Tinkerova fasáda pro dům z recyklovaného materiálu – pozoruhodné příklady
S cílem podpořit architekty, aby se stali aktivními hráči v udržitelném designu, v tomto článku představujeme výběr fasád domů vyrobených z recyklovaného materiálu. Kromě typického použití plastu a recyklovaného skla najdete v tomto článku inovativní materiály, jako jsou plastové židle, staré kontejnery pro námořní přepravu a recyklovaný odpad ze zemědělských a průmyslových produktů. Nechte se inspirovat našimi návrhy, abyste mohli začít s vlastním projektem fasády nebo domu z recyklovaného materiálu.
Fasáda pro dům z recyklovaného materiálu s plastovými židlemi
První budova pochází od mladých architektů CHYBIK + KRISTOF Architects & Městští designéři z Brna. Předělali jste bývalou předváděcí místnost pro auta v domě z recyklovaných materiálů na okraji sídliště. Společnost tam sídlící se zaměřuje na výrobu kancelářského, školního a kovového nábytku. Architekti dali jednopatrovou budovu, která má špatnou estetickou kvalitu, novou fasádu tvořenou více než 900 černými plastovými sedadly. Koncept fasády budovy je abstraktní a funguje také jako reklamní banner pro společnost. Po jednoduché renovaci interiéru vznikla nová promítací místnost. To představuje jednotlivé segmenty produkce společnosti v konkrétních, tematicky uspořádaných nastaveních.
Stav budovy v té době byl technicky a morálně zastaralý a formálně neodpovídal potřebám společnosti. Vzhledem k tomu, že se jednalo o dočasnou investici formou pronájmu a společnost již tento prostor využívala, muselo být navrhované řešení levné a rychlé. Volba materiálů, založená na použití minimálního množství peněz, ale určená k vylepšení bývalé budovy, proto musela být spojena s výrobou společnosti. Architekti obložili budovu homogenním plastovým výrobkem, aniž by provedli nějaké zásadní změny exteriéru.
Fasáda domu z recyklovaného materiálu také vytváří abstraktní texturu, která odráží atmosféru interiéru. Tým se rozhodl pro černé granule pro venkovní použití. Tento materiál je odolný vůči různým povětrnostním podmínkám, zejména UV záření. Jednotlivá sedadla jsou připevněna ke konstrukci z ocelových profilů, která příslušně obklopuje fasádu. V případě mechanického poškození je možné vyměnit každý kus za nový. Dokonce i čištění fasády lze snadno provést dvakrát ročně pomocí tlakového čističe.
Plastové kontejnery tvoří v domě lehkou fasádu vyrobenou z recyklovaného materiálu
Hyunje Joo design pro dům vyrobený z recyklovaných materiálů v Jižní Koreji je dalším návrhem, který řeší oddělení mezi vnitřkem a vnějškem pomocí stavby flexibilního, lehkého a recyklovatelného architektonického prvku. Povrch 1500 poloprůhledných plastových boxů rozptyluje světlo a siluety a nabízí možnost opětovného použití na různých místech s různými konfiguracemi.
Architekti měli v úmyslu znovu interpretovat možnost opláštění vnější stěny recyklovatelnými materiály. Tato stěna je flexibilním architektonickým prvkem místo pevného stavebního materiálu a, jak již bylo uvedeno výše, je vyrobena z recyklovatelného plastu. Povrch minimalizuje oddělení mezi vnitřkem a vnějškem, protože světlo a siluety prosvítají mimo prostor.
V průběhu dne jsou vidět změny na povrchu stěny v důsledku difúze a odrazu materiálu. Z tohoto důvodu můžete plynutí času vnímat aktivněji, protože tyto světelné efekty stimulují naše smysly. Pokud bude budova zbořena do 2 let, plastové koše lze znovu použít.
Mikroknihovna jako dům z recyklovaného materiálu
Budova se nachází v Taman Bima, Indonésie, na malém náměstí v sousedství poblíž letiště. Minimalistická knihovna je prvním realizovaným prototypem řady malých knihoven na různých místech po celé Indonésii. Cílem projektu je oživit zájem o knihy vytvořením prostoru pro čtení a učení, který je moderní i útulný zároveň. Konečným účelem je však umožnit místním lidem organizovat obsah a údržbu sami.
Záměrem týmu bylo spíše přidat, než ubrat, a tak se rozhodli otevřenou scénu zkrášlit zastíněním, ochranou před deštěm a zakrytím ve tvaru krabice. Budova se skládá z jednoduché ocelové konstrukce z I nosníků a betonových desek pro podlahu a střechu. Jeviště bylo přepracováno do betonu a bylo přidáno dříve chybějící široké schodiště. Protože je dům vyroben z recyklovaného materiálu a nachází se v tropickém klimatu, chtěli designéři vytvořit příjemné klima v místnosti bez klimatizace. Proto v okolí hledali dostupné fasádní materiály. Ty by měly být nákladově efektivní a také by měly umět zastínit interiér, propustit denní světlo a umožnit dostatečné křížové větrání.
Fasáda nejen dává budově další význam, ale kbelíky také vytvářejí příjemné okolní světlo, protože rozptylují přímé sluneční světlo a fungují jako přirozené žárovky. Poháry pak byly umístěny mezi svislá ocelová žebra, která sahají od podlahy ke střeše a svažují se ven, aby odpuzovala dešťovou vodu. V případě tvrdohlavých tropických dešťových bouří lze dočasně zavřít průsvitné posuvné dveře v interiéru.
Dvorní chata s 3D potištěnými dlaždicemi jako fasádním materiálem
Dům s 3D tiskem z recyklovaného materiálu se nazývá „Cabin of Curiosities“ a je výzkumným projektem architektonických možností zjemňování odpadu a opláštění specifických pro zákazníky jako odpovědi na potřeby 21. století. Tento průzkumný projekt je příkladem práce ponořené hluboko do vědy o aditivních výrobních materiálech pomocí nástrojů s otevřeným zdrojovým kódem a standardních tiskáren.
Jednokomorový štítový dům, který se nachází na zadním nádvoří, kombinuje kolekci výkonných kachlových výrobků, od průsvitných, svítivých vnitřních stěn po ochranu proti dešti z integrovaných sazečů a texturovaného šindele. Exteriér budovy obložilo přes 4500 3D vytištěných keramických dlaždic. Společnost se snaží zaměřit na zušlechťování odpadů ze zemědělství a průmyslu. Společnost mimo jiné integrovala do produktů sůl, cement a piliny, aby vytvořila rozmanitost dlaždic.
Dům z recyklovaného materiálu na vnější straně integruje dva typy tašek. 3D vytištěné keramické tvary poskytují kapsy pro vegetaci rostlin. Žádné dvě dlaždice nejsou stejné a umožňují jedinečné stínové linie přes fasádu. Interiér se skládá z průsvitných bílých obkladů vyrobených z plastu na bázi bio vyrobené z kukuřice. Ty nabízejí reliéfní strukturu na míru, která je inspirována tradicí lisovaných kovových stropů.
Opravdu dýchající dům z recyklovaného materiálu
Pouze 15 kilometrů od centra Hanoje zažilo předměstí Dong Anh všudypřítomnou urbanizaci – jeden z hlavních důvodů trendu směřujícího k maximálnímu využití stavebního objemu. Menší význam byl přikládán kvalitě použitého prostoru a okolní krajině. To má za následek velké množství „dusivých“ budov, jaké se často nacházejí v nově plánovaných, ucpaných čtvrtích charakterizovaných dělením pozemků pro výstavbu řadových domů ve Vietnamu.
Vnitřek nabízí mnoho dutin, zatímco zvenčí má dvojitou fasádu včetně vnitřní vrstvy jako celoskleněné panely. Rostliny v květináčích jsou také náhodně umístěny tak, aby absorbovaly vlhkost a snižovaly kalorické záření. Spolu s vnitřním duplexem je vrstva keramických cihel určena k čištění prachu a kouře. Kromě toho toto nasává čerstvý vzduch a odvádí teplo otevřenými panely střídajícími se s rostlinami v květináčích na fasádě. Tento filtr pomáhá revitalizovat architektonický prostor tím, že vyvažuje dýchání lidí a přírody a podporuje propojení a interakci mezi vnitřní a vnější krajinou, střechami s popínavými rostlinami a rostlinami v květináčích a pod nimi, slunečním světlem a stínem.
K zajištění zdravého života v přirozeném a sociokulturním prostředí, které je specifické pro každý region, je proto zapotřebí adekvátní dýchací prostor. S ohledem na to se očekává, že adekvátně dýchající dům z recyklovaného materiálu pomůže zvýraznit místní architekturu v současném globálním kontextu.
Carollův dům v Brooklinu vyrobený z námořních nákladních kontejnerů
Náš další příklad je dům z recyklovaných materiálů, který se skládá převážně ze starých ISO kontejnerů. Při stavbě rodinného domu architekti skládali velké železné kontejnery. Ty jsou řezány šikmo podél horní a dolní části. To v městské struktuře vytvořilo monolitický a soukromý svazek.
Styl zkoseného řezu upravuje tradiční typ dvorku v přízemí a využívá prostor na každé úrovni. Stěny kontejneru podél diagonálního řezu zároveň chrání vnější prostor před kolemjdoucími. Velké posuvné skleněné dveře navíc zajišťují kontinuitu mezi vnitřními a venkovními prostory.
V přízemí poskytuje diagonální řez přístup do suterénu a garáže. Kuchyně, jídelna a obývací pokoj jsou v prvním patře nad podlahou, zatímco plocha přímo nad rampou garáže tvoří mediální místnost.
Pivovar Kamikatz v Japonsku
Kamikatsu v prefektuře Tokushima se zavazuje, že nebude plýtvat odpadem. Místní obyvatelé se tímto způsobem snaží přeměnit na udržitelnou recyklační společnost. Město již v tomto ohledu dosáhlo sazby 80% tříděním odpadu do 34 kategorií. Použité položky jsou vystaveny v recyklačním zařízení jako v obchodě. Jak se hromadná výroba a hromadná spotřeba dostávají do slepé uličky, svět má od tohoto hnutí velká očekávání.
Aby se místní dům z recyklovaného materiálu stal symbolem, použili architekti na vnější fasádu okna s kováním z opuštěných domů. Zvýšený strop účinně odvětrává teplý vzduch, který v létě výše stagnuje. Dvojitá vrstva okenního kování nasává vzduch a zlepšuje izolaci. Tým také zrekonstruoval nábytek, jako jsou svatební truhly a zemědělské nářadí. Kromě toho projektanti aplikovali místně vyráběný dřevní odpad na vnější zeď. Interiér je také plný improvizace a objevování s kreativními kombinacemi odpadních materiálů.
Nejen architektura šetří energii a zdroje a snižuje škodlivé emise prostřednictvím opětovného použití, redukce a recyklace. Tento nápaditý a inovativní architektonický styl také podporuje oběh regionální ekonomiky a cestovního ruchu. Místní obyvatelé, kteří se scházejí v hospodě, navíc začínají vidět ztělesnění vize města v každodenním životě. Doufáme, že vás to bude také inspirovat a že se pustíte do vlastních projektů domu z recyklovaných materiálů.