Cestování a dovolená

Prázdniny na Mosele: Památky a tipy na perfektní letní dovolenou!

Snové promenády, malebné hrázděné vesničky, strmé břidlicové svahy s fantastickým výhledem a pohádkové hrady a paláce – to zní fantasticky, že? Abychom mohli strávit nádhernou dovolenou uprostřed přírody, nemusíme vždy bloudit daleko do dálky. Ať už je to dovolená v Bavorském lese nebo některá z nejkrásnějších jezer v Německu – v této zemi jsou stejně krásná místa a rozmanitá příroda potěší turisty z celého světa. Region Moselle je jednou z nejokázalejších krajin v Německu a je dokonalým cílem cest pro každého, kdo ocení požitek a pohodlí. Letos nemáte jakoby náladu na typickou dovolenou na pláži a raději byste prozkoumali svou vlast? A co takhle relaxační dovolenou na Mosele? V tomto článku najdete nejkrásnější města, hrady a výletní cíle na Mosele, které vždy stojí za návštěvu!

Proč se dovolená v Moselle vyplatí??

Dovolená na Mosele tipy na nejkrásnější místa v údolí Mosely

Krásná Moselle vede celkem 544 kilometrů Německem, Lucemburskem a Francií a je považována za jedno z nejkrásnějších říčních údolí v Evropě. Řeka má svůj zdroj ve francouzských Vogézách, protéká Lorraine a poté tvoří přirozenou hranici mezi Německem a Lucemburskem. Ve Spolkové republice Německo protéká Mosela Trevírem v Porýní-Falci a ústí do Rýna v Deutsches Eck v Koblenzi. Zkombinujte nádheru krajiny s malebnými vesničkami, vinicemi a hrady s kvalitními víny a vydatnou německou kuchyní a máte ty nejdůležitější ingredience pro nádhernou dovolenou na Moselle.

Dovolená na Mosele: nejkrásnější místa!

Tipy na dovolenou v Mosele letní dovolená v Německu památky

I když je údolí Mosely popisováno jako romantické a pohádkové, mnozí ho stále označují za staromódní a něco pro důchodce. Skutečně, když se podíváte na historická tržiště Cochem a Beilstein, většinou se setkáte se staršími lidmi, kteří si ve skupinách razí cestu úzkými uličkami. Objemné dubové stěny jsou stále nepostradatelnou součástí mnoha prázdninových bytů a většina restaurací zůstala věrná stylu a kuchyni 70. let. Ale region má velký potenciál a vyzařuje z něj nepopsatelné kouzlo, které prostě musíte zažít na vlastní kůži. Abychom vás o tom přesvědčili, odhalíme vám níže ta nejkrásnější místa a města na Mosele!

trier

Porta Nigra Trier Vyhlídkové prázdniny na Moselle Tipy

Trier byl již v roce 17 př. N. L. A je tedy nejstarším městem v Německu. Nádherné město bývalo jednou z největších metropolí římské říše a v pozdní antice se stalo císařským sídlem. Panoráma města je i dnes formována monumentálními římskými budovami, které teprve čekají na své objevení. Trier nabízí mnoho památek a malý výlet do města by neměl chybět na žádné dovolené na Mosele. Nejslavnější a nejokázalejší stavbou ve městě je bezpochyby Porta Nigra (Černá brána). Byl pravděpodobně postaven ve druhém století našeho letopočtu a spolu s dalšími budovami z římských dob je na seznamu světového dědictví UNESCO.

Trier Prohlídka Staroměstských prázdnin na Moselle Tipy

Další pamětihodností, kterou si nesmíte nechat ujít, je Trevírská katedrála. Se stavbou, která začala zhruba před 1 800 lety, je jedním z nejstarších kostelů v Německu. Zvláště pozoruhodný je křížová chodba, která spojuje katedrálu s Liebfrauenkirche vedle ní. Pak si udělejte malou odbočku a navštivte Aula Palatina (Konstantinova bazilika) – další krásné římské místo, které bylo postaveno v době císaře Konstantina a nyní funguje jako kostel. Římské císařské lázně, které jsou vlastně největšími lázněmi v Evropě, by také zajímaly všechny příznivce wellness. Až budete mít dost všech římských památek, určitě si dopřejte sklenku Ryzlinku rýnského na náměstí a nechte se okouzlit atmosférou města.

Koblenz

Koblenz míří na roh Německa Mosel

Koblenz je skvělé místo, které je obklopeno dvěma nejpůsobivějšími řekami v Evropě: majestátní Moselle a mohutným Rýnem. Krásné město je nejen jedním z nejstarších v Německu, ale také jedním z nejrozmanitějších. Ať už se projdete centrem města, užijete si výhled z lanovky nebo se vydáte na výlet lodí: Koblenz má co nabídnout, a proto je pro dovolenou na Mosele naprostou nezbytností. Top atrakcí je samozřejmě světoznámá Deutsche Eck, kde se snoubí Rýn a Mosela a výhled z lanovky je prostě nepopsatelný. V místě se také nachází 37 metrů vysoká jezdecká socha pomníku císaře Wilhelma.

Památky Moselle na dovolenou Koblenz tipy na krátkou dovolenou

Tam, kde jsme u lanovky, nesmíme zapomenout na další pohled v Koblenzi. Pevnost Ehrenbreitstein se tyčí nad oběma řekami v celkové délce 118 metrů a volně přístupná plošina vám nabízí nádherný panoramatický výhled na Německý koutek. Sídlí zde Landesmuseum Koblenz a je druhou největší pevností v Evropě. A pokud nejste muzejní typ, udělejte si dlouhou procházku po areálu kolem pevnosti. Kolem pohádkového náměstí Görresplatz ve starém městě Koblenz je mnoho kaváren a restaurací, kde si můžete vychutnat regionální vína a kuchyni.

Prázdniny na Mosele: Cochem

Moselle holiday Cochel seznam nejkrásnějších hradů v Německu

Pro Cochem na Mosele platí „malé, ale pěkné“, protože s pouhými 5 000 obyvateli je ve skutečnosti nejmenším nezávislým městem v Německu. Cochem se krásně hnízdí na svazích Mosely a je jedním z měst, která vypadají jako z pohádkové knihy. Staré město je plné historie a nádherných památek, které můžete během procházky snadno prozkoumat pěšky. Co si tedy dopřát ledovou kávu na náměstí a obdivovat nádhernou barokní radnici? Nejoblíbenější atrakcí na svátku Mosely je však Reichsburg Cochen – obrovský hrad se tyčí 154 metrů na zeleném kopci, viditelném z dálky, nad starým městem.

Tipy na dovolenou na Moselle Cochem nejkrásnější zámky v Německu

Pevnost byla postavena v roce 1020 a kdysi střežila úsek řeky v regionu. Cestovat autem ale není možné a na Reichburg Cochem se dostanete jen po krátkém, ale prudkém stoupání. Jakmile se tam dostanete, můžete si vychutnat fantastický výhled na údolí Mosely z výšky nebo navštívit interiér hradu na komentované prohlídce. Další vzrušující a málo známý pohled, který můžete během dovolené na Moselle v Cochemu objevit, je Bundesbank Bunker. Ačkoli je to už od studené války, do roku 2016 to nebylo známo. Proč byste se pro jistotu ptal sám sebe? Během studené války tam byla uložena náhradní měna v hodnotě zhruba 16 miliard německých marek, která měla dokonce přežít jadernou válku.

Beilstein

Tipy na staré město Beilstein Dovolená na Mosele se psem

Podél Mosely na vás čeká řada dokonalých měst a Beilstein je jedním z nich! Město se nachází přímo na pravém břehu řeky a dodnes je známé jako „Šípková Růženka Mosely“. Klikaté, dlážděné ulice, krásné hrázděné domy zdobené květinami a romantická vnitřní nádvoří – Beilstein vypadá jako filmová scéna a je ideálním místem pro zpomalení. Staré město je velmi kompaktní a je nejlepší ho prozkoumat relaxační procházkou. Jednou z nejoblíbenějších památek je slavné klášterní schodiště, které vede ke karmelitánskému kostelu sv. Josefa výše. A pokud jste hostem v Beilsteinu, pak byste rozhodně měli navštívit zříceninu hradu Metternich a užít si odtud nádherný výhled do údolí Mosely.

Moselská smyčka poblíž Bremmu by neměla chybět na žádném svátku Moselle

Moselská smyčka Prázdniny na Moselle Cochem

Nejvíce ikonický pohled na celý region na vás čeká nad malou vesničkou Bremm. Moselle se vine četnými smyčkami krajinou a nejslavnější z nich je bezpochyby Moselská smyčka poblíž Bremmu. Nachází se na Bremmer Calmont, nejstrmější vinici v Evropě, a je považována za jednu z nejkrásnějších říčních smyček. Na vyhlídkovém místě na slavném vrcholovém kříži nejsou žádné překážky, takže si můžete v klidu užít pohádkovou předvídavost. Na vrcholový kříž se dostanete buď ferratou Calmont nebo Höhenweg z Ediger-Eller. A pokud nechcete být tak aktivní, můžete přijet samozřejmě autem.

Hrad Eltz

Hrady v Německu Dovolená na zámku Eltz na památkách Moselle

Se svými výraznými střechami, věžemi, arkýři a umístěnými na skalnaté plošině uprostřed přírody – hrad Eltz je ztělesněním skutečného pohádkového hradu! Přestože hrad není přímo na řece, je to pravděpodobně jeden z nejkrásnějších hradů v Německu a lze jej ideálně kombinovat s dovolenou na Mosele! Hrad pochází z 12. století a každoročně přiláká více než 300 000 turistů z celého světa. Hrad Eltz je ve skutečnosti jedním z mála hradů ve Spolkové republice, který nemohl být nikdy dobyt silou a přežil všechny války téměř bez úhony. Nádherný hrad také stále vlastní stejná rodina, jejíž předkové jej postavili ve 12. století. Abyste získali lepší představu o rytířské živé kultuře a způsobu života, měli byste si rozhodně udělat prohlídku interiéru. Vydejte se na cestu časem a nechte se okouzlit 8 stoletou historií. Velmi doporučujeme také túru po známé Moselle Traumpfad Eltzer, která je známá skvělým výhledem na Moselskou náhorní plošinu a Elzbachtal.

Geierlayův most

Gerierlay Bridge Dovolená na Moselle Tipy

Chtěli byste během dovolené na Mosele zažít trochu více akce? Pak by pro vás byl visutý most Geierlay to pravé! Most se nachází v Hinsrücku mezi Sosbergem a Mörsdorfem a je se svou délkou 360 metrů druhým nejdelším visutým lanovým mostem v Německu. Je také 100 metrů vysoký a nezaručuje nic pro slabé povahy nebo lidi se strachem z výšek. Zpočátku to může vyžadovat trochu úsilí, abychom se pohnuli vpřed. Nejistotu ale potlačují svěží lesy a šíří se nádherný výhled a neuvěřitelný pocit svobody. Ke mostu Geierlay se dostanete pěšky nebo na kole a na nenáročnou túru byste si měli naplánovat zhruba 30–40 minut. Ale nejen most, ale i oblast opravdu stojí za vidění a četné trasy jsou ideální pro dlouhou procházku přírodou.

Dovolená na vinici na Mosele

Víno Dovolená Mosel Tipy Vinařství Německo Moselská oblast

A dobrá zpráva pro všechny milovníky vína! Moselle je ve skutečnosti nejstarší vinařskou oblastí v Německu, s jedním známým vinařským městem za druhým. Více než 4 000 vinařských podniků obdělává na Moselle více než 9 000 hektarů vinic. Obsah bílého vína se pohybuje kolem 90% a strmé svahy, na kterých rostou Ryzlink rýnský, Bacchus, Dornfelder a bílé Burgundsko, jsou celosvětově známé. Zvláště rizling, který je stále označován jako „královna bílých vinic“, nachází optimální podmínky pro růst na břidlicových půdách strmých svahů. Oblast kolem Bernkastelu se svými vinařskými městy a slavnými vinicemi je považována za srdce celé pěstitelské oblasti.

Vinařské prázdniny v Moselle Valley na Moselských památkách

Nejlepší vína na světě můžete samozřejmě objevit během dovolené s vinařem na Mosele. Vinařství v údolí Mosely má velmi dlouhou tradici a Římané vysazovali vinnou révu na strmých svazích kolem řeky před 2 000 lety. Na závěr malá rada pro zasvěcené: Během dovolené na Mosele byste určitě měli vyzkoušet takzvané „ledové víno“, které se vyrábí z hroznů, které byly sklizeny po prvním mrazu.

Prinzenkopftum Moseltal Víno Dovolená Mosel Tipy