Cestování a dovolená

Památky v Barceloně: Top 5 nejvýznamnějších Gaudího památek

nejzajímavější barcelonská fasáda Casa Batlló s vitrážovými okny

Antoni Gaudí (1852-1926) byl nejvýznamnějším a nejvlivnějším architektem počátku 20. století ve španělské Barceloně. Mnozí ho považovali za génia a ostatními za šílence, jeho role v dějinách umění je nepopiratelná. Zde je náš top 5 seznam Gaudího památek, které musíte vidět v Barceloně. Všechny budovy byly prohlášeny UNESCO za místo světového dědictví a zapůsobí svou kreativitou a jedinečností.

Casa Batllò – Jedna z nejkrásnějších budov v Barceloně

hlavní atrakce barcelona fasáda Casa Batlló

Ve dne i v noci je ulice před jednou z nejdůležitějších památek Barcelony vždy plná lidí. Casa Batlló je nejbarevnější a nejživější dům, který geniální architekt postavil pro rodinu Batlló v letech 1904-1906. Díky vlnitým tvarům a jasným barvám se dům stal symbolem moderního uměleckého hnutí i neomezené kreativity Antonia Gaudího.

barcelona památky gaudi casa batllo uvnitř stropní spirály

Casa Batlló je krásná zvenčí i zevnitř. Gaudí nahradil původní fasádu novou skladbou barevného skla a keramiky. Vznešená podlaha, atrium, podkroví, střešní terasa s komíny jsou jen některé z fascinujících vrcholů domu. Žádný z pokojů v hotelu Casa Batlló není zařízený a ani si jich nevšimnete.

barcelona památky gaudi Casa Batlló uvnitř modré dlaždice schodiště

Otevírací doba: Otevřeno každý den v roce od 9:00 do 21:00 (poslední vstup ve 20:00).

Casa Batlló denně navštíví téměř 3000 turistů. Abyste se vyhnuli velkému davu, který ovlivňuje váš zážitek, je nejlepší doba k návštěvě brzy ráno – mezi 9:00 a 11:00. Pokud nestíháte brzy ráno, další nejlepší čas je pozdě odpoledne – mezi 16:00 a 18:00. Každý večer, od 3. června do 3. listopadu, se také konají koncerty pod širým nebem na střešní terase hotelu Casa Batllós.

barcelona památky gaudi casa batllo nejlepší čas na návštěvu

Tipy: Návštěva Casa Batlló s průvodcem virtuální realitou je působivá. Zvukový průvodce je druh tabletu, který pomocí rozšířené reality ukazuje, který nábytek a další věci byly původně v místnostech. Zvláště děti milují tuto prohlídku SmartGuide a jsou nadšené.

barcelona zajímavosti seznam casa batllo barevná střecha dračí dům

La Sagrada Familia – symbol Barcelony

hlavní atrakce barcelona strop a sloupy Sagrada Familia

Sagrada Familia je symbolem Barcelony a formuje městskou krajinu. Stavba začala v roce 1882 a měla by být dokončena do roku 1900. Dokončenou baziliku však Gaudí ani jeho nástupci neviděli. Stavba tohoto architektonického mistrovského díla pokračuje a očekává se, že nebude dokončena do roku 2026. Kostel je nyní nejoblíbenější turistickou atrakcí v Barceloně a Španělsku a každoročně navštíví přes 4 miliony návštěvníků.

barcelona zajímavá místa rezervovat online sagrada familia obrázky venku

Otevírací doba: Sagrada Familia je otevřena návštěvníkům po celý rok, ale otevírací doba se liší podle sezóny. Od dubna do září je nejdelší pracovní doba – od 9 do 20 hodin V březnu a říjnu je od 9 do 19 hodin a od listopadu do února se provozní doba zkracuje na 9:00 až 18:00. O křesťanských svátcích je otevřeno pouze do 14 hodin..

Nákup lístku online předem nebo rezervace komentované prohlídky zkrátí čekací dobu u vstupu.

hlavní památky barcelona vitráže Sagrada Familia

Tipy: Nejlepší doba k návštěvě nádherné baziliky je, když je zalitá slunečním zářením. Od rána do pozdního odpoledne slunce dopadá přímo přes vitráže a vytváří úchvatné barevné efekty.

Park Güell

Barcelona obrázky atrakce park güell výhled z terasy

Tento barevný park, posazený vysoko na kopcích, byl pojmenován po hraběti Eusebi Güellovi – a původně byl určen jako obytný komplex pro bohaté město. Bylo zpřístupněno všem, když Gaudí zemřel v roce 1926.

V parku je to ještě nápaditější. Zdi, ulice a cesty napodobují přírodní tvary. Zdobené budovy, barevné mozaiky a úžasná banka hadů vás zvou k fotografování. A pohled na Barcelonu shora je jedinečný!

Barcelona obrázky zajímavých míst fontána Güell s ještěrkou

Otevírací doba: Otevřeno každý den v roce od 8:00 do 21:30

Tipy: Kupte si vstupenky na barcelonský park Güell jednoduše pomocí mobilního telefonu – zabere vám to jen minutu! Nejlepší doba k návštěvě je brzy ráno nebo pozdě odpoledne. Ujistěte se, že je na lístku uveden čas vstupu. Buďte včas ve zvoleném časovém úseku u vstupu do památkové zóny, protože zrušení a změny nejsou možné. Pro vstup do muzea Gaudího domu je vyžadována samostatná vstupenka.

La Pedrera (Casa Milà)

nejzajímavější barcelona La Pedrera Casa Mila fasáda venku

Casa Milà byla dokončena v roce 1912 Antoniem Gaudím a představuje vrchol Gaudího kariéry. Jeho druhé jméno je „La Pedrera“, což znamená kamenná fasáda. Stále není jasné, co inspirovalo umělce k vytvoření této mimořádné krásy.

Pětipatrová budova, původně postavená jako obytný dům, má rozlohu 4500 čtverečních stop a je naprosto úchvatná – venku i uvnitř. Zakřivené tvary, bizarní balkony, velkolepá schodiště a neskutečné komíny na střešní terase jsou působivé. Pokud se chcete vyzvat, zkuste najít v designu přímku.

památky v barceloně La Pedrera fasáda a střecha s komíny

Otevírací doba: Casa Milà je otevřena celoročně od pondělí do neděle, s výjimkou Vánoc a týdne v polovině ledna. Otevírací doba se liší podle sezóny. Od března do začátku listopadu je muzeum otevřeno od 9:00 do 20:30. Noční prohlídka je možná od 21:00 do 23:00. Od listopadu do února je otevírací doba kratší – od 9 do 18:30 a noční prohlídka od 19 do 21 hodin Výjimkou je vánoční období, které trvá od konce prosince do začátku ledna. O prázdninách, stejně jako v letní sezóně, zůstává muzeum otevřené do 20:30. Horní patra se zavírají 15 minut před zavřením budovy.

Tipy: Nejlepší doba k návštěvě je buď brzy ráno před 10 hod. Nebo odpoledne po 16 hod. Kupte si lístky online a přeskočte frontu u vchodu.

Palau Güell – Gaudího první budova v centru Barcelony

barcelona památky gaudi Palau Güell železné ozdoby

Toto barcelonské sídlo navrhl Antoni Gaudi a bylo navrženo v letech 1886 až 1890 pro katalánského průmyslového magnáta Eusebi Guella a jeho rodinu. Toto je jedno z prvních Gaudiho architektonických mistrovských děl a bylo použito speciálně pro zábavu hostů z vysoké společnosti. Fasáda zaujme bohatou dekorací z tepaného železa, ale na první pohled vypadá překvapivě jednoduše. Interiér domu a střešní terasa byla místa, kde se umělec rozhodl popustit uzdu své fantazii a extrémní kreativitě.

Fasády z tepaného železa Palau Güell

Palau Güell je zvláštní, protože je jednou z mála modernistických budov ve starém městě, přímo na ulici Rambla. Většina Gaudiho děl, stejně jako díla Lluís Domènech i Montanera a ostatních jeho současníků, se nachází ve čtvrti „Eixample“, poblíž Plaza Catalunya, kde na přelomu století začala expanze města.

Otevírací doba: Otevřeno od úterý do neděle.

Otevírací doba v létě (od 1. dubna do 31. října): od 10:00 do 20:00 (pokladny se zavírají v 19:00)

Zimní otevírací doba (1. listopadu až 31. března): od 10:00 do 17:30 (přepážky se zavírají v 16:30)

Zavřeno: pondělí kromě státních svátků, 25. a 26. prosince, 1. a 3. ledna v lednu (z důvodu údržby).

Mezník Palau Güell Barcelona uvnitř varhanního stropu pro lepší akustiku

Tipy: První neděli v měsíci lze Palau Güell navštívit zdarma. Dny otevřených dveří jsou stále 11. září (katalánský státní svátek), 10. června (místní svátek), 23. dubna (Svatý Jiří) a 24. září (La Mercè, patron Barcelony) a ve stejný den narození Eusebi Güella dne 15. prosince. Z důvodu zachování a zabezpečení budovy jsou prostory omezené. Zjistěte přesně, kdy a jak jsou distribuovány lístky zdarma.

Dominantní střešní komíny Palau Güell Barcelona s mozaikou