auta

Michelin přináší revoluci do automobilových pneumatik-„Uptis“ je bez vzduchu a odolný proti propíchnutí

Téměř bezvzduchová koncepční pneumatika Michelin a Generalmotors

Společnosti Michelin a General Motors spojily své síly a přinesly revoluci do automobilových pneumatik. Obě společnosti nedávno představily prototyp pneumatik bez vzduchu v Montrealu. Vizionářský koncept pneumatik se nazývá „Uptis“, což je zkratka pro „jedinečný systém pneumatik odolných proti propíchnutí“, a nevyžaduje žádný tlak vzduchu. Výsledkem je, že pneumatika nemůže prasknout a téměř nevyžaduje žádnou údržbu. GM tvrdí, že pneumatika je lepší jak pro řidiče, tak pro životní prostředí.

voštinová síťovina pláště do auta vyrobená z polyesterové pryskyřice a sklolaminátu

Na první pohled vypadá Uptis jako konvenční automobilová pneumatika. Záleží ale na jeho speciální struktuře. Vyznačuje se stabilním jádrem a pružnými stranami. Pneumatika budoucnosti se skládá z jednotky pneumatiky a ráfku, které jsou vyráběny pomocí 3D tiskárny. Voštinová síťovina z polyesterové pryskyřice a sklolaminátu, lehký hliníkový ráfek a gumový běhoun jsou neoddělitelné od pneumatiky.

Po rychlé a snadné instalaci nemusí být pneumatika nahuštěna nebo vyměněna. Další výhodou nové pneumatiky ve srovnání s konvenčními pneumatikami by měla být její odolnost proti proražení.

Michelinův Uptis se poprvé pokouší o různé podmínky na silnici

Materiály použité v Michelin Uptis byly vyvinuty s ohledem na udržitelnost a jsou určeny ke snížení počtu pneumatik, které končí na skládce. Michelin uvedl, že každoročně se vyhodí 200 milionů pneumatik kvůli poškození, jako jsou defekty a nepravidelné opotřebení způsobené nesprávným tlakem v pneumatikách. Na výrobu pneumatik se přitom spotřebuje méně surovin a energie.

Uptis od Michelinu se skládá z udržitelných surovin a je vyráběn pomocí 3D tisku

Snižování odpadu z pneumatik je součástí grantového projektu ve výši 2,5 milionu dolarů, který v únoru oznámil stát Michigan. Granty by podporovaly „základní vybavení a materiály, které přispívají k rozvoji nových trhů, včetně různých výrobních postupů, implementace a testování dlažebních materiálů, výroby energie a dalších inovativních přístupů“.

Prototyp Michelins Uptis byl poprvé testován na elektrickém runaboutu GM Chevrolet Bolt

„Společnost General Motors je nadšená příležitostmi, které společnost Uptis nabízí, a jsme rádi, že můžeme s Michelinem spolupracovat na této průlomové technologii,“ řekl Steve Kiefer, senior viceprezident General Motors pro globální nákupní a dodavatelské řetězce, v tiskové zprávě. „Uptis je ideálním řešením pro pohon automobilového průmyslu do budoucnosti a je skvělým příkladem toho, jak naši zákazníci těží ze spolupráce a inovací s našimi dodavateli.“

Prototyp Michelin Uptis byl poprvé testován na elektrickém runaboutu GM Chevrolet Bolt. Letošní testy budou stále prováděny na různých silničních podmínkách. První pneumatiky by měly jít do sériové výroby od roku 2024.

Nové pneumatiky od 3D tiskárny by se měly obejít bez vzduchu

Uvedení Michelin Uptis na trh je plánováno na rok 2024