Cestování a dovolená

Pomalé cestování: Co to vlastně je a užitečné tipy pro pomalé cestování!

Bez ohledu na to, zda plánujete dovolenou u Baltského moře nebo chcete navštívit exotický ostrov – cestování je bezpochyby jedním z nejvíce obohacujících a nejkrásnějších zážitků pro lidi. Otevření naší mysli a našeho pohledu na svět novým místům, setkání s novými lidmi a ponoření se do místní kultury – prázdniny jsou vždy smysluplné a nezapomenutelné. Nyní, když je cestování opět možné a národní hranice se opatrně otevírají, je touha po přestávce ještě větší. Žijeme v době, která se vyznačuje stresem a hektickým tempem. A přestože jsme si toho vědomi, málokdy si odpočineme. I na dovolené často spěcháme z jednoho pohledu na druhý a chceme toho vidět co nejvíce v co nejkratším čase. Přišli jste někdy z dovolené domů unavenější, než jste byli před odjezdem? Pak je čas vyzkoušet něco nového. Kromě souborných zájezdů a masové turistiky se pomalé cestování v současné době prosazuje jako součást nového cestovního chování a je stále oblíbenější. Co se za tím ale přesně skrývá a proč se vyplatí cestovat pomalu a udržitelně? To vám vysvětlíme níže!

Co znamená pomalé cestování?

Vydejte se na výlet po Evropě Tipy pro pomalé cestování

V překladu do němčiny znamená pomalé cestování „pomalé cestování“. Neměli bychom si ale dovolenou intenzivně užívat, asi byste se teď ptali sami sebe? Vlastně už. To však v dnešní době dělá jen málokdo, protože je pro nás velmi těžké nechat stres a hektické tempo za sebou, a to i na dovolené. Jsme příliš zaneprázdněni rychlým příjezdem do cíle, a jakmile se tam dostaneme, chceme navštívit všechny památky a „špičkové“ restaurace. Nyní si představte následující scénář: Probudíte se v krásném penzionu, dostanete od majitele láskyplně a tradičně připravenou snídani a kávu si vychutnáte na malém balkoně uprostřed idylického panoramatu. Zní to jako pohádka, že? Přesně to je to pomalé cestování. Cílem není zažít a vidět co nejvíce, ale užít si a vnímat co nejvědoměji – relaxace místo napětí.

nejkrásnější ostrovy na světě Tipy pro pomalé cestování

Neexistuje jediná definice pomalého cestování a k vyzkoušení cestovního trendu nepotřebujete dlouhou dovolenou. Hlavním cílem pomalého cestování je najít si čas pro sebe, opustit hektický každodenní život a ponořit se do kultury země, kterou navštěvujete. Ve skutečnosti Slow Travel není nový vynález a úzce souvisí s hnutím Slow Movement, které vzniklo v Itálii v 80. letech. Když se na náměstí Piazza Navona v Římě chystala otevřít restauraci McDonald’s, skupina majitelů restaurací uspořádala veřejnou protestní večeři s tradičními italskými pokrmy. Cílem bylo ochránit italskou kuchyni před vnějšími vlivy. Stejně jako se pomalé jídlo zaměřuje na jídlo jako potěšení, pomalé cestování není o cíli, ale o cestě samotné. Místo spěchu z bodu do bodu vnímejte dovolenou jako příležitost, kuchyni, oblast, kde se můžete cítit, učit se a spojte se hlouběji s kulturou a lidmi v daném místě.

Jak funguje „pomalé cestování“?

Dovolená na pomalém cestování těží z nejkrásnějších měst v Evropě

Zatímco dovolená all inclusive nabízí turistům předem připravené exkurze, pomalé cestování se více zaměřuje na individuální rozhodnutí. Zde platí heslo „kvalita místo kvantity“. Zda si vyberete neznámé místo nebo navštívíte klasickou prázdninovou destinaci mimo sezónu, je zcela na vás. Je jen důležité, abyste si našli čas a v klidu si užívali místo, lidi a kulturu. Takže místo toho, abyste se zastavili na selfie u berlínské zdi, můžete na turné s válečným hrdinou vidět a zažít město úplně jinýma očima. Naše tipy vám pomohou užít si příští dovolenou zcela novým způsobem!

Cestujte udržitelněji

Cestování vlakem po Evropě tipy pro pomalé cestování

Trendem je udržitelná dovolená. Létání je skutečným zabijákem klimatu a přibližně 5% všech vlivů poškozujících klima na životní prostředí připadá na letadla. Letecká doprava je v některých případech povinná kvůli velkým vzdálenostem, ale v Evropě nebo Německu existují alternativy šetrnější k životnímu prostředí. Navíc si téměř nevšimneme ničeho na skutečném procesu cestování letadlem. Každý, kdo se někdy vydal na cestu autem nebo vlakem po Evropě, však zná ten nádherný pocit, když se krajina kolem vás pomalu mění. První okamžik, kdy zastavíte na francouzské zastávce a vychutnáte si rohlík nebo vypijete espresso v Itálii – nepopsatelné! Na výletě si navíc sami určujete tempo – můžete kdykoli zastavit a vidět tak více z krajiny a získat lepší pocit z prázdninového cíle.

Tipy na pomalé cestování: Buďte spontánní

Prázdninové destinace léto 2021, co je pomalé cestování

Nejlepší na pomalém cestování je, že si můžete cestu zorganizovat sami a přizpůsobit ji svým vlastním přáním a preferencím. To pro vás bude zpočátku určitě těžké, ale zkuste se při plánování soustředit jen na to nejdůležitější, jako je ubytování a transfery. Zbytek už nechte na své spontánnosti. Přestože plány nám dávají větší jistotu, spontánnost nás činí šťastnějšími. Přestože průvodce nemůže uškodit, místní asi nejlépe vědí, jaké krásy a skryté drahokamy může jejich region nabídnout. Nechejte pár věcí náhodě a žijte přítomností. Trocha neformálnosti vám zaručeně udělá dobře a nepochybně vám přinese nezapomenutelné zážitky, na které budete s úsměvem vzpomínat o mnoho let později.

Spojte se s místními

Tipy na pomalé cestování si můžete užít sami

Pomalé cestování je o tom, že jste místní a ponoříte se do kultury. A nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je samozřejmě dostat se do kontaktu s místními lidmi. V mnoha případech se to však snadněji řekne, než udělá, protože jazyk může být překážkou. Někdy ale ke konverzaci s někým opravdu stačí pár slov nebo dokonce úsměv. Stačí se naučit pár klíčových slov v místním jazyce. Místní znají tuto oblast jako své boty a mohou vám poskytnout ty nejlepší tipy pro váš pobyt. Buďte odvážní a pozvěte někoho na oběd. Spojte se s lidmi, abyste lépe poznali místní tradice a zvyky. S Slow Travel máte nejen příležitost navazovat nové známosti, ale možná dokonce i pár přátel.

Vypněte telefon a udělejte si dlouhou procházku

Tipy na pomalé cestování na dovolenou o samotě v Evropě

Hlavním cílem Slow Travel je zapomenout na shon každodenního života a objevit cíl novýma očima. A k tomu doporučujeme vypnout mobilní telefon! Krátký digitální detox je nejen prospěšný našemu zdraví, ale také nám pomáhá skutečně vypnout a plně se soustředit na své okolí a sebe. Koneckonců, jediná věc, která počítá s dovolenou, je právě to: dovolená a náš časový limit. E -maily z práce, stejně jako z Facebooku a Instagramu, mohou počkat několik dní. Digitální detox se netýká pouze mobilního telefonu, ale také notebooku a tabletu. Několik dní offline času má obrovský význam a měli bychom si to ve skutečnosti dopřát v každodenním životě. Nebo co takhle vypnout satnav a udělat si dlouhou procházku po okolí? I když zabloudíte, není to tak špatné, protože jedině tak můžete objevovat nová zákoutí. Místo spěchu z očí do očí žijete tady a teď. Posaďte se v kavárně a sledujte okolí a lidi, abyste získali autentičtější obrázek o cíli.

Zůstaňte v prázdninovém domě

nejkrásnější pláže na světě, co je pomalé cestování

Pro pomalé cestování nepřipadá v úvahu zájezd s 5hvězdičkovým hotelem a oblastí SPA. Podle hesla „Žijte místo toho, abyste zůstali jen přes noc“ můžete zůstat tam, kde chcete. Místní farma nebo vinice, rodinný nocleh se snídaní nebo malý rodinný apartmán – je možné cokoli, co vás osloví! Už nejste vázáni na mezinárodní hotelové řetězce a můžete místo toho podporovat místní. Rekreační byt se cítí spíše jako váš vlastní domov. Máte více soukromí, místo klíčové karty máte skutečné klíče a nejste závislí na době jídla. Většina prázdninových domů je navíc vybavena kuchyní, kde si můžete sami připravit místní pokrmy a v klidu si je vychutnat.

Tipy na pomalé cestování: Cestujte mimo sezónu

Tipy na výlet, co je všímavé cestování

Jak často jste kontrolovali, kdy je „nejlepší doba cesty“ pro určité místo, a rezervovali jste si dovolenou na toto období? Vždy jste chtěli navštívit Paříž, Barcelonu nebo Mallorcu? To je stále možné při pomalém cestování, nejlépe však mimo sezónu. Výhody výletu mimo hlavní sezónu jsou vlastně zřejmé. Je méně hlučný a hlučný, a to automaticky znamená, že můžete lidi a zemi prožívat autentičtěji. Velké davy skončily a vy získáte lepší a skutečnější pohled na všechno. Také nižší ceny by neměly být podceňovány – mimo sezónu je téměř všechno až o 50% levnější!

co je pomalé cestování klidné ulraubsorte v Evropě

A v neposlední řadě – s pomalým cestováním mimo sezónu cestujete mnohem udržitelněji a jemněji. Mnoho oblíbených prázdninových destinací trpí břemenem masové turistiky. Abychom se vyrovnali s davy lidí, neustále se budují nové hotely a musí se vybudovat infrastruktura. Pokud naopak vyrazíte na dovolenou mimo sezónu, využijte toho, co už tam je, a zajistěte si tak udržitelnější a vyváženější cestovní ruch.

co je to pomalé cestování tipy na udržitelnou dovolenou