architektura

Zahradnictví v prosinci – Co jiného můžete dělat v zeleninové zahradě?

zahradničení v prosinci sněhová pergola

Už je prosinec a předvánoční sezóna začala! Nízké teploty venku nás nutí myslet na sušenky a svařené víno vedle krbu! Ano, očekávání Vánoc je veliké, ale teď je na zahradě ještě kus práce! Máme pro vás ty nejlepší zasvěcené tipy, co dělat na zahradě ve správný čas. Většinou jde o drobnosti, které z vaší zahrady na jaře udělají ráj. Doufáme, že díky těmto malým radám od nás budete skvělí Zahradničení v prosinci s očekáváním nadcházejících Vánoc v harmonii!

Zahradnictví v prosinci – chraňte kořeny vrstvou mulče

zahradnictví-prosinec-mulčovací vrstva-ochrana kořenů

– Stromy a keře ve vaší zahradě je třeba v prosinci pokácet a bambus se připravuje na zimu. Chraňte rododendrony také vrstvou mulče.

Zahradnictví v prosinci – Budování vyvýšeného záhonu

zahradnictví-prosinec-půdní vestavba-plán

– Prosinec je nejlepší čas podívat se Vyvýšená postel na zahradě vybudovat.

pokryté rounem nebo listy

zahradnictví-prosinec-zelenina-vyvýšená postel-fleece-ochrana

– Zelenina, která je stále na posteli, by měla být chráněno rounem nebo listy vůle. Listy, růžičkovou kapustu a kale lze sklízet v období bez mrazu až do konce ledna. Jehněčí salát a špenát mohou snadno přezimovat pod touto ochrannou vrstvou v zeleninové placce nebo ve vyvýšeném záhonu.

Ochranná vrstva slámy

zahradničení v prosinci zvýšený záhon-zelenina-sláma-ochrana-zima

– V mírných oblastech lze růžičkovou kapustu sklízet čerstvou ze záhonu až do ledna. Trocha mrazu zelí neuškodí, naopak zajistí, aby růžičky získaly to správné aroma. Teplota pod nulou zvyšuje obsah cukru v této zelenině. V chladnějších oblastech je ale vhodné chránit růžičkovou kapustu před mrazem venku rounem.

Klíčky

zahradnictví prosinec klíčí saláty okenní parapet

– První, velmi čerstvé výhonky zeleninových rostlin se objevují v prosinci. Tomu se říká Klíčky. Zvláště teď v zimě poskytují důležité vitamíny a minerály. Klíčky můžete přinést dovnitř a umístit je na okenní parapet, který není slunečný. Musíte je několikrát navlhčit, při teplotě kolem 20 stupňů doma budou nadále klíčit a prospívat. Můžete je dobře využít při vaření.

Sklizeň kořenové zeleniny

zahradnictví prosinec sklizeň kořenové zeleniny

– V prosinci se tu všude ochlazuje, takže je načase odstranit ze země odrůdy kořenové zeleniny citlivé na mráz. To platí zejména pro celer, mrkev a červenou řepu.

Sklízejte kořenovou zeleninu nejlépe za suchého počasí. Pak bude práce pro vás jednodušší než na mokré zemi. Ke skladování se používá pouze zdravá zelenina, jinak je snadné přenášet nemoci do zimního skladování.

– Řepu a hlízy je nejlepší dát do krabic s vlhkým pískem, poté je dát na chladné místo. Ideálním místem by byl tmavý sklep s pokojovou teplotou 2–4 stupně Celsia a vlhkostí kolem osmdesáti procent, pokud byste ho samozřejmě měli.

zahradničení-v prosinci-co-jiného-lze-tam-udělat