auta

5 způsobů, jak bezpečně přepravovat jízdní kola autem

Jízdní kola jsou nejen užitečným dopravním prostředkem, ale také věrnými společníky v každodenním životě a při cestování. Se svým kolem můžete jet kamkoli chcete. Existují však situace, kdy potřebujete kolo přepravit na delší vzdálenost nebo když chcete cestovat trochu rychleji. Co tedy můžete dělat? Kolo můžete přepravovat buď v autě, nebo v autě. V tomto článku vám představíme některé z nejlepších možností pro přepravu na kole. Žádný z nich není dokonalý a musíte si vybrat ten, který vás méně trápí.

Které stojany na kola tam jsou?

Jaké držáky kol pro auto existují?

Nejoblíbenější způsob, jak přepravovat kolo s vozidlem, je použít nosič kol. Nejlepší věcí na nosiči kol je, že máte v autě stále dostatek místa pro zavazadla a cestující. Rozsáhlá řada stojanů na kola nabízí správný model pro každý požadavek. Vyberte si, co vyhovuje vašim osobním preferencím.

Střešní nosič na kolo

Střešní nosič na kolo šetří místo v interiéru

S tímto nosičem můžete své kolo přepravovat na střeše svého auta. Je to efektivní řešení pro přepravu více jízdních kol nebo těžkých elektrokol. Vaše kolo je takto bezpečně upevněno a nehrozí jeho poškrábání. Přístup do kufru a interiéru je rovněž neomezený.

Kolik kol můžete přepravovat na střeše auta? Záleží na kolech. V zásadě se ale na střechu dobře vejdou až 4 jízdní kola. Pokud chcete přepravovat 5 kol, možná budete chtít jedno z nich vložit do kufru.

Jako každá jiná možnost má tento typ stojanu na kola určité nevýhody. Za prvé, není snadné zvednout kolo a položit ho na střešní nosič. Je proto praktické mít po ruce malý 3stupňový žebřík.

S kolem na střeše jsou místa, kam se nedostanete autem, například garáž. Nedělejte tu chybu, že na to při řízení zapomenete.

Další nevýhodou je, že vaše Auto spotřebuje více paliva. Kontrola ADAC ukázala, že spotřeba se zvyšuje o 41 procent, pokud jsou na střeše dvě kola.

Nosič jízdních kol pro připojení přívěsu

Nosič kol na elektrokolo s tažným zařízením

Nosič tažného zařízení je skvělý typ nosiče kol, který vám umožní přepravit více než jedno kolo bez velkého stresu. Jsou trochu drahé, ale stojí to za to. Na rozdíl od střešního nosiče s jeho instalací nemusíte tolik pracovat. U některých modelů můžete bez námahy přistupovat ke svému kufru, kdykoli budete chtít. Přestože na nosiči tažného zařízení můžete přepravovat několik jízdních kol, měli byste se ujistit, že nepřekročíte maximální limit zatížení.

Přeprava 2 jízdních kol autem

Tato metoda je velmi bezpečná a neovlivňuje tolik spotřebu paliva jako střešní nosič. Má to však také své nevýhody:

 • Vaše auto musí mít tažné zařízení.
 • Nosič může být snadným cílem zlodějů, takže budete potřebovat lepší bezpečnostní systém.
 • Náraz zezadu poškodí kola
 • Uložení těchto systémů může být oříšek, pokud si nepořídíte skládací modely.

Nosič tažného zařízení pro 2 jízdní kola

Obrázek stojanu na kola www.buycarparts.de

Přeprava jízdních kol bez přívěsu

Přeprava jízdních kol bez přívěsu

Držáky zadních dveří, které lze upnout na zadní část vozidla, jsou skutečnou alternativou pro mnoho majitelů kombi. Například na obrázku výše vidíte popruhy, které zajišťují kolo. To je dobrá volba pro příležitostné vyjížďky, kdy na kolo nepotřebujete pevný stojan. Výhodou je nižší vstupní cena a snazší načítání.

Přeprava jízdních kol bez tažného zařízení se zadním nosičem

Jízdní kola a nosič však nejsou optimálně chráněny před krádeží a poškozením. Existuje také možnost, že by kola mohla být poškozena, pokud nejsou správně připevněna k nosiči. Zadní nosič také omezuje přístup do kufru nebo zadních dveří vozu. Pokud je tento nosič nesprávně nainstalován, může také poškrábat lak vašeho auta.

Jak přepravovat kolo v autě

Přepravujte kola v kufru

Není to tak snadné, jak to zní, ale je to pravděpodobně nejbezpečnější metoda. Zvláště pokud vlastníte kolo vyšší kvality od jedné z nejlepších značek kol, měli byste to zvážit. Kolo však nemůžete jen tak dát do auta. Většina vozidel nemá dostatek místa pro plné kolo a v závislosti na tom, jak je vaše auto prostorné, možná budete muset provést několik technických opatření.

Přepravujte kola v kufru

Přeprava kola stojícího v autě

Čím menší kufr máte, tím více musíte rozebrat. Pokud máte větší kufr, vaše kolo perfektně zapadne i s odstraněným předním kolem. Pokud je kufr menší, možná budete muset odstranit obě kola. Pokud máte velmi malý kufr, budete také muset odstranit sedlo. U většiny kol to můžete snadno provést pomocí imbusového klíče.

Poznámka: Jen proto, že je kufr velký, neznamená to, že potřebujete pouze vyjmout jedno kolo. Myslete také na jakékoli další vybavení a zavazadla, která tam budete potřebovat uložit. Nejdůležitější je, aby vaše kolo bylo na konci cesty v dobrém stavu.

Přeprava kola stojícího v autě

Co můžete dělat, když se kolo nevejde do kufru – nebo pokud existují zařízení, která by ho tam mohla poškrábat? Stále jej můžete nosit na zadním sedadle.

Nejprve vyčistěte kolo. Nemusí to být pískavé, ale setřete vše, co by mohlo poškodit vaše auto. Možná budete chtít také sejmout přední kolo. Nepokládejte kolo na sedadlo, ale na podlahu. Nastavte jej tak, aby levý pedál spočíval na sedadle a zajistil tak malou stabilitu. Umístěte kus látky mezi pedál a sedadlo, abyste zabránili vzniku skvrn, a také mezi patky a sedadlo, aby se nehrabaly v sedadle.

Zatímco je vaše kolo v autě v bezpečí před zloději, může být nebezpečné pro vás i ostatní v autě. Při jízdě se ujistěte, že je kolo zajištěno, aby nedošlo k vážnému poškození v případě nehody nebo prudké zatáčky.

A ještě jedna věc: i když jste se pokusili vyčistit kolo, může to stále pošpinit vaše vozidlo. Abyste se vyhnuli mastným skvrnám, je nejlepší použít nějaký druh ochranné plachty.

Které auto nejlépe vyhovuje vašemu koníčku?

Kolo v kufru přepravte které auto

Velikost kola také hraje roli v pohodlné přepravě kola. Většinu závodních kol a časovek i malých až středně velkých horských kol lze obvykle přepravovat v kompaktním autě se sklopeným zadním sedadlem. Pro kola velké velikosti potřebujete vhodný externí nosič kol.

Které auto je to pravé, pokud chcete své kolo přepravovat pohodlněji uvnitř? Zde jsou některé z nejlepších modelů vozidel pro bezproblémovou přepravu kol:

 • Ford Focus ST
 • Toyota Prius
 • Tesla Model S
 • Honda Fit
 • Honda Jazz (s kouzelnými sedadly)
 • Prvek Honda
 • Volkswagen Golf GTI
 • Nissan Cube
 • Kombi Volkswagen Jetta
 • Mazda 3
 • Ford Escape
 • SUV Land Rover Discovery
 • Škoda Superb Estate
 • Mercedes třídy E kombi
 • Ford Galaxy MPV
 • SUV Nissan X-Trail
 • Škoda Kodiaq