Bydliště

Jaký zvlhčovač vzduchu potřebujete? To je důležité při výběru

Suchý vzduch v topné sezóně může způsobit bolest v krku, kašel, rýmu, suchý nos, podrážděnou kůži a oči a sníženou imunitu – zejména u alergiků a dětí. Zvířata a rostliny také pociťují pokles vlhkosti a více ztrácejí vlasy nebo začínají chřadnout. Mokrý ručník rozprostřený na topení problém nevyřeší – lepší nápad je moderní Zařízení pro zvýšení vlhkosti. Jaký zvlhčovač vzduchu byste si měli koupit? Na co si dát při výběru pozor? Za chvíli vám vše vysvětlíme!

Jaké typy zvlhčovačů existují?

Parní zvlhčovač pracuje na principu odpařovače

Parní zvlhčovač (princip odpařovače)

Parní zvlhčovač funguje na principu ohřívače vody, který ohřívá vodu a uvolňuje horkou páru do vzduchu v místnosti. Nespornou výhodou vaporizéru je jeho nízká cena. Navíc si díky vysoké teplotě potřebné k výrobě páry můžete být jisti, že je prakticky bez zárodků. Mnoho výrobců nabízí možnost vroucí vody Vonné oleje přidat, které zpříjemňují atmosféru domova a mohou se stát součástí aromaterapie. Za zmínku stojí také parní zvlhčovač žádné další příslušenství a nejsou vyžadovány žádné náhradní díly, takže jej můžete používat mnoho let.

Stinnou stránkou zařízení je jeho účinnost. Parní zvlhčovač vyžaduje hodně energie, což znamená více elektřiny v domácnosti. Pára vyzařovaná zvlhčovačem také zvyšuje teplotu okolí a samotný provoz zařízení není nejtišší – musíte být připraveni na probublávání vroucí vody ze zvlhčovače. Provoz zařízení také vyžaduje extrémní opatrnost – Mohli byste se nechtěně spálit párou a horkou vodou.

Ultrazvukový zvlhčovač (ultrazvukový rozprašovač)

Ultrazvukový zvlhčovač (ultrazvukový atomizér)

Tento typ zvlhčovače, nazývaný také nebulizátor, toho využívá Ultrazvukové vlny, rozdělit molekuly vody a vytvořit zvlhčující mlhu. Tato technologie se vyznačuje vysokou účinností a tichým provozem. Bohužel to není pro každého, protože ultrazvuk slyší domácí zvířata a může v nich způsobit podráždění nebo úzkost. Lidé, kteří nemají domácí mazlíčky, k tomu určitě využijí ultrazvukový zvlhčovač nízká spotřeba energie cenit si. Většina modelů má také hygrostat, který umožňuje ovládat relativní vlhkost v místnosti. Další výhodou ultrazvukového zvlhčovače je možnost zapnout zařízení výstup teplé nebo studené mlhy upravit. Studená mlha v létě snižuje pokojovou teplotu, zatímco teplá mlha v zimě místnost zvlhčuje rychleji.

Jaké jsou nevýhody? Je nutné pravidelně měnit odvápňovací filtr a podobně Vyčistěte zařízení. Problém, který je zmiňován jen zřídka, je ten, že zvlhčovače tohoto typu mohou ve vodě snadno šířit bakterie, viry nebo chemikálie. Toto zařízení se také vyznačuje uvolňováním kamenného prachu obsaženého ve vodě, který se ukládá jako bílý film na nábytku a má škodlivý účinek na dýchací cesty člověka. Proto je tak důležité používat zvlhčovač pravidelně čistit (alespoň každé 3 dny) a nalijte destilovanou vodu nebo vodu z reverzní osmózy. Nevýhodou ultrazvukového zvlhčovače bez hygrostatu je také riziko a příliš intenzivní zvlhčování vzduchu, což může vést k infekcím horních cest dýchacích a plísním v domácnosti.

Odpařovací zvlhčovač (princip odpařování)

Odpařovací zvlhčovač s mytím vzduchu

Kvůli tomu se používá třetí typ zvlhčovače vysoká účinnost a maximální hygiena zvolen. Odpařovací zvlhčovač se skládá z vodní nádrže, filtrační vložky a ventilátoru. Zařízení nasává vzduch z místnosti, vede ho přes odpařovací filtr a znovu jej uvolňuje jako lehkou mlhu. Ukázalo se, že odpařování je nejpřirozenější způsob zvlhčování vynucený. Má malé riziko nadměrného zvlhčování vzduchu, čistí jej od prachu a nečistot a nezvyšuje okolní teplotu. Mezi výhody zařízení patří také nízká spotřeba energie.

Jsou odpařovací zvlhčovače často dražší než jiné modely tohoto typu zařízení. Jako nevýhodu tohoto typu zařízení lze také vidět potřebu časté výměny odpařovacích filtrů a slyšitelný provoz zařízení. Přesto se zdá, že nejlepším zvlhčovačem je odpařovací zvlhčovač.

Který zvlhčovač by to měl být – s ionizátorem nebo bez něj?

Zvlhčovač vzduchu s ionizátorem čistí vzduch

O zařízeních, která zlepšují kvalitu vzduchu, koluje mnoho mýtů (zvlhčovače, čističky vzduchu nebo ionizátory). Zkusme tedy vnést trochu světla do tmy. Začněme zjevně: vzduch, který dýcháte, je plný prachu, špíny, virů, bakterií a alergenů. Zvlhčovač bohužel nezlepšuje kvalitu vzduchu – s výjimkou odpařovací verze – a při nesprávném použití může dokonce zhoršit. Pokud zanedbáte pravidelné čištění zařízení, stane se stanovištěm mikroorganismů a zásobárnou kamenného prachu, který se dostává do našich těl.

Zvlhčovač vám tedy může ublížit? Ano, pokud je používán nesprávně, zřídka se čistí a provozuje se znečištěným filtrem. Ale i když se staráte o zvlhčovač a používáte odpařovací verzi, ve vzduchu stále mohou být nebezpečné znečišťující látky. Zde může pomoci ionizátor. Vytváří záporné ionty, nazývané anionty, které se spojí s částicemi ve vzduchu a poté vlivem gravitace spadnou na zem, odkud již nemohou stoupat. Ionizátor proto může výrazně zlepšit kvalitu vašeho života a částečně vás ochrání před chorobami způsobenými bakteriemi, viry a škodlivinami.

Pokud nechcete kupovat dvě samostatná zařízení, můžete si vybrat kombinované zařízení – jedno Zvlhčovač vzduchu s funkcí ionizátoru. Účinnost takového řešení je však problematická, protože mnoho výrobců neposkytuje přesné podrobnosti o technologii použité k vytváření aniontů v konkrétním zařízení.

Který zvlhčovač vzduchu bych měl svému dítěti vybrat?

Zvlhčovače do dětských pokojů by měly být bezpečné

Při výběru zvlhčovače pro děti musíte vzít v úvahu dva prvky: Intenzita zabezpečení a zvlhčování. Z prvního důvodu byste si neměli kupovat parní zvlhčovač, protože je možné se spálit párou a horkou vodou. Zvláště ohroženy jsou děti, které se náhodou nebo ze zvědavosti dostanou příliš blízko zařízení. Parní zvlhčovač však může dobře fungovat pro kojence.

Druhý aspekt nákupu zvlhčovače do dětského pokoje má co do činění s Stupeň vlhkosti dělat. Příliš suchý vzduch samozřejmě způsobuje nepohodlí, ale příliš vysoká vlhkost je stejně škodlivá, jako podporuje rozvoj plísní, roztočů a hub. Ty zase vedou k častým infekcím dýchacích cest u malých dětí, jejichž imunitní systém ještě není dostatečně silný. Nákup ultrazvukového zvlhčovače proto není dobrá volba. Je lepší si vybrat Odpařovací zvlhčovač – je to mnohem hygieničtější řešení.

Vyberte si model, který je vybaven hygrostatem, hygroskopem a různými úrovněmi intenzity, abyste mohli ovládat úroveň vlhkosti. Funkce ionizátoru a Noční režim jsou také užitečné, pokud chcete zapnout zvlhčovač, když děti spí. Pokud má být zvlhčovač ve školce, vyberte si zařízení s atraktivním designem. Nyní existuje mnoho zařízení s roztomilými pohádkovými postavami nebo tvary zvířat.

Který zvlhčovač je vhodný pro alergiky?

Který zvlhčovač je vhodný pro alergiky

Pro alergiky je to hlavní účel zařízení na zlepšení kvality ovzduší, k čištění vzduchu. Prospěšné může být také zvýšení vlhkosti, protože minimalizuje vysychání sliznic. Při výběru zvlhčovače však dejte na první místo hygienu a vyberte si jeden z nich Parní zvlhčovač nebo jeden Výparník s filtrem je vybaven – nejlépe HEPA nebo uhlíkovým filtrem. Mějte však na paměti, že tyto filtry pravděpodobně nezachytí všechny částice nečistot, protože zvlhčovač stejně není čistič.

Optimálním řešením je samozřejmě zvlhčovač s čističkou vzduchu, ale náklady na tento typ zařízení jsou poměrně vysoké. Alternativním řešením je koupit obě zařízení samostatně nebo případně dobré Zvlhčovač s ionizátorem vybrat.

Vyplatí se koupit čističku vzduchu se zvlhčovačem??

Čistička vzduchu s funkcí zvlhčování

Filtr zabudovaný do zvlhčovače může ve skutečnosti odstranit choroboplodné zárodky a znečišťující látky, ale otázka čištění vzduchu již není tak zřejmá. Samozřejmě je těžké popřít, že filtry plní svou funkci a ve skutečnosti odstraňují prach a alergeny ze vzduchu v místnosti, ale problémem je velikost zvlhčovače. Protože jsou tato zařízení na malé straně, mají také malé filtry, které nemusí být dostatečné pro důkladné čištění vzduchu ve velkém bytě.

Rostliny nám mohou také pomoci vyčistit a zvlhčit vzduch, ale nedoporučujeme je používat jako jediný zdroj zlepšování kvality ovzduší. Pro lidi, kteří žijí ve městech s vysokou úrovní znečištění ovzduší, a Čistič vybavený funkcí zvlhčování být lepším řešením.

Zvlhčovač – na co si dát pozor při nákupu?

Zvlhčovač - na co si dát pozor při nákupu

Účinnost zvlhčovače – V první řadě je důležitá odpařovací kapacita, tj. Množství páry generované za danou časovou jednotku. Obvykle se udává v litrech denně nebo v mililitrech za hodinu. Za druhé, je zde oblast zvlhčování, tj. Velikost místnosti, ve které má být zvlhčovač používán. V tomto ohledu máte širokou škálu zařízení – existují malé modely pro místnosti o rozloze 10 m² i ty, které mohou pokrývat až 300 m².

Výkon zvlhčovače – množství energie spotřebované, když je zařízení v provozu. Čím vyšší je výkon, tím rychleji je vzduch zvlhčován. Na druhou stranu jsou energetické požadavky pro každý typ zvlhčovače jiné. Parní zvlhčovače spotřebovávají nejvíce elektřiny, ultrazvukové stroje jsou ekonomičtější a odpařovací modely spotřebovávají nejméně elektřiny.

Kapacita vodní nádrže – čím větší nádrž, tím méně často ji musíte doplňovat.

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu v noci

Hluková zátěž (vyjádřeno v decibelech) – Důležitý prvek, který ovlivňuje pohodlí při používání zvlhčovače. Zařízení s hlasitostí pod 30 dB jsou tak tichá, že je téměř neslyšíte.

Noční režim – suchý vzduch ztěžuje usínání, proto chceme, aby náš zvlhčovač pracoval i v noci. Zvuky vydávané zařízením bohužel často narušují spánek. Zde pomáhá noční režim, který snižuje účinnost zvlhčovače, ale také jej činí tichším.

Hygrostat – snímač vlhkosti, který zapíná nebo vypíná zvlhčovač v závislosti na úrovni vlhkosti v místnosti.

vlhkoměr je zařízení pro měření relativní vlhkosti.

Zvlhčovač vzduchu s filtrem

filtr – díky němu zvlhčovač neuvolňuje do prostředí bakterie a prach a zlepšuje kvalitu vzduchu v domácnosti. Na trhu jsou zvlhčovače se třemi typy filtrů: uhlíkový filtr pomáhá eliminovat nepříjemné pachy, keramický filtr čistí vodu v nádrži a filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air) filtruje alergeny a prachové částice ze vzduchu.

Různé provozní režimy – Abyste mohli přizpůsobit provoz zařízení stupni vlhkosti.

Funkce ionizace – pomáhá v boji proti znečištění ovzduší.

kombinace ionizátoru zvlhčovače

Nákup zvlhčovače vzduchu je nutností pro lidi, kteří jsou citliví na suchý vnitřní vzduch, což může být během topné sezóny docela nepříjemné. Zvýšení vlhkosti má pozitivní vliv na vaši pohodu, řeší problém trvale suché pokožky a sliznic a snižuje přetrvávající příznaky astmatiků nebo alergiků. Prospěje vašim zvlhčovaným rostlinám také zvlhčovač, který se vám díky optimální vlhkosti odmění zelenými listy a fantastickými květy.