Černý kámen jako minimalistický obklad stěn pro moderní muzeum na Tchaj -wanu
Černý kámen vypadá vznešeně, elegantně a moderně zároveň a je velmi oblíbený nejen v minimalistických nebo luxusně řešených soukromých domech. Používá se také v mnoha veřejných budovách a vytváří jedinečnou atmosféru, která je zvláště v souladu s moderní architekturou. Dokazuje to i současné Národní muzeum prehistorické kultury na Tchaj -wanu. Ale černý kámen není zdaleka vše, co na této budově imponuje. Pojďte s námi na virtuální prohlídku muzea a nechte se ohromit nápaditou architekturou.
Černý kámen v muzeu ve vědeckém parku
Budova muzea se nachází v jižním vědeckém parku – místě, které bylo po tisíce let osídleno různými prehistorickými kulturami. Pravěké muzeum bylo postaveno tak, aby nejen obsahovalo všechny archeologické nálezy, které byly objeveny při stavbě parku, ale aby je také zobrazilo zájemcům. Mnoho pokladů pochází z různých epoch, přičemž nejstarší nálezy jsou staré zhruba 5 000 let. A jako by nálezy nebyly dostatečně působivé, návštěvníci jsou také hýčkáni jedinečnou architekturou, pro kterou byl mimo jiné použit luxusní černý kámen. Zajímavé je také prostorové rozložení nálezů: Během prohlídky jdete stále níž a níže, archeologické nálezy stárnou, čím dále klesáte.
Černý kámen a další zajímavé prvky
Aby se propojila historie s naší moderní dobou, byla vybrána nejen současná architektura s atraktivním designem. Další pokrok lidstva byl víceméně zahrnut do stavby. Co se myslí, je nedaleká železniční trať rychlíku, po které kolem každých pár minut spěchá vlak působivou rychlostí. Aby si tento pohled mohli užít i návštěvníci, byl do muzea integrován obzvláště zajímavý prvek, pro který byl použit černý kámen. Jedná se o prosklenou vstupní plochu, ze které lze na pár sekund pozorovat rychlík, jelikož je ve stejné výšce jako trasa. A zatímco čekáte na vlak, můžete si také užít výhled do parku.
Poté začíná cesta do minulosti, která návštěvníkům poskytne pohled do života dřívějších kultur, které kdysi žily právě na tomto místě. Černé kamenné a šedé povrchy a prvky zdobí interiéry, chodby a haly a v kombinaci s obrovskými čelními okny a zasklením působí obzvláště minimalisticky a moderně.
Jako mnoho jiných prvků, ani geometrie budovy nebyla vybrána náhodou. Pro muzeum jsou charakteristické dvě osy. Jeden směřuje na sever. Tímto směrem ukazovaly i tehdejší hroby. Díky tomu je tato osa symbolem minulosti. Druhá osa, která je vůči druhé v úhlu 19 stupňů, se připojuje k dnešní městské síti a je tak odkazem na současnost.
Zatímco uvnitř dominuje černý kámen a je použit částečně lesklý černý kámen a částečně matný povrch, vnější fasáda má tmavě šedý tón, který je vytvořen pomocí čediče. Zajímavý efekt je vytvořen, zejména v noci, kdy přes něj filtruje slabé světlo a vytváří kontrast k hrubé struktuře kamene.
Navrhl KRIS YAO ARTECH.