balkón

Výsadba květináčů: barevné nápady na jaro

Jaro dorazí do zahrady a na balkon již koncem března. Prsten v zahradnické sezóně s nádherou květin! Dáme vám nápady, jak zasadit jarní květinové truhlíky, a vysvětlíme, jak můžete sestavit barevné aranžmá s časnými kvetoucími. Zkombinujte sezónní květiny, keře, okrasné trávy a bylinky jako skuteční profesionálové a proměňte balkon v oázu uprostřed města!

Výsadba květináčů: užitečné rady pro hobby zahradníky

Výsadba květináčů Tipy na jarní úpravy a nápady na květinové kombinace

Chtěli byste na jaře zasadit balkonový box, ale nevíte, kdy začít? Většina kvetoucích rostlin je vysazena na podzim. Pro ty, kteří zmeškali čas výsadby v říjnu, nabízejí zahradní centra a školky předpěstované mladé rostliny. Abyste si však mohli užívat svěží balkonovou zahradu po celou zahradnickou sezónu, musíte si při výsadbě dát pozor na pár věcí. Prvním krokem ke kvetení je nákup odpovídajících květináčů. Tyto tipy vám pomohou vybrat vhodný balkonový box:

1. Květinový truhlík by měl být alespoň 30 cm široký a 25 cm vysoký. Nezapomeňte nechat prostor mezi různými odrůdami. Všechny květiny a okrasné trávy mají tedy dostatečný kořenový prostor.

Květinové truhlíky nápady na jaro a tipy na výsadbu

2. Zásada zní: čím větší objem Země, tím lépe. Na jedné straně máte větší volnost a můžete kombinovat několik druhů květin v jednom květináči; na druhé straně se voda odpařuje mnohem pomaleji.

3. Pokuste se omezit ztráty vody na minimum. Vyberte si plastové květinové boxy v jasných barvách. Téměř se nezahřívají, takže se voda odpařuje mnohem pomaleji ve srovnání s materiály s otevřenými póry, jako je keramika nebo jíl. Pokud máte rádi přirozený vzhled, můžete plastové okenní boxy dát do dřevěných beden.

Výsadba truhlíků Tipy pro hobby zahradníky v mrazivých podmínkách

4. Když květinové truhlíky znovu zasadíte, měli byste je nejprve důkladně očistit, abyste odstranili choroboplodné zárodky. Vždy používejte novou, čerstvou zeminu, která odpovídá požadavkům rostlin. Půda, kterou již několik let skladujete, není příliš vhodná. Kvalita půdy se zpravidla postupem času zhoršuje, a proto si zkušení hobby zahradníci každý rok koupí nový balíček čerstvé zalévací zeminy.

5. Nezapomeňte na drenáž! V případě potřeby předvrtané otvory v květináči znovu vyvrtejte a na dno květináče položte drenážní vrstvu ze štěrku nebo třísky, abyste zabránili podmáčení a chránili jarní květiny před hnilobou.

6. Umístěte rostliny nejméně 5 cm od sebe.

Výsadba květinových truhlíků na jaře: bylinky, trvalky a časně kvetoucí rostliny jako zvěstovatelé jara

Na jaře květinové boxy kombinují fialky a okrasnou cibuli

Mrazuvzdorné rostliny jsou v balkonovém boxu povoleny od začátku dubna. Jedná se například o středomořské bylinky jako levandule, máta nebo meduňka, které snesou kratší období mrazů. Dávají aranžmá nejen šmrnc, ale také vyzařují jemnou vůni, která přitahuje včely a v létě pak odhání komáry a mouchy. Bylinnou směs lze snadno kombinovat s okrasnou cibulí a jedlými květy, jako jsou fialky. Vaše květiny mohou do květináče nejen přidat barevné akcenty, ale můžete je také použít k dochucení pokrmů nebo je použít jako jedlé dekorace na dorty.

Chcete -li zasadit květinové truhlíky, pak jsou tyto odolné bylinky ideální také na jaře:

Bylinková zahrada na balkoně Tipy na jarní výsadbu z balkonového truhlíku

  • Snop muškátového oříšku má bílé květy, dosahuje výšky 50 cm a snadno se pěstuje v okenních truhlících. Dokonalými rostlinnými partnery jsou plášť malé dámy, malokvětá horská máta a svrab purpurový.
  • Kopřiva vonná má levandulovou barvu, preferuje slunná stanoviště a dosahuje výšky 80 cm. Přitahuje včely a lze jej kombinovat s yzopem bílým.
  • Fialová pažitka má vínově červené květy, dosahuje výšky 35 cm a dokáže dokonale zaplnit mezery a prázdná místa v balkonovém boxu. Kombinačními partnery jsou například perová tráva ze série a Eberraute.
  • Samotný divočák je velmi oblíbený pro své kořenité aroma. Bylina dosahuje výšky až 1 metr a tvoří atraktivní soubor s klasikou, jako je kosatec nebo levandule.

Můžete také vytvořit zimní a atraktivní květinové boxy s mrazuvzdornými trvalkami.

Květinový box na jaře: Kdy jsou venku povoleny další balkonové rostliny??

Kdy zasadit květiny na balkon Tipy pro balkonovou výsadbu na jaře

Mnoho hobby zahradníků se ptá, kdy mohou balkonové rostliny chodit ven. Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Mrazuvzdorné pokojové rostliny, které jste na zimu uložili na teplé místo, si musí nejprve zvyknout na nízké venkovní teploty. Mladé rostliny ze školky byly pěstovány také ve skleníku, chráněném před povětrnostními vlivy. Umístěte je proto na prvních pár dní na chráněné, částečně zastíněné místo. Po týdnu je aklimatizační fáze u konce a můžete rostliny přesazovat a přihnojovat.

Kdy zasadit květiny na balkon, tipy a barevné kombinace na jaro

Odolné rostliny, které byly uloženy venku v mini skleníku, lze od konce března vynést na čerstvý vzduch. Nejprve je prozkoumejte na škůdce, jako jsou šneci nebo mšice, a odstraňte všechny infikované listy, výhonky a stonky. V případě potřeby můžete rostliny přesazovat později. Kořenové kuličky opatrně vyjměte a namočte je krátce do vody. Do nového květináče mezitím vložte vrstvu drenáže a vrstvu zeminy tlustou jako prst. Položte rostlinu na zem a zakryjte kořeny rostlinným substrátem. Můžete to udělat bez hnojiva. Je lepší počkat 2–3 týdny a poté do vody přidat tekuté hnojivo, které balkónovým rostlinám dodá důležité živiny.

Mrazuvzdorné květiny a exotické rostliny, jako jsou citrusy, se na balkon dostanou až po ledových svatých v květnu. Umístěte je na slunné místo a denně je zalévejte. Po týdnu můžete rostliny zalévat pouze v případě potřeby, až půda vyschne.

Balkonové boxy na jaře: Tipy pro výsadbu na jaře a krásné kombinace rostlin

Kdy můžete zasadit okenní boxy?

Jarní výsadba tradičně začíná v dubnu. Pak jsou tu kvetoucí trvalky a okrasné trávy, které můžete spárovat s jednoletými květinami. To vytváří snadno udržovatelný a harmonický soubor. Protože je většina trvalek dynamická, měli byste si koupit květináč s větším objemem zeminy. Jinak mohou trvalky zakořenit s ostatními rostlinami nebo vytlačit květiny. Možné kombinace květin a keřů, vhodné pro truhlíky s objemem půdy nejméně 4 litry:

1. Jarní výsadba, nápady na slunné a stinné balkóny:

  • Lanzen Günsel je středomořská trvalka původem z Itálie. Spolu s trpasličí nádherou a malou zlatou funkií je ideální pro výsadbu na jaře. K tomu se hodí předpěstované narcisy.
  • Dalším okrasným listem s kompaktním růstem je bergenia „Baby Doll“. Spolu s jeřábem a elfím květem tvoří nádherný celek v bílé barvě. Dalším oblíbeným kombinačním partnerem je ostřice trpasličí. Můžete také přidat barevné akcenty se žlutými petrklíči nebo pryskyřníkem.
  • Trpasličí letniční karafiát snese hodně slunce, a proto je ideální na slunné místo výsadby. Vyzařuje jemnou vůni a lze ji skvěle kombinovat se šedým jeřábem nebo kamenným tymiánem. K tomu se skvěle hodí i fialky.
  • Čalounický phlox odrůdy „McDaniel’s Cushion“ zaujme velkými růžovými květy. Půdní pokrývku lze kombinovat s různými hybridy Bellis a slunečnice, stejně jako skalníkem.

Výsadba květináčů: tipy na stinná místa

Výsadba truhlíků na jaře. Práce na balkóně v březnu a dubnu

2. Jarní výsadba, nápady na částečně zastíněný a zastíněný balkon:

  • Černý hadí vous je nenáročná trvalka, kterou lze spárovat s klasikou, jako jsou fialové macešky a pomněnky, a také s exotickými druhy, jako je ropucha.
  • Sasanky korunní můžete sázet již v březnu. Spolu s hybridními odrůdami delfinia a trvalkami, jako je Blauen Schönaster, tvoří barevný celek.

Jarní výsadba z balkonového truhlíku: Které květiny si také jako sólista pořezaly dobrou postavu?

Výsadba na jaře letními květinami a jarními květy

Nemusíte být profesionálové, protože pomocí několika triků můžete z balkonového boxu dosáhnout efektivní a snadno ošetřovatelné jarní výsadby. Nejen kombinací různých druhů keřů a květin může být balkonový box barevný. Některé rostliny si také jako sólisté pořezaly pěknou postavu. Například korunní sasanky odrůdy De Caen kvetou všemi možnými barvami. Směs je přizpůsobena životu na žhnoucím slunci i na částečně zastíněných místech. Jiřina s pivoňkovým květem také přináší harmonický efekt a může být účinně představena jako sólistka. Květinový box se směsí tulipánů Fosteriana kvete ve všech barvách slunce. Kombinace několika odstínů stejné barevné rodiny zaručeně upoutá pozornost kolemjdoucích a vykouzlí jim úsměv na tváři. Ve školkách a zahradnických centrech najdete také četné kombinace několika odrůd narcisů. Svými žlutými květy šíří šťastnou náladu. Rané mladé rostliny byste měli vysadit na konci března / začátku dubna.

Kdy začít sázet květiny na balkon: Nyní musíte tyto podzimní květiny zasadit do okenních truhlíků

Na jaře vysaďte květináče, které kvetou v dubnu a květnu

Každý hobby zahradník ví: jarní květiny se vysazují na podzim a podzimní květiny na jaře. Existuje jedna výjimka z tohoto pravidla: nadšenci si mohou koupit mladé rostliny na jaře. Pokud si ale chcete užít kvetení i po skončení léta, podzimní květiny byste rozhodně měli zasadit v dubnu. Odborníci doporučují tyto květiny pro výsadbu na jaře:

1. Čokoládový květ fascinuje svými velkými vínově červenými květy a v květináči opravdu upoutá pozornost. Dlouhé období květu od července do října zaručuje, že budete po dlouhou dobu žasnout nad poutačem. Protože exotika pochází z Mexika, není odolná vůči zimě. Na chladném místě budete muset skladovat buď celou rostlinu, nebo jen hlízy.

Jarní výsadba z kovového balkonového truhlíku se sezónními jarními květinami

2. Období kvetení nerinů začíná v září a končí v listopadu. Rostlina amarylis dosahuje výšky 40 cm a inspiruje nádherou květů ve fialové a růžové. Od listopadu je africký květ přezimován na teplém místě.

3. Vytrvalý Montbreite kvete od konce léta do začátku podzimu. Pokud je pokryta listy, může snadno přežít mírnou zimu venku. S permafrostem můžete rostlinu přezimovat v mini skleníku na balkoně.

4. Zázračný květ „Mirabilis Jalapa“ je známý tím, že z hlízy se objevují květy různých barev. Dokáže však ještě více a vydává jemnou vůni, která přitahuje ptáky a včely. Zázračný květ se přezimuje podobným způsobem jako jiřiny: hlízy se vykopou a uloží bez mrazu.

Kdy mohou být vysazeny okenní boxy? Které balkonové květiny bez problémů snáší mráz?

Kdy můžete začít s výsadbou okenních truhlíků? Tipy pro zahradníky

Mnoho majitelů balkonů sotva může počkat, až začne zahrádkářská sezóna, a položit si otázku: „Kdy můžete vysadit balkonové boxy?“. V supermarketu mohou nadšení nadšenci najít časně kvetoucí květiny již v únoru. Ne všichni ale bez problémů vydrží mráz a statečný studený vítr a déšť. Skutečnými přeživšími jsou známí časní kvetouci, jako je jarní růže, hroznový hyacint nebo zimoviště. Všechny mladé rostliny, které se pěstují v teplém skleníku, jsou však citlivé na mráz. Budete proto potřebovat čas, abyste si na chladné počasí zvykli. To funguje nejlépe, pokud rostliny nejprve umístíte do nevytápěné místnosti. Pak můžete kbelík za slunečného dne vzít ven. Profesionálové doporučují, abyste cibule zasadili na podzim. Květy snad na jaře vykvetou o něco později, ale chlad a vítr bez problémů vydrží.