Bioklimatická architektura pro efektivní úsporu energie
Bioklimatická architektura zajišťuje, že se ušetří mnoho energie. Přirozené sluneční světlo se využívá k vytápění domu pomocí moderních protislunečních a okenních systémů. V zásadě se zde používají pouze znalosti o účinném využívání slunečního světla, které jsou nám známy po tisíce let.
Bioklimatická architektura pro obývací pokoj
Jak již bylo zmíněno, bioklimatická architektura slouží k efektivní úspoře energie slunečním zářením, ale také přirozenými vzdušnými proudy. Úkolem architekta je najít řešení, jak navrhnout skutečně nepropustnou vnější stěnu domu tak, aby se užitečným způsobem stala propustnou. Jak už si asi dokážete představit, je toho dosaženo použitím oken s vysoce kvalitními okenními rámy.
Bioklimatická architektura – využívající sluneční světlo a teplo
Jak je známo, sluneční světlo samo o sobě má pozitivní vliv na organismus. Nedostatek slunečního světla nebo nadměrné umělé světlo může dokonce vést k depresi, a to z prostého důvodu, protože má pouze omezenou škálu barev. Ale kromě těchto důležitých zdravotních výhod, které s sebou sluneční světlo přináší, může sloužit také jako zdroj energie a tepla, zejména v zimě jako součást bioklimatické architektury, která je navíc zdarma. Abychom ušetřili energii prostřednictvím slunečního světla, nejsou důležitá jen samotná okna, ale také to, aby byla správně rozmístěna na fasádě nebo zdi domu. Důležitou roli samozřejmě hraje také velikost okna. To však také znamená, že v létě musí být zajištěna vhodná ochrana před sluncem. Jinak se místnosti přehřejí. Praktické pro bioklimatickou architekturu jsou markýzy, rolety, ale také okenice a venkovní rolety. Baldachýn je také skvělá volba, protože sluneční světlo může proniknout do místnosti v zimě, když je slunce nižší, zatímco v létě je chráněno.
Bioklimatická architektura s okenicemi na léto
To vše vyžaduje vhodnou bioklimatickou architekturu. Pokud není vše zváženo, jednoduše se znovu použijí nepotřebná (nebo v tomto případě nezbytná) energetická zařízení, která spolykala spoustu peněz, ať už na vytápění nebo chlazení místností.
Vyberte si architekturu podle množství slunečního světla
Bioklimatická architektura – přirozené větrání automatickými okny
Přirozené větrání lze efektivně využít prostřednictvím bioklimatické architektury k chlazení místností v létě. Kromě výměny starého a čerstvého vzduchu je to jedna z výhod, které s sebou okna přinášejí zejména v létě. Chlazení je dosaženo nočním otevřením okna. Protože je teplota vzduchu venku během této doby nižší než uvnitř, je dosaženo příjemného ochlazení. Tuto variantu lze použít také ve veřejných budovách (např. V administrativních budovách), kde se jinak na klimatizaci spotřebuje hodně energie.
Myšlenka bioklimatické architektury s přirozeným větráním
Za tímto účelem se nabízí bioklimatická architektura ve formě praktických oken, která se v noci automaticky otevírají. Ty se ráno opět automaticky zavírají, jakmile venkovní teplota stoupne nad teplotu uvnitř budovy. S těmito typy možností úspory energie můžete snížit výdaje až o 50%. Mimochodem, existují také automatická okna, která kontrolují kvalitu vzduchu. Jsou výhodné, protože ve většině případů si lidé včas nevšimnou, že je nutná ventilace. U této varianty okna pro bioklimatickou architekturu je rozhodující obsah CO2 a vlhkost.
Zajistěte větrání pomocí bioklimatické architektury
Celkově byste měli vědět, že automatizace oken pro bioklimatickou architekturu je praktická a efektivní věc a není nijak složitá. Je to investice, která se rozhodně vyplatí. Z tohoto důvodu by měl být rozhodně použit. Navíc tímto způsobem nejen ušetříte peníze, ale také zvýšíte komfort, bez ohledu na to, o jaký typ budovy jde.
Bioklimatický návrh domu
Bioklimatická architektura s baldachýnem vhodná na léto i zimu