architektura

Barevné pigmenty na beton dodávají minimalistické vile exotický vzhled

barevné pigmenty pro konkrétní možnosti moderní architektury

Moderní minimalistická architektura má velkou přitažlivost – jednoduchý a zároveň elegantní vzhled budovy, stejně jako kontrastní kombinace materiálů, automaticky přitahují pozornost. Důraz je kladen na pohledový beton – materiál je univerzální a je oblíbený zejména pro svůj drsný vzhled. Ale je pravda – jeho šedá barva je vhodnější pro městskou vilu nebo prázdninový dům mezi skalami ve Skandinávii. Betonový dům v Jižní Americe mezi zelenými stromy a kvetoucími květinami vypadá méně přitažlivě. V tomto případě nabízejí řešení barevné pigmenty na beton – materiál lze libovolně obarvit a spolu se dřevem dodává fasádě exotický nádech. Představujeme „Casa Terra“ z kanceláře architektů Bernardes Arquitetura – vynikající příklad možného využití barevného betonu.

Barevné pigmenty na beton zcela proměňují fasádu domu minimalistické vily v Brazílii

barevné pigmenty pro betonové budovy ochrana soukromí ochrana před sluncem

Beton je z dobrého důvodu obzvláště oblíbeným materiálem pro minimalistickou stavbu domů – lze jej snadno přepravovat i do těžko přístupných oblastí, může nést kovové konstrukce a požadované množství se nalije a zpracuje na místě. Všestrannost má ale i nevýhodu – svou barvu. Problém lze vyřešit barvivem, jak jasně ukazuje další projekt.

barevné pigmenty na terasu pokrytou betonovým dřevem

Stavitelé dali architektům z Bernardes Arquitetura specifikaci útulného prázdninového domu, který se otevírá do nádherné krajiny. Architekti zvolili konvenční kombinaci materiálů – velkoryse prosklené fasády by se měly hladce spojovat zevnitř i zvenčí, dřevěné střešní krytiny by měly poskytovat chladicí stín pro obývací pokoj pod širým nebem a betonové stěny chrání místnosti před zvědavými pohledy. Ale protože se vila nachází v malebné oblasti a je obklopena vysokými stromy, exotickými rostlinami a horami, rozhodli se architekti vybarvit vnější stěny.

Barevné pigmenty na betonovou střešní krytinu jednopodlažní dům

Barevné pigmenty pro beton jsou vyrobeny z minerálních barev a dodávány ve formě prášku. To umožňuje barvit malé i velké množství materiálu. Dodatečné náklady jsou udržovány v mezích – například ve srovnání s drahými dřevěnými obklady se složitou dopravou. V tomto případě hrál zvolený zemní tón rozhodující roli při návrhu fasády. Atraktivní červenohnědý odstín je podobný původním dřevinám v Brazílii a fasáda působí přirozeně a příjemně. Barva zároveň vytváří vizuální propojení mezi jednotlivými stavebními objemy.

Funkční uspořádání místnosti – šest stavebních objemů nabízí dostatečný obytný prostor pro velkou rodinu

Barevné pigmenty pro betonovou chodbu obývacího pokoje prázdninového domu

Rodinný dům boduje nejen atraktivním designem fasády, ale také praktickým rozložením místností – 6 stavebních objemů zajišťuje pohodlí rodinných příslušníků a jejich hostů. Je v nich obývací část s přímým vstupem na terasu a k bazénu, ložnice s vlastní koupelnou a penzion, který je v současné době využíván jako domácí kancelář. Jednotlivé chodby mezi sebou spojuje chodba. Jsou umístěny v terénu tak, že na sebe vrhají stíny a udržují tak interiér příjemně chladný i v horkých letních měsících.

Barevné pigmenty na beton nabízejí mnoho možností designu i v obývacím prostoru

barevné pigmenty na betonové kuchyňské nástěnné police na dřevěný konferenční stolek

Také v obývacím prostoru tvoří betonová zeď vzhledu dřeva dokonalé zázemí pro zařízení v moderním stylu venkovského domu. Dřevěná kuchyně s ostrůvkem nabízí dostatečný úložný prostor a je vybavena vším potřebným. Malá bylinková zahrádka na pracovní desce rozptyluje příjemnou vůni do obývacího prostoru a chrání před hmyzem. Posuvné skleněné dveře od podlahy ke stropu spojují kuchyň s přilehlou venkovní jídelní částí-tam mohou obyvatelé večer zakončit jídlem. Obývací pokoj je také v přízemí, kde dvě třímístné pohovky s koženými křesly a moderními kovovými židlemi tvoří útulné posezení. Prostorný konferenční stolek má velkorysou opěrnou plochu pro knihy, časopisy a dekorace. Nábytek je okořeněn dekorativními polštáři s okouzlujícími vzory. Architekti se konkrétně rozhodli používat pouze přírodní materiály – vytvářejí domácí atmosféru a působí příjemným dojmem.

barevné pigmenty betonová terasa lehátko

Venku také nic nechybí – od venkovního jídelního koutu, pohodlného salonku na terase až po extrémně pohodlná lehátka přímo u bazénu – zahradní nábytek slibuje relaxaci a příležitostné dny s rodinou a přáteli. Dřevěná střecha se stala ochrannou známkou domu s plochou střechou. Plní dvě funkce – na jedné straně chrání před silnými slunečními paprsky, na druhé straně poskytuje soukromí.

barevné pigmenty beton boční pohled na fasádu domu objem budovy

Moderní plochá střecha uprostřed přírody – tak lze popsat projekt „Casa Terra“. Ale při bližším zkoumání se z vily stane tichá kráska, kde se tradice snoubí s modernou. Za minimalistickým vzhledem fasády se skrývá rustikální interiér v zemitých nuancích, které jsou pro Brazílii tradiční. Ratan, dřevo, len a kůže jsou dovedně kombinovány – mix materiálů je pro Jižní Ameriku typický. Ve fotogalerii níže najdete další vzrušující obrázky z projektu. Nechte se inspirovat minimalistickou architekturou!

Domácí kancelář s výhledem na bazén a hory

barevné pigmenty betonový pokoj pro hosty rohová sedací souprava

Ložnice s vlastní koupelnou jsou umístěny v jedné budově

barevné pigmenty betonová budova objem ložnice

Objem budovy, kde se nachází obývací část, nabízí soukromí a ochranu před sluncem pro ložnice a malý penzion

barevné pigmenty betonová místnost pro hosty domácí kancelář

Prostorný obývací prostor přechází v terasu položenou pískovcovými deskami

barevné pigmenty betonové sklo posuvné dveře prázdninový dům Brazílie

Nekonečný bazén vás zve k ochlazení v horkých letních dnech

barevné pigmenty betonový bazén terasa pískovec

Pohled shora – šest budov a bazén

barevné pigmenty betonový prázdninový dům pohled na střechu výše

Barevné pigmenty betonový dům půdorys pohled shora

barevné pigmenty betonový dům půdorys plán

barevné pigmenty beton šest budov objem půdorys

Projekt: Bernandes Arquitetura