Fasádní obklady s vláknocementovými panely v architektuře – 9 pozoruhodných příkladů s moderním stavebním materiálem
Plánujete stavět lehké a modulární fasády s panely z cementových vláken v rustikálním a monolitickém stylu? Fasádní plášť s vláknocementovými panely sestává z cementu, celulózy a minerálních materiálů. Tato stavební metoda nám umožňuje obložit stěny světlými, nehořlavými a odolnými proti dešti a vytvářet fasády s různými strukturami, barvami a tóny. Panely jsou snadno ovladatelné a propustné. Větrané fasády můžete konfigurovat, pokud je nainstalujete s určitým prostorem mezi zadní stěnou. Stačí se podívat na 9 projektů, kde architekti použili fasádní obklad s vláknocementovými panely.
Praktický fasádní obklad s vláknocementovými panely
V prvním návrhu fasádu skupiny domů tvoří panely perforované kovovými rámy a vybavené lakovanými okny. Náhodné uspořádání fasádního pláště s vláknocementovými panely vytváří variace v jejich různých orientacích.
Půdorys této rezidence pro osoby s mentálním postižením zahrnuje řadu společných prostor. K dispozici je recepce, jídelna, kancelář, mediální místnost a 24 jednopokojových bytů. První budova zahrnuje společné prostory v suterénu a některé byty v horních patrech.
Druhý blok, který je s první budovou propojen profilovaným sklem, má pouze dvě úrovně a jsou v něm zbývající byty. Oba bloky jsou od sebe odděleny centrálním dvoupodlažním skleněným oknem, aby obyvatelé mohli přivítat své rodiny. Architekti použili panely od Eternitu jako materiály pro fasády a pro izolaci vnějšku.
Náhodný vzor fasádního pláště s vláknocementovými panely dodává budově také určitý tok. To odráží pohyby, které přicházejí z ulice. Střecha je rovněž vyřezána ve 3 rozměrech a potažena zinkovým těsněním. Tyto vlastnosti jsou součástí současné architektury a činí takové projekty efektivní a snadno implementovatelné.
Opláštěný rodinný dům vláknocementem
Projekt se nachází ve vlhkém a větrném terénu a při výběru vnějšího obložení domu si dal obzvlášť záležet. Z tohoto důvodu vláknocementové panely pokrývají strukturu dřeva a účinně reagují na dešťovou vodu. Dům je také na poloostrově Vesterøya a směřuje k fjordu na východě a západě. Místo je tedy strmé, dříve nebylo považováno za stavitelné a posledních 20 let bylo prázdné.
Vzhledem k umístění je velmi vlhké a větrné, a proto bylo třeba věnovat zvláštní pozornost vnějšímu plášti domu. Spodní část budovy je z místního litého betonu, zatímco horní část je prefabrikovaná konstrukce z masivního dřeva a viditelný vnitřní plášť je z osiky.
Mezi těmito dvěma částmi je dutina, která obsahuje vchod a garáž. To je také vhodné jako krytý letní obývací pokoj venku. Vnější část dřevěné konstrukce je zcela pokryta vláknocementovým obkladem.
Jednopatrový dům s minimalistickým obkladem
Další příklad je z Austrálie a na vnějším obrázku tohoto domu se mísí vláknocementové panely s betonovými bloky, štěrkem a vegetací. Okna a dřevěné dveře jsou zvýrazněny uprostřed šedé textury stěn. Stavební projekt je pečlivě promyšlený a ukazuje potenciál stavby na míru, která je městskou alternativou nekontrolované migrace z předměstí.
Jako vhodné místo byl identifikován velký rodinný majetek. Ve starší oblasti se společenskou komunitou a vhodnými službami bylo místo v docházkové vzdálenosti. Stávající dům na pozemku by měl být zachován. Místo bylo skutečně omezeno a ze všech stran obklopeno sousedy. Všechny tyto věci logicky vedly k předpokladu nádvoří. Jedna strategie definuje obdélník, ve kterém je dům umístěn.
Prostorný vnitřní dvůr na sever se také stává venkovním obývacím pokojem. Z tohoto důvodu se byt zdá větší než jeho skromná velikost. Na krátké stěně obývacího pokoje je jednoduchá kuchyň, na severním okraji se otevírají dřevěné dveře. Místnost se tak může rozšířit za zdi nádvoří na zalesněný horský hřeben za ním. Dům má jemnou řadu cementových desek, štěrku a betonu. Dřevěná okna a pečlivě propracované dřevěné dveře odhalují interiéry, zatímco dotykové části domu nabízejí bohatý hmatový zážitek. Křupání štěrku, textura a vůně dřeva také oživují formální jednoduchost architektury.
Děrovaný fasádní plášť s vláknocementovými panely
V tomto případě byly vláknocementové panely použity jako stínící a ochranné clony, aby bylo zajištěno soukromí místností a aby zbytek budovy získal charakteristický vzhled. Tato vila se nachází na kopci na pobřeží v klidné oblasti a je to nadané místo s úchvatným výhledem na moře..
Dům je jednopatrová budova, která nabízí nejlepší kombinaci pobřeží a známého portugalského počasí. Je to také přízemní budova, v jejímž jádru je bioklimatická analýza a zelené myšlení vedle sofistikovaného současného designu.
Obrazovka ochrany soukromí slouží nejen k ovládání slunečního záření, ale také k omezení přenosu světla v místnostech. Nakonec to dává celé budově zajímavou individualitu. Venku je možné vystoupat na ocelové vnější schodiště a dosáhnout tak střešní terasy a vyšší perspektivy krajiny.
Technická technika je důležitou vlastností z hlediska kontroly energetických zisků a ztrát. Stěny jsou také izolovány vnější fasádou a trojskly. Vnitřní omítka je vyrobena z hlíny, která zajišťuje dobrou kvalitu vzduchu v interiéru. Všechny tyto dialogy mezi venkovským životem a moderním designem dodávají tomuto poklidnému útočiště nepopiratelně příjemnou atmosféru.
Postavte dům s panely z cementových vláken na kopci
U tohoto domu v Chile použili architekti také fasádní obklad s vláknocementovými panely na potažení celé ocelové konstrukce. Vzduchová komora mezi horní vrstvou a vnitřním pláštěm domu funguje jako tepelný regulátor pro lepší pohodlí. Fasáda a beton dodávají budově monolitický vzhled, který je podkopáván pouze skleněným čelem směřujícím k panoramatu.
Betonová deska domu bezpečně spočívá na pódiu ohraničeném opěrnými zdmi ze stejného materiálu. Tenké, šikmé pilíře byly použity všude tam, kde byla vyžadována další podpora. Jejich nepravidelný tvar a sklon zveličují pocit nestability.
Jak bylo uvedeno výše, vláknocementové panely pokrývají celou ocelovou konstrukci, která tvoří dům. Tato kontrolovaná paleta materiálů dělá z domu stálý monochromatický kontrapunkt vůči extrémním změnám barvy a vegetace, kterým lokalita prochází v průběhu ročních období.
Fasádní obklad s vláknocementovými panely ve skandinávském stylu
Tato rakovinná nemocnice a poradenské centrum v Dánsku používá cement z bílých vláken ke standardizaci různých jednotek, z nichž každá má specifickou funkci. Budova tak poskytuje čistý obraz ulice v měřítku, které je přátelské jejímu kontextu a uživatelům.
Centrum je rozloženo jako sbírka sedmi malých domů kolem dvou zelených venkovních ploch. Každý dům má svou specifickou funkci, přičemž dohromady tvoří sled různých místností. Budova má knihovnu, kuchyň, konverzační místnosti, salonek, obchody, posilovnu a wellness.
Vzhledem k různé výšce střechy a použitým materiálům má budova svůj vlastní architektonický charakter, který ji jasně odlišuje od okolních budov nemocnic. Projekt ukazuje velmi přesvědčivou představu o tom, jak lze zřídit poradnu. Je to přesvědčivá, jednoduchá a logická kompozice s jemnými prostorovými podmínkami v pohybu po vnitřních nádvořích a vnitřním vybavení centra.
Zkombinujte vláknocementovou fasádu se dřevem
Další příklad z Belgie je budova, která kombinuje svou fasádu z vláknocementových panelů s dřevěnými okny, která se zdají být uspořádána náhodně. Tento projekt se skládá ze tří hlavních částí: pasivní multifunkční budova, udržitelné náměstí s markýzou a podzemní parkoviště. Všechny komponenty byly realizovány v rámci partnerství veřejného a soukromého sektoru.
Pasivní, multifunkční budova je pozoruhodným objektem, pod jehož převisem vjíždí a vystupují cyklisté a auta. V přízemí je prostor pro městskou kavárnu s terasou vedle protáhlého vstupu s výtahy pro výše uvedené kanceláře. Ten druhý lze změnit ve velikosti.
Struktura je nedílnou součástí náměstí a má stejnou identitu jako městské prostředí. Podzemní část tohoto projektu tvoří parkoviště se třemi logicky strukturovanými parkovacími úrovněmi pro celkem 505 automobilů a 250 jízdních kol. Struktura podpory také umožňuje uživatelsky přívětivý směr jízdy a parkování. Veřejné toalety se nacházejí na úrovni 1, v centru schodiště a výtahů, a jsou přístupné všem. Na parkovišti je také místo pro kola pro opravy a půjčování kol.
Kombinujte vláknocementové panely se zdivem
S poměrně uzavřenou fasádou, která je na určitých místech přerušena pouze okny, se v tomto domě mísí desky z vláknitého cementu s tmavým zdivem. V důsledku toho architekti zdůraznili určité objemy na dvou úrovních.
Prostorná nemovitost se nachází ve venkovské a zelené oblasti na spojovací cestě, která se vyznačuje velkou řadou dvorů. Zadní strana se zaměřuje na nádhernou krajinu a les. Logicky se dům otevírá do krajiny níže a vytváří volně uzavřenou fasádu na ulici, aby bylo zaručeno soukromí obyvatel.
Aby nebyl narušen výhled zepředu, je parkovací místo v nedohlednu a integrováno do domu se zajímavou objemovou hrou. Okna byla strategicky umístěna tak, aby se tato pole necítila zavřená. Přední okno, které prorazí uzavřenou fasádu, je navrženo tak, že se stane ústředním bodem jako maják. Je také funkční, protože kancelář je v horním patře a díky své vysoké poloze se vyhýbá výhledu do ulice.
Toto speciální okno je umístěno hluboko za fasádou, aby bylo chráněno před silným slunečním zářením a na druhé straně pro zvýšení účinku reflektoru. Kromě toho má budova velké okenní otvory v zadní části, v přízemí a v nejvyšším patře.
Dům se sedlovou střechou a vláknocementovými panely
Štítová střecha v tomto posledním příkladu používá vláknocementové panely k vytvoření fasády, která je větraná ze všech stran. Panely dokonce zakrývají okna a po zavření vytvoří zcela šedý objem. Návrh tohoto domu byl příležitostí k řešení stavebního problému radikálním a anticyklickým způsobem. Stavba byla částečně provedena vlastními silami. Základy a instalaci zdí provedly specializované firmy, zbytek stavby provedli svépomocí.
Ochota používat materiály a konstruktivní způsoby, které jsou udržitelné, ekonomické a vyžadují krátkou práci, to vše určilo design domu. Stěny jsou obloženy dřevem, vnitřní strukturu tvoří ocelový rám a exteriér tvoří provětrávaný ekologický fasádní plášť s vláknocementovými panely.