balkón

S touto vyvýšenou postelí si můžete vypěstovat až 60 užitečných rostlin na balkoně!

Zahradničení na balkoně a terase je již několik let velmi trendy. I přes nedostatek místa se stále více lidí nechce obejít bez domácí zeleniny a ovoce a hledají snadno implementovatelné nápady na prostorově úsporné a snadno udržovatelné vyvýšené záhony. Dnes vám ukážeme kreativní a praktickou vyvýšenou postel pro balkony a terasy, která umožňuje fanouškům městského zahradnictví pěstovat mnoho užitečných rostlin v nejmenším prostoru.

Jak tato vyvýšená postel DIY funguje?

Vyvýšená postel a kompost v jednom s kompostovými červy

Myšlenka vertikální zahrady nemusí být nová, ale tato vyvýšená postel posouvá koncept na zcela novou úroveň a zdokonaluje ho. Tajemství za tím se nazývá: kompostoví červi! Uprostřed sudu je namontována trubka, která slouží jako kompostér pro plýtvání potravinami. Červi přeměňují zbylé potraviny na vynikající hnojivo (humus), což je nejlepší, jaké mohou rostliny organických hnojiv získat. Dýmka je všude kolem opatřena dostatečným počtem otvorů, takže se červi mohou plazit do země a oplodnit tak rostliny. Umožňují, aby půda zůstala dlouhodobě úrodná, a předchází potřebě časté výměny půdy.

Vyvýšená postel na balkony a terasy na bylinky a salát

Během zavlažování navíc voda proniká potrubím a vyplavuje odpadní látky. Voda stéká do nádoby pod sudem a znovu se používá k zalévání, které přináší živiny zpět do půdy. Eliminujeme tedy hnojiva, šetříme vodou a méně plýtváme potravinami.

Jsou kompostoví červi opravdu potřeba?

prostorově úsporná vyvýšená postel pro balkony a terasy

Ano, červi jsou vnitřním motorem vyvýšeného záhonu, díky kterému rostliny šílí. A každý, kdo se jich bojí, by měl vědět, že nikdy nevycházejí ze sudu a nemají kontakt s jedlými částmi rostlin.

Kompostoví červi (Eisenia foetida) patří do čeledi žížal. Kvůli své barvě jsou často označováni jako „červení kalifornští červi“ (anglický červotoč, červený kalifornský zemský červ). Nesnáší silné světlo a sucho a nemohou přežít mimo sud. Poté, co jsou vloženy do potrubí, jsou sotva viditelné, ale jejich výhody jsou obrovské. Humus, který produkují, je úžasnou látkou pro půdu a obsahuje prakticky vše, co rostlina potřebuje, včetně dusíku, fosforu a draslíku (NPK).

Mini vyvýšená postel na bylinky a květiny na terasu

Pokud jste se i přes všechny výše uvedené výhody rozhodli červy do sudu nevkládat, doporučujeme vyvýšené záhony uměle přihnojit nějakým tekutým hnojivem (zvláště pokud plánujete pěstovat jedlou zeleninu). Do kapes můžete samozřejmě jen zasadit květiny.

Jak si můžete postavit tuto vyvýšenou postel na balkon sami??

Postavte si vlastní postel z PE sudu

Chcete-li si tuto vyvýšenou postel postavit sami, potřebujete sud se širokým hrdlem, nejlépe z potravinářského polyetylenu nebo zkráceně PE. Lze také použít recyklované sudy, například z potravinářského průmyslu, které se používají k přepravě glukózového sirupu. Sud o objemu 220 litrů je ideální pro velkou zeleninovou zahradu. Na mini vyvýšenou postel pro balkony můžete použít 60litrový sud.

Vyvýšená postel z plastového sudu sestavte si sami

Nejprve jsou sloty nakresleny kolem celého hlavně. Vzdálenost mezi jednotlivými úrovněmi by měla být zhruba 15 centimetrů. Ideálních je například 5 – 6 úrovní s 8 až 10 sloty.

Poté jsou otvory vyvrtány počátečním a koncovým bodem a poté jsou štěrbiny vyřezány skládačkou. Plast se zahřívá teplem, takže je lze rozšiřovat a tvarovat. V tomto kroku je lepší pracovat ve dvojicích. Zatímco jeden drží horkovzdušný ventilátor, druhý může vložit dřevěné klíny (nebo jiný vhodný předmět). Ty musí zůstat v díře, dokud plast nevychladne.

Vyrobte si pytle na výsadbu

Poté, co byly vytvořeny všechny kapsy, můžete pokračovat s vnitřní trubkou pro kuchyňský odpad. Na 200 litrový buben potřebujete trubku o průměru asi 190 mm a délce asi 1,5 metru. Trubka nesmí být příliš malá, aby byl dostatek prostoru pro kompost. Kolem této trubky se poté vyvrtají otvory o průměru nejméně 20 mm.

Vyvýšená postel na balkon s bylinkami a květinami

Další otvor je vyříznut ve spodní části hlavně uprostřed, se stejným průměrem jako vnitřní trubka. Aby trubka neproklouzla otvorem ve spodní části hlavně, je kolem ní utěsněna silikonem nebo horkým lepidlem. Nakonec se otevřená trubice uzavře víčkem. K vypuštění sudu je v nejhlubších bodech vyvrtáno několik drenážních otvorů.

Musí hlaveň vždy stát na chůdách?

Vyvýšená postel pro jahody z plastového sudu

Pokud je soudek položen na zem bez nohou, může být nestabilní kvůli uzávěru potrubí. Je proto vhodné umístit vyvýšené lůžko na chůdách nebo jiném rámu s nohami.

Nohy slouží několika účelům:

1. Usnadňují přístup k sudu a rostlinám.

2. Usnadňují čištění pod sudem.

3. Umožňují sběr odtokové vody, což je v podstatě tekutý humus. Toto červí vyluhování je jedním z nejlepších kapalných hnojiv.

4. V případě potřeby lze hlaveň snadněji přesouvat a otáčet.

5. To umožňuje otevření uzávěru ve spodní části sudu, aby bylo možné kompost vyjmout.

Kam byste měli umístit vyvýšenou postel?

Pěstujte salát na vyvýšeném záhonu na balkoně

Správné umístění je velmi důležité a před naplněním vyvýšené postele byste měli zvážit několik faktorů:

Poloha a sluneční světlo

Ideální je místo, které může rostlinám poskytovat slunce alespoň 3 hodiny denně. To je nejdůležitější předpoklad pro fotosyntézu v rostlinách. Mnohem více slunce potřebují například rajčata, papriky, cukety a okurky.

Vyvýšený záhon pro jahody bez kontaktu se zemí

Naštěstí, pokud je váš balkon ve stínu, existuje několik bylin a zeleniny, které se tam mohou také vyvinout. Dobré plodiny, které jsou pohodlné ve stínu na severní straně, jsou špenát, řeřicha, pažitka a některé druhy salátu.

Postavte si vyvýšenou postel sami, aniž byste se dotkli země

Jak se zalévá vyvýšená postel??

Vyvýšenou postel lze v zásadě zalévat zavlažovací hadicí nebo konev. Pokud jste často mimo domov nebo zapomínáte na vodu, můžete použít automatický zavlažovací systém. Hadice se stočí do sudu a zalévají rostliny přesným poklesem přímo ke kořenům.

Bez ohledu na to, zda používáte zavlažovací systém, blízkost vodního zdroje vám umožní snadněji udržovat vyvýšené lůžko.

Správně naplňte vyvýšenou postel balkonu

Mini vyvýšená postel na balkony s bylinkami a květinami

Jakmile si půdní postel najde své místo na dobře zvoleném místě, může být naplněna.

Jaká půda pro vyvýšený záhon?

Půda ve vyvýšeném záhonu by měla být lehká, dobře odvodněná, výživná a uchovávající vodu. Doporučuje se míchat zahradní zeminu a kompostovou půdu v ​​poměru 1: 1. Je důležité naplnit sud zeminou až na vrchol, protože substrát při prvním nasypání ztratí část svého objemu.

Není vyvýšená postel na balkon příliš těžká??

Vyvýšená postel se salátem a bylinkami na balkoně

U standardního balkonu je maximální zatížení 250 kg na metr čtvereční. Když je plná, vyvýšená postel v 200litrovém sudu váží kolem 100 kg a mini vyvýšená postel váží kolem 35 kg, takže hmotnost není problém.

PE sudy jsou 100 cm vysoké a 60 cm široké. Při umístění na rám je výška přibližně 135 cm. Menší hlaveň je 18 palců široká a 75 palců vysoká, když je umístěna na nohou.

První zalévání

Zalévejte vyvýšené lože v sudu

Jakmile je sud naplněn zeminou, umístěte pod sud nádobu, kde se mohou shromažďovat zbytky po zavlažování. Začněte zalévat vyvýšený záhon. Když voda začne kapat na dno nádoby, víte, že substrát je nasycený a připravený k výsadbě.

Zasaďte vyvýšený záhon

Zasaďte vyvýšený záhon květinami a bylinkami

Nyní můžete rostliny umístit do slotů. Abyste měli větší šanci na úspěch, vysaďte raději mladé semenáčky než semena. Předem si promyslete, jaké rostliny chcete dát do vyvýšeného záhonu. Pěstování různých druhů zeleniny a bylin z různých druhů na jednom vyvýšeném záhonu má několik výhod. Měli byste také vzít v úvahu požadavky rostlin a jejich vlastnosti. Odrůdy, které jsou velmi velké, jako je kapusta, cherry rajčata, papriky a lilky, by měly být vysazeny navrch. Pěstování vyvýšeného záhonu je velmi snadné a zábavné. Další inspiraci můžete najít v našem článku: Zahradničení na balkoně: 10 nápadů, co zasadit do vyvýšeného záhonu

Naplňte kompostové červy do duše

Čím byste měli krmit kompostové červy ve vyvýšeném záhonu?

Do šnekové dýmky vložte hrst zeminy a vyprázdněte pytel s červenými červy. Následuje šálek zbytků jídla a poté další hrst země.

Čím byste měli krmit červy??

Červi kompostujte jako banánovou slupku

Je vhodné krmit červy měkkými potravinami a nejlépe s vysokou nutriční hodnotou. Upřednostňují potraviny s vysokým obsahem cukru, jako je sladké a měkké ovoce, banánová slupka, mango, dýně, jablka, broskve atd. (Lze podávat celé nebo se semínky). Kávovou sedlinu můžete také krmit kompostovými červy. Tráví také chléb, rýži, těstoviny a další zeleninu. Doporučuje se vyvarovat se kořeněných nebo mastných potravin, jako je maso, mléčné výrobky, vejce a kyselá jídla, jako jsou rajčata a citrusové plody.

Kompostové červy by měly být krmeny postupně:

V prvním měsíci – jeden šálek jídla týdně

Ve druhém měsíci – dva šálky jídla týdně

Ve třetím měsíci – tři šálky jídla týdně

Od třetího měsíce pokračujte 3 šálky jídla týdně.

Červi dosahují délky přibližně 5 cm. Každý červ sní přibližně polovinu své tělesné hmotnosti za den a každý rok stráví kilogram odpadu! Množí se každých 40 dní za ideálních podmínek, ale nebojte se: nedojde k žádné populační explozi, protože přizpůsobují svůj počet stávajícím podmínkám: dostupný prostor, množství jídla atd..

Zalévejte vyvýšený záhon, jak často?

Vyvýšená postel s funkcí vermikompostu

Po výsadbě, když jsou sazenice ještě mladé, se doporučuje zalévat každou jednotlivou kapsu. Asi po dvou týdnech, kdy se kořeny usadily, vyvýšený záhon stačí zalévat pouze shora. Když je půda suchá, zkontrolujte vlhkost půdy prstem a vodou.

Na zalévání použijte přebytečnou vodu, která se hromadí v nádobě pod sudem. Stále se mu říká červí čaj. Výsledkem je, že rozkladné produkty červů (humus v kapalném stavu) se vracejí do sudu ve prospěch rostlin.

vertikální vyvýšená postel s květinami na balkon a terasu