Chrámy

17 nejhistoričtějších chrámů v Kerale, které musíte za svůj život vidět

Kerala je stát, který je synonymem krásy přírody. Toto mimořádně krásné místo se pyšní nejlepšími čajovými zahradami, kopci, vodopády, plážemi a stojatými vodami. Kerala je také domovem některých z nejlepších chrámů v Indii. Náboženskou historii tohoto státu do značné míry ovlivňuje jeho sousední stát Tamil Nadu. Až do 3. století byla Kerala pod vlivem tamilské kultury, což lze zaznamenat v architektuře starověkých chrámů v Kerale. Od 16. století mají chrámy Kerala nápisy v malajálamštině a mají svůj vlastní styl stavby. Chrámy Kerala jsou na rozdíl od tamilských chrámů obvykle jednoduchými stavbami. Tento článek zkoumá některé z nejslavnějších chrámů v Kerale.

Nejslavnější chrámy v Kerale:

Zde je seznam hinduistických chrámů v Kerale s obrázky.

1. Chrám Pathiyanadu Sree Bhadrakali v Mullassery:

Chrám Pathiyanadu Sree Bhadrakali V Mullassery

Chrám Pathiyanadu Sree Bhadrakali se nachází v Mullassery, nedaleko Thiruvanthapuramu, je hinduistický chrám zasvěcený bohyni Bhadrakali. Má svatyni bohyně Bhadrakali jako předsedající božstvo, která je dcerou lorda Shivy. Existuje také modla bohyně Kali. V chrámu se slaví mnoho svátků, například Swayamvara Parvathi puja, Grahalakshmi puja, Grahadosha Nivarana puja, Balithooval, Sarppabali, Kalamkaval, Dikkubali, Paranettu, Nilathilporu, Aaraattu a Pongala.

2. Chrám Attukal Bhagavathy v Attukal:

Chrám Attukal Bhagavathy V Attukal

Chrám Attukal Bhagavathy se nachází ve městě Attukal a je zasvěcen bohyni Kannaki, formě Parvati, která je předsedajícím božstvem chrámu. Chrám je světově proslulý každoročním festivalem Attukal Pongala, kterého se účastní více než milion žen. 10denní festival je velká záležitost a další slavné festivaly jsou Mandala Vratham, Pooja Vyapu, Vinayaka Chaturthi, Shivaratri a mnoho dalších.

3. Chrám Padmanabhaswamy v Thiruvanthapuramu:

Chrám Padmanabhaswamy v Thiruvanthapuramu

Chrám Padmanabhaswamy nacházející se v Thiruvanthapuramu je postaven v drávidském stylu. Je nejbohatším hinduistickým chrámem na světě a je zasvěcen lordu Vishnuovi. Božstvo je zakotveno v postoji „Anantha Sayanam“ nebo ve věčném jogínském spánku na hadovi Adisheshanovi. Chrám povoluje pouze hinduistické lidi a přísně dodržuje kodex oblékání. Hlavní slavnosti, které se zde slaví, jsou Alpashy a Panguni.

4. Chrám Andoor Kandan Sree Dharma Sastha v Neyyattinkara:

Chrám Andoor Kandan Sree Dharma Sastha v Neyyattinkara

Chrám Andoor Kandan Sree Dharma Sastha se nachází v Neyyattinkara, jihovýchodně od Thiruvanthapuram. Předsedajícím božstvem chrámu je Bůh Kandan Sree Dharma Sastha. Existují i ​​další božstva, jako Ganapathy, Durga Bhagavathy, Easwara Kala Bhoothanan, Nagaraja & Nagayakshi a idol slona u vchodu. Každoroční festival oslavovaný v chrámu je Makaravilakku Mahotsavam.

5. Edava Palakkavu Bhagavathi Temple at Edava:

Chrám Edava Palakkavu Bhagavathi v Edavě

Chrám Edava Palakkavu Bhagavathi se nachází v Edavě ve čtvrti Thiruvanthapuram a je zasvěcen Bhadrakali Devimu, který je zde předsedajícím božstvem. Existuje mnoho božstev jako bohyně Annapurna, Lord Ganesha, Navagraham, Adithyan, Hanuman, Brahmarakkhas, Yogeswaran a NagaruKavu. Karthika Thirunal Mahatsovam konaný v malajálamském měsíci Kumbham je každoroční festival, kdy se celé město zaměřuje na chrám.

6. Chrám Karikkakom Sree Chamundi Devi v Thiruvananthapuramu:

Chrám Karikkakom Sree Chamundi Devi v Thiruvananthapuramu

Chrám Karikkakom Sree Chamundi Devi nacházející se v Thiruvanthapuramu je starověký více než 600 let starý hinduistický chrám zasvěcený bohyni Chamundi. Panchaloha idol bohyně Karikkakathamma, forma Chamundi je zakotvena v chrámu. Bohyně Chamundi je v chrámu uctívána ve třech různých podobách, Maha Chamundi, Raktha Chamundi a Bala Chamundi. Existují další svatyně Ganapati, Sastha, Bhuvaneshvari a další. Každoroční festival, který je v chrámu hojně oslavován, je Pongala.

7. Chrám Pazhavangadi Ganapathy v Thiruvananthapuramu:

Chrám Pazhavangadi Ganapathy v Thiruvananthapuramu

Chrám Pazhavangadi Ganapathy Kerala nacházející se ve východní pevnosti ve městě Thiruvanthapuram je zasvěcen Sri Maha Ganapathy nebo Ganesha, který je také předsedajícím božstvem. V chrámu jsou také uctívána další božstva, jako Dharmasasta, bohyně Durga a Nagaraja spolu se sochami 32 různých forem Ganéša. Zde se slaví hlavní festivaly Vinayaka Chaturthi, Ganesh Jayanthi, Virad Chaturthi a další.

8. Chrám Sarkara Devi v Chirayinkeezhu Taluk:

Chrám Sarkara Devi v Chirayinkeezhu Taluk

Chrám Sarkara Devi se nachází v Chirayinkeezhu Taluk na severozápadě okresu Thiruvanthapuram. Hlavním božstvem chrámu je Bhadrakali, který je zde také hlavním božstvem. Festival Kaliyoot je nejoblíbenější festival slavený v chrámu kromě festivalu Meena Bharani, který spadá na druhé místo a chrám se naplní oddanými.

9. Chrám Thirupalkadal Sreekrishnaswamy v Keezhperoor:

Chrám Thirupalkadal Sreekrishnaswamy V Keezhperoor

Chrám Thirupalkadal Sreekrishnaswamy se nachází ve vesnici Keezhperoor je jedním z nejstarších hinduistických chrámů zasvěcených Pánu Krišnovi, další formě Višnua, který je zde také předsedajícím božstvem. Chrám je postaven ve formě architektury v drávidském stylu. Chrám má na svých vnějších stěnách Garbagrahu s Brahmou a Shivou. Postaven mezi 6. až 9. stoletím, chrám je také považován za jeden ze 108 hlavních Divya Desams nebo svatých sídel vaishnavismu.

10. Chrám Thali:

Chrám Thali

Chrám Thali je nejstarším chrámem v Kerale, který je zasvěcen uctívání Pána Šivy. Tu postavil ve 14. století Swami Thirumalpad, který byl Zamorinem tehdejšího Calicutu. Tento starověký chrám se nachází v Kozhikode. Říká se, že lingam nainstaloval Parasuram na konci Dwaparayugamu. Lord Shiva je v tomto chrámu uctíván pod jménem Umamaheswara.

11. Chrám Ayyappa Kerala:

Chrám Ayyappa Kerala

Chrám Sabarimala Ayyappa je známý po celém světě a je jednou z největších poutních destinací, které každoročně navštíví 50 milionů oddaných. Nachází se v rezervaci tygrů Periyar, což je hustá lesní oblast. Hlavní chrám se nachází na vrcholu kopce a říká se, že je to místo, kde princ Ayyappa meditoval. Je proslulý svou Makaravilakku, která se koná v lednu.

12. Chrám Guruvayoor:

Chrám Guruvayoor

Chrám Guruvayoor je zasvěcen uctívání Pána Krišny. Chrám se nachází ve městě Guruvayur a oddaní ho označují jako Bhuloka Vaikunta. Podle legend je modla, která je zde uctívána, stará více než 5000 let a má také chrámovou nádrž s názvem Rudratheertham. Pro lidi vstupující do chrámu existuje přísný dress code a nejsou povoleny žádné výjimky.

13. Chrám Ettumanoor:

Chrám Ettumanoor

Chrám Ettumanoor je sídlem lorda Šivy a nachází se v Kottayyamu. Je to jeden ze starověkých chrámů Kerala, který byl rekonstruován v roce 1542 n. L. Podle legend Pandavas spolu s Vyasa Maharshi v tomto chrámu uctívali Pána Shivu. Název dostal podle slova „manoor“, což znamená země jelenů. Ezhara Ponnanna je nejočekávanější a nejslavnější událostí chrámu.

14. Chrám Ambalappuzha Sri Krishna:

Chrám Ambalappuzha Sri Krishna

Chrám Ambalappuzha Sri Krishna se nachází ve čtvrti Alapuzha v Kerale. Chrám je údajně postaven mezi 15.-17. stoletím našeho letopočtu místním vládcem. Krišnův idol je uctíván ve formě Parthasarathy, která má bič v pravé ruce a Sankham v druhé ruce. Chrám je známý svou Payasam Prada, která se skládá z rýže a mléka.

15. Chrám Thirunelli:

Chrám Thirunelli

Chrám Thirunelli je svatým sídlem Sri Maha Vishnu a nachází se na straně kopce Brahmagiri ve výšce 900 m. Podle legend dostává místo název od slova Nelli, což znamená strom Amla. Věří se, že lord Brahma našel modlu Vishnu pod stromem Amla a odtud také název. Říká se také, že Pán Brahma i dnes přichází uctívat Višnua v tomto chrámu.

16. Chrám Vadakkunnathan:

Chrám Vadakkunnathan

Toto je další starověký chrám v Kerale, který je zasvěcen uctívání Pána Šivy. Nachází se ve městě Thrissur a zobrazuje typický styl architektury Kerala. Chrám je známý svými mnoha nástěnnými malbami, které zobrazují různé scény Maha Bharata, a proto jsou uznávány jako národní památka. Říká se, že chrám postavil Parasurama. Non-hinduisté nejsou povoleni do chrámu.

17. Chrám Chottanikkara:

Chrám Chottanikkara

Chrám Chottanikkara je velmi slavný chrám Kerala zasvěcený uctívání bohyně Mahalakshmi. Chrám se nachází v Chottanikkara Kochi. Jedná se o jeden z nejbohatších chrámů v Kerale, který má styl stavby dřevěné sochy jako chrám Sabarimala. Věří se, že lidé, kteří trpí duševními chorobami, mohou být po návštěvě tohoto chrámu uzdraveni.

District Wise Seznam 5 nejlepších chrámů v Kerale:

1. Thiruvananthapuram:
 • Chrám Sree Padmanabhaswamy
 • Chrám Pazhavangadi Ganapathi
 • Chrám Attukal Bhagavathy
 • Starý chrám Sreekanteswara
 • Chrám majora Vellayani Devi
2. Kollam:
 • Chrám Kottarakkulam Sree Mahaganapathy
 • Chrám Valiya Koonambaikulam
 • Chrám Sree Puthiyakavu Bhagavathy
 • Chrám Sree Umamaheshwara Swami
 • Chrám Ashramam Sri Krishna Swamy
3. Alappuzha:
 • Chrám Kidangamparambu Sree Bhuvaneswari
 • Chrámy Venkatachalapathy (Mullakkal)
 • Chrám Sree Krishna Swamy, Ambalapuzha
 • Chakkulathukavu Devi Temple
 • Chrám Chettikulangara Bhagavathi
4. Pathanamthitta:
 • Chrám Malayalapuzha Devi
 • Chrám Thazhoor Bhagavathi
 • Chrám Sri Kodumthara Subrahmanya Swamy
 • Chrám Omalloor Sree Rakthakantaswamy
 • Chrám Pandalam Mahadeva
5. Kottayam:
 • Chrám Thirunakkara Mahadeva
 • Chrám Thaliyil Mahadeva
 • Chrám Kumaranalloor Karthyayani Devi
 • Chrám Ettumanoor Mahadeva
 • Chrám Pallipurathukavu Devi
6. Idukki:
 • Chrám Mangala Devi Kannaki
 • Chrám Ulupooni Sree Arthanareeswara
 • Chrám Sree Krishna Swami
 • Chrám Kozhikkanam Devi
 • Chrám Vellappara Devi
7. Ernakulam:
 • Chrám Ernakulam Shiva
 • Chrám Sree Poornathrayeesa
 • Chrám Ameda
 • Chrám Thrikkakkara Vamana Moorthy
 • Chrám Mahadeva
8. Thrissur:
 • Chrám Sri Vadakkumnathan Shiva
 • Chrám Paramekkavu Bhagavathi Thrissur
 • Chrám Sri Krishna Thiruvambady
 • Chrám Punkunnam Shiva
 • Chrám Urakathamma Thiruvadi
9. Palakkad:
 • Chrám Bhagavathi
 • Chrám Sree Emoor Bhagavathy
 • Višnuův chrám
 • Chrám Emoor Bhagavathy
 • Chrám Manappulli Bhagavathy
10. Malappuram:
 • Chrám Podiyattupara Mahadeva
 • Chrám Sree Kadampuzha Bhagavathi
 • Chrám Thirunavaya Nava Mukunda
 • Sree Thripuranthaka Mahasiva Temple Malappuram
 • Sree Triprangode Lord Shiva Kshetram
11. Kozhikode:
 • Chrám Thali Kozhikode
 • Chrám Varakkal Devi
 • Chrám Sree Kanteshwara
 • Chrám Thiruvachira Sree Krishna
 • Chrám Thalikkunu Maha Siva
12. Wayanad:
 • Chrám Thirunelli Sree Maha Vishnu
 • Chrám Seetha Devi
 • Valliyoorkavu Melekavu
 • Chrám Mazhuvannur Maha Siva
 • Chrám Sree Cheengeri Bhagavati
13. Kannur:
 • Chrám Sree Sundareswara
 • Železniční chrám Muthappan Kannur
 • Pillayar Kovil
 • Chrám Kalarivathukkal Bhagavathi
 • Chrám Trichambaram
14. Kasaragod:
 • Chrám Shree Varadaraja Venkataramana
 • Chrám Mallikarjuna
 • Chrám Sri Ananthapadmanabha Swamy
 • Chrám Trikkannad Tryambakeshwara
 • Chrám Nagarajakatte, kasargod

Seznam chrámů Kerala je nekonečný. Každý okres má v Kerale alespoň jeden nebo dva důležité chrámy, které mají skvělou historii a architekturu. Kerala je nejen oblíbenou turistickou destinací, ale je také poutním cílem hinduistů. Na rozdíl od chrámů jiných států mají chrámy Kerala přísná pravidla a je třeba zajistit, aby byla chráněna posvátnost chrámu. Většina chrámů nepovoluje non-hinduisty a je také zaveden přísný dress code. Před jejich návštěvou je důležité si pečlivě přečíst pokyny chrámu.