architektura

Barevný beton v architektuře – místo šedé použijte barevné stavební materiály

centrum pro kulturu se zastřešením schodiště a fasádou ze žlutého betonu

Obecně, když přemýšlíme o betonových budovách, přijde nám na mysl šedá barva, ale díky barevnému betonu vše působí živěji. Tradiční směs tohoto stavebního materiálu obvykle zahrnuje cement, štěrk, písek a vodu. Může se však lišit v barvě podle prvků a příměsí a samozřejmě zapůsobit světlými nebo tmavými odstíny. Pigmentace betonu může přesahovat estetickou funkci. Může zlepšit dojem ze soukromého domu, kontextualizovat veřejnou budovu v jejím okolí nebo dokonce odkazovat na koncepci designu. Níže naleznete výběr stavebních projektů, ve kterých je barevný beton optimálně použit jako materiál.

Barevný beton pro větší živost

přístavba a průchod domu z červených stavebních prvků, zabetonovaný, pigmentovaný a vložený

Sloučeniny, které do směsi přidávají pigmenty, jsou tedy stále běžnější a oblíbenější, protože do barevného betonu dávají stabilnější nuance než barva. Tyto odstíny vznikají přidáním oxidů žluté a červené. Jejich deriváty, jako je hnědá, se získávají přidáním oxidu železa. Chrom a oxid kobaltu tvoří zelenou a modrou barvu. Pro černý beton se běžně používá černý oxid železitý a oxid uhličitý v kombinaci s pucolánovým cementem.

Černý beton

moderní vila z černého betonu v kontrastu s dřevěnými rámy oken

V prvním příkladu vám ukážeme Villa Моntagnola od Atilla Panzieriho & Partneři ze Švýcarska, která se nachází na nemovitosti s nádherným výhledem na Luganské jezero. Sugestivní pohled a působivá přítomnost skalního masivu za místem diktovaly zásady začlenění celé budovy. Moderní dům odkazuje na skálu v dynamickém dialogu a zároveň se rozprostírá směrem k jezeru. Při výběru designéra se řídila vnitřní morfologie místa a jeho jihozápadní orientace směrem k jezeru.

vjezd do garáže v šedých tónech a zadní část betonového domu s úzkými okny

Budova vypadá jako blok černě pigmentovaného pohledového betonu. Je to černá barva, která pochází ze skály a surových prken, které se táhnou stejným směrem. Tato vlastnost oživuje fasádu a zdůrazňuje střídání plných a prázdných otvorů. Světlo proniká otvory, vyplňuje interiér vily a vytváří hřejivou a útulnou atmosféru. Dveře a okna z přírodního dubu tuto zvláštní vlastnost posilují. Vnitřní kontrast mezi bílou omítkou a černou betonem vytváří sugestivní hry, které jsou podtrženy vhledy.

Tmavě zbarvený beton pro větší kontrast

designový dům z černých a tmavých stavebních materiálů při západu slunce

V našem dalším příkladu betonová zeď vyčnívající ze země rámuje dům navržený architektonickou firmou Pitagoras Group z Portugalska. Zeď však překonává různé výšky krajiny. Pokud jde o použité materiály, objem struktury určuje zdánlivě tmavý beton. Jako krycí materiál pro některé fasádní panely zvolili architekti také zinek antracitové barvy.

vnitřní nádvoří s trávníkovou fasádou černého domu a posuvnými skleněnými dveřmi v prvním a druhém patře

Projektant se rozhodl pro čedič pro venkovní paluby pro přístup autem. Na pěších cestách nebo obývacích pokojích převládají dřevěné palety jako rozšíření vnitřních podlah. Přístavby jsou však převážně z černého hliníku. Obklad má významný vliv na celkový vzhled tohoto domu, protože je plně viditelný od vchodu do nemovitosti. Z tohoto důvodu se architekti rozhodli pro krytí z pórobetonu, aby vytvořili absolutně rovnoměrný drenážní povrch. Tento kryt sám o sobě pomáhá porozumět objemu budovy, když se obyvatelé pohybují vpřed na podlaze.

Červený beton jako přízvuk

kombinace šedého betonového zbarvení s červenými akcenty pro domy s bazény a zahradami

Objem zavěšeného betonu v tomto případě chrání obytné plochy v přízemí s prostorovými odchylkami od návrhu vozovky v různých výškách. Dřevěná krytina spojuje vstup do bazénu a rozvíjí se v místnosti. Betonová zeď také podporuje konstrukci a podélně rozděluje staveniště. To pro zařízení vytváří nezávislé oblasti. Brazilští architekti UNA Arquitetos vybarvili barevný blok oxidem železa. Přítomnost tvarované stěny také vychází ze světelných odrazů a sleduje přechod z vnějších do vnitřních oblastí.

Dřevěná podlaha ve venkovním prostoru se stěnou z červeného betonu v minimalistickém domě

Dva betonové pilíře doplňují podpěry této úrovně a umožňují zjevnou asymetrii v pravidelné struktuře. Kontrast k první úrovni, kde jsou umístěny ložnice, je evidentní v neprůhlednosti objemu. To tedy naznačuje jistou intimitu, zatímco z těchto místností je výhled přes opětovné vstupy na balkony. Tyto extraktory zajišťují diagonální výhled, několik světelných a ventilačních otvorů, které také zdůrazňují dráhu slunce. A konečně, zimní zahrada završuje výstup na střechu.

Barevný beton v červené barvě jako fasádní obklad

moderní dvoupatrová budova domu s červenou fasádou z pohledového betonu s nádvořím

Architekti Mauricio Pezo a Sofia von Ellrichshausen z Chile se zde rozhodli otestovat archetypální rysy tohoto předměstského domu. Toto cvičení nebylo nikdy tak přímočaré jako arbitráž, která vyžadovala některé formality případu: příměstský betonový byt v sousedství rodinných domů. Plánovali kousek, který by sjednotil siluetu čtyř šikmých střech, ale aby se příliš nelišil od naivních obrysů dětské kresby.

Vrstvy červené betonové zdi se staví pro příměstský dům

Dům se objevil jako místní termín odkazující na nespornou pevnost betonových konstrukcí, které nikdy nezestárnou. Tým postavil sekundární barevnou betonovou zeď, která se během výroby několikrát měnila a probíhala ve vrstvách. Stavitelé každou novou vrstvu přelili na tu předchozí.

Žlutý beton při stavbě domu

architektonický příklad stavby domu barevným betonem žlutě pro stěny

Obě skříně španělských architektů Azpilicueta Arquitectura Y Paisaje jsou určeny komplexní lokální geometrií ve dvou různých tvarech. Zvedají dům M a dům P jako prvky jednoho materiálu. Barevný beton integruje silnou náušnici, která mluví o typických místních stavbách. Domy se skládají z pevných zdí a uzavřených zemitých bahenních zdí, které jsou typické pro místní architekturu. Rovněž bylo upřednostněno, aby kuchyně bydlení v jižní části měla ideální orientaci.

Vchod z moderního domu se střechou a lehátkem

Architekti stanovili rozpočtové limity pro stavbu od prvního okamžiku. Pouzdra proto zohledňují aspekty energetické účinnosti s dobrou energetickou kvalifikací. Konstruktivní systém byl vytvořen pomocí stěn ze žlutě zbarveného železobetonu ve hmotě a v souladu s pískováním. Panely z fotovoltaické energie navíc vhodně zapadají do střechy. Vytvořená textura má dvojí vnější výraz, který umožňuje hrát si s kontrastem dostatečně zkušených materiálů a dobré péče a reinterpretovat tradiční konstruktivní systém „zemitých“ stěn. Sledovanými cíli byla integrace do lokality, optimalizace ekonomických zdrojů a jednoduchost provedení.

Barevný beton ve veřejných budovách

linie jako břidlicové desky integrované do vnější fasády jako veřejné stavební muzeum v červené barvě

Tělo této budovy od architektů Gonçalo Byrne Arquitectos připomíná hmatatelnost tradiční středověké stavby a představuje drsné texturované povrchy, kterých bylo dosaženo použitím pigmentovaného červeného betonu se syrovým a nepravidelným výrazem a velmi blízkým původním strukturám lidské ruky. Architekti vylepšili texturu muzea v Portugalsku vložením šedých čar z břidlice do vodorovných spár budovy.

šikmá střecha dvou dvojitých budov pokrývá ochoz před výstavními místnostmi

Celkově budova vytváří pocit gravitace, téměř jako socha, zbarvená ve vlastních odstínech, evokující čas ve spontánních vzorcích patiny a vypadající jako pošpiněné vertikální bojiště mezi malým a větším tělem. Kombinované použití betonových stěn a konstrukce z betonových sloupů, trámů a desek umožnilo maximální využití prostoru a prezentaci velkorysých výstavních ploch.

Červený beton pro hasiče

minimalistická hasičská zbrojnice s růžově červenou vnější fasádou kontrastující se sněhem

Italské studio Pedevilla Architects navrhlo minimalistickou, růžovou budovu, která slouží jako požární stanice pro město Vierschach v Jižním Tyrolsku. Zjevně jednoduše navržená budova, postavená ve vzdáleném Pustertalu poblíž rakouských hranic, se nachází na hlavní silnici. Zatímco design upřednostňuje jednoduchost a vylepšení detailů, ve skutečnosti je budova experimentem sama o sobě. Vnější plášť z lehkého betonu zpochybňuje strukturální a statické parametry, ale zohledňuje také požadavky na izolaci.

Interiér hasičů v červeně zbarveném betonu a hasič

Červená barva podtrhuje originalitu nového hasičského sboru. Barevný beton je stavebním materiálem pro všechny povrchy. To podtrhuje monolitický charakter budovy. Rozměry konstrukce zůstávají rozpoznatelné zvenčí. Spíše posiluje obrovský vzhled struktur. Hlavním rysem projektu je bezpochyby prefabrikace vnějšího pláště, která týmu umožnila minimalizovat nutné přepracování stavby a vybavení budovy. Nepravidelnosti nebo odchylky v betonu však dodávají materiálu a charakteru budovy jen větší kouzlo.

Žlutá jako barva pro kulturní budovy

žlutý okrový beton pro veřejné stavební muzeum pro použití se zelenou střešní terasou

Okrově žlutý beton představuje teplou barvu podlahy v tomto působivém brazilském městském muzeu od architektů Brasil Arquitetura. Díky propracované konstrukci z předpjatého betonu navrhli architekti velké rozpětí kolem 65 metrů světla. Vytvořili jste tak velký krytý prostor a skutečný městský balkon. To je však prakticky chráněno před silným sluncem a srážkami města. Krytý prostor lze využít různými způsoby, od večírků po veletrhy, od výstav až po nic, užít si dobrý stín nebo výhled na útesy.

konferenční místnost výstava betonové stěny ve žluté v kombinaci s krásnými prvky

Výsledkem je budova, která různými, někdy jemnými, někdy tupými způsoby metaforicky odhaluje hlavní tematické osy. Cais do Sertão poskytlo návštěvníkům příjemný, jedinečný zážitek, intelektuálně i emocionálně. Souhrnně lze říci, že jde o setkání techniky s poetikou, high-tech s technicky jednoduchým, přísným a obsáhlým obsahem s možností volné interpretace a volného požitku. Je to místo pro estetický požitek, kde emoce, překvapení a objevování jdou ruku v ruce. Místo městské jemnosti.

architektura

Barevný beton v architektuře – místo šedé použijte barevné stavební materiály

centrum pro kulturu se zastřešením schodiště a fasádou ze žlutého betonu

Obecně, když přemýšlíme o betonových budovách, přijde nám na mysl šedá barva, ale díky barevnému betonu vše působí živěji. Tradiční směs tohoto stavebního materiálu obvykle zahrnuje cement, štěrk, písek a vodu. Může se však lišit v barvě podle prvků a příměsí a samozřejmě zapůsobit světlými nebo tmavými odstíny. Pigmentace betonu může přesahovat estetickou funkci. Může zlepšit dojem ze soukromého domu, kontextualizovat veřejnou budovu v jejím okolí nebo dokonce odkazovat na koncepci designu. Níže naleznete výběr stavebních projektů, ve kterých je barevný beton optimálně použit jako materiál.

Barevný beton pro větší živost

přístavba a průchod domu z červených stavebních prvků, zabetonovaný, pigmentovaný a vložený

Sloučeniny, které do směsi přidávají pigmenty, jsou tedy stále běžnější a oblíbenější, protože do barevného betonu dávají stabilnější nuance než barva. Tyto odstíny vznikají přidáním oxidů žluté a červené. Jejich deriváty, jako je hnědá, se získávají přidáním oxidu železa. Chrom a oxid kobaltu tvoří zelenou a modrou barvu. Pro černý beton se běžně používá černý oxid železitý a oxid uhličitý v kombinaci s pucolánovým cementem.

Černý beton

moderní vila z černého betonu v kontrastu s dřevěnými rámy oken

V prvním příkladu vám ukážeme Villa Моntagnola od Atilla Panzieriho & Partneři ze Švýcarska, která se nachází na nemovitosti s nádherným výhledem na Luganské jezero. Sugestivní pohled a působivá přítomnost skalního masivu za místem diktovaly zásady začlenění celé budovy. Moderní dům odkazuje na skálu v dynamickém dialogu a zároveň se rozprostírá směrem k jezeru. Při výběru designéra se řídila vnitřní morfologie místa a jeho jihozápadní orientace směrem k jezeru.

vjezd do garáže v šedých tónech a zadní část betonového domu s úzkými okny

Budova vypadá jako blok černě pigmentovaného pohledového betonu. Je to černá barva, která pochází ze skály a surových prken, které se táhnou stejným směrem. Tato vlastnost oživuje fasádu a zdůrazňuje střídání plných a prázdných otvorů. Světlo proniká otvory, vyplňuje interiér vily a vytváří hřejivou a útulnou atmosféru. Dveře a okna z přírodního dubu tuto zvláštní vlastnost posilují. Vnitřní kontrast mezi bílou omítkou a černou betonem vytváří sugestivní hry, které jsou podtrženy vhledy.

Tmavě zbarvený beton pro větší kontrast

designový dům z černých a tmavých stavebních materiálů při západu slunce

V našem dalším příkladu betonová zeď vyčnívající ze země rámuje dům navržený architektonickou firmou Pitagoras Group z Portugalska. Zeď však překonává různé výšky krajiny. Pokud jde o použité materiály, objem struktury určuje zdánlivě tmavý beton. Jako krycí materiál pro některé fasádní panely zvolili architekti také zinek antracitové barvy.

vnitřní nádvoří s trávníkovou fasádou černého domu a posuvnými skleněnými dveřmi v prvním a druhém patře

Projektant se rozhodl pro čedič pro venkovní paluby pro přístup autem. Na pěších cestách nebo obývacích pokojích převládají dřevěné palety jako rozšíření vnitřních podlah. Přístavby jsou však převážně z černého hliníku. Obklad má významný vliv na celkový vzhled tohoto domu, protože je plně viditelný od vchodu do nemovitosti. Z tohoto důvodu se architekti rozhodli pro krytí z pórobetonu, aby vytvořili absolutně rovnoměrný drenážní povrch. Tento kryt sám o sobě pomáhá porozumět objemu budovy, když se obyvatelé pohybují vpřed na podlaze.

Červený beton jako přízvuk

kombinace šedého betonového zbarvení s červenými akcenty pro domy s bazény a zahradami

Objem zavěšeného betonu v tomto případě chrání obytné plochy v přízemí s prostorovými odchylkami od návrhu vozovky v různých výškách. Dřevěná krytina spojuje vstup do bazénu a rozvíjí se v místnosti. Betonová zeď také podporuje konstrukci a podélně rozděluje staveniště. To pro zařízení vytváří nezávislé oblasti. Brazilští architekti UNA Arquitetos vybarvili barevný blok oxidem železa. Přítomnost tvarované stěny také vychází ze světelných odrazů a sleduje přechod z vnějších do vnitřních oblastí.

Dřevěná podlaha ve venkovním prostoru se stěnou z červeného betonu v minimalistickém domě

Dva betonové pilíře doplňují podpěry této úrovně a umožňují zjevnou asymetrii v pravidelné struktuře. Kontrast k první úrovni, kde jsou umístěny ložnice, je evidentní v neprůhlednosti objemu. To tedy naznačuje jistou intimitu, zatímco z těchto místností je výhled přes opětovné vstupy na balkony. Tyto extraktory zajišťují diagonální výhled, několik světelných a ventilačních otvorů, které také zdůrazňují dráhu slunce. A konečně, zimní zahrada završuje výstup na střechu.

Barevný beton v červené barvě jako fasádní obklad

moderní dvoupatrová budova domu s červenou fasádou z pohledového betonu s nádvořím

Architekti Mauricio Pezo a Sofia von Ellrichshausen z Chile se zde rozhodli otestovat archetypální rysy tohoto předměstského domu. Toto cvičení nebylo nikdy tak přímočaré jako arbitráž, která vyžadovala některé formality případu: příměstský betonový byt v sousedství rodinných domů. Plánovali kousek, který by sjednotil siluetu čtyř šikmých střech, ale aby se příliš nelišil od naivních obrysů dětské kresby.

Vrstvy červené betonové zdi se staví pro příměstský dům

Dům se objevil jako místní termín odkazující na nespornou pevnost betonových konstrukcí, které nikdy nezestárnou. Tým postavil sekundární barevnou betonovou zeď, která se během výroby několikrát měnila a probíhala ve vrstvách. Stavitelé každou novou vrstvu přelili na tu předchozí.

Žlutý beton při stavbě domu

architektonický příklad stavby domu barevným betonem žlutě pro stěny

Obě skříně španělských architektů Azpilicueta Arquitectura Y Paisaje jsou určeny komplexní lokální geometrií ve dvou různých tvarech. Zvedají dům M a dům P jako prvky jednoho materiálu. Barevný beton integruje silnou náušnici, která mluví o typických místních stavbách. Domy se skládají z pevných zdí a uzavřených zemitých bahenních zdí, které jsou typické pro místní architekturu. Rovněž bylo upřednostněno, aby kuchyně bydlení v jižní části měla ideální orientaci.

Vchod z moderního domu se střechou a lehátkem

Architekti stanovili rozpočtové limity pro stavbu od prvního okamžiku. Pouzdra proto zohledňují aspekty energetické účinnosti s dobrou energetickou kvalifikací. Konstruktivní systém byl vytvořen pomocí stěn ze žlutě zbarveného železobetonu ve hmotě a v souladu s pískováním. Panely z fotovoltaické energie navíc vhodně zapadají do střechy. Vytvořená textura má dvojí vnější výraz, který umožňuje hrát si s kontrastem dostatečně zkušených materiálů a dobré péče a reinterpretovat tradiční konstruktivní systém „zemitých“ stěn. Sledovanými cíli byla integrace do lokality, optimalizace ekonomických zdrojů a jednoduchost provedení.

Barevný beton ve veřejných budovách

linie jako břidlicové desky integrované do vnější fasády jako veřejné stavební muzeum v červené barvě

Tělo této budovy od architektů Gonçalo Byrne Arquitectos připomíná hmatatelnost tradiční středověké stavby a představuje drsné texturované povrchy, kterých bylo dosaženo použitím pigmentovaného červeného betonu se syrovým a nepravidelným výrazem a velmi blízkým původním strukturám lidské ruky. Architekti vylepšili texturu muzea v Portugalsku vložením šedých čar z břidlice do vodorovných spár budovy.

šikmá střecha dvou dvojitých budov pokrývá ochoz před výstavními místnostmi

Celkově budova vytváří pocit gravitace, téměř jako socha, zbarvená ve vlastních odstínech, evokující čas ve spontánních vzorcích patiny a vypadající jako pošpiněné vertikální bojiště mezi malým a větším tělem. Kombinované použití betonových stěn a konstrukce z betonových sloupů, trámů a desek umožnilo maximální využití prostoru a prezentaci velkorysých výstavních ploch.

Červený beton pro hasiče

minimalistická hasičská zbrojnice s růžově červenou vnější fasádou kontrastující se sněhem

Italské studio Pedevilla Architects navrhlo minimalistickou, růžovou budovu, která slouží jako požární stanice pro město Vierschach v Jižním Tyrolsku. Zjevně jednoduše navržená budova, postavená ve vzdáleném Pustertalu poblíž rakouských hranic, se nachází na hlavní silnici. Zatímco design upřednostňuje jednoduchost a vylepšení detailů, ve skutečnosti je budova experimentem sama o sobě. Vnější plášť z lehkého betonu zpochybňuje strukturální a statické parametry, ale zohledňuje také požadavky na izolaci.

Interiér hasičů v červeně zbarveném betonu a hasič

Červená barva podtrhuje originalitu nového hasičského sboru. Barevný beton je stavebním materiálem pro všechny povrchy. To podtrhuje monolitický charakter budovy. Rozměry konstrukce zůstávají rozpoznatelné zvenčí. Spíše posiluje obrovský vzhled struktur. Hlavním rysem projektu je bezpochyby prefabrikace vnějšího pláště, která týmu umožnila minimalizovat nutné přepracování stavby a vybavení budovy. Nepravidelnosti nebo odchylky v betonu však dodávají materiálu a charakteru budovy jen větší kouzlo.

Žlutá jako barva pro kulturní budovy

žlutý okrový beton pro veřejné stavební muzeum pro použití se zelenou střešní terasou

Okrově žlutý beton představuje teplou barvu podlahy v tomto působivém brazilském městském muzeu od architektů Brasil Arquitetura. Díky propracované konstrukci z předpjatého betonu navrhli architekti velké rozpětí kolem 65 metrů světla. Vytvořili jste tak velký krytý prostor a skutečný městský balkon. To je však prakticky chráněno před silným sluncem a srážkami města. Krytý prostor lze využít různými způsoby, od večírků po veletrhy, od výstav až po nic, užít si dobrý stín nebo výhled na útesy.

konferenční místnost výstava betonové stěny ve žluté v kombinaci s krásnými prvky

Výsledkem je budova, která různými, někdy jemnými, někdy tupými způsoby metaforicky odhaluje hlavní tematické osy. Cais do Sertão poskytlo návštěvníkům příjemný, jedinečný zážitek, intelektuálně i emocionálně. Souhrnně lze říci, že jde o setkání techniky s poetikou, high-tech s technicky jednoduchým, přísným a obsáhlým obsahem s možností volné interpretace a volného požitku. Je to místo pro estetický požitek, kde emoce, překvapení a objevování jdou ruku v ruce. Místo městské jemnosti.