Cestování a dovolená

Peking Daxing: Pohled na největší letiště na světě

Svět má nějaké opravdu mezinárodní letiště v Pekingu Daxing. Pokud jste někdy měli navazující let přes letiště Atlanta Hartsfield-Jackson, budete vědět, co tím myslíme! Existuje však jedno letiště, které se nedávno otevřelo a které bere útokem všechny ostatní – mezinárodní letiště Peking Daxing, největší letiště na světě. Mega letiště otevřelo své brány necelých 5 let po zahájení stavebního procesu a vypadá tak vzrušující k prozkoumání, jak si dokážete představit.

Pekingské letiště Daxing: Design hvězdice

Letiště Peking Daxing nové letiště futuristické

Tento nový rozbočovač byl navržen ve tvaru hvězdice, díky čemuž se mu přezdívalo „hvězdice“. Na působivé ploše 700 000 metrů čtverečních by cestujícím na letišti stačilo asi 8 minut chůze k bráně, která je nejvíce vzdálená od bezpečnostního kontrolního bodu – obtížný úkol. Ačkoliv Mezinárodní letiště Peking Daxing, největší letiště na světě, V určité vzdálenosti od hlavních pekingských uzlů jezdí vysokorychlostní vlaky, které za méně než dvacet minut odvezou cestovatele přímo do centra města za obchodem nebo za poznáním..

Letiště Peking Daxing: Obrovská kapacita

Letiště Peking Daxing je největším letištěm na světě

Když je mezinárodní letiště Peking Daxing na plné kapacitě jeho sály bude každoročně cestovat kolem 100 milionů cestujících. Než k tomu dojde, bude ale nějakou dobu trvat, protože cestující budou procházet klikatými chodbami.

Očekává se, že toto letiště bude do jara 2020 provozovat lety do více než 100 destinací po celém světě, ale navzdory své obrovské velikosti jsou bezpečnostní kontroly prováděny během několika sekund díky řadě zcela nových technologií, které byly uvedeny do provozu, včetně systémů rozpoznávání obličeje..

Letiště Peking Daxing má největší budovu terminálu

Letiště Peking Daxing Airport má velké budovy terminálu

Terminál budovy Mezinárodní letiště Peking Daxing je vůbec největší v bezešvých ocelových konstrukcích. Představuje první dvoupodlažní nástupní a odjezdovou platformu na světě. Existuje několik dalších docela působivých dodatků k budově, díky nimž vyčnívá z davu.

Kromě dvou podlahových terminálů existují také senzory, které dokážou detekovat jakýkoli radioaktivní materiál, a integrovaný solární park. Obrovský hlavní terminál navrhla Zaha Hadid, proslulá pozdně irácká architektka, která byla také první ženou, která obdržela Pritzkerovu cenu za architekturu..

Podpora mezinárodního letiště Beijing Capital

Největší terminál budovy letiště Peking Daxing

Navzdory obrovské velikosti Daxingu není navržen jako náhrada stávajícího hlavního letiště – Beijing Capital International. Spíše byl navržen tak, aby doplňoval služby, které nabízí. Starší mezinárodní uzel nyní dosáhl své plné kapacity a kvůli nedostatku místa se již nemůže rozšiřovat.

Mega hub, který stojí miliardy

Peking Daxing nabízí cestovatelům řadu služeb

Podle deníku The Asia Times znamenalo vybudování megapluku na letišti obrovské finanční výdaje (kolem 17,5 miliardy dolarů). První lety na letiště budou provozovat společnosti Hebei Airlines, Capital Airlines, China Southern, Air China, China United Airlines a China Eastern. Je však velmi pravděpodobné, že více leteckých společností začne létat dovnitř a ven z uzlu velmi brzy.

Letiště Peking Daxing: Otevření

Letiště v Číně stojí miliardy a poskytuje dobré služby leteckým společnostem

Stavba letiště „Hvězdice“ byla dokončena v červnu 2019, slavnostní zahájení proběhlo 25. září téhož roku. Budova byla otevřena pro veřejnost následující den, přičemž první plánovaný let přistál na letišti 26. září v 10:12. Toto letiště je 46 km jižně od světoznámého náměstí Nebeského klidu a 65 km jižně od stávajícího mezinárodního letiště a bude sloužit městům Hebei, Tianjin a Peking.

Je také centrem aliančních leteckých společností SkyTeam a některých členů Oneworld, ačkoli členové Star Alliance prozatím zůstanou na stávajícím mezinárodním letišti. První fáze projektu je určena pro zhruba 72 milionů cestujících a dva miliony tun pošty a nákladu.

Do roku 2025 se předpokládá 620 000 pohybů letadel, ale v dlouhodobějším horizontu se očekává, že průměrný počet bude 100 milionů cestujících ročně. Určitě to bude jedno z nejpůsobivějších letišť na světě, kterým budete létat.