architektura

Stavba podle pravidel Feng Shui – 6 realizovaných projektů jako dobré příklady

Stavba podle příkladů architektury podle pravidel Feng Shui

Čínské učení Feng Shui se zabývá tokem Qi. Pravidla Feng Shui by nám měla pomoci vědoměji kontrolovat naši pohodu a učinit naše okolí harmoničtějším. Při stavbě podle Feng Shui hraje orientace domu a uspořádání místnosti důležitou roli a může mít pozitivní nebo negativní vliv na tok energie (Chi). Vybrali jsme šest architektonických projektů založených na konceptech východní výuky. Nejen, že slouží jako dobré příklady, ale také vám mohou poskytnout nápady, jak si navrhnout vlastní dům.

Klinika dermatologie Dr. Derma od Atelier Central Arquitectos

Interiérový design Feng Shui bez přechodů plynoucích z úhlu

Tato klinika se nachází v portugalském Estorilu a je projektem společnosti Atelier Central Arquitectos. Je zajímavé, že design interiéru vychází z metody Bagua. Bagua je druh kompasu a je rozdělena do devíti polí – 8 vnějších a jedno vnitřní. Každá z těchto oblastí bagua se rozprostírá ve směru a má specifickou funkci. Střed, tj. Střed, znamená zdraví. Architekti položili Baguu na půdorys kliniky a podle toho navrhli různé zóny.

Feng Shui vládne základním bodům půdorysu Bagua

Podle pravidel Feng Shui architekti upustili od přímých úhlů a tvarů a vytvořili plynulý prostor, ve kterém jsou hranice rozmazané. To vytváří nepřetržitý pohyb, který vytváří esoterický pocit.

Klinika interiérový design skleněná stěna červená vinylová podlaha Led světlo studená bílá

Stěny místností kliniky se skládají z bílých skleněných panelů, které brání vzájemnému vhledu. Za skleněnými stěnami jsou však vidět stíny a pohyby. Silná, červená barva vinylových podlah má pomoci zahnat špatnou Qi a přinést na kliniku dobrou energii.

Rezidenční projekt „Botanica Khao Yai“ od Vin Varavarn Architects

Stavba podle Feng Shui pomocí slunečního světla

Projekt se nachází na okraji pohoří Khao Yai, jedné z nejdůležitějších a nejrozsáhlejších oblastí národního parku v Thajsku. Jelikož se projekt nachází v blízkosti jedné z nejkrásnějších lesních oblastí, stala se příroda pro architekty tím nejdůležitějším faktorem. Koncepce návrhu projektu vychází z myšlenky „Výlet do Khao Yai“. Lidé tak mohou zažít krásu přírody během celé „cesty“ do cíle. Obyvatelé mají také možnost zvolit si trasu k ubytování.

Obytný komplex půdorys budovy Feng Shui budova jižní plánování denního světla

Podle Feng Shui má světlo vliv na naši pohodu a může posílit naši čchi. Pro harmonický a optimální tok energie přikládali architekti plánování denního světla velký význam. Všechny budovy v obytném komplexu jsou orientovány na jih, ale jsou umístěny na různých úrovních. Díky tomu mohou těžit z přímého slunečního světla, ale také mít dostatek stínu v pozdních odpoledních hodinách.

Feng Shui staví obytný komplex na chodníku Tailand mezi budovami

Postavte podle bazénových lehátek Feng Shui spoustu zelených obrazovek ochrany soukromí

Postavte podle půdorysu využití denního světla Feng Shui

Dům V1 od TNT Architects

Pravidla Feng Shui pro vybavení vnitřních zahradních skleněných stěn

Podle architektů TNT by architektura měla být mostem mezi lidmi a přírodou. Proto do designu tohoto 4patrového domu ve Vietnamu integrovali spoustu zeleně a denního světla.

Pravidla Feng Shui staví zelené rostliny stromy půdorysný průřez

Přední část domu je orientována na jih. Podle Feng Shui na severu převládá smrt (klid) a silný Yin, což znamená chlad a tvrdost. Aby v této oblasti nastolili rovnováhu, vytvořili architekti zahradu na dvorku. Vysoké stromy téměř dosahují nejvyššího patra a vytvářejí příjemnou atmosféru.

Vnitřní zahradní denní světlo rostlin světlíku

Feng Shui vana volně stojící skleněná stěna strom

Vnitřní zahrada městský dům vysoké stromy severní feng shui

Bazén Feng Shui od studia Mikou Studio

Příklad návrhu bazénu Feng Shui

Prvek vody je ve Feng Shui velmi důležitý. Zejména pohybující se voda šíří hodně čchi. Z tohoto důvodu se architekti této bazénové haly ve francouzském Issy-les-Moulineaux rozhodli pro fasádní obklady s vlnitými dřevěnými lamelami. Měli by si pamatovat kruhové pohyby na vodní hladině a poukazovat na tok energie ve Feng Shui.

Skleněná střešní terasa na střeše bazénu prosvětluje malé stromy v květináčích

Světlíky na střeše střešní terasa zelená střecha

Příklad budování bazénu Feng Shui ve Francii

Dům s plochou střechou v Bankok, Thajsko od architekta a designu Junsekina

symbol pohyblivé vody filtrační systémy feng shui

Další projekt se také zaměřuje na vodu. Majitelé domů chtěli cítit přírodu a přítomnost vody všude v domě – ať už vizuálně, akusticky nebo emocionálně. Jejich myšlenkou bylo orientovat uspořádání místnosti podle pravidel Feng Shui. Podle čínského učení může mít voda pozitivní vliv na energeticky nepříznivé polohy v domě.

Koridorový most mezi částmi domu

Dům Feng Shui spousta lehkého dřeva vodní rybník

Vodní prvek domu půdorys Feng Shui

Chinatown Chicago Branch Library od SOM

Ve Feng Shui je vchod energetickým klíčem k domu. Odborníci na Feng Shui doporučují, aby vchod do budovy byl nejlepší na jihu. Žáru ohně a červené barvě je přiřazen směr jih.

Symboly Feng Shui lze vidět v architektuře této moderní chicagské knihovny. Vchod budovy orientovaný na jih, jemný trojúhelníkový tvar a plynulé přechody odkazují na principy designu Feng Shui.