Floating City – koncept Oceanix City pro přežívající hurikány
Architektonická kancelář BIG navrhla koncept pro plovoucí město s 10 000 obyvateli. To může pomoci těm částem populace ohroženým extrémními povětrnostními jevy a stoupající hladinou moře. Zakladatel projektu Bjarke Ingels představil svůj nápad na panelové diskusi o plovoucích městech v sídle OSN v New Yorku.
Navrhněte inovativní plovoucí město
Koncept nazvaný „Oceanix City“ se skládá z živých ostrovů, které jsou seskupeny do skupin po šesti a tvoří vesnice. Tyto skupiny se pak několikrát opakují. Tvoří tak 12hektarovou vesnici s 1650 obyvateli a poté opět souostroví s 10 000 obyvateli. Architekti vycházeli z modulární myšlenky šestihranného ostrova a prezentovali svoji prezentaci u kulatého stolu. Tento koncept má všesměrový směr kruhu, ale modularitu a racionalitu něčeho, co vytvořil člověk.
Společnost Oceanix, která vyvíjí inovativní způsoby budování vody, pověřila BIG vývojem konceptu ve spolupráci s MIT pro Center Engineering. Projekt byl představen jako udržitelné plovoucí město u prvního kulatého stolu na vysoké úrovni OSN. Společnost Oceanix svolala také klub Explorers Club a UN-Habitat, pobočku OSN odpovědnou za rozvoj měst.
Plovoucí město s ochrannými moduly
Oceanix City je navržen tak, aby poskytoval obyvatelné pobřežní prostředí v případě, že stoupne hladina moří, což by mělo do roku 2050 postihnout 90 procent světových pobřežních měst. Architekti staví každý z modulů na souši a poté je vytáhnou na moře, kde je pak mohou ukotvit. Miniaturní ostrovy jsou také navrženy tak, aby přežily hurikán kategorie 5. Opatření by byla flexibilní, aby se města mohla pohybovat, pokud bude hladina vody příliš nízká.
BIG má v úmyslu postavit plovoucí městské budovy na místě pomocí obnovitelných materiálů, jako je dřevo a rychle rostoucí bambus. Ty také nabídnou teplo a měkkost na dotek.
Integrována je také řada obnovitelných zdrojů energie, jako jsou větrné a vodní turbíny a solární panely. Tým také integroval produkci potravin a zemědělství a zároveň dodržoval politiku nulového odpadu. Každý ostrov má 3000 metrů čtverečních otevřeného prostoru, který by obyvatelé měli také vytvořit jako otevřený prostor.
Struktury, které obsazují moduly, budou na nízké úrovni – od čtyř do sedmi pater – aby si zachovaly těžiště. Reprezentace ukazují, že budovy se zužují směrem nahoru, aby vytvořily stín a poskytly další střešní prostor pro solární panely. Každá mini vesnice bude mít komunitní životní prostor, který zahrnuje vodní lázně, trhy a duchovní a kulturní centra. BIG však zamýšlí, aby se plovoucí město přizpůsobilo jakékoli kultuře a architektuře.
Okraje vesnic také umožňují vodní aktivity. Zemědělství by bylo integrováno do sociálního prostoru, aby si komunity mohly poskytovat vlastní potraviny. Dalším velkým přínosem je podle spoluzakladatele Oceanixu Marca Collinse Chena příklad cenově dostupného vývoje. To by mohlo nabídnout řešení pro vysídlené společnosti.
Budoucí prospekty
Hlavním cílem je zajistit, aby toto udržitelné plovoucí město bylo dostupné a dostupné pro všechny pobřežní oblasti v nouzi. To by nemělo být výsadou bohatých. Oceanix City se proto má rozvíjet v subtropických a tropických oblastech. Ty jsou nejvíce ohroženy povodněmi, ale brzy jim může být poskytnuto atraktivnější životní prostředí.
Myšlenka, kterou tým předkládá, však není, že v budoucnu budeme všichni žít na moři. Nebude to vodní svět. Toto je jen další forma lidského prostředí. Mohlo by to být semeno, které může v podstatě růst s jeho úspěchem. Ukázalo se, že je sociálně a environmentálně žádoucí zvolit si tento životní styl.
Odhalení města Oceanix OSN je důležitým krokem ve vývoji měst, která jsou přizpůsobena změně klimatu a z toho vyplývající hrozbě vyplývající ze stoupající hladiny moří a extrémních povětrnostních událostí. Amina Mohammed, zástupkyně generálního tajemníka OSN, popsala plovoucí města jako způsob řešení hraničních problémů, kterým obyvatelstvo čelí.
„Musíme stavět města pro lidi, ne pro auta,“ řekla. “A musíme vybudovat města, která vědí, že budou v první linii rizik souvisejících s klimatem – od stoupající hladiny moří až po bouře.” Plovoucí města mohou být součástí našeho nového arzenálu nástrojů. “
Realizace projektu
Chen také oznámil, že tým bude postupovat s prototypem projektu se snahou zahájit jej na newyorské East River. Oceanix City je součástí rostoucího zájmu o plovoucí města. Vyvinul se v reakci na vzestup hladiny moře. Příkladem projektů jsou kolonie plovoucích domů podél řeky IJ v Amsterdamu a obojživelný dům ve Velké Británii.
Řada amerických měst zkoumá další způsoby, jak posílit svá zranitelná pobřeží. Boston a Miami podnikají kroky proti povodním, zatímco organizace v San Francisku a Bay Area uspořádaly soutěž návrhů. To se ptalo na způsoby, jak chránit pobřežní oblasti před stoupající hladinou moře a zemětřesením.