Bydliště

Ochlaďte svůj dům a byt: Pomocí těchto triků můžete snížit náklady na elektřinu

Všichni se těší na teplé počasí. Ale jaro a léto představují pro obyvatele velkou výzvu: Jak lze dům nebo byt ochladit? Když teploty stoupnou, může se v podkrovních bytech, v místnostech orientovaných na západ a ve starých budovách rychle neúnosně zahřát. Zvláště během horkých vln je nemožné soustředit se na práci v domácí kanceláři, relaxovat v ložnici nebo vařit své oblíbené jídlo v kuchyni. S těmito tipy však zaručeně přežijete vlny veder mezi květnem a zářím a udržíte svůj domov v pohodě.

Chladný dům a byt: Určete optimální pokojovou teplotu

V horkém létě namontujte klimatizaci doma

Abyste mohli v létě efektivně chladit dům nebo byt, měli byste si nejprve určit optimální pokojovou teplotu. Odborníci v zásadě doporučují udržovat to mezi 18 a 25 stupni, protože pak si lidské tělo také dokáže účinně regulovat vlastní teplotu. Optimální pokojová teplota se velmi liší v závislosti na tom, zda se jedná o spací nebo obývací část. V ložnici zajišťuje klidný spánek 18 stupňů Celsia. V dětském pokoji se může trochu oteplovat – doporučená teplota je 20 stupňů Celsia. V kuchyni, kde místnost ohřívají i jiná zařízení, je ideálních 19 stupňů Celsia. V obývacím pokoji se teplota může pohybovat mezi 20 a 22 stupni. V domácí kanceláři je za optimální považováno kolem 20 stupňů Celsia.

Aby bylo zajištěno dodržování těchto orientačních hodnot po celé léto, měl by byt nebo dům v první řadě dobře izolovat a chránit před silným slunečním zářením žaluziemi nebo roletami. Teprve pak může být moderní Klimatizace lze nainstalovat do každé místnosti.

Ochlaďte svůj dům a byt: Tyto triky vám umožní efektivně využívat klimatizační systém

Kam instalovat klimatizaci doma Tipy pro větší účinnost

Většina lidí si už bez klimatizace v horkých letních měsících úplně neporadí. Následující triky vám však pomohou snížit související náklady na elektřinu na minimum:

1. Větrejte místnost každé ráno těsně po východu slunce a každý večer těsně před západem slunce. Tímto způsobem proudí pouze chladný vzduch a klimatizace může teplotu snížit rychleji.

Chladná střešní krytina a závěsy domu a bytu pro ochranu před sluncem

2. Pořiďte si na okna sluneční ochranu. Bez ohledu na to, zda se jedná o rolety, rolety nebo neprůhledné závěsy: Správná sluneční ochrana oken je v letních měsících prostě nezbytná.

Chlaďte dům. Vypněte domácí spotřebiče, pokud je nepoužíváte

3. Udržujte provozní teplotu domácích spotřebičů na minimu. Větší elektrické spotřebiče, jako je lednička, pračka nebo myčka, stejně jako sušička, vydávají do místnosti velké množství tepla. Televize nebo notebook však mohou také zvýšit pokojovou teplotu o jeden stupeň Celsia, a to i v pohotovostním režimu. V létě proto vypněte všechny elektrické spotřebiče, které právě nepoužíváte.

4. Pokuste se kontrolovat vlhkost. V letních měsících by neměla překročit 60%. Klimatizace může pomoci udržet vlhkost ve stanovených mezích mezi 40% a 60%, což bude mít pozitivní vliv na zdraví.

Chlaďte dům a byt a snižte náklady na elektřinu

5. Zdi nebo fasádu domu natřete bílou, béžovou nebo jinou světlou barvou. V letních měsících se tedy zahřejí výrazně méně.

6. Střecha může také pomoci snížit teplotu v domě. Méně vhodné jsou plně prosklené zimní zahrady, mnohem lepší je dovybavit terasu dřevěnou střechou.

7. Umístěte klimatizaci správně do místnosti. Nejlepší je zvolit vnější stěnu a namontovat klimatizaci na zeď tak, aby byla přímo nad sedadlem.

Chlazení domu a bytu Tipy na úsporu elektrické energie

8. Nastavte klimatizaci správně: Místo toho, abyste klimatizaci nastavili na 18 stupňů Celsia a poté ji po hodině vypnuli nebo nechali zapnutou pouze večer, nastavte ji na 22 stupňů Celsia a nechte ji 24 hodin denně , 7 dní v týdnu na běh. Zařízení tak bude pomalu měnit teplotu a vy se vyhnete silným výkyvům. Jinak může neustálé vypínání a zapínání zvyšovat spotřebu energie. Proti tomu je skutečnost, že je obtížné kontrolovat vlhkost v místnosti.