balkón

Výsadba okenních truhlíků – nápady a příklady pro slunná a stinná místa

Rostlinné balkonové boxy příklady nápady letní jižní balkon

Nádherné zahrady v mini formátu – díky tomu jsou květinové boxy tak atraktivní. Ať už vám na údržbu velké zahrady chybí čas, peníze nebo energie, stále si můžete užít barevné sázení do okenních truhlíků. Dáme vám pár tipů, jak květináče správně zasadit a na co si dát pozor. Naše příklady vám také poskytnou potřebnou inspiraci.

Tipy na krásné okenní boxy

Okenní boxy vysazují příklady slunečného stínu

– Zajistěte, aby květinové boxy měly dobrou drenáž. Tímto způsobem dáte nadbytečné závlahové vodě možnost odtéct. Jinak kořeny rostlin uhnívají.

– Ujistěte se, že naplněné balkonové boxy nejsou příliš těžké. Hmotnost můžete výrazně snížit použitím skleněných květináčů a jejich optimálním plněním. Nejprve je roztroušena vodonosná vrstva z keramzitu, štěrku nebo keramických střepů. Poté lze květináč naplnit zalévací zeminou až 3–5 cm pod vrchol.

– Výsadbu vyberte podle sezóny a okenní truhlíky pravidelně zalévejte. Rostliny v květináčích schnou rychleji než podestýlky. Hnojit každé dva týdny ve vodě rozpustným hnojivem. Nebo před výsadbou zapracujte v granulích hnojiva s pomalým uvolňováním.

Jak správně zasadím své květinové truhlíky?

Okenní boxy rostlina jižní balkon slunečné léto

Chcete -li správně zasadit květinové boxy, měli byste dodržovat toto jednoduché pravidlo: „Thriller + Filler + Spiller“

1. A. thriller je velká rostlina, která slouží jako vrchol.

2. Barevné rostliny, které vyplňují mezery, se nazývají „výplně“.

3. V kontejnerovém zahradnictví se rostlinám se závěsným růstem říká „Spiller“.

Zde je několik příkladů vhodných rostlin v závislosti na výše uvedených kategoriích:

Výsadba do chladného podnebí

thriller – zimostráz, hledík, tulipán, hyacint, pelargónie, skřivan, náprstník, lilie (cordyline)

Plnivo – Macešky, fialky, okrasné zelí a okrasná kapusta, hlíznatá begonie, petrklíč, rohovec plstnatý, ragwort stříbřitý, měsíček lékařský, měsíček lékařský, zrcadlo skřítka (Nemesia), koš na mys (osteospermum), petúnie

Spiller – bílá vločka (Bacopa), lobelka, břečťan, závěsné pelargónie, nasturtium, magické zvony (Calibrachoa), mrtvá kopřiva (Lamium maculatum ‘Silver Beacon’).

Balkonový box Spring Saxifraga Saxifrage Primroses Filziges Hornwort Mauerpfeffer Coral Reef

Výsadba pro mírné klima

thriller – Club lily, novozélandský len (Phormium tenax), fontánová tráva, dracena, bromeliad, juka, kroton, ibišek čínský, kala, hortenzie

Plnivo – Angelonia, begonia, caladium, coleus, magický sníh (Euphorbia ‘Diamond Frost’), pelargónie, heuchera, impatiens, pentas, japonská lesní tráva, brčál madagaskarský, petúnie, cínie

Spiller – Kouzelné zvony, modrý vějířový květ (Scaevola), lantana camara, závěsné pelargónie, batátová réva, verbena, stříbrný déšť (dichondra), fournier torenie, zelená lilie, břečťan, pennywort, plazivý rozmarýn

Při výběru rostlin dbejte na to, aby se jim všem dařilo za stejných podmínek. V následujícím textu vám ukážeme několik úspěšných příkladů, které můžete použít jako inspiraci pro vlastní okenní boxy.

Okenní boxy nápady nápady částečný stín slunečné

K této krásně barevné a svěží výsadbě se používají následující odrůdy: zelené kapradiny, oranžové magické zvony, červená guzmania a keř purpurové harfy (Plectranthus „Mona Lavender“).

Výsadba balkonových truhlíků, tipy správné výsadby

Tyto květinové truhlíky jsou osázeny bílými kaládiemi, červenými ohnivými palmami, pennywortem a břečťanem. Visící rostliny tvoří nádhernou oponu z barevných listů.

Okenní boxy zasadily letní slunce červené tečky

Tato výsadba ukazuje odvážný a neočekávaný přístup k designu. Z květináče směrem dopředu vyrůstá bromeliad ve tvaru hvězdy s červeným středem. Červenou barvu lze nalézt také v kalamánii s červenými stonky. Kaštanová lilie, tmavě purpurové zvony, růžové begónie a žlutá loosestrife (Lysmachia congestiflora Outback Sunset ‘) jsou v tomto kontrastem..

Okenní boxy rostlina letní příklad

Tento elegantní květinový box obsahuje tmavě purpurovou šalvěj, sladkou bramborovou révu a petúnie bílé a fuchsiové barvy.

Je důležité vědět, zda jsou vaše rostliny pohodlné na plném slunci nebo ve stínu. Existují také rostliny, které dobře snášejí sucho a jiné, které potřebují více vody. Tyto dvě odrůdy tedy nemůžete kombinovat do jednoho květináče.

Okenní boxy pěstují letní nápady petúnie

Žlutý Pfennigkraut, růžová Dipladenia (Mandevilla), magické zvony fialové barvy a červený pětičíselný keř poskytují barvu a strukturu na jižně orientovaném balkónu po celé léto. Eklektická směs jemných květin navozuje pocit anglické zahrady.

Okenní boxy pěstují v létě bílé muškáty

Při výběru rostlin byste měli vzít v úvahu i barvu fasády. Barevné trio například bílé, oranžové a fialové dokonale zvýrazňuje tuto oranžovou fasádu. Zde můžete vidět korálově zbarvenou elfskou ostruhu (Diascia), modrou macešku (Panola), modré delphinium, modrou lobelku, bílé muškáty a bílý magický sníh (Euphorbia ‘Diamond Frost’).

Balkonové boxy zasadit jižní balkon slunné nápady letní petúnie

Tento svěží květinový box odráží osvědčený recept „Thriller, Filler, Spiller“: vysoká rostlina uprostřed, rostliny po stranách a rostliny, které vyrůstají z krabice.

Japonská iris je thriller. Jako výplň slouží bílé snapdragons, fialové koše s pláštěnkami, červené muškáty a bílé petúnie „Tidal Wave Silver“. Visící muškáty v růžové a červené barvě, tmavě červené magické zvony a purpurové závěsné verbeny (lanai) jsou přelivy.

Okenní boxy zasazují letní muškáty heuchera

S těmito rostlinami můžete během chvilky rozjasnit jakýkoli stinný balkon. Bílá, světle zelená a smaragdově zelená okamžitě vytvářejí pocit svěžesti. Tento květinový box má místo pro bílé kaladium ‘Aaron’, Heuchera ‘Key Lime Pie’, mrtvou kopřivu ‘White Nancy’, srpkovitou kapradinu, břečťan a evergreen se světle růžovými květy.

Rostlinné okenní boxy letní podzimní stín

Na obrázku vlevo můžete vidět další pěkný příklad výsadby balkonových truhlíků: muškáty lososové barvy jako thriller, barevné caladium „Růžová kráska“ jako výplň a purpurové petúnie jako spiller.

Na obrázku vpravo můžete vidět příklad podzimní výsadby květáku: okrasné zelí „Peacock“ a „Nagoya“, fialová rohatá fialka a cypřiš Monterey „Goldcrest“.

Rostlinné okenní truhlíky příklad podzim zima

V našem balkonovém boxu slouží velký buxus řezaný jako kužel jako thriller. Na každé straně malá buxusová koule opakuje strukturu a naplňuje nádobu na rostliny silnými listy. Mezi keři vánoční narcisy dodávají zadní stěně krabice extra výšku a strukturu.

Zimní okenní boxy břečťan trpasličí jehličnany petrklíče macešky otužilé

Naplňte přední část krabice barvou a texturou. Zeleně a bíle kvetoucí zelné rostliny stojí před vysokým truhlíkem, aby se s ním opravdu pochlubily. Bílá plstnatá ragwort a bílé nadržané fialky pokračují v barevném schématu, zatímco břečťan je krásně přehozený přes okraj květináče.

Okenní boxy podzimní zimní okrasná kapusta kapusta redbor pennywort

Tmavě zelené keře působí jako neutrální pozadí pro květiny a okrasné listy. Pro zimní měsíce jsou bílé a stříbrné tóny ideální pro výsadbu truhlíků s květinami. To vytváří elegantní a jednotný vzhled. Červené bobule nebeského bambusu (Nandina domestica) dodávají svátku šmrnc!