blízko je také chrám Shri Shankar Acharya.

11. Chrám Lingaraj: Urísa

Jeden z nejstarších chrámů města Bhubaneswar, jeho hlavním božstvem je Tribhuvaneswar (Pán tří světů). Je to velmi oblíbené poutní místo Šivy a také turistická destinace. Byl postaven mezi 10. – 11. Stoletím a je známý jako „nejpravdivější fúze snu a reality“. Celý chrám je pokryt výjimečně šikovnými řezbami, které nenechávají prostor 55 metrů vysoké stavby prázdný. Je vyzdoben architekturou ve stylu Kalinga. Do chrámu jsou však povoleni pouze hinduisté.

 • Adresa: Rath Rd, Lingaraj Nagar, Staré Město, Bhubaneswar, Urísa 751002
 • Časování: 5:00 – 21:00
 • Kodex oblékání: Slušné, tradiční oblečení by fungovalo nejlépe
 • Cca. Trvání návštěvy: asi 20 minut pouze pro hlavní Shiv Mandir a 2-3 hodiny pro všechny malé chrámy uvnitř areálu
 • Jak dosáhnout: místní taxíky a auta odkudkoli z Bhubaneswaru vás vysadí přímo před branami chrámu
 • Webové stránky chrámu: http://bmc.gov.in/TouristAtcton.aspx
 • Nejlepší čas na návštěvu: Chandan Yatra, Rath yatra a Shivratri
 • Další atrakce: Chrám Parasurameswara je vzdálený 0,7 km a chrám Vaital Deul pouhých 0,2 km.

12. Chrám Kotilingeshwara: Karnataka

Tento chrám Shiva se nachází ve vesnici Kammasandra. Leží ve čtvrti Kolar v Karnataka. Představuje jeden z největších shiv lingamů na světě, a proto je také velmi oblíbený mezi oddanými. Ve skutečnosti je to největší a nejvyšší (33 metrů) Shiv lingam v Asii, který každoročně přitahuje do svatyně kolem 2 lakh bhakts. Hlavní linga je obklopena množstvím menších lingamů, což je projekt zahrnující stavbu čísla rovného 1 crore. Oddaní mohou za poplatek instalovat lingamy na svá vlastní jména a u těchto dvou budou vládnoucí orgány denně provádět obvyklé modlitby. Bezplatná hromadná manželství se také každoročně konají se slavnostmi a zábavou.

 • Adresa: Kodilingam Temple Road, Ghattakamadenahalli, Kolar-563121
 • Časování: 6:00 – 21:00
 • Kodex oblékání: Skromné ​​oblečení
 • Cca. Trvání návštěvy: Asi 20 minut pouze pro hlavní Shiv Mandir a 2-3 hodiny pro všechny malé chrámy uvnitř areálu
 • Jak dosáhnout: Kolar je 2,5 hodiny od Bangalore. Nejbližší letiště je v Bangalore, odkud lze pronajmout taxíky do Kolaru. Železniční síť je na trati Bangalore – Hubli dobře napojena.
 • Webové stránky chrámu: N/A
 • Nejlepší čas na návštěvu: mezi červencem a lednem. Shivratri je oslavován s velkou vervou.
 • Další atrakce: Mediační síň pro oddané, kteří by se chtěli v klidu soustředit. Jeskyně Antharagange jsou vzdálené 2,2 km.

13. Chrám Daksheswara Mahadev: Haridwar.

Počátky tohoto chrámu jsou zmíněny v Shiv Puranas. Příběh říká, že to bylo právě toto místo, kde Sati skočila do plamenů Yajny, které držel její otec král Daksha Prajapati. Rozzuřilo ji, že ji její otec nezavolal na Yajnu. Lord Shiva poslal svého nejstatečnějšího válečníka, aby pomstil krále Dakshu, a později byl povolán všemi božstvy včetně Vishnu právě na toto místo. Říká se tedy, že tak se zde objevil lingam. Tento chrám, pojmenovaný po otci bohyně Sati, králi Dakshovi a Šivovi, sahá do historie a je velmi ctěn všemi zapřisáhlými mahadevskými bhakty. Nachází se v Kankhalu, 4 km od svatého Haridwaru v Uttarakhandu.

 • Adresa: MK Gandhi Road, Ahead of Chowk Bazaar, Kankhal, Haridwar, Uttarakhand 249408, Indie
 • Časování: 6:00 – 20:00
 • Kodex oblékání: snadno tradiční
 • Cca. Trvání návštěvy: Minimálně 1 hodinu
 • Jak dosáhnout: Jeďte taxíkem z Haridwaru. Nejbližší železniční stanice jsou železniční stanice Haridwar (03 km) a nejbližší letiště je v Dehradunu (38 km).
 • Webové stránky chrámu: N/A
 • Nejlepší čas na návštěvu: Maha Shivaratri a Navratri
 • Další atrakce: obchody u vchodu pro nákup shivlingamů, drahokamů a kamenů. Daksha ghat s možností ponořit se do svaté Gangy. Har Ki Paur.

14. Chrám Vadakkunnathan: Kerala.

Další chrám s ohromnou úctou, zasvěcený lordu Šivovi, se nachází v Thrissuru v Kerale. Představte si typickou architekturu ve stylu Kerela. Nástěnné malby epizod z Mahábháraty a majestátních věží ze všech stran. Je to nezbytná návštěva historiků a milovníků umění jen kvůli jeho exkluzivním řezbám a řemeslnému zpracování. Věří se, že jej postavil lord Parasurama. Pro ty, kteří nevědí, legenda pokračuje, že země Kerala byla ve skutečnosti kultivována z moře Parasuramou. Bohaté dědictví, historický význam a tradice pronikající ze všech koutů, toto místo uctívání je opravdu úžasné a také velmi dobře zachované.

 • Adresa: Swaraj Round N, Kuruppam, Thekkinkadu Maidan, Thrissur, Kerala 68000
 • Časování: 4:00 – 10:30, 17:00 – 20:30
 • Kodex oblékání: snadno tradiční
 • Cca. Trvání návštěvy: 1 hodina
 • Jak dosáhnout: Po železnici – nejbližší železniční stanice je Thrissur (1,5 km daleko)
 • Letecky – nejbližší letiště je mezinárodní letiště Cochin (vzdálené 47 km)
 • Webové stránky chrámu: N/A
 • Nejlepší čas na návštěvu: Každoroční festival Pooram proslulý svou výstavou slonů a ohňostrojů (duben-květen). Shivratri čas.
 • Další atrakce: Vodopády Charpa a sloní rezervace Punnathurkotta

15. Chrám Srikalahasti: Andhra Pradesh

Chrám je zachycen v prostředí, které je tak malebné a ohromující. Shiv Lingam je zde obklopen krásnou horou Dakshina Kailasa vzadu. A vpředu je k magii přidána řeka Swarnamukhi. Toto místo má údajně spoustu oddaných v podobě svatých, hříšníků, bohů a mudrců, kteří sem přišli v uctívání a v minulosti dosáhli spásy. Je to jedno z nejuctívanějších míst Shiva díky legendárnímu příběhu, který spojuje Mahadeva s tímto historickým místem. Vypráví se, že právě tady Kannappa nabídl oči, aby zakryl krvácející lingam. Než to však dokázal, Shiva zasáhl a místo toho mu poskytl Mokshu. Oddaní proto tlačí tento chrám jako své svaté místo pro splnění přání a dosažení Mukti.

 • Adresa: Srikalahasti, Rajampet, Tirupati, Andhra Pradesh 517644
 • Časování: 6:00 – 21:00
 • Kodex oblékání: konzervativní oblečení pro daršan. Některé dosha poojas mají dress code, proto si to předem ověřte na přepážkách.
 • Cca. Trvání návštěvy: 3-4 hodiny
 • Jak dosáhnout: Autobusová zastávka Srikalahasti je vzdálená pouhé 2 km. Veřejná doprava je k dispozici na stánku. Nejbližší železniční stanice je železniční stanice Srikalahasti (vzdálená 3 km). Nejbližší letiště je letiště Tirupati, které je vzdáleno 45 minut jízdy..
 • Webové stránky chrámu: N/A
 • Nejlepší čas na návštěvu: Listopad – únor je nejpříjemnějším svěrákem počasí.
 • Další atrakce: Podzemní chrám Pathala Ganapathi v komplexu a Bharadwaja Tirtham. Dravidianská architektura je zde vynikajícím příkladem pro porozumění typickému jihoindickému stylu.

16. Chidambaram Nataraja Temple: Tamil Nadu.

Toto je další slavný chrám Shiva zasvěcený samotnému bohu zvaný Natarajar (shiv jako pán tance). S mýtickými kořeny je to jeden z pěti sabhů, kde Shiva údajně prováděla kosmický tanec. Architektura chrámu je také jedinečná. Je inspirován uměním Bharatnatyam, speciální taneční formou státu Tamil Nadu. Skládá se z 9 bran, 4 věží a Sikaramu pokrytého zlatem, které vytváří jen okázalost a vhled do bohatého dědictví.

 • Adresa: East Car Street, Chidambaram | Vijay Gems, 608001, Indie
 • Časování: 6:00 – 12:00, 17:00 – 22:00
 • Kodex oblékání: Slušné oblečení. Pokud je to možné, vyhněte se odívání kůže a držte se lehkého etnika. Neexistuje žádný přísný kód sareů nebo dhotisů, ale muži se musí svléknout, pokud se blíží idolu.
 • Cca. Trvání návštěvy: 1-2 hodiny
 • Jak dosáhnout: Nejbližší letiště jsou Tiruchirapalli (195 km) a Chennai (245 km). Nyní se také spojil po železnici s Trichi a po silnici do všech velkých měst.
 • Webové stránky chrámu: N/A
 • Nejlepší čas na návštěvu: Každoroční taneční festival se koná každý rok na Maha Shivratri, což je zážitek.
 • Další atrakce: Prozkoumejte okolní mangrovový les pichavaram.

17. Chrám Bhojeshwar Shiva: Madhya Pradesh.

Tento chrám ve vesnici Bhojpur s výškou 7,5 metru Shiv Linga je známý z poměrně jedinečného důvodu. Předpokládá se, že stavba chrámu byla zahájena v 11. století, nicméně chrám dodnes zůstává ve své struktuře a stvoření neúplný. Ve skutečnosti je mnohem zajímavější, že architektonické plány na jeho stavbu byly nalezeny vyryté na okolních skalách. Rekultivován byl také stavební materiál, který na místě zůstal. Nebyl však možné stanovit žádný jasný závěr ohledně důvodu ukončení jeho stavby. Přesto nám to přineslo nesmírně významné poznatky o způsobu, jakým byly v té době v té době plánovány stavby takových lokalit. Vrhlo světlo na techniky stavby chrámu z 11. století a pomohlo učencům ponořit se do tajů architektonických dovedností. Tento chrám má tedy pro nás velký význam a byl od roku označen za Památník národního významu

Archeologický průzkum Indie (ASI).

 • Adresa: Raysen Bhojpur, Bhópál, Madhya Pradesh 464993
 • Časování: 6:00 – 20:00
 • Kodex oblékání: Slušné oblečení by fungovalo
 • Cca. Trvání návštěvy: 2-3 hodiny
 • Jak dosáhnout: Bhópál (30 km daleko) je letecky a železniční spojen se všemi velkými městy. Můžete si vzít taxi nebo autobus z Bhópálu do chrámu.
 • Webové stránky chrámu: NA
 • Nejlepší čas na návštěvu: Listopad až únor uniknout horku a Mahashivaratri si užít velké slavnosti a dav.
 • Další atrakce: Prozkoumejte jeskyně Bhimbetka

18. Chrám Kailashnath: Maharashtra.

Jeden z nejznámějších jeskynních chrámů v Indii, chrám Kailash nebo Kailasanatha v jeskyních Ellora, přitahuje turisty, náboženské oddané i historiky. Důvodem je jeho zvláštní architektura, majestátní velikost a vyřezávané mechanismy. Byl postaven zhruba v 8. století a je jedním z největších skalních kamenů ve starověké Indii. Nejzajímavější je tedy to, jak bylo vytesáno z jediného obrovského kusu skály. Tvoří jeden z největších z 34 vykopávek v Elloře, jejichž dokončení trvalo něco kolem století. Vyřezávané panely ukazují epizody z Mahabharaty a Ramayany. je jedním z největších indických skalních skalních starověkých hinduistických chrámů, které se nacházejí v jeskyních Ellora, Maharashtra, Indie. Megalit vytesaný z jediné skály je považován za jeden z nejpozoruhodnějších jeskynních chrámů v Indii kvůli své velikosti, architektuře a sochařskému zpracování..

 • Adresa: Ellora, Maharashtra 431102
 • Časování: 9:00 – 17:00. V úterý zavřeno
 • Kodex oblékání: Žádný přísný kodex oblékání jako takový, ale snadno fungující poloformální oblečení by fungovalo nejlépe.
 • Cca. Trvání návštěvy: 2-3 hodiny
 • Jak dosáhnout: 0,3 km od autobusového nádraží Ellora. Nejbližší letiště je v Aurangabadu (30 km daleko). Přímé vlaky ze všech hlavních měst Maharashtrian k dispozici.
 • Webové stránky chrámu: N/A
 • Nejlepší čas na návštěvu: Zúčastněte se každoročního festivalu hudby a tance Ellora, který se obvykle koná kolem listopadu až prosince
 • Další atrakce: Prozkoumejte všech 34 jeskyní Ellory a také nedaleké jeskyně Ajanta. Nakupujte na venkovních trzích sochy Buddhy, stříbrné ozdoby a obrazy.

Často kladené otázky a odpovědi:

Existuje v Indii více Shiva chrámů než výše uvedených, které jsou jako skryté drahokamy a stojí za to vědět?

Ano. Mahadevovi je zasvěceno ještě více chrámů a o některé se lze podělit s neuvěřitelnou historií. Zajímavá témata a zvyky, díky nimž vynikají i z tohoto vyčerpávajícího seznamu výše. Jsou to v podstatě skryté drahokamy, ale přesto s velkým odkazem, neuvěřitelnými místy a významem. Například Pahari Baba Mandir v Ranchi je zvláštní zmínkou kvůli jeho spojení s mučednictvím indických bojovníků za svobodu. Nachází se na stejném místě, kde mnoho z nich bylo v době před nezávislostí oběšeno Brity. Chrám Stambheshwar Mahadev v Gudžarátu je dalším chrámem, který vyčnívá z toho, že samotný chrám se objevuje a mizí po celý den. Ano, tento chrám shiv můžete navštívit pouze během odlivu, protože jinak je díky své poloze zcela pohlcen vodami arabského moře. Přesto je stále oblíbený u oddaných, kteří seberou odvahu hledat požehnání i zde. Dalším příkladem je Tungnath Mandir ve čtvrti Rudraprayag v Uttarakhandu. Jedná se o nejvyšší chrám Shiva na světě ve výšce 12 000 stop nad hladinou moře a přesto méně známý.

Který chrám jiný než Amarnath je řekl, aby měl přirozený Shiva Ling?

Méně známý chrám Ambikeshwar v americké pevnosti Jaipur. Věří se, že třepání je zde přirozené, což bylo kdysi nalezeno 22 stop pod zemí. Poté, co bylo z podzemí vytaženo shivling, král Kankil Dev nařídil, aby zde byl postaven chrám a stejné chvění prý leží na jeho místě. Lingam nyní obklopuje kruhový otvor, a oddaní proto musí nakouknout dovnitř pro daršan. Říká se také, že v monzunech se z ničeho nic objeví 10 stopová voda a ponoří lingam.

Který Shiv Temple je svědkem každoročního nárůstu výšky?

Chrám Bhuteshwar Nath nebo chrám Bhakura Mahadev ve vesnici Marauda, ​​Chhattisgarh má údajně mocné božské síly i nyní. Tato vesnice se stala populární díky svému stále rostoucímu shivlingamu. Linga zde prý každoročně roste do výšky. Okolní lesní prostředí ještě více zvyšuje tajemství a magii. Místní říkají, že výška shivlingamu se každoročně zvyšuje o 6 až 8 palců.

Shiva je bůh všech emocí a je známo, že ztělesňuje vášeň. Je pánem pro ty, kteří hledají konečnou mokšu. Jak jsme však nastínili výše, tato pouť kolem indiánských svatostánů není určena pouze pro spolehlivé Shiva Bhakts. Každý chrám má ve skutečnosti mnohem více v nabídce architektury, historie a legendárních mytologických příběhů. Tyto příběhy, které jsou skutečným vhledem do naší bohaté kulturní minulosti, jsou nejen poutavé, ale také přiblíží jejich kořeny. Pokud se chcete vydat na tuto vzrušující cestu, začněte zkoumat, která z těchto možností zní nejzajímavěji, a pusťte se do toho! Probuďte v sobě své náboženské já nebo archeologa … ale nezapomeňte se s námi podělit o to, co se vám nejvíce líbilo. Šťastné cestování a ať je požehnání Shiva vždy s vámi.