Bydliště

Rozdělení velké místnosti – jakými prostředky je to možné?

velký pokoj-předěl-kamenná zeď-krb-obývací pokoj-trám

Otevřené obytné prostory se těší stále větší oblibě a jsou první volbou při stavbě vlastního domova. Není divu! Vzniká tak velká a prostorná oblast, která je velmi přínosná i ze sociálního hlediska. Zatímco vaříte, můžete si popovídat s ostatními, kteří relaxují na pohovce, a při návštěvě nemusíte neustále přerušovat konverzace, abyste získali něco z vedlejší místnosti. Pokud však přesto chcete vizuální rozdělení obytných oblastí, lze toho dosáhnout různými způsoby. Zatímco některé lze realizovat bez větších stavebních prací, jiné jsou vhodné, pokud právě plánujete nový dům. V tomto článku vám ukážeme, jak pomocí různých prvků a nápadů vytvořit a rozdělit velký prostor umět. Ať už jde o rozdělovače místností, návrhy stropů nebo různé podlahové krytiny – varianty jsou rozmanité.

Rozdělení velké místnosti – proč je otevřený obývací prostor tak populární?

velké místnosti rozdělují tipy na otevřený obývací prostor-nápady-design

Již jsme zmínili několik důvodů: Neustále vás vytrhávají konverzace, protože musíte rychle jít do druhé místnosti. Zvláště malé byty a domy působí tímto způsobem mnohem prostorněji. Pokud by byla kuchyně oddělena zdmi, výsledkem by byl pravděpodobně jeden a nepraktický a stísněný prostor. Pokud tedy musíte celkově ušetřit na obytném prostoru, je nejlepší rozhodnout se pro otevřený obývací pokoj s obývacím pokojem, kuchyní a jídelním koutem. V následujícím textu zjistíte, jak můžete rozdělit tuto velkou místnost:

Rozdělte velkou místnost v nové budově

velká místnost dělí podstavec-schod-kuchyň-bílá-minimalistická

Existují vizuálně velmi zajímavé varianty, pomocí kterých můžete rozdělit velkou místnost, ale které je obtížnější nebo dokonce nemožné realizovat v hotovém domě nebo bytě, a proto se lépe hodí pro novostavby. Patří sem mimo jiné tato varianta, ve které jsou jednoduše navrženy různé výšky podlahy. Neměly by být zvoleny více než dvě úrovně rozdílu. V opačném případě bude nastupování a vystupování nepříjemnější a musíte myslet na zábradlí, které by bylo uprostřed otevřeného prostoru jen otravné.

Vyvýšená kuchyně

velká místnost rozdělená minimalistická-kuchyň-jídelní kout-hnědá barva na zeď

Vyšší oblast, s níž rozdělíte velkou místnost, by měla být nejlépe naplánována pro kuchyň, protože nižší místa k sezení vypadají velmi útulně a příjemně. Pro kuchyň, kterou můžete vidět výše, byly vybrány pouze dvě úrovně, které jsou zcela dostačující. Na dvou otevřených stranách je jídelní kout a posezení s gaučem.

Rozdělení místnosti na strop

velký pokoj-předěl-vysoký-strop-obývací pokoj-stěna-panel-oranžový-vysoký lesk

Tato varianta je vhodná i pro novostavby. Pro různé oblasti se jednoduše používají různé výšky stropu. Samozřejmě můžete také takto opticky rozdělit místnost v hotovém domě nebo bytě návrhem zavěšeného stropu. Neměli byste však zapomínat, že tím ztratíte výšku místnosti. Proto je nejlepší to naplánovat před stavbou. Vysoký strop vytváří obzvláště prostorný, otevřený obývací prostor a je velmi vhodný, pokud chcete opticky rozdělit velkou místnost. Místnost vypadá velmi atraktivně, zejména v kombinaci s velkými předními okny.

Vysoký strop do obývacího pokoje

velký pokoj-subdivide-strop-design-obývací stěna-šedo-oranžová

Nejlepší je spojit myšlenku se stropem s druhým patrem. Proto je nejlepší do nového domova, kde chcete rozdělit velkou místnost. Viz skvělý příklad výše. Kuchyně se nachází ve druhém patře. Obývací část zasahuje až ke stropu, působí přátelsky a moderně. Velká okna distribuují dostatek světla jak do posezení, tak do kuchyně. Díky nižšímu stropu vypadá kuchyně útulněji, zatímco posezení je příjemné, moderní a elegantní.

Zdi poloviční výšky jako rozdělení

Světlý nábytek dělící nápad s poloviční výškou stěny integrovaný krb

Alternativou celých stěn jsou stěny poloviční výšky, které jsou perfektní, pokud chcete rozdělit velkou místnost. Vizuálně rozdělují místnost a mohou být také velmi užitečné. Na jedné straně nabízejí možnost umístění různých kusů nábytku, jako jsou pohovky, příborníky, odkládací stolky, nízké desky a podobně. Na druhou stranu do něj lze integrovat také police nebo dokonce krb, který může být navržen na dvou stranách.

Otevřený design obytného prostoru

velký pokoj-předěl-poloviční výška-stěna-krb-sedací-plocha-rustikální-trámy

Takové poloviční stěny mohou být plánovány pro novou budovu nebo přidány později, aniž by vyžadovaly složité a komplikované stavební práce. Obytný prostor výše využívá takové designové prvky. Jedna ze stěn slouží jako zadní stěna pro pohovku a má přihrádku na palivové dříví. Další poloviční stěna obsahuje krb. Stěny rámují sedací část a vizuálně ji oddělují od zbytku místnosti. Jeho otevřený charakter není narušen, ale spíše podtržen.

Rozdělte velkou místnost na různé podlahové krytiny

velká místnost-dělící-podlahy-nápad-dlaždice-laminát-kuchyně

Vizuálně méně nápadné, ale je také velmi působivé navrhnout různé obytné oblasti s různými podlahovými krytinami. Tuto myšlenku, pomocí které můžete rozdělit velkou místnost, lze použít i zpětně. Máte zde dvě možnosti: Buď položíte dvě nebo více zcela odlišných krytin, jako je laminát a dlaždice nebo dlaždice a koberce, nebo si vyberete jeden a stejný typ podlah v různých barvách. Zatímco v kuchyni je nejlepší dlažba, koberec v sedací části vypadá nejlépe.

Rozdělení koberec

velký pokoj-předěl-laminát-podlaha-koberec-obývací-prostor-moderní

Koberec lze také použít, pokud má celý obývací pokoj stejnou podlahovou krytinu a přesto chcete vizuálně ohraničit sedací část, aniž byste vyměnili podlahovou krytinu. Dobrý příklad toho vidíte výše. Zatímco celý obývací pokoj byl vybaven laminátem, obývací pokoj má vlastní prostor s pomocí koberce. Všechny tři oblasti (posezení a jídelní kout a kuchyň) můžete také rozdělit pomocí různých podlahových krytin. Tímto způsobem můžete rozdělit velkou místnost podle vlastního vkusu.

Malovat stěny jinak

Inspirace velkými místnostmi-předěl-vápno-zelená-kuchyň-stěna-inspirace

Princip u barvy na zeď je stejný jako u podlahové krytiny. Ale zde stačí použít stěny k rozdělení obytného prostoru na různé oblasti. To je dobrá volba, pokud se vám zdají bílé stěny příliš sterilní a chcete je malovat tak či onak. Tuto myšlenku lze také udržitelně využít, pokud chcete rozdělit velkou místnost v bytě nebo koupit hotový dům. Je důležité, aby všechny barvy k sobě dobře ladily. Je proto výhodné použít různé odstíny jedné barvy. To vytváří harmonii a útulnou atmosféru.

Rozdělte obytné prostory podle barev

Velká místnost-předěl-stěna-design-barva-modro-šedá

Toto barevné schéma je velmi zajímavé. Byly kombinovány bílé a šedé barvy, přičemž zejména přechod vypadá velmi atraktivně. Takový nápad lze realizovat nějakou rekonstrukcí a rozdělit tak velkou místnost. Většinou se používá sádrokarton. Tímto způsobem můžete také navrhovat zajímavé tvary a praktické vestavěné police, které si přijdou na své s jinou barvou stěn.

Použijte nábytek

velká místnost-dělící místnost-rozdělovač-police-klasika-jednobarevná

Když člověk chce rozdělit velkou místnost, velmi často se jednoduše používají různé kusy nábytku. K tomuto účelu se velmi často používají regály, které na jedné straně nabízejí úložný prostor, ale na druhé straně díky svému otevřenému designu prostor vizuálně neomezují. K tomuto účelu ale lze použít i sedací soupravu. Pokud jste fanouškem rostlin, jsou to také dobré možnosti, s nimiž můžete do domu vnést přírodu a zároveň působit živějším prostorem.

Gauč jako rozdělovač pokojů

rozdělovač na velký pokoj-dělící-otevřený-obývací pokoj-nábytek-sedací souprava

Nahoře vidíte obývací pokoj, kde pohovka slouží jako rozdělovač pokojů. Jedná se o rohovou sedací soupravu, která volně stojí v sedací části a tímto způsobem odděluje salonek od jídelní části a kuchyně zároveň. Pohovka má na zádech integrovanou polici, kterou lze také nastavit samostatně. Sami si určíte, zda má být polička stejně vysoká jako pohovka, nebo, jak je uvedeno výše, stejně jako strop.