architektura

Betonová architektura – 11 budov s výrazným charakterem

Betonová architektura -betonová fasáda-fasádní design-fasádní obklady-obklady

Díky své univerzálnosti je beton známý jako stavební materiál. Možnosti využití a architektonické řešení jsou téměř nevyčerpatelné. Tyto vlastnosti a jeho konstruktivní školení se spojily a vytvořily ideální kombinaci, která z něj činí populární médium a designový prvek ve stavebnictví současnosti a tehdejších dob. Vývoj Betonová architektura představuje vynikající budovy, které jsou vyrobeny z pohledového betonu uvnitř i vně. Níže uvádíme 11 projektů.

Betonová architektura a její tvář – betonová fasáda jako optický designový prvek

Betonová architektura -betonová fasáda-fasádní design-obklady pastelových barev

Beton je nejpoužívanějším a zároveň nejtvrdším stavebním materiálem a architekti a projektanti jej často preferovali pro stavby a nosné prvky kvůli jeho strukturálním schopnostem. Zpětně se z viditelného betonu stal designový prvek, který vždy vyjadřuje svůj tvar a zachovává okamžik tuhnutí.

Betonová architektura a její nespočet faset

Betonová architektura -betonová fasáda-fasádní design-obklady-pastelové barvy

Beton jako viditelný prvek vnitřní nebo vnější architektury dodává povrchu a budově nezaměnitelný charakter. V závislosti na oblasti použití plní materiál více než jen staticko-konstruktivní nebo optickou funkci. Může být tepelně izolační a zvukově izolační.

Betonová architektura – betonová fasáda v pastelových nuancích 

Betonová architektura -betonová fasáda-barva-pastelová-nuance-dlaždice

* Yardhouse, Londýn, Velká Británie

Společnost Assemble vyvinula flexibilní a vizuálně obzvláště atraktivní fasádní design s betonovými panely. Lze je připevnit na jakoukoli fasádu domu a později snadno odstranit a poté instalovat jinam. V souvislosti s mobilitou to byly poprvé na budově, která je zpřístupněna pro výstavy a coworkingové kanceláře.

Betonová architektura – památník z betonu

Betonová architektura -moderní design-umění-sochařství-tailand

Projekt je však současným památníkem společnosti SCG (Siam Cement Group), největšího výrobce stavebních materiálů v Thajsku, ke 100. výročí společnosti. Obsahuje celkem tři betonové stavby, z nichž všechny se nacházejí na pobřeží oceánu: knihovna, krajinný pavilon a krajinný pavilon.

Betonová architektura – hravý krajinný pavilon v Thajsku

Betonová architektura -červený-stavební materiál-socha-abstraktní-moderní

Krajinný pavilon je však labyrintem schodů, které zve kolemjdoucí, aby si užili nádherný výhled shora. Hravé zařízení se skládá výhradně z pohledového betonu zabarveného přírodní terakotovou barvou a jeho cílem je povzbudit lidi k většímu pohybu.

Betonová architektura – betonový labyrint v terakotové barvě

betonová architektura-červená-stavební-materiál-sochařství-thajsko-park

* projekt Supermachine Studio v Bangsaen, Cholburi, Thajsko

Když to spočítáte, spálíte kolem 10 kalorií, pokud půjdete nahoru všemi úrovněmi normálním tempem.

Betonová architektura – Betonová fasáda plní několik funkcí

betonová architektura-betonová fasáda-vzdušná tyč-terakotová ochrana soukromí

Fasáda je charakteristickým rysem budovy, její tváří a vizitkou. Je to jak konstrukční část budovy, tak důležitý designový prvek. Beton jako stavební materiál nechává otevřenou řadu kreativních návrhových možností.

Betonová architektura – betonová fasáda jako designový prvek

betonová architektura-budova-ochrana soukromí-ochrana proti slunci-červená-terakota

Díky různým možnostem mechanického zpracování materiálu, jako je broušení, praní, okyselování, pískování, lze vyrobit téměř jakýkoli povrch, který si lze představit. Texturované formlinery a tónování rozšiřují množství kreativních variant.

Barevné obrazovky betonové architektury a soukromí

betonová architektura-červená-betonová fasáda-ochrana soukromí-ochrana před sluncem

* Budova pro Ocean Research Center and Observatory of Banyuls-sur-Mer, France od Atelier Fernandez & Serres

Betonová fasáda nepřebírá pouze estetickou roli pro koncepci budovy. Je také obzvláště ekonomický a může plnit další funkce, jako je regulace teploty, ochrana soukromí a slunce nebo výroba energie.

Minimalistická betonová architektura v terakotové barvě

betonová architektura-plochá střecha-monumentální-minimalistická-terakota

Pod vším vypadá beton velmi neutrálně, drsně a víceméně holě. Se správným zpracováním nebo designem lze přenést jeden nebo druhý efekt. Minimalistická betonová architektura v silně výrazné terakotové barvě pojme historickou výstavu a inscenaci války mezi dvěma královstvími v dnešním Portugalsku.

Betonová architektura – barevný, tónovaný pohledový beton 

betonová architektura-monumentální-plochá střecha-portugalský-design osvětlení

* Kulturní centrum ve Fronteiře v Portiugalu podle návrhu Goncala Byrne Arquitectos

Středověké stavby typické pro tento region slouží jako model pro tvar podlouhlé stavby s plochou střechou. Hrubá struktura připomíná ručně vyrobený pohledový beton a odstín tvoří hliněnou omítku.

Betonová architektura připomíná ocel Corten

betonová architektura-červený-beton-fasádní ozdoby-mandala

Stará stodola v Graubunden Scharans ve Švýcarsku byla přestavěna z betonu a přeměněna na pracoviště. Nová budova by měla mít přesně stejný objem jako stará, protože oblast je součástí historického světového dědictví.

Ozdoby a betonová architektura

betonová architektura-mandala-ornamenty-betonová fasáda-červená

* projekt Valerio Olgiati Architect

Skutečné pracoviště majitele domu je nakonec jen třetinou dostupného prostoru. Ve vnitřním středu budovy je otvor do nebe, který silně kontrastuje s monumentálně vyhlížející strukturou a okolní architekturou.

Betonová architektura – kulturní centrum v Sao Paolo, Brazílie 

betonová architektura-kulturní-centrum-Brazílie-město

Budova College of Music and Dramatic Arts, která byla nedávno zrekonstruována, se nachází v ekonomickém centru města Sao Paulo v Brazílii. V nově vytvořené betonové architektuře je kino, výstavní místnosti, koncertní a sportovní hala a administrativní místnosti.

Současná betonová architektura

betonová architektura-kulturní-centrum-saopaolo-Brazílie-budova

* projekt Brasil Arquitetura

Novostavba se skládá výhradně z pohledového betonu, který je zabarven v přírodních okrových nuancích. Minimalistický design se vztahuje k moderní architektuře v této oblasti ak čistě funkčnímu aspektu, který by budova měla splňovat.

Betonová architektura v historické oblasti

betonová architektura-dům-stará-nová-tradice-azulejos

Jeden rodinný dům v historickém centru Lisabonu v Portugalsku byl postaven v důsledku vlivu různých kultur, které ve městě žijí dodnes. V pozadí je středověký hrad a další charakteristické rysy regionu. Těmito inspiracemi, ale zároveň moderně interpretovanými, vznikl Zè Haus.

 Betonová architektura – rodinný dům z betonu

betonová architektura-dům-moderní-design-lisabon-portugalsko

* Zé House, Palmela, Lisabon, projekt Paratelier

Betonová architektura domu je moderní, ale stále formovaná tradičním a ve spojení s ním zabarveným do okrové barvy. Obytný prostor se vyvíjí na třech úrovních, přizpůsobených kopcovitému terénu.

Betonová architektura jako přístavba hradu

betonová architektura-hrad-moderní-stará-louka-Sparrenburg

Rozšíření středověkého hradu v německém Bielefeldu navrhl architekt Max Dudler v roce 2014 a bylo navrženo jako návštěvnické centrum. V historické pevnosti vytváří moderní budova silný kontrast a spojení s minulostí zároveň.

Betonová architektura v přírodních pískových barvách

betonová architektura-barva písku-pouze-starý-nový-design

* Sparrenburg, Bielefeld, Německo, projekt Max Dudler Architects

Stavební materiál pro přístavbu byl zpracován tak, aby vypadal jako originál, a dostal stejnou barvu jako hrubé stávající zdi. Budova je odlita z pěchovaného betonu a vychází ze struktur, které existují po staletí. Tímto způsobem architekt vytváří vztah, spojení mezi novým a starým, současností a historií..

Betonová architektura – moderní rodinný dům

betonová architektura-vystavený betonový dům-plochá střecha-zelená-panoramatická okna

Plochá střecha a velkoformátová okna jsou bezpochyby charakteristická pro moderní architekturu. Exteriér i interiér domu je navržen minimalisticky a stylově. Působivá sametově zelená barva hrubého pohledového betonu vytváří nezaměnitelný přízvuk.

Moderní betonová architektura v zeleném

betonová architektura-betonová fasáda-zelená-plochá střecha-mdoern

Dům se skládá z několika propojených struktur srovnatelných rozměrů. Monochromatický vzhled je sledován uvnitř i vně. Vnitřní stěny se vzhledem a vnějším vzhledem neliší od vnějších stěn.

 Betonová architektura s individuálním vzhledem

betonová architektura-dům-plochá střecha-zeleno-betonová fasáda

Zelený odstín betonu a hrubá struktura vedou k celkovému obrazu, který je puristický, ale přesto velmi přirozený. Obytný prostor se vyvíjí na několika úrovních podle velikosti místnosti.

Minimalistická betonová architektura a interiérový design

betonová architektura-zelená-panoramatická-okna-minimalistický design

* Ishikiri House v Osace, Japonsko, projekt Sugawaradaisuke

Beton lze realizovat v široké škále tvarů, textur a barev, aby plně vyhovoval funkčním a estetickým požadavkům budovy a zlepšoval kvalitu bydlení. Díky cílené zelené pigmentaci vypadají vnější i vnitřní stěny domu jako mechem pokryté. Zbarvení je však základním nátěrem, který chrání budovu před vlhkostí. Světlo, barvy a implementace pohledového betonu vedou ke hře stínů a vytvářejí atmosféru bezpečí extrémně omezeným způsobem.

Minimalistická betonová architektura s několika tvářemi 

betonová architektura-bílá-minimalistická-dům-plochá střecha-osvětlení

Minimalistická budova je výzkumným centrem Muzea evropských civilizací francouzského ministerstva kultury v Marseille. Je monumentální a velmi reprezentativní, koncipovaná jako největší a nejpůsobivější stavba v této oblasti. Má dvě tváře – jedna směřuje k veřejnosti a jedna směrem dovnitř, k vnitřnímu nádvoří.

Minimalistický betonový dům 

betonová architektura-bílá-červená-písková-barva-minimalistická

Cílem betonové architektury je uchovávat a chránit cenné historické předměty, a proto víceméně připomíná současnou pevnost. Budova se skládá z jediné konstrukce se dvěma různými vzhledy betonu. Kromě vnějšku je „betonová pevnost“ zbarvena do načervenalých tónů, zevnitř je bílá.

Velkoformátová betonová architektura v městské oblasti

betonová architektura-minimalistický-dům-plochá střecha-bílá-přírodní barva

* Kulturní centrum MuCEM v Marseille, projekt Corinne Vezzoni a Associès 

Díky jasnému designovému jazyku vypadá architektura uctivě a suché betonové a kompresní vrstvy vytvářejí odkaz na účel budovy.

Betonová architektura a skleněná fasáda moderního bytového domu

beton-architektura-bytový dům-moderní-skleněná-fasáda-dětské hřiště

Tento bytový dům je jen jednou z několika budov v ultramoderní čtvrti uzavřeného Typn Nieuw Zuid v belgických Antverpách. Obyvatelé mají v prvním patře obchody a veřejné zázemí.

Betonová architektura a sklo – celkový harmonický obraz

betonová architektura-šedé sklo-fasáda-moderní-bytový dům

* Pasový projekt Atelier Kempe Thill, Hoogstraten, Belgie

Bytový dům představuje současnou myšlenku moderní architektury ze skla a betonu s jasným a jednoduchým designovým jazykem. Prosklená fasáda budovy je obrácena k nádvoří s dětským hřištěm. Rodiče tak mohou při hraní na dálku pozorovat své děti.

architektura

Betonová architektura – 11 budov s výrazným charakterem

Betonová architektura -betonová fasáda-fasádní design-fasádní obklady-obklady

Díky své univerzálnosti je beton známý jako stavební materiál. Možnosti využití a architektonické řešení jsou téměř nevyčerpatelné. Tyto vlastnosti a jeho konstruktivní školení se spojily a vytvořily ideální kombinaci, která z něj činí populární médium a designový prvek ve stavebnictví současnosti a tehdejších dob. Vývoj Betonová architektura představuje vynikající budovy, které jsou vyrobeny z pohledového betonu uvnitř i vně. Níže uvádíme 11 projektů.

Betonová architektura a její tvář – betonová fasáda jako optický designový prvek

Betonová architektura -betonová fasáda-fasádní design-obklady pastelových barev

Beton je nejpoužívanějším a zároveň nejtvrdším stavebním materiálem a architekti a projektanti jej často preferovali pro stavby a nosné prvky kvůli jeho strukturálním schopnostem. Zpětně se z viditelného betonu stal designový prvek, který vždy vyjadřuje svůj tvar a zachovává okamžik tuhnutí.

Betonová architektura a její nespočet faset

Betonová architektura -betonová fasáda-fasádní design-obklady-pastelové barvy

Beton jako viditelný prvek vnitřní nebo vnější architektury dodává povrchu a budově nezaměnitelný charakter. V závislosti na oblasti použití plní materiál více než jen staticko-konstruktivní nebo optickou funkci. Může být tepelně izolační a zvukově izolační.

Betonová architektura – betonová fasáda v pastelových nuancích 

Betonová architektura -betonová fasáda-barva-pastelová-nuance-dlaždice

* Yardhouse, Londýn, Velká Británie

Společnost Assemble vyvinula flexibilní a vizuálně obzvláště atraktivní fasádní design s betonovými panely. Lze je připevnit na jakoukoli fasádu domu a později snadno odstranit a poté instalovat jinam. V souvislosti s mobilitou to byly poprvé na budově, která je zpřístupněna pro výstavy a coworkingové kanceláře.

Betonová architektura – památník z betonu

Betonová architektura -moderní design-umění-sochařství-tailand

Projekt je však současným památníkem společnosti SCG (Siam Cement Group), největšího výrobce stavebních materiálů v Thajsku, ke 100. výročí společnosti. Obsahuje celkem tři betonové stavby, z nichž všechny se nacházejí na pobřeží oceánu: knihovna, krajinný pavilon a krajinný pavilon.

Betonová architektura – hravý krajinný pavilon v Thajsku

Betonová architektura -červený-stavební materiál-socha-abstraktní-moderní

Krajinný pavilon je však labyrintem schodů, které zve kolemjdoucí, aby si užili nádherný výhled shora. Hravé zařízení se skládá výhradně z pohledového betonu zabarveného přírodní terakotovou barvou a jeho cílem je povzbudit lidi k většímu pohybu.

Betonová architektura – betonový labyrint v terakotové barvě

betonová architektura-červená-stavební-materiál-sochařství-thajsko-park

* projekt Supermachine Studio v Bangsaen, Cholburi, Thajsko

Když to spočítáte, spálíte kolem 10 kalorií, pokud půjdete nahoru všemi úrovněmi normálním tempem.

Betonová architektura – Betonová fasáda plní několik funkcí

betonová architektura-betonová fasáda-vzdušná tyč-terakotová ochrana soukromí

Fasáda je charakteristickým rysem budovy, její tváří a vizitkou. Je to jak konstrukční část budovy, tak důležitý designový prvek. Beton jako stavební materiál nechává otevřenou řadu kreativních návrhových možností.

Betonová architektura – betonová fasáda jako designový prvek

betonová architektura-budova-ochrana soukromí-ochrana proti slunci-červená-terakota

Díky různým možnostem mechanického zpracování materiálu, jako je broušení, praní, okyselování, pískování, lze vyrobit téměř jakýkoli povrch, který si lze představit. Texturované formlinery a tónování rozšiřují množství kreativních variant.

Barevné obrazovky betonové architektury a soukromí

betonová architektura-červená-betonová fasáda-ochrana soukromí-ochrana před sluncem

* Budova pro Ocean Research Center and Observatory of Banyuls-sur-Mer, France od Atelier Fernandez & Serres

Betonová fasáda nepřebírá pouze estetickou roli pro koncepci budovy. Je také obzvláště ekonomický a může plnit další funkce, jako je regulace teploty, ochrana soukromí a slunce nebo výroba energie.

Minimalistická betonová architektura v terakotové barvě

betonová architektura-plochá střecha-monumentální-minimalistická-terakota

Pod vším vypadá beton velmi neutrálně, drsně a víceméně holě. Se správným zpracováním nebo designem lze přenést jeden nebo druhý efekt. Minimalistická betonová architektura v silně výrazné terakotové barvě pojme historickou výstavu a inscenaci války mezi dvěma královstvími v dnešním Portugalsku.

Betonová architektura – barevný, tónovaný pohledový beton 

betonová architektura-monumentální-plochá střecha-portugalský-design osvětlení

* Kulturní centrum ve Fronteiře v Portiugalu podle návrhu Goncala Byrne Arquitectos

Středověké stavby typické pro tento region slouží jako model pro tvar podlouhlé stavby s plochou střechou. Hrubá struktura připomíná ručně vyrobený pohledový beton a odstín tvoří hliněnou omítku.

Betonová architektura připomíná ocel Corten

betonová architektura-červený-beton-fasádní ozdoby-mandala

Stará stodola v Graubunden Scharans ve Švýcarsku byla přestavěna z betonu a přeměněna na pracoviště. Nová budova by měla mít přesně stejný objem jako stará, protože oblast je součástí historického světového dědictví.

Ozdoby a betonová architektura

betonová architektura-mandala-ornamenty-betonová fasáda-červená

* projekt Valerio Olgiati Architect

Skutečné pracoviště majitele domu je nakonec jen třetinou dostupného prostoru. Ve vnitřním středu budovy je otvor do nebe, který silně kontrastuje s monumentálně vyhlížející strukturou a okolní architekturou.

Betonová architektura – kulturní centrum v Sao Paolo, Brazílie 

betonová architektura-kulturní-centrum-Brazílie-město

Budova College of Music and Dramatic Arts, která byla nedávno zrekonstruována, se nachází v ekonomickém centru města Sao Paulo v Brazílii. V nově vytvořené betonové architektuře je kino, výstavní místnosti, koncertní a sportovní hala a administrativní místnosti.

Současná betonová architektura

betonová architektura-kulturní-centrum-saopaolo-Brazílie-budova

* projekt Brasil Arquitetura

Novostavba se skládá výhradně z pohledového betonu, který je zabarven v přírodních okrových nuancích. Minimalistický design se vztahuje k moderní architektuře v této oblasti ak čistě funkčnímu aspektu, který by budova měla splňovat.

Betonová architektura v historické oblasti

betonová architektura-dům-stará-nová-tradice-azulejos

Jeden rodinný dům v historickém centru Lisabonu v Portugalsku byl postaven v důsledku vlivu různých kultur, které ve městě žijí dodnes. V pozadí je středověký hrad a další charakteristické rysy regionu. Těmito inspiracemi, ale zároveň moderně interpretovanými, vznikl Zè Haus.

 Betonová architektura – rodinný dům z betonu

betonová architektura-dům-moderní-design-lisabon-portugalsko

* Zé House, Palmela, Lisabon, projekt Paratelier

Betonová architektura domu je moderní, ale stále formovaná tradičním a ve spojení s ním zabarveným do okrové barvy. Obytný prostor se vyvíjí na třech úrovních, přizpůsobených kopcovitému terénu.

Betonová architektura jako přístavba hradu

betonová architektura-hrad-moderní-stará-louka-Sparrenburg

Rozšíření středověkého hradu v německém Bielefeldu navrhl architekt Max Dudler v roce 2014 a bylo navrženo jako návštěvnické centrum. V historické pevnosti vytváří moderní budova silný kontrast a spojení s minulostí zároveň.

Betonová architektura v přírodních pískových barvách

betonová architektura-barva písku-pouze-starý-nový-design

* Sparrenburg, Bielefeld, Německo, projekt Max Dudler Architects

Stavební materiál pro přístavbu byl zpracován tak, aby vypadal jako originál, a dostal stejnou barvu jako hrubé stávající zdi. Budova je odlita z pěchovaného betonu a vychází ze struktur, které existují po staletí. Tímto způsobem architekt vytváří vztah, spojení mezi novým a starým, současností a historií..

Betonová architektura – moderní rodinný dům

betonová architektura-vystavený betonový dům-plochá střecha-zelená-panoramatická okna

Plochá střecha a velkoformátová okna jsou bezpochyby charakteristická pro moderní architekturu. Exteriér i interiér domu je navržen minimalisticky a stylově. Působivá sametově zelená barva hrubého pohledového betonu vytváří nezaměnitelný přízvuk.

Moderní betonová architektura v zeleném

betonová architektura-betonová fasáda-zelená-plochá střecha-mdoern

Dům se skládá z několika propojených struktur srovnatelných rozměrů. Monochromatický vzhled je sledován uvnitř i vně. Vnitřní stěny se vzhledem a vnějším vzhledem neliší od vnějších stěn.

 Betonová architektura s individuálním vzhledem

betonová architektura-dům-plochá střecha-zeleno-betonová fasáda

Zelený odstín betonu a hrubá struktura vedou k celkovému obrazu, který je puristický, ale přesto velmi přirozený. Obytný prostor se vyvíjí na několika úrovních podle velikosti místnosti.

Minimalistická betonová architektura a interiérový design

betonová architektura-zelená-panoramatická-okna-minimalistický design

* Ishikiri House v Osace, Japonsko, projekt Sugawaradaisuke

Beton lze realizovat v široké škále tvarů, textur a barev, aby plně vyhovoval funkčním a estetickým požadavkům budovy a zlepšoval kvalitu bydlení. Díky cílené zelené pigmentaci vypadají vnější i vnitřní stěny domu jako mechem pokryté. Zbarvení je však základním nátěrem, který chrání budovu před vlhkostí. Světlo, barvy a implementace pohledového betonu vedou ke hře stínů a vytvářejí atmosféru bezpečí extrémně omezeným způsobem.

Minimalistická betonová architektura s několika tvářemi 

betonová architektura-bílá-minimalistická-dům-plochá střecha-osvětlení

Minimalistická budova je výzkumným centrem Muzea evropských civilizací francouzského ministerstva kultury v Marseille. Je monumentální a velmi reprezentativní, koncipovaná jako největší a nejpůsobivější stavba v této oblasti. Má dvě tváře – jedna směřuje k veřejnosti a jedna směrem dovnitř, k vnitřnímu nádvoří.

Minimalistický betonový dům 

betonová architektura-bílá-červená-písková-barva-minimalistická

Cílem betonové architektury je uchovávat a chránit cenné historické předměty, a proto víceméně připomíná současnou pevnost. Budova se skládá z jediné konstrukce se dvěma různými vzhledy betonu. Kromě vnějšku je „betonová pevnost“ zbarvena do načervenalých tónů, zevnitř je bílá.

Velkoformátová betonová architektura v městské oblasti

betonová architektura-minimalistický-dům-plochá střecha-bílá-přírodní barva

* Kulturní centrum MuCEM v Marseille, projekt Corinne Vezzoni a Associès 

Díky jasnému designovému jazyku vypadá architektura uctivě a suché betonové a kompresní vrstvy vytvářejí odkaz na účel budovy.

Betonová architektura a skleněná fasáda moderního bytového domu

beton-architektura-bytový dům-moderní-skleněná-fasáda-dětské hřiště

Tento bytový dům je jen jednou z několika budov v ultramoderní čtvrti uzavřeného Typn Nieuw Zuid v belgických Antverpách. Obyvatelé mají v prvním patře obchody a veřejné zázemí.

Betonová architektura a sklo – celkový harmonický obraz

betonová architektura-šedé sklo-fasáda-moderní-bytový dům

* Pasový projekt Atelier Kempe Thill, Hoogstraten, Belgie

Bytový dům představuje současnou myšlenku moderní architektury ze skla a betonu s jasným a jednoduchým designovým jazykem. Prosklená fasáda budovy je obrácena k nádvoří s dětským hřištěm. Rodiče tak mohou při hraní na dálku pozorovat své děti.