Zadní větraná opláštění – konstrukce a náklady
Fasáda dodává budově nejen individuální vzhled, ale má také ochrannou funkci – proti větru, dešti a sněhu. the zadní větraná opláštění těší se stále rostoucí popularitě a umožňuje různé možnosti designu. VKV lze namontovat na stávající zdivo a je stejně vhodné pro nové budovy a renovace, kde i stará budova může projít rozsáhlým faceliftem. Jak tento speciální tvar fasády funguje, se dozvíte v dnešním příspěvku.
Zadní větraná opláštění – konstrukce
Zadní větraná opláštění se vyznačuje strukturálním oddělením obou složek – zvětrávací vrstvy a izolace. Fasáda je namontována před stávající vnější stěny domu a držena na místě speciálním podpůrným systémem. Mezi zdivo a prefabrikované kompozitní prvky je vložen izolační materiál. Prostor vytvořený mezi vnější vrstvou a izolací umožňuje volný pohyb vzduchu za fasádou, což zabraňuje tvorbě vlhkosti a zajišťuje optimální tepelnou izolaci.
Zadní větraná opláštění-vícevrstvá vnější stěnová konstrukce
Zde je několik klíčových bodů, které je třeba vzít v úvahu při budování VKV:
– Vrstva vzduchu mezi nimi by měla být větší než 2 centimetry, přibližně 3 až 5 centimetrů, aby byla možná dobrá cirkulace vzduchu. Systém má v horní a dolní části ventilační výstup z jemné síťoviny a ventilační mřížku s úzkými mezerami.
– Na tepelně izolační vrstvu se obvykle používají panely z minerální vlny o tloušťce 5 až 12 centimetrů, potažené jednostranně. Kamenná vlna je preferovaným materiálem nejen kvůli dobrým tepelně izolačním vlastnostem, ale také proto, že tvoří účinnou bariéru proti hluku. Samozřejmě lze použít i jiné izolační materiály. Většinou minerální.
– Druhá nosná konstrukce může být ze dřeva, hliníku, oceli nebo z kombinace různých materiálů. Tato konstrukce je přišroubována svisle na vnější stěny domu. Jejich pevnost odpovídá izolaci.
– Různé oděvní materiály umožňují maximální volnost designu. Rozmanitost mrazuvzdorných materiálů je neomezená a sahá od desek z mědi, keramiky, jemné kameniny, hliníku až po dřevo. I těžké fasády slínku lze snadno napodobit.
Zadní větraná opláštění – výhody
Charakteristická struktura VKV vede k řadě výhod – z hlediska stavební fyziky a ekonomiky. V první řadě je to účinná tepelná ochrana. Kromě toho protipožární ochrana, ochrana proti silnému dešti, ochrana proti kondenzační vodě, ochrana proti hluku a odolnost.
Jednou z výhod VKV je svoboda designu. Fasádní panely z různých stavebních materiálů, které jsou upevněny na svislé nosné konstrukci, nabízejí četné možnosti provedení. To znamená, že i stará budova může zářit v nové kráse.
Z ekonomického a ekologického hlediska je obzvláště výhodná také fasáda se záclonovým typem, odvětraná dozadu. Lze jej snadno rozebrat a má nižší náklady na údržbu a následné náklady ve srovnání s konvenčními fasádními formami. To znamená, že lze splnit i standardy nízkoenergetických a pasivních domů, protože zajišťuje největší možné akumulace tepla, optimální odstranění uživatelské vlhkosti a snižuje emise CO2. Do fasádního pláště lze také integrovat fotovoltaické prvky a sluneční kolektory. Odvětrávané fasády lze také zazelenat. K tomu je třeba pečlivě naplánovat výběr, ukotvení a hmotnost popínavých rostlin.
VKV náklady
Tato speciální fasáda má ale svoji cenu. Nelze přesně říci, jak vysoké budou náklady na provětrávanou opláštění. Silně je ovlivňuje výběr materiálů pro spodní konstrukci, izolační materiál a viditelný plášť. Kromě toho existují náklady na montáž. Porovnejte nejen ceny jednotlivých materiálů, ale také nabídky specializovaných firem.
starý dům září v nové kráse
Spodní konstrukce z hliníku nebo oceli
VKV je instalován před stávající vnější stěny domu
mnoho možností designu s různými stavebními materiály
Porcelánové kameniny
Odstraňování stavební a provozní vlhkosti
vnější stěny červeného slínku skryté za novými fasádními panely
Viditelná spodní konstrukce a izolační vrstva
fasádní systém odolný proti povětrnostním vlivům v dřevěném vzhledu
fasádní panely zlaté barvy asymetrického tvaru
bílé fasádní panely
Fasádní panely v dřevěném vzhledu