balkón

Údržba a přezimování Dipladenia na balkoně: Jak přimět Mandevillu ke květu v květináči

Jednou z nejkrásnějších tropických květin je dipladenie. Kvetoucí rostlina se v Evropě těší stále větší oblibě díky svým krásným trychtýřovitým květům. V Německu se s ním můžeme setkat také pod názvy Dipladenia, Trichterblume nebo chilský jasmín. Vysvětlujeme, jak udržet, pečovat a přezimovat Dipladenia na balkoně.

Dipladenia na balkoně: tipy na péči

Udržujte a přezimujte Dipladenia na balkoně

Dipladenia (populárně známější pod starým botanickým názvem „Dipladenia“) pochází z Jižní Ameriky, kde se divoká rostlina nachází v tropických lesích. Do Evropy byl přivezen před více než 100 lety a od té doby se vkradl do srdcí zahradníků. Dnes je na výběr více než 100 kultivarů, které kvetou v růžové, horké růžové nebo bílé. Většina odrůd není odolných a pěstují se jako letničky. Existuje však možnost přezimovat Dipladenii. Výjimkou je chilský jasmín (bot. „Mandevilla Laxa“), který odolává nízkým teplotám.

Profil Dipladenia

Tipy na péči o mandevillu a profil balkonových rostlin

Charakteristika

 • jednoletá nebo víceletá balkonová rostlina
 • Maximální výška (liší se v závislosti na odrůdě): 3-4 metry
 • Doba výsadby: polovina května-polovina června
 • Doba květu: polovina května – polovina září
 • Poloha: slunečné, stinné, ve světlém stínu
 • Půda: zalévací, mírně kyselá, propustná
 • Potřeba vody: střední až velká
 • Zimní odolnost: není mrazuvzdorná

Dipladenia na balkoně: tipy na výsadbu truhlíků, van a mříží

Dipladenia na balkoně pečující o květiny Mandevilla

Dipladenien se cítí jako doma v květináčích a truhlících s květinami i na mřížích a mřížích. Rozhodující roli hraje výběr správné odrůdy. V zahradnictví najdete vzpřímené keře i popínavé rostliny. Aby nedošlo k žádnému překvapení, měli byste při nákupu zvážit několik věcí. V následujícím textu odpovídáme na nejdůležitější otázky týkající se výsadby.

 • Je Dipladenia vhodná pro okenní boxy? Ano, Dipladenia lze zasadit do okenních truhlíků. Protože se však může dostat velmi vysoko, měli byste při nákupu požádat o odrůdu na balkon. Jsou léčeni inhibitorem růstu a první rok zůstanou na nízké úrovni. Ve druhém roce účinek inhibitoru růstu výrazně oslabuje a rostlina může rychle dosáhnout výšky několika metrů. Pro výsadbu balkonových truhlíků byste proto měli Dipladenii pěstovat jako jednoletou květinu nebo ji přesadit příští rok.

Dipladenia ve vanách, k zavěšení košů a pyramid

Umístěte Diplandea visící na balkon jako závěsnou rostlinu

 • Umístěte Dipladenia zavěšenou nebo stojící na balkon? V zahradním centru najdete také závěsné odrůdy, které jsou vhodné pro výsadbu závěsných košů. Ty mimochodem můžete také vytáhnout nahoru do kbelíku, ale pak budete potřebovat pomoc při lezení. Mají tendenci růst velmi rychle, takže nové výhonky byste měli vést mřížemi každé dva nebo tři týdny.
 • Dipladenia pyramida na balkoně: Nálevkový květ je vhodný i pro výsadbu pyramid. Rostlinná pyramida se skládá z několika úrovní, které můžete s Dipladenií zasadit do různých barev. Můžete je ale také kombinovat s jinými letními květinami.
 • Co mohu kombinovat s Dipladenií? Mezi vhodné rostlinné partnery pro Dipladenii patří kouzelný sníh, některé druhy pelargónie a okrasná šalvěj.

Balkonové květiny: odrůdy Dipladenia

Popínavá rostlina Dipladenia s mřížemi na balkon

1. Popínavá rostlina: Odrůda „Alice Dupont“ vytváří na jaře jasně růžové květy. Dosahuje maximální výšky přes 6 metrů. Kvetoucí trvalka potřebuje pomoc při lezení. Odrůda „Slunečník“ má červené květy ve tvaru nálevky. Také potřebuje pomoc při lezení a může dosáhnout maximální výšky 4 metry.

Dipladenia jako kontejnerová rostlina

Dipladenia jako kontejnerová rostlina Tipy pro balkonovou zahradu

2. Kontejnerová rostlina a letní květina pro balkonový box: Odrůda „Červená karkulka“ nejprve kvete růžově. Květy pak časem bobulí do červena. Stává se 6 metrů vysoký, je vzpřímený a obejde se bez horolezecké pomůcky. Odrůda „Chilský jasmín“ je částečně mrazuvzdorná a může být ponechána venku při teplotách až -5 ° Celsia. Květy jsou bílé a jemně voní.

Kdy můžete dát Dipladenia na balkon??

Závěsná rostlina Dipladenia na balkoně

Dipladenii můžete dát na balkon již v polovině května po ledových svatých. Mnohem lepší je však počkat měsíc a dát exotiku venku kolem poloviny června. Protože sotva vydrží chlad, vítr a déšť.

Správné místo pro Dipladenia leží na plném slunci nebo ve světlém stínu. Letní květina potřebuje alespoň šest hodin přímého slunečního světla denně. Mandevilla by měla být chráněna před silnými slunečními paprsky pouze kolem poledne. Ideální jsou proto jižní a západní balkony. Nálevkový květ se také obejde s menším slunečním zářením, ale pak bude méně kvést. Jako všem tropickým rostlinám se jí nejlépe daří v místech s vysokou vlhkostí a má střední až vysokou potřebu vody.

Dipladenia nemůže unést vítr

Dipladenia popínavé rostliny umístění najít nápady

Větrolam je naprostou nutností, protože je velmi citlivý na chlad. Při teplotách pod 20 ° C nemůže tolerovat silný průvan, což znamená, že rychle umírá.

Dipladenia na balkoně: péče

Dipladenia na balkoně tipy pro péči

Rostlina je docela nenáročná. Musíte je pravidelně a vydatně zalévat vlažnou vodou. Nejlepší je to udělat večer, protože pak se voda neodpařuje tak rychle. Absolutně byste se měli vyhnout podmáčení, protože to může vést k hnilobě. Během období květu musíte Dipladenia každý týden přihnojit.

Cut dipladenia

Dipladenia řez, když tipy na balkonové rostliny

V letní sezóně můžete odřezávat odumřelé květiny. Omezení není zpravidla nutné. Ostře řezat Dipladenii můžete pouze na konci zimy nebo na začátku jara, pokud kvetení po několika letech odezní.

Může Dipladenia přezimovat na balkoně??

Přehled zimních odrůd Mandevilla na balkoně

Mandevilla je velmi citlivá na mráz, a proto ji nelze přezimovat na balkoně. Pokud chcete Dipladenii pěstovat jako vytrvalou rostlinu, měli byste ji přinést do zimoviště již v září. Zimní zahrada nebo nevytápěná místnost je perfektní. Umístěte rostlinu na stinné místo během vegetačního klidu. Teploty nesmí vystoupit nad 15 ° C a klesnout pod 5 ° C. Dipladenia bez problémů snáší vysokou vlhkost. Stačí tedy, když místnost jednou týdně vyvětráte.