Bydliště

Malování stropních panelů – tipy a nápady pro výběr barev

Malování stropních panelů-bílá-dřevo-kuchyně-tradiční

Stropní obložení se stává velmi oblíbeným, zvláště když je vyrobeno z dřevěných panelů. Bohužel se stává, že již neodpovídá novým kameninovým dlaždicím nebo nábytek nebo staré stropní svítidla zanechaly své stopy. Poté přichází v úvahu obnova nebo nový nátěr. První stojí spoustu peněz, času a trosek. Na druhou stranu ty nevzhledné poměrně snadno najdete Malování stropních panelů. V závislosti na materiálu byste měli postupovat jinak – některé panely bohužel nelze natřít. Důležité rady najdete v článku.

Malování stropních panelů – jaký materiál ošetřit a jak

Malování stropních panelů -plast-dřevo-imitace-tipy-obnovit

Stropní panely přispívají k útulné atmosféře a mohou změnit celkový dojem z místnosti. Stropní panely jsou nejen zvukově a tepelně izolační, ale také mohou místnost zdát vyšší. Pod celkovým pojmem – dřevěné panely, ty pocházejí z masivního dřeva a dýhovaných dřevovláknitých desek. Plastové panely dokonale napodobují oblíbený vzhled dřeva, profesionálové nedoporučují malování. Především by vám mělo být nejprve jasné, s jakým materiálem máte co do činění, a nátěr by měl být testován. Například vrstvu barvy je třeba předem pečlivě vybrousit.

Malování stropních panelů – plastové a polystyrenové panely

Malování stropních panelů -tipy-barva-kuchyně-šik-ornamenty-štuky-třpytivé

U plastových panelů existuje riziko, že neabsorbují žádnou barvu. Panely polystyrenu lze naopak dokonce přetřít konvenční barvou na zeď. Disperzní barva a latexová barva jsou také vhodné pro polystyrenové panely. Ty se vyznačují povrchem otevřeným póry a po důkladném vyčištění jsou připraveny na nový nátěr. Existuje dokonce možnost navrhnout strop ve dvou barvách – barvit spáry a panely odlišně. Je důležité zmínit, že struktura polystyrenu vyžaduje mimořádně pečlivé zacházení – ozdoby a charakteristická struktura se mohou při hrubování poškodit.

Stropní panely a obklady stěn v dřevěném vzhledu

Malování stropních panelů-obklady stěn-obývací-kuchyně-světlé

MDF se používá jako oblíbený materiál pro stropní panely. V zásadě se skládá z lisovaných dřevěných vláken pokrytých krycí fólií nebo dýhou. Ty se vyznačují relativně hladkým povrchem, který těžko absorbuje barvu. Povrch zdrsněte jemným brusným papírem ručně nebo orbitální bruskou. Již ošetřený strop lze přetřít jakoukoli akrylovou nebo latexovou barvou bez rozpouštědel. Před lakováním nezapomeňte zdrsnit panely MDF.

Stropní panely z pravého dřeva v klasické bílé barvě

stropní panely-tipy na malování-barva-bílá-dřevo-stěna-barva-tyrkysová-chodba-moderní

Panely ze skutečného dřeva vyžadují speciální nátěr. Pokud se najde lakový povlak, povrch se zcela vybrousí. Protože je toto ošetření extrémně složité, v budoucnu se obejdete bez barvy. Glazura, dřevěný vosk nebo dřevěný olej vhodný do interiéru vás překvapí vynikajícími výsledky.

Malovat stropní panely – nechte je ztmavit a zesvětlit

malba-stropní panely-černý-štuk-ušlechtilý-elegantní-béžový-vysoký strop

Podle základního pravidla profesionálních malířů umožňuje úspěšné výsledky v přesně zvoleném odstínu nebo světlé barvě pouze předem natřený bílý podklad. Pokud chcete stropní panely natřít světlejším odstínem, budete je muset natřít zcela bíle.

Malování stropních panelů – pět důležitých tipů

stropní panely-malba-plast-pvc-bílá-vysoký-lesk-růžové-akcenty

Před natíráním stropních panelů nezanedbávejte předběžnou úpravu. Nenatírejte stropní panely bez nezbytné přípravy. Zbytky nikotinu se mohou ukládat na povrch, a proto musíte tuto podlahu důkladně předúpravit mýdlovou vodou – pracná práce, která zaručuje dokonalé výsledky.

Natřete stropní panely a zakryjte místnost a nábytek stavební fólií

stropní panely-malba-tipy-barva-konstrukce-film-pokoj-nábytek-přípravné práce

K malování panelů budete potřebovat následující materiály:

 • Leachers
 • základní nátěr
 • Brusný papír různých zrnitostí
 • Namalujte požadovanou barvu
 • lepící páska
 • Laková nebo polyesterová výplň
 • Čistič tuků a silikonů

Před zahájením renovačních prací uklidte příslušnou místnost, zakryjte všechna okna a dveře stavební fólií a pořiďte si protiprachovou masku a ochranné brýle.

Následující nástroje vám budou při malování velmi užitečné:

 • Zásobník na barvy
 • štětec
 • Malířské válečky
 • Bruska hran
 • Úhlová nebo orbitální bruska

Před malováním připravte stropní panel

Prvním krokem při přípravě stropních panelů je jejich broušení. Pokud byl panel již natřen, musíte starý nátěr zcela odstranit. Úhlové nebo orbitální brusky jsou výbornými pomocníky pro obklady stropů. Pokud jde o dýhované panely, nesmíte na okrajích brousit příliš hluboko, protože tloušťka dýhy může být mezi 0,3 a 5 mm.

Vyplňte a obrouste díry a kazy na dřevěných panelech

stropní panely-malba-dřevo-dřevo-strop-zasklení-křeslo koberec

Stávající trhliny a otvory by měly být vyplněny po základním nátěru a poté znovu vybroušeny. V opačném případě budou na čerstvě natřeném povrchu dobře viditelné všechny nerovnosti. Použijte plnivo, které je přesně vhodné pro daný materiál. Plastové panely ze polystyrenu mohou roztavit nevhodné plnivo. Pokud je poškození menší, můžete použít malířský tmel. Povrchy dýhy můžete vyhladit například polyesterovou stěrkou.

Pro úspěšné výsledky poskytněte dobrý podklad

stropní panely-malba-zrcadlo-kancelář-akustické-spojovací panely

Zbytky lepidla je obtížné odstranit, ale ošklivý povrch rozhodně nepřinese vynikající výsledky. Povrch očistěte tukem a silikonovým čističem a nechte čisticí prostředek zaschnout. Panely pak můžete otřít hadříkem zachycujícím prach. Okraje a pásy zakryjte ochrannou fólií.

Natřete stropní panely

V závislosti na tom, jaký barevný systém jste vybrali, byste měli před malováním také provést penetraci. Některé barvy obsahují základní i vrchní nátěr. Konečný vrchní nátěr má například akrylové barvy na vodní bázi. Základní nátěr musíte rovnoměrně nanést a nechat zaschnout.

Malování stropních panelů – použijte štětec a malířský váleček

stropní panely-tipy na malování-barva-design-nápady-štětec

U dřevěných panelů začněte oblastí pera a drážky. Opatrně naneste nový nátěr v malých štěrbinách. Na zbytek plochy použijte malířský váleček. V závislosti na barevném pokrytí byste měli nanést dvě až tři vrstvy, aby barva mohla rozvinout svoji svítivost. Pokud panely natíráte několikrát, musíte se ujistit, že jedna vrstva barvy je již suchá, než nanesete další. Jakmile základní nátěr zaschne, naneste čirý lak. Pokud nejste s vrchním lakem na jednotlivých místech spokojeni, můžete jej opatrně odstranit a znovu natřít. Při nanášení barvy vždy malujte ve směru zrna dřeva. Barva, kterou nanesete přes zrno, není rovnoměrně rozložena. Také se vyhněte nanášení příliš velkého množství barvy najednou. U panelů je lepší nanést několik vrstev jednu za druhou, jinak se mohou tvořit kapky.

Malování stropních panelů – nápady pro výběr barev

stropní panely-tipy na malování-barevné panely-rustikální-modrá-průmyslové-lavice-stůl-dřevo

Stropní panely vám nabízejí možnost dát do centra pozornosti celou místnost. Staré stropní panely můžete předělat v intenzivní barvě. Dobrým předpokladem, aby místnost nepůsobila stísněně, by byl vysoký strop. To nabízí spoustu prostoru, vypadá jasněji a prostorněji. Aby barevné akcenty nebyly příliš nápadné a dráždily oko, měly by být v místnosti nalezeny nuance stejné barvy. Barevný strop vytváří hřejivou atmosféru a místnost okamžitě získá modernější vzhled. Při výběru barvy můžete jako vodítko použít výšku stropu a svůj interiér. Pokud je nábytek spíše tmavý, světlý odstín pomůže místnost opticky otevřít. Totéž platí pro nízkou výšku stropu. Ve světle zaplavené místnosti s vysokými stropy jsou vhodné také silnější barvy. Díky výrazné barvě, kterou v ideálním případě najdete také ve zbytku nábytku, můžete nastavit nové akcenty a zajistit v místnosti svěžest.

Malovat nebo úplně obnovit stropní panely – stropní laminát

stropní panely-tipy na malování-barva-imitace dřeva-šedá-dětská místnost-bílá-barva na zeď

Panely z polystyrenu mají design lehkého dřeva a mohou vypadat lépe než bílý strop. Trendem je stropní obložení podobné šedému dřevu, které dodává místnosti lehký vintage vzhled. Pokud chcete malovat stropní panely z laminátu, potřebujete speciální materiály. Je proto nejlepší nechat si poradit od kompetentního odborného personálu.

Malování a přepracování stropních panelů

stropní panely-malba-dřevěná optika-rustikální-šedá-stěna-barva-žlutá

Glazury jsou však vhodné pouze pro neošetřené dřevo a ne pro povrchy, které již byly lakované. Zde platí pravidlo, že panely mohou být barevně tmavší, ale ne světlejší. Před přelakováním neprůhlednými barvami je vždy nutné nanést základní nátěr.

Papírování stropních panelů místo jejich malování

stropní panely-malba-moderní-koupelna-černá-bílá-vzor-stěna-barva-žlutá

Před lakováním by měly být panely čisté a bez mastnoty. Poté se k zdrsnění stropu použije brusný papír doporučený s korunovací 220. Dřevěné panely lze také dobře tapetovat. Stejně jako u malování musí být nejprve odstraněny staré nátěry. Pro lepší přilnavost byste měli před tapetováním zdrsnit povrch a uzavřít drážky. Po pečlivé přípravě můžete tapetu vložit a připevnit ke stropu. Pomocí kartáče na tapetování setřete všechny vzduchové bubliny, které se mohly vytvořit. Při tapetování se vyhněte průvanu, jinak se švy otevřou.

Bydliště

Malování stropních panelů – tipy a nápady pro výběr barev

Malování stropních panelů-bílá-dřevo-kuchyně-tradiční

Stropní obložení se stává velmi oblíbeným, zvláště když je vyrobeno z dřevěných panelů. Bohužel se stává, že již neodpovídá novým kameninovým dlaždicím nebo nábytek nebo staré stropní svítidla zanechaly své stopy. Poté přichází v úvahu obnova nebo nový nátěr. První stojí spoustu peněz, času a trosek. Na druhou stranu ty nevzhledné poměrně snadno najdete Malování stropních panelů. V závislosti na materiálu byste měli postupovat jinak – některé panely bohužel nelze natřít. Důležité rady najdete v článku.

Malování stropních panelů – jaký materiál ošetřit a jak

Malování stropních panelů -plast-dřevo-imitace-tipy-obnovit

Stropní panely přispívají k útulné atmosféře a mohou změnit celkový dojem z místnosti. Stropní panely jsou nejen zvukově a tepelně izolační, ale také mohou místnost zdát vyšší. Pod celkovým pojmem – dřevěné panely, ty pocházejí z masivního dřeva a dýhovaných dřevovláknitých desek. Plastové panely dokonale napodobují oblíbený vzhled dřeva, profesionálové nedoporučují malování. Především by vám mělo být nejprve jasné, s jakým materiálem máte co do činění, a nátěr by měl být testován. Například vrstvu barvy je třeba předem pečlivě vybrousit.

Malování stropních panelů – plastové a polystyrenové panely

Malování stropních panelů -tipy-barva-kuchyně-šik-ornamenty-štuky-třpytivé

U plastových panelů existuje riziko, že neabsorbují žádnou barvu. Panely polystyrenu lze naopak dokonce přetřít konvenční barvou na zeď. Disperzní barva a latexová barva jsou také vhodné pro polystyrenové panely. Ty se vyznačují povrchem otevřeným póry a po důkladném vyčištění jsou připraveny na nový nátěr. Existuje dokonce možnost navrhnout strop ve dvou barvách – barvit spáry a panely odlišně. Je důležité zmínit, že struktura polystyrenu vyžaduje mimořádně pečlivé zacházení – ozdoby a charakteristická struktura se mohou při hrubování poškodit.

Stropní panely a obklady stěn v dřevěném vzhledu

Malování stropních panelů-obklady stěn-obývací-kuchyně-světlé

MDF se používá jako oblíbený materiál pro stropní panely. V zásadě se skládá z lisovaných dřevěných vláken pokrytých krycí fólií nebo dýhou. Ty se vyznačují relativně hladkým povrchem, který těžko absorbuje barvu. Povrch zdrsněte jemným brusným papírem ručně nebo orbitální bruskou. Již ošetřený strop lze přetřít jakoukoli akrylovou nebo latexovou barvou bez rozpouštědel. Před lakováním nezapomeňte zdrsnit panely MDF.

Stropní panely z pravého dřeva v klasické bílé barvě

stropní panely-tipy na malování-barva-bílá-dřevo-stěna-barva-tyrkysová-chodba-moderní

Panely ze skutečného dřeva vyžadují speciální nátěr. Pokud se najde lakový povlak, povrch se zcela vybrousí. Protože je toto ošetření extrémně složité, v budoucnu se obejdete bez barvy. Glazura, dřevěný vosk nebo dřevěný olej vhodný do interiéru vás překvapí vynikajícími výsledky.

Malovat stropní panely – nechte je ztmavit a zesvětlit

malba-stropní panely-černý-štuk-ušlechtilý-elegantní-béžový-vysoký strop

Podle základního pravidla profesionálních malířů umožňuje úspěšné výsledky v přesně zvoleném odstínu nebo světlé barvě pouze předem natřený bílý podklad. Pokud chcete stropní panely natřít světlejším odstínem, budete je muset natřít zcela bíle.

Malování stropních panelů – pět důležitých tipů

stropní panely-malba-plast-pvc-bílá-vysoký-lesk-růžové-akcenty

Před natíráním stropních panelů nezanedbávejte předběžnou úpravu. Nenatírejte stropní panely bez nezbytné přípravy. Zbytky nikotinu se mohou ukládat na povrch, a proto musíte tuto podlahu důkladně předúpravit mýdlovou vodou – pracná práce, která zaručuje dokonalé výsledky.

Natřete stropní panely a zakryjte místnost a nábytek stavební fólií

stropní panely-malba-tipy-barva-konstrukce-film-pokoj-nábytek-přípravné práce

K malování panelů budete potřebovat následující materiály:

 • Leachers
 • základní nátěr
 • Brusný papír různých zrnitostí
 • Namalujte požadovanou barvu
 • lepící páska
 • Laková nebo polyesterová výplň
 • Čistič tuků a silikonů

Před zahájením renovačních prací uklidte příslušnou místnost, zakryjte všechna okna a dveře stavební fólií a pořiďte si protiprachovou masku a ochranné brýle.

Následující nástroje vám budou při malování velmi užitečné:

 • Zásobník na barvy
 • štětec
 • Malířské válečky
 • Bruska hran
 • Úhlová nebo orbitální bruska

Před malováním připravte stropní panel

Prvním krokem při přípravě stropních panelů je jejich broušení. Pokud byl panel již natřen, musíte starý nátěr zcela odstranit. Úhlové nebo orbitální brusky jsou výbornými pomocníky pro obklady stropů. Pokud jde o dýhované panely, nesmíte na okrajích brousit příliš hluboko, protože tloušťka dýhy může být mezi 0,3 a 5 mm.

Vyplňte a obrouste díry a kazy na dřevěných panelech

stropní panely-malba-dřevo-dřevo-strop-zasklení-křeslo koberec

Stávající trhliny a otvory by měly být vyplněny po základním nátěru a poté znovu vybroušeny. V opačném případě budou na čerstvě natřeném povrchu dobře viditelné všechny nerovnosti. Použijte plnivo, které je přesně vhodné pro daný materiál. Plastové panely ze polystyrenu mohou roztavit nevhodné plnivo. Pokud je poškození menší, můžete použít malířský tmel. Povrchy dýhy můžete vyhladit například polyesterovou stěrkou.

Pro úspěšné výsledky poskytněte dobrý podklad

stropní panely-malba-zrcadlo-kancelář-akustické-spojovací panely

Zbytky lepidla je obtížné odstranit, ale ošklivý povrch rozhodně nepřinese vynikající výsledky. Povrch očistěte tukem a silikonovým čističem a nechte čisticí prostředek zaschnout. Panely pak můžete otřít hadříkem zachycujícím prach. Okraje a pásy zakryjte ochrannou fólií.

Natřete stropní panely

V závislosti na tom, jaký barevný systém jste vybrali, byste měli před malováním také provést penetraci. Některé barvy obsahují základní i vrchní nátěr. Konečný vrchní nátěr má například akrylové barvy na vodní bázi. Základní nátěr musíte rovnoměrně nanést a nechat zaschnout.

Malování stropních panelů – použijte štětec a malířský váleček

stropní panely-tipy na malování-barva-design-nápady-štětec

U dřevěných panelů začněte oblastí pera a drážky. Opatrně naneste nový nátěr v malých štěrbinách. Na zbytek plochy použijte malířský váleček. V závislosti na barevném pokrytí byste měli nanést dvě až tři vrstvy, aby barva mohla rozvinout svoji svítivost. Pokud panely natíráte několikrát, musíte se ujistit, že jedna vrstva barvy je již suchá, než nanesete další. Jakmile základní nátěr zaschne, naneste čirý lak. Pokud nejste s vrchním lakem na jednotlivých místech spokojeni, můžete jej opatrně odstranit a znovu natřít. Při nanášení barvy vždy malujte ve směru zrna dřeva. Barva, kterou nanesete přes zrno, není rovnoměrně rozložena. Také se vyhněte nanášení příliš velkého množství barvy najednou. U panelů je lepší nanést několik vrstev jednu za druhou, jinak se mohou tvořit kapky.

Malování stropních panelů – nápady pro výběr barev

stropní panely-tipy na malování-barevné panely-rustikální-modrá-průmyslové-lavice-stůl-dřevo

Stropní panely vám nabízejí možnost dát do centra pozornosti celou místnost. Staré stropní panely můžete předělat v intenzivní barvě. Dobrým předpokladem, aby místnost nepůsobila stísněně, by byl vysoký strop. To nabízí spoustu prostoru, vypadá jasněji a prostorněji. Aby barevné akcenty nebyly příliš nápadné a dráždily oko, měly by být v místnosti nalezeny nuance stejné barvy. Barevný strop vytváří hřejivou atmosféru a místnost okamžitě získá modernější vzhled. Při výběru barvy můžete jako vodítko použít výšku stropu a svůj interiér. Pokud je nábytek spíše tmavý, světlý odstín pomůže místnost opticky otevřít. Totéž platí pro nízkou výšku stropu. Ve světle zaplavené místnosti s vysokými stropy jsou vhodné také silnější barvy. Díky výrazné barvě, kterou v ideálním případě najdete také ve zbytku nábytku, můžete nastavit nové akcenty a zajistit v místnosti svěžest.

Malovat nebo úplně obnovit stropní panely – stropní laminát

stropní panely-tipy na malování-barva-imitace dřeva-šedá-dětská místnost-bílá-barva na zeď

Panely z polystyrenu mají design lehkého dřeva a mohou vypadat lépe než bílý strop. Trendem je stropní obložení podobné šedému dřevu, které dodává místnosti lehký vintage vzhled. Pokud chcete malovat stropní panely z laminátu, potřebujete speciální materiály. Je proto nejlepší nechat si poradit od kompetentního odborného personálu.

Malování a přepracování stropních panelů

stropní panely-malba-dřevěná optika-rustikální-šedá-stěna-barva-žlutá

Glazury jsou však vhodné pouze pro neošetřené dřevo a ne pro povrchy, které již byly lakované. Zde platí pravidlo, že panely mohou být barevně tmavší, ale ne světlejší. Před přelakováním neprůhlednými barvami je vždy nutné nanést základní nátěr.

Papírování stropních panelů místo jejich malování

stropní panely-malba-moderní-koupelna-černá-bílá-vzor-stěna-barva-žlutá

Před lakováním by měly být panely čisté a bez mastnoty. Poté se k zdrsnění stropu použije brusný papír doporučený s korunovací 220. Dřevěné panely lze také dobře tapetovat. Stejně jako u malování musí být nejprve odstraněny staré nátěry. Pro lepší přilnavost byste měli před tapetováním zdrsnit povrch a uzavřít drážky. Po pečlivé přípravě můžete tapetu vložit a připevnit ke stropu. Pomocí kartáče na tapetování setřete všechny vzduchové bubliny, které se mohly vytvořit. Při tapetování se vyhněte průvanu, jinak se švy otevřou.