architektura

Udržitelné budovy pro opětovné použití – nové strategie pro vyšší energetickou účinnost

U udržitelných budov použijte vnější fasádu z děrovaných struktur a betonu

Po odstavení nebo vzdání se udržitelných budov může být adaptivní opětovné použití dokonalým způsobem, jak vdýchnout staré budově nový život. Přitom můžeme šetřit zdroje a historickou hodnotu. Ať už z důvodů ochrany životního prostředí, dostupnosti půdy nebo snahy zachovat historický orientační bod, bezpočet architektonických firem po celém světě se obrací k adaptivnímu opětovnému použití, aby vyřešilo některé moderní problémy zastavěného prostředí. Dávají starým strukturám novou, revitalizovanou podobu.

Myšlenka na udržitelnější budovy

kamenné zdi staré kaple v přírodě s obrovskou loukou a lesem

Ceny a standardy pro udržitelné budovy většinou vyžadují profesionální architektonické organizace. Často se však zastaví pouze v den otevření a neberou v úvahu denní spotřebu energie budovy. Pokud se současný formát pravděpodobně nezmění, jak můžeme přehodnotit způsob, jakým dnes v architektuře znamená udržitelnost? Prvním krokem by mohlo být vzdání se odměn vyhrazené architektury a místo toho se podívat na budovy, které již máme.

přední část galerie renwick z památkově chráněné architektury

Na první konferenci o globálním životním prostředí v Rio de Janeiru v roce 1992 vyšly najevo tři skutečnosti: Země se skutečně oteplila; fosilní paliva již nebyla životaschopným zdrojem energie; Postavené prostředí by se muselo této nové realitě přizpůsobit. Toho roku byl také vydán esej s názvem „Architektura pro podmíněné prostředí“. V této souvislosti se navrhuje, aby architekti spojili své síly s přírodovědci a památkáři, aby této situaci mohli čelit.

velká průmyslová hala s dřevěným modulem a schody

Zachovatelé památkově chráněných budov poté navrhli, aby profese začlenila adaptivní opětovné použití historických budov do svých strategií udržitelnosti. Důvodem je, že opětovné použití spotřebovává takto plýtvanou energii v nových budovách, které produkují méně odpadu. Ve svých prvních pokynech inženýři, kteří formulovali kritéria LEED (nízkoenergetická elektronová difrakce), ignorovali všechny stávající udržitelné budovy. Adaptivní opětovné použití nebylo na radaru až donedávna. Tato obrovská slepá skvrna přetrvává v profesích AE, i když ne mezi ochránci přírody v globálním společenství.

Nové perspektivy pro staré udržitelné budovy

brooklynský most přes starou divadelní budovu s cihlovými zdmi

V roce 1990 založil Americký institut architektů (AIA) za plné podpory svých členů svůj Výbor pro životní prostředí (COTE). Změna klimatu však zůstala pro většinu architektů sekundárním problémem více než deset let. Členové AIA ale následovali nedávné oznámení klimatologů. To uvádí, že Země se pravděpodobně zahřeje natolik, že stoupne hladina moří a druh zahyne.

interiéry s obrázky na stěnách a udržitelným designem

Jak bylo oznámeno v listopadovém vydání oficiálního časopisu organizace, členové AIA mají nyní řadu metrik, které lze použít k měření „zeleného“ výkonu udržitelných budov. Ceny budov, které splňují tyto standardy, jsou v tomto ohledu srovnávány s kritérii LEED. Živý titulní příběh jasně ukázal, že deset nejlepších cen COTE bude hrát významnou roli v dalších vydáních časopisu.

schodiště s posezením a rustikálním designem interiéru, ocelový sloup

S ohledem na to se vyplatí podívat se na tyto nositele cen objektivněji než na roztleskávačky placené AIA za šíření jejich zpráv. Kromě toho existují důvody, proč je přední advokátní skupina v tomto odvětví stále agresivnější. Naléhá proto na vládní úředníky, aby podporovali politiky v oblasti infrastruktury, energetiky a udržitelnosti, které budou přímo čelit této krizi.

Příležitosti pro energetickou účinnost

Vnější pohled na půdorys a stavební dělníci při stavbě a opětovném použití materiálů

Dobrou zprávou je, že někteří vítězové cen byli navrženi pro adaptivní opětovné použití stávajících budov, nikoli pro nové stavby. Škola, pivovar a muzeum například patří ke starým stavebním strukturám, které díky opětovnému použití nebo modernizaci systémů dostaly nový „život“. Ocenění bylo dokonce uděleno za energeticky efektivní dovybavení historické galerie Renwick ve Washingtonu. Jedná se o viktoriánské a udržitelné budovy s nádhernými materiály, ale s jakoukoli aktualizací HVAC (vytápění, větrání, klimatizace). Kanalizace a špičkové topení, větrání a klimatizace nejsou žádnou novinkou, ale v historické struktuře to může znamenat rozdíl.

architektura s betonovými zdmi pro galerii s velkými obrazy

Podle tabulek, které hodnotily deset projektů, by systémy pro adaptivní opětovné použití mohly pomoci šetřit energii a podporovat udržitelnost. Záhadným případem však byl ateliér Kierana Timberlaka v bývalém pivovaru Ortlieb’s ve Philadelphii. Je to velmi populární příklad použití senzorové technologie k maximalizaci úspor energie prostřednictvím pasivní ventilace. Fotografie zveřejnila zprávu, že inteligentně postavené a renovované udržitelné budovy by mohly dělat věci, které staré, nezrekonstruované verze nemohly nabídnout.

velký pracovní prostor s cip bazénem a několika stoly v jedné hale

V sedmdesátých letech byly tuny klimatizací jediným prostředkem, jak zajistit pohodlí uživatelů. Nic tedy nepřekoná výzvu nahradit tato zastaralá nastavení související s tepelným komfortem. To umožňuje spotřebitelům používat místo přírodních čerstvých vánků vzduch chlazený freonem. Také mnoho historických budov to dělá docela efektivně bez mechanických ventilátorů tím, že se spoléhají na konvekci a používají střešní žaluzie nebo monitory.

Klimatické podmínky

stará budova divadla zrekonstruovaná s dřevěnými prvky a opětovným použitím moderní střechy

Nemá smysl podrobovat neznalé zaměstnance experimentu, který z fyzikálního hlediska desáté třídy vypadá hloupě. Nárůst tepla pod jakoukoli skleněnou střechou udělá rostlinám radost, ale lidé také zvyšují teploty neustálou spotřebou energie. Přidání mnoha senzorů do vesmíru vědcům nic neslíbilo, že by teploměr nemohl.

čtenářský koutek na schodišti pro návštěvníky a velká čítárna se závěsy

Ve skutečnosti bylo léto pod sluncem pro zaměstnance nepříjemné, i když byla naděje, že otevírání a zavírání střešních větracích otvorů bude regulovat teplotu a vlhkost. Nepomohly ani šortky a trička. Po třech letech a stovkách průzkumů mezi zaměstnanci ředitelé škol přiznali, že jim selhal ventilační systém, a nainstalovali nahoře klimatizaci. Dvojitý systém umožňuje přirozené větrání za mírného počasí, ale ne v horkých letních dnech. Zdá se, že stavitelé se na staré udržitelné budovy dívali stejně jako na jejich nové návrhy. Chtějí dokázat, že nové technologie vždy překonají osvědčená řešení předchozích designérů.

veřejné udržitelné budovy k opětovnému použití nových strategií pro knihovnu energetické účinnosti

Ve skutečnosti mnoho projektů v první „první desítce“ dosáhlo skromného výkonu i při dodržení uvedených základních kritérií. Bytové domy, stejně jako australské pasivní domy, jsou v mnoha městech prázdné a vyžadují inovativní řešení adaptivního opětovného použití. Je několik udržitelných budov lepší než tucet znovu použitých historických stavebních konstrukcí se zlepšenými tepelnými vlastnostmi v jejich oknech, zdech a střechách? Vylepšená technologie, jako jsou organické zahrady a cisterny na dešťovou vodu, dala nové téma vzdělávacích programů.

Inovativní řešení pro udržitelné budovy

zrekonstruovaná hala a ocelová konstrukce s moderními minimalistickými prvky a rostlinami

Britové v roce 2008 navrhli, aby pouze 15% celosvětové stavby bylo použito na nové projekty do roku 2050, zatímco zbytek by měl být použit na opětovné použití a energeticky efektivní obnovu stávajících budov. Lobing AIA je však o výhodách tohoto typu udržitelnosti vágní a ignoruje pozitivní efekty takových investic v Evropě a Asii.

starý kapličkový kostel zrekonstruovaný s novými červenými okny jako prázdninové místo pro turisty v USA

Je tedy na čase, aby architekti vyvinuli jasnou agendu v oblasti infrastruktury a opětovného použití. Stejně jako by se správci měli soustředit na opětovné použití, než aby si dělali starosti s pouhými restaurátorskými pracemi, měli by architekti věnovat pozornost doplňkům a renovacím, než chválit špičkové zelené stroje. Za tímto účelem jsme níže sestavili seznam takových kreativních a adaptivních projektů. Každý z nich používá starodávnou strukturu k vytvoření revitalizovaného tvaru svým vlastním způsobem.

Vodárenská věž Jaegersborg v Kodani

jeagersborg vodárenská věž v Kodani dánsko nově zrekonstruované domy studenti

V roce 2004 zvítězila Dorte Mandrup Arkitekter ApS v soutěži na přestavbu vodárenské věže Jaegersborg na budovu se smíšeným využitím. V budově nyní sídlí studenti, kteří bydlí v horních patrech. Každá jednotka má vyčnívající krystalickou strukturu, která poskytuje další denní světlo a výhled na město.

House of Vans v Londýně

dům dodávek je ve staré cihlové obloukové železniční stanici Waterloo v Londýně

House of Vans v Londýně se nachází ve 150 let starých cihlových obloucích železničních tratí, které opouštějí nádraží Waterloo. Je to kreativní místo pro milovníky dodávek a skateboardů. Sídlí zde také umělecká galerie, kreativní místnosti, promítací místnost a živé kino. K dispozici je také hudební místo, kavárna, několik barů a tříúrovňový betonový krytý skatepark.

Renovace starých obytných budov v Benátkách

renovace starých budov v Benátkách obnova vnější fasády továrny a obytných oblastí

Tento projekt vychází ze stávající městské struktury benátského ostrova Murano a revitalizuje bývalý průmyslový areál se dvěma novými obytnými komplexy v nepoužívané továrně. Nové obytné komplexy s jednotkami vyrostou v továrně, jejíž části mají být zachovány. Projekt bytových jednotek se týká stávající městské struktury regionu.

Znovu použijte staré válečné bunkry

starý válečný bunkr zrekonstruovaný jako rekreační středisko kombinující rustikální betonové zdi s dřevěným nábytkem

V rámci reklamní kampaně pro kancelář „Famous“ přeměnili architekti zchátralý bunkr v Nizozemsku na prázdninový dům pro dvě rodiny. Toto je inspirováno Le Corbusierovým „Le Cabanon“. Vzhledem k úspěchu rekonstrukce bylo rozhodnuto ponechat bunkr trvale otevřený pro ubytování. Napůl zakopaný bunkr se nachází na pozemku Fort Vuren v Nizozemsku v zelené oblasti. Budova byla chráněna a muselo se k ní přistupovat s respektem. Nizozemská komise pro památky si projekt vzala k srdci a podpořila ho.

Profesionální škola vaření na starožitných jatkách

renovace-v-architektuře-pro-stará-jatka-transformovaná-na-profesionální-škola vaření

Projekt zahrnuje přestavbu staré jatky postavené v 19. století na profesionální školu vaření. V tomto případě architekti vytvořili nové udržitelné budovy ze staré budovy. V těch stará budova pod novou keramickou střechou používá různé jiné materiály, které připomínají původ stavby. Medina je historické město v kopcích Cadiz ve Španělsku. Domy tam jsou známé svými nabílenými zdmi a keramickými střechami.

Příklad zelených udržitelných budov z USA

Proměna starých obchodů s galanterií v Chicagu na udržitelné budovy v průmyslovém stylu

Na základě vztahu mezi designem a udržitelností použili architekti v tomto případě 115letou bývalou prodejnu galanterie. Tým vytvořil více než 10 000 metrů čtverečních komerčních prostor se smíšeným využitím pomocí udržitelných technologií, jako je zelená střecha a systém sběru dešťové vody. Součástí projektu jsou také solární panely a geotermální vrty.

architektura

Udržitelné budovy pro opětovné použití – nové strategie pro vyšší energetickou účinnost

U udržitelných budov použijte vnější fasádu z děrovaných struktur a betonu

Po odstavení nebo vzdání se udržitelných budov může být adaptivní opětovné použití dokonalým způsobem, jak vdýchnout staré budově nový život. Přitom můžeme šetřit zdroje a historickou hodnotu. Ať už z důvodů ochrany životního prostředí, dostupnosti půdy nebo snahy zachovat historický orientační bod, bezpočet architektonických firem po celém světě se obrací k adaptivnímu opětovnému použití, aby vyřešilo některé moderní problémy zastavěného prostředí. Dávají starým strukturám novou, revitalizovanou podobu.

Myšlenka na udržitelnější budovy

kamenné zdi staré kaple v přírodě s obrovskou loukou a lesem

Ceny a standardy pro udržitelné budovy většinou vyžadují profesionální architektonické organizace. Často se však zastaví pouze v den otevření a neberou v úvahu denní spotřebu energie budovy. Pokud se současný formát pravděpodobně nezmění, jak můžeme přehodnotit způsob, jakým dnes v architektuře znamená udržitelnost? Prvním krokem by mohlo být vzdání se odměn vyhrazené architektury a místo toho se podívat na budovy, které již máme.

přední část galerie renwick z památkově chráněné architektury

Na první konferenci o globálním životním prostředí v Rio de Janeiru v roce 1992 vyšly najevo tři skutečnosti: Země se skutečně oteplila; fosilní paliva již nebyla životaschopným zdrojem energie; Postavené prostředí by se muselo této nové realitě přizpůsobit. Toho roku byl také vydán esej s názvem „Architektura pro podmíněné prostředí“. V této souvislosti se navrhuje, aby architekti spojili své síly s přírodovědci a památkáři, aby této situaci mohli čelit.

velká průmyslová hala s dřevěným modulem a schody

Zachovatelé památkově chráněných budov poté navrhli, aby profese začlenila adaptivní opětovné použití historických budov do svých strategií udržitelnosti. Důvodem je, že opětovné použití spotřebovává takto plýtvanou energii v nových budovách, které produkují méně odpadu. Ve svých prvních pokynech inženýři, kteří formulovali kritéria LEED (nízkoenergetická elektronová difrakce), ignorovali všechny stávající udržitelné budovy. Adaptivní opětovné použití nebylo na radaru až donedávna. Tato obrovská slepá skvrna přetrvává v profesích AE, i když ne mezi ochránci přírody v globálním společenství.

Nové perspektivy pro staré udržitelné budovy

brooklynský most přes starou divadelní budovu s cihlovými zdmi

V roce 1990 založil Americký institut architektů (AIA) za plné podpory svých členů svůj Výbor pro životní prostředí (COTE). Změna klimatu však zůstala pro většinu architektů sekundárním problémem více než deset let. Členové AIA ale následovali nedávné oznámení klimatologů. To uvádí, že Země se pravděpodobně zahřeje natolik, že stoupne hladina moří a druh zahyne.

interiéry s obrázky na stěnách a udržitelným designem

Jak bylo oznámeno v listopadovém vydání oficiálního časopisu organizace, členové AIA mají nyní řadu metrik, které lze použít k měření „zeleného“ výkonu udržitelných budov. Ceny budov, které splňují tyto standardy, jsou v tomto ohledu srovnávány s kritérii LEED. Živý titulní příběh jasně ukázal, že deset nejlepších cen COTE bude hrát významnou roli v dalších vydáních časopisu.

schodiště s posezením a rustikálním designem interiéru, ocelový sloup

S ohledem na to se vyplatí podívat se na tyto nositele cen objektivněji než na roztleskávačky placené AIA za šíření jejich zpráv. Kromě toho existují důvody, proč je přední advokátní skupina v tomto odvětví stále agresivnější. Naléhá proto na vládní úředníky, aby podporovali politiky v oblasti infrastruktury, energetiky a udržitelnosti, které budou přímo čelit této krizi.

Příležitosti pro energetickou účinnost

Vnější pohled na půdorys a stavební dělníci při stavbě a opětovném použití materiálů

Dobrou zprávou je, že někteří vítězové cen byli navrženi pro adaptivní opětovné použití stávajících budov, nikoli pro nové stavby. Škola, pivovar a muzeum například patří ke starým stavebním strukturám, které díky opětovnému použití nebo modernizaci systémů dostaly nový „život“. Ocenění bylo dokonce uděleno za energeticky efektivní dovybavení historické galerie Renwick ve Washingtonu. Jedná se o viktoriánské a udržitelné budovy s nádhernými materiály, ale s jakoukoli aktualizací HVAC (vytápění, větrání, klimatizace). Kanalizace a špičkové topení, větrání a klimatizace nejsou žádnou novinkou, ale v historické struktuře to může znamenat rozdíl.

architektura s betonovými zdmi pro galerii s velkými obrazy

Podle tabulek, které hodnotily deset projektů, by systémy pro adaptivní opětovné použití mohly pomoci šetřit energii a podporovat udržitelnost. Záhadným případem však byl ateliér Kierana Timberlaka v bývalém pivovaru Ortlieb’s ve Philadelphii. Je to velmi populární příklad použití senzorové technologie k maximalizaci úspor energie prostřednictvím pasivní ventilace. Fotografie zveřejnila zprávu, že inteligentně postavené a renovované udržitelné budovy by mohly dělat věci, které staré, nezrekonstruované verze nemohly nabídnout.

velký pracovní prostor s cip bazénem a několika stoly v jedné hale

V sedmdesátých letech byly tuny klimatizací jediným prostředkem, jak zajistit pohodlí uživatelů. Nic tedy nepřekoná výzvu nahradit tato zastaralá nastavení související s tepelným komfortem. To umožňuje spotřebitelům používat místo přírodních čerstvých vánků vzduch chlazený freonem. Také mnoho historických budov to dělá docela efektivně bez mechanických ventilátorů tím, že se spoléhají na konvekci a používají střešní žaluzie nebo monitory.

Klimatické podmínky

stará budova divadla zrekonstruovaná s dřevěnými prvky a opětovným použitím moderní střechy

Nemá smysl podrobovat neznalé zaměstnance experimentu, který z fyzikálního hlediska desáté třídy vypadá hloupě. Nárůst tepla pod jakoukoli skleněnou střechou udělá rostlinám radost, ale lidé také zvyšují teploty neustálou spotřebou energie. Přidání mnoha senzorů do vesmíru vědcům nic neslíbilo, že by teploměr nemohl.

čtenářský koutek na schodišti pro návštěvníky a velká čítárna se závěsy

Ve skutečnosti bylo léto pod sluncem pro zaměstnance nepříjemné, i když byla naděje, že otevírání a zavírání střešních větracích otvorů bude regulovat teplotu a vlhkost. Nepomohly ani šortky a trička. Po třech letech a stovkách průzkumů mezi zaměstnanci ředitelé škol přiznali, že jim selhal ventilační systém, a nainstalovali nahoře klimatizaci. Dvojitý systém umožňuje přirozené větrání za mírného počasí, ale ne v horkých letních dnech. Zdá se, že stavitelé se na staré udržitelné budovy dívali stejně jako na jejich nové návrhy. Chtějí dokázat, že nové technologie vždy překonají osvědčená řešení předchozích designérů.

veřejné udržitelné budovy k opětovnému použití nových strategií pro knihovnu energetické účinnosti

Ve skutečnosti mnoho projektů v první „první desítce“ dosáhlo skromného výkonu i při dodržení uvedených základních kritérií. Bytové domy, stejně jako australské pasivní domy, jsou v mnoha městech prázdné a vyžadují inovativní řešení adaptivního opětovného použití. Je několik udržitelných budov lepší než tucet znovu použitých historických stavebních konstrukcí se zlepšenými tepelnými vlastnostmi v jejich oknech, zdech a střechách? Vylepšená technologie, jako jsou organické zahrady a cisterny na dešťovou vodu, dala nové téma vzdělávacích programů.

Inovativní řešení pro udržitelné budovy

zrekonstruovaná hala a ocelová konstrukce s moderními minimalistickými prvky a rostlinami

Britové v roce 2008 navrhli, aby pouze 15% celosvětové stavby bylo použito na nové projekty do roku 2050, zatímco zbytek by měl být použit na opětovné použití a energeticky efektivní obnovu stávajících budov. Lobing AIA je však o výhodách tohoto typu udržitelnosti vágní a ignoruje pozitivní efekty takových investic v Evropě a Asii.

starý kapličkový kostel zrekonstruovaný s novými červenými okny jako prázdninové místo pro turisty v USA

Je tedy na čase, aby architekti vyvinuli jasnou agendu v oblasti infrastruktury a opětovného použití. Stejně jako by se správci měli soustředit na opětovné použití, než aby si dělali starosti s pouhými restaurátorskými pracemi, měli by architekti věnovat pozornost doplňkům a renovacím, než chválit špičkové zelené stroje. Za tímto účelem jsme níže sestavili seznam takových kreativních a adaptivních projektů. Každý z nich používá starodávnou strukturu k vytvoření revitalizovaného tvaru svým vlastním způsobem.

Vodárenská věž Jaegersborg v Kodani

jeagersborg vodárenská věž v Kodani dánsko nově zrekonstruované domy studenti

V roce 2004 zvítězila Dorte Mandrup Arkitekter ApS v soutěži na přestavbu vodárenské věže Jaegersborg na budovu se smíšeným využitím. V budově nyní sídlí studenti, kteří bydlí v horních patrech. Každá jednotka má vyčnívající krystalickou strukturu, která poskytuje další denní světlo a výhled na město.

House of Vans v Londýně

dům dodávek je ve staré cihlové obloukové železniční stanici Waterloo v Londýně

House of Vans v Londýně se nachází ve 150 let starých cihlových obloucích železničních tratí, které opouštějí nádraží Waterloo. Je to kreativní místo pro milovníky dodávek a skateboardů. Sídlí zde také umělecká galerie, kreativní místnosti, promítací místnost a živé kino. K dispozici je také hudební místo, kavárna, několik barů a tříúrovňový betonový krytý skatepark.

Renovace starých obytných budov v Benátkách

renovace starých budov v Benátkách obnova vnější fasády továrny a obytných oblastí

Tento projekt vychází ze stávající městské struktury benátského ostrova Murano a revitalizuje bývalý průmyslový areál se dvěma novými obytnými komplexy v nepoužívané továrně. Nové obytné komplexy s jednotkami vyrostou v továrně, jejíž části mají být zachovány. Projekt bytových jednotek se týká stávající městské struktury regionu.

Znovu použijte staré válečné bunkry

starý válečný bunkr zrekonstruovaný jako rekreační středisko kombinující rustikální betonové zdi s dřevěným nábytkem

V rámci reklamní kampaně pro kancelář „Famous“ přeměnili architekti zchátralý bunkr v Nizozemsku na prázdninový dům pro dvě rodiny. Toto je inspirováno Le Corbusierovým „Le Cabanon“. Vzhledem k úspěchu rekonstrukce bylo rozhodnuto ponechat bunkr trvale otevřený pro ubytování. Napůl zakopaný bunkr se nachází na pozemku Fort Vuren v Nizozemsku v zelené oblasti. Budova byla chráněna a muselo se k ní přistupovat s respektem. Nizozemská komise pro památky si projekt vzala k srdci a podpořila ho.

Profesionální škola vaření na starožitných jatkách

renovace-v-architektuře-pro-stará-jatka-transformovaná-na-profesionální-škola vaření

Projekt zahrnuje přestavbu staré jatky postavené v 19. století na profesionální školu vaření. V tomto případě architekti vytvořili nové udržitelné budovy ze staré budovy. V těch stará budova pod novou keramickou střechou používá různé jiné materiály, které připomínají původ stavby. Medina je historické město v kopcích Cadiz ve Španělsku. Domy tam jsou známé svými nabílenými zdmi a keramickými střechami.

Příklad zelených udržitelných budov z USA

Proměna starých obchodů s galanterií v Chicagu na udržitelné budovy v průmyslovém stylu

Na základě vztahu mezi designem a udržitelností použili architekti v tomto případě 115letou bývalou prodejnu galanterie. Tým vytvořil více než 10 000 metrů čtverečních komerčních prostor se smíšeným využitím pomocí udržitelných technologií, jako je zelená střecha a systém sběru dešťové vody. Součástí projektu jsou také solární panely a geotermální vrty.